טיול לדרך המשי צילום: אלי פינרוב

טיול לדרך המשי הצבעונית בקירגיזסטן ובמערב סין

טיולי תרבות וטבע

קירגיזסטן ומערב סין | 19 יום

"דרך המשי" – די בשתי מלים אלה כדי להצית את דמיונו של כל מטייל. זהו טיול שאין שני לו, בנתיב המסחר החשוב ביותר בהיסטוריה בו עברו סחורות, רעיונות, טכנולוגיות ודתות ובשביליו צעדו סוחרים, נזירים, מיסיונרים, לוחמים, מצביאים, מגלי ארצות ונוודים. הטיול לדרך המשי עובר בתוואיי שטח דרמטיים ורבי הוד, בין הרים וקרחונים מהגבוהים בעולם בקירגיזסטן, בסין, בהודו ובטג'יקיסטן, לבין מדבריות הנמוכים והחמים בעולם במערב סין ובמרכז אסיה.

קירגיזסטן היא מדינה הררית במרכז אסיה, המתפרשת על פני "הרי השמיים" – רכס הטיאן שאן ועל קצהו של רכס הפמיר. תושביה הקירגיזיים הם רועים נוודים ממוצא טורקי-מונגולי, שנדדו בעבר ברחבי אסיה הצפונית, ועד היום רבים מהם לבושים בתלבושות מסורתיות וכובעי לבד לבנים מתוך כבוד וגאווה, חיים בקיץ ביורטות, האהלים המסורתיים, מגורים להם הם חשים שייכים, ומתכנסים בחורף אל בתי הבוץ שלהם ביישובי הקבע, רובם הוקמו בלחץ הרוסים ששלטו כאן במאות האחרונות.

דרך המשי הבאה מהמזרח התיכון, איסטנבול ומזרח אירופה, חוצה כאן את הרי הטיאן שאן הגבוהים והמושלגים, שהחמצן בהם דליל, ויורדת בדרך מתפתלת אל מערב סין – אל ההרים העוטפים מדבריות הטקלימקאן והטארים. קשגאר, העיר הראשונה בסין ובשין ג'יאנג בה הטיול מבקר והעיר המערבית ביותר בה – מיושבת באוכלוסייה טורקית-מוסלמית אחרת, האויגורים. אלו הגיעו לכאן במאות ה-12–14 מארצות האיסלאם, והתיישבו במקום כשהם שומרים על קהילות סגורות ושומרות מסורת. בימי ראשון מתקיימים שווקים בעיירות השוק על פני דרך המשי, כמו בימים ההם. אלפי סוחרים מכל רחבי מערב סין ורפובליקות ברית המועצות לשעבר – אויגורים, טג'יקים, קירגיזים, מונגולים, אוזבקים, קזאחים ועוד – באים כדי לקנות ולמכור גמלים, סוסים, בקר, שטיחים ואריגים, ארגזי נדוניה, סכינים, כלי מתכת וחרס, פירות וירקות, וכל מה שעולה על הדעת. הם גם באים כדי לראות מה נמכר ונקנה, בלשון ימינו "מה אין ומה אאוט". התחושה היא שכאילו קפא כאן הזמן.

הדרך ממשיכה מזרחה (ואיתה הטיול) וחוצה את מדבר הטקלימקאן – אוקיאנוס אדיר של חול, ומגיעה אל טורפאן – שקע גאוגרפי, שהוא גם החם ביותר בסין וגם הקר ביותר, ובו "ההרים בוערים". זהו אחד ממקומות ייצור היין המרכזיים בסין. דרומה מכאן שרדו כדי לספר המערות הבודהיסטיות הנפלאות בדון חואנג סיפור של בודהיזם שרצה לחדור לסין, של נזירים וכוהנים שביקשו להביא כתבים וללמוד ולתרגם, של מפגש בין אמנות הודית לאמנות שבאה ממזרח מסין וממערב מאירופה וממרכז אסיה. בקצה זה של המדבר, היכן שמסתיימת הרמה הטיבטית, נפגוש גם את אוכלוסיית הטיבטים, דתם, לבושם ומנהגיהם, מקדשים ואורח חיים. גלימות אדומות וגלימות צהובות ומה שביניהן. אוכלוסייה שאף היא לא צעדה אל המאות האחרונות, המשמרת את אורח החיים ברמה הטיבטית זרועת כרי דשא ויאקים.

מסלול הטיול

ימים 1-2

הגעה לקירגיסטן בטיסה תל אביב–בישקק

נצא בטיסה מאוחר בלילה מתל אביב דרך מוסקבה אל בישקק (Bishkek), בירת קירגיזסטן. מבישקק הממוקמת בעמק צ'וי (Chui) ניסע אל מגדל בורנה ((Burana Tower, אשר הייתה בעברה בירת השושלת הקראחנית (המאות ה-9–11), ונמשיך לנסוע לאורך נהר הצ'ו – אחד מהנהרות המזינים את האגם הגדול של קירגיסטן – אגם איסיק קול. נגיע לעיר צ'ון קמין (Chon Kemin) השוכנת ברום של 700–900 מ' מעל פני הים, והיא אחת הערים הגדולות של אסיה המרכזית והעיר הגדולה של קירגיזסטן, עם אוכלוסייה של מעל 800 אלף אנשים. ארוחת ערב ולינה בצ'ון קמין.

יום 3

צ'ון קמין – נופים אלפיניים ואגם גבוה וצלול

לאחר ארוחת בוקר ניסע אל עבר קוצ'קור (Kochkor), שם נחווה ונראה כיצד ייצור חומרי לבד וצמר ואריגת שטיחים טבועים עמוק בחיי הקהילה המקומית. ארץ כה קרה ייצרה לעצמה לאורך ההיסטוריה בדים ושטיחים שנועדו לחמם את הקירות והרצפות ואף להגן מפני בריחת החום מהבית. נמשיך וניסע דרך נופים אלפיניים, ששיאם בהרי סונגקול הוא 4,042 מ' מעל פני הים ובהרי מולדו טו (Moldo Too) 3,900 מ', אל עבר אגם סונקול ((Sonkul. לכשנגיע לאגם סונגקול – ניסע סביבו, ונמשיך ונרד בדרך נופית ויפה המכונה "כביש 33 הפיתולים" אל עבר נארין (Naryn). בערב נהנה ממופע פולקלור מקומי, ארוחת ערב ולינה בנארין.

יום 4

טאש רבאט – קראוואנסראי (חאן שיירות) על דרך המשי

הבוקר נצא בנסיעה דרך נופי הרים מושלגים, כפרי חקלאים, יורטות נוודים ורועי כבשים, הנמנים בקרב הנוודים האמתיים שעדיין חיים ביורטות בהרים; נכיר את המשקה הלאומי קימיז (Kymyz) – חלב סוסה מותסס עם אלכוהול. בצהרי היום נגיע אל קראוואנסראי טאש רבאט ((Tashrabat, פונדק היסטורי על פני דרך המשי בגובה 3,000 מ'. ניכנס פנימה ונראה כיצד שימש כמלון להולכים על דרך המשי ממגוון רחב של מדינות ותרבויות, ונלמד איך התרחש המסחר במסלול זה ואיך התנהלו השיירות. בקרוואנסראי ישנו ההולכים על הדרך ונחו מהדרך הקשה, החליפו בהמות וגמלים, החליפו סחורות ומכרו חלק, והעבירו ידיעות על המתרחש באזורים אחרים לאורך הדרך. נחזור לנארין לארוחת ערב ולינה במלון.

יום 5

עוברים כמו סוחרי דרך המשי מתחומי קירגיסטן לתוך מערב סין

הבוקר נצא לנסיעה הררית אל מעבר טורוגארט (Torugart), שגובהו 3,570 מ'. לאחר הסדרת המסמכים במעבר הגבול ניסע בדרכים המרהיבות היורדות מן ההרים הגבוהים אל פאתי המדבר, אל אזורי שין ג'יאנג (Xinjiang) – אזורי אויגורים – עד עיר השוק קשגאר (Kashgar) אשר במערב סין. לינה וארוחת ערב בקשגאר

יום 6

קשגאר התוססת וסביבתה

היום נבקר באתריה של העיר קשגאר (Kashgar), מרכז מוסלמי גדול במחוז שין ג'יאנג והעיר החשובה ביותר בנתיב מסחר קדום זה. קשגאר אומנם נמצאת בסין, אך קרובה יותר לירושלים מאשר לבייג'ינג – על אמת!! נבקר בקברו של אבק חוג'ה הקדוש (Abak Khoja’s tomb), מהמאה ה-17, המשמש אתר עליה לרגל למאמינים רבים. נבקר במסגד המרכזי (Grand Mosque), המסגד הגדול ביותר בסין, שנבנה במאה ה-15. נמשיך אל הכפר-שוק בשקראם (Bashkeram) ואל רובעי העיר, בהם מתרחשת פעילות רבה של בעלי מלאכה, צורפי זהב וכסף, רוקעי נחושת, אורגי שטיחים ועוד. נצא לסיור מרתק בעיר העתיקה של קשגאר ונדלג בין סמטאות צרות בהן נושבת רוחה של דרך המשי הקדומה. ארוחת ערב ולינה בקשגאר.

יום 7

שוק יום ראשון בקשגאר, עליה אל הרי הפמיר וטשקורגן

לאחר ארוחת בוקר נצא ל"שוק יום ראשון" המסורתי (Sunday Bazaar) בערי דרך המשי. זהו שוק ענק שאליו מגיעים סוחרים מכל המדינות השכנות ליום מופלא של המולה. עיקרו שוק בעלי החיים – עזים, כבשים, פרות, גמלים דו-דבשתיים, סוסים וחמורים מוצעים למכירה, ומלאכת ההתמקחות והתשלום הם מקצועיים ביותר ומעניינים ומרתקים. נעזוב את המרחב העירוני שסביב מדבר הטקלימקאן החם והמעיק, וניסע לעיירה טשקורגן (Tash Korgan). ארוחת ערב ולינה בטשקורגן.

יום 8

טשקורגן ואגם קראקול

נצא בחזרה לכיוון קשגאר, וניסע אל רכס הרי הפמיר שממערב, הסוגר על המדבר, נעצור באגם קראקול (Karakul) – אגם אלפיני לרגלי הר מוצטאגטה הלבן, המכונה "אבי כל הקרחונים". זו אחת הנקודות היפות ביותר לאורכה של הדרך מקשגאר לטשקורגן. נטייל סביב לאגם, נצטלם בשוליו – כשברקע הרכסים עטויי שלג עד, וסביבו כרי דשא ירוקים… בין פסגות הרי קונגור, המגיעות לגובה של מעל ל-7,000 מ'. נהנה מנופים מרהיבים של פסגות מושלגות, נהרות זורמים ונוודים על דרך המשי העתיקה.
ארוחת ערב עם מופע ולינה בקשגאר.

יום 9

הסעיף הצפוני של דרך המשי – בחירה של השיירה

הבוקר נצא לנסיעה ארוכה בגבול הצפוני של מדבר הטקלימקאן ( (Takalamakanהאדיר ורחב הממדים, אל עבר העיר קוצ'ה (Kuche). דרך המשי התפצלה בקשגאר לסעיף שהקיף את המדבר מדרום ולסעיף שהקיפו מצפון; שיירת הסוחרים החליטה, בהתאם לתנאי הדרך ונטיות הלב של הסוחרים האם לרכב על סעיף זה של הדרך או הסעיף האחר. ארוחת ערב ולינה בקוצ'ה.

יום 10

מקוצ'ה להרי השמיים עד באיינבולאק

העיר קוצ'ה (Kuche) שימשה בתקופת שושלת יואן (1271–1363) (שושלת הח'אנים המונגוליים) בירת ממלכה מקומית. נמשיך בנסיעה בדרך הררית המטפסת להרי הטיאן שאן (Tien Shan), ונראה נופים של כרי עשב ירוקים מאופק לאופק, יערות מחטניים על מדרונות ההרים ועמקי נהרות פוריים המעובדים בידי אנשי המקום, נחלים ונהרות זורמים, ותאואים  ויאקים מסתובבים בשטח ואת הקניון האדום (Red Canyon). נעצור ב"שמורת הברבורים" ונראה את נהר "18 הפיתולים" – מראה מלבב לקראת שקיעה. בערב נגיע אל באיינבולאק (Bayinbulak), עיירה בחיק ההרים שבה מתגורר מיעוט מונגולי, אשר הגיע לאזור לפני מאות שנים, חלקם עדיין מתגורר ביורטות מסורתיות ומגדל סוסים ויאקים למחייתם. לינה וארוחת ערב בבאיינבולאק.

יום 11

כרי הדשא והקזאחים של נאראט

הבוקר נצא בנסיעה אל עבר נאראט (Narat), בה נמצאים כרי דשא מהגדולים והיפים במרכז אסיה, ומרוכזים בה בני המיעוט הקזאחי שהגיעו לאזור במאות ה-19–20 בבריחתם מהרוסים. הביקור באזור נחשב לאותנטי, אפילו יותר מביקור בקזאחסטן עצמה, משום שהקזאחים המיישבים את האזור שומרים על תרבותם ומנהגיהם בקנאות, ונאבקים בתהליכי ה"סיניזציה" שמעודדת הממשלה הסינית.
לקראת ערב נטוס לאורומצ'י (Urumqi), עיר גדולה וחדשה שהקימו הסינים במאה ה-20, המהווה כור היתוך אויגורי-סיני-מרכז אסייתי. ארוחת ערב ולינה באורומצ'י.

יום 12

אורומצ'י העיר הסינית וטורפאן – עיר עתיקה ואויגורית על הדרך

את הבוקר נתחיל בביקור במוזיאון להיסטוריה (Urumqi Museum), המציג אוצרות ארכיאולוגיים של העם הסיני והאויגורי, ובהם תצוגת מומיות שנמצאו בטקלימקאן – קבוצה שהגיעה כנראה מאירופה, והתייבשה (תרתי משמע) במדבר, שפירוש שמו "המדבר שאיש לא יצא ממנו חי". נמשיך בנסיעה בכיוון דרום-מזרח אל עבר טורפאן (Turpan), הממוקמת מעט מתחת לפני הים. נעצור באתר הארכיאולוגי גיאו הא (Jiaohe) – עיר עתיקה על דרך המשי, שנחפרה במאה ה-20. כשנגיע לטורפאן נבקר באתריה המפורסמים: במערכת הובלת המים התת קרקעית, הקרויה קארז (Kerez), ש"תפסה" את המים היורדים מההרים הגבוהים והמושלגים, לפני שהם נספגים לתוך המדבר החם. ניכנס לאמין מינרט (Emin Minaret), אחד מהסמלים של האזור, שבנייתו אופיינית מאוד למרכז אסיה והגיעה לכאן על דרך המשי. ארוחת ערב ולינה בטורפאן.

יום 13

טורפאן וסביבתה וחולות מזמרים בדון חואנג

הבוקר נמשיך לטייל בטורפאן ובסביבותיה, ונפתח בטיול למערות בזקליק (Bezeklik) למרגלות הרי האש, בהן התגלו ציורי קיר מרהיבים המראים את ההשפעות שבאו ממערב וממזרח.
בצהרי היום נעלה על רכבת מהירה וניסע אל דון חואנג (Dunhuang). בהגיענו נצא לראות את הדיונות המזמרות – דיונות חול אדירות ושמורות, שהרוח שורקת בהן, כך טען מרקו פולו כשנשאל מה ראה בדרך על ידי קובלאי חאן, הקיסר הסיני-מונגולי במאה ה-13. נמשיך לרחובות העתיקים ולשוק. ארוחת ערב ולינה בדון חואנג.

יום 14

דון חואנג ומערות מוגאו – מעבר ממדבריות לוהטים וקשים למדבר נוח ומתון

דון חואנג שוכנת בקצהו המזרחי של מדבר הטקלימקאן, כשלפני ההולך על הדרך מזרחה מחכה מדבר הגובי שהוא מתון מאוד ביחס למדבריות שהשאיר ממזרח לו. ייחודה של הנקודה הזו, בין האזור הקשה למעבר – הרים גבוהים מאוד ומדוללי חמצן ומדבריות חמים מאוד וקשים למעבר – לבין האזור המתון יותר בא לידי ביטוי במערות מוגאו הבודהיסטיות (Mogao Cave), שנחצבו ועוטרו בידי נזירים ואמנים סיניים. הם ישבו כאן לאורכה של ההיסטוריה, קיבלו מנחות תודה על מזלו הטוב של הסוחר או של השיירה בצורת כסף ועיטרו עוד קטע קיר ועוד אחד.. המערות מלמדות על נתיב חדירת הבודהיזם מהודו לסין ועל ההשפעה ההודית על האומנות המקומית.
נמשיך בנסיעה אל ג'יא יו גואן (Jiayuguan) בדרך העוברת במסדרון האשי, רצועה צרה הכלואה בין מדבר גובי, הרמה הטיבטית והרי הטיאן שאן, אשר ריכזה את תנועת העוברים על דרך המשי. ג'יא יו גואן היא נקודת הקצה (המערבית) של החומה הסינית הגדולה ואם תרצו נקודת הקצה של סין ההיסטורית; נבקר בה ונכיר את הפרויקט הענק שנבנה במהלך תקופות שונות בהיסטוריה הסינית ואת הפרויקטים הגדולים שסין בונה ומשקמת בשנים האחרונות. ארוחת ערב ולינה בג'יא יו גואן.

יום 15

ג'יא יו גואן ושושלת ווי וג'אן ג'יה ותצורות גאולוגיות מרהיבות

נמשיך מזרחה אל עבר ג'אן גיה (Zhangye), עיירה ששימשה אבן דרך מרכזית בחדירת הבודהיזם לסין, בדרכנו אל ה"חולות הצבעוניים" (Zhang-Ye Danxia Landform) – צורת נוף ייחודית, המשלבת נוף עוצר נשימה עם עשרות גוונים שונים של צבעים וצורות, נקראת "דנסיה" (Danxia) – מצוקים הבנויים משכבות אדמה אדומות, שנוצרו כתוצאה מזרימת המים מהאגמים והנחלים בסביבה. נמשיך אל שינין ארוחת ערב ולינה בג'אן גיה.

יום 16

נסיעה אל הבודהיזם המיוחד של טיבט

הבוקר נצא משינינג (Xining) בדרך נוף עוצרת נשימה אל טונגרן (Tongren), ונבקר במנזר לונג וו ((Longwu, אשר נוסד במאה ה-14, ובמנזר מאטיסי (Matisi). שניהם חושפים את הבודהיזם הטיבטי – הלאמהיזם, שבו כמה מסדרים המזוהים לפי צבע כובעיהם הטקסיים. כל מסדר מונהג על ידי לאמה ופנצ'אי למה, והמסדרים מאוגדים תחת "מועצת הלאמהות" שבוחרת דאליי לאמה ("אוקיינוס של חוכמה") שבראשם לכמה שנים. מבחינה דתית הם הדוקים יותר מכל הבודהיזם הסיני (המאייני), וכל מסדר מקדיש עצמו לעיקרים מסוימים (לימוד, שינון, עשיה, מדיטציה ועוד). ארוחת ערב ולינה בשיאחה.

יום 17

הרמה הטיבטית – טונגרן ושיאחה

נבקר בשיאחה (Xiahe), עיירה קטנה הנמצאת במורדות רמת טיבט ומשמשת אחד מהמרכזים החשובים של הבודהיזם הטיבטי; בעיירה ניצב אחד המנזרים הגדולים ברמה הטיבטית – המנזר העתיק לברנג (Labrang), מנזר פעיל בו חיים יותר מאלף נזירים, המוקף בשני "קורה" – מסלול הקפה למאמינים העולים למקדש/מנזר, שבו הם ממשיכים ללכת ולהקיפו לפני הכניסה אליו. נטייל במגורי הנזירים, בסמטאות העיירה ובשווקיה. נמשיך וניסע ללנאג'או. לאחר ארוחת הערב נטוס לבייג'ינג בירת סין. לינה בביג'ינג.

יום 18

בייג'ינג

יום ביקור בבירת סין בייג'ינג תוך בחינת הקשר שבין נתיב השיירות שהגיעו מן המערב לסין. נתרשם מן העוצמה הסינית המשתקפת בבניה החדשנית, כמו גם מן האתרים ההיסטוריים שמגלמים בתוכם עושר של התנסות, חכמה ותכנון קפדני. נאכל ארוחת ערב מסכמת לטיולנו בדרך המשי, נתרענן ונצא לשדה התעופה לקראת טיסתנו הביתה.

יום 19

בחזרה לארץ

לפנות בוקר נעלה על טיסה דרך מוסקבה אל תל אביב. נחיתה בארץ בשעות הצהריים.

  • טיול מקיף לדרך המשי, הכולל את קירגיסטן, ואזורים נרחבים בפרובינציות שינג'יאנג וגאנסו אשר בסין.
  • פנסיון מלא בימים 2-4 בקירגיסטן.הטיול תוכנן לתקופה המיטבית לביקור באזורים גיאוגרפיים אלו
  • מפגשים בלתי אמצעיים עם קירגיזים, אויגרים, טיבטים וסינים בני החאן.
  • הטיול כולל מופעי פולקלור מקומיים ומופע ציידי נשרים.
  • פנסיון מלא בימים 2-4 בקירגיסטן התנסות בארוחות אותנטיות ומקומיות.
  • טיול בקבוצות קטנות 15–26 משתתפים.

צרו עימנו קשר


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
02/07/2019 20/07/2019 יפורסם בהמשך
30/09/2019 18/10/2019 יפורסם בהמשך

תוספת ליחיד בחדר: 885$

דגשים מיוחדים

הטיול כולל

טיסות בינלאומיות לבישקק ומלאנז'ו לבייג'ינג ולארץ.
בטיול דרך המשי אנו לנים במלונות 4* ו5* או הטובים שבנמצא.
כלכלה על בסיס חצי פנסיון, בימים 2–4 כלכלה מלאה – 3 ארוחות.
תחבורה: 2 טיסות פנים, רכבות לפי התוכנית, אוטובוס ממוזג לסיורים, והעברות לשדה התעופה.
כניסות לכל האתרים וסיורים כמפורט במסלול הטיול.
אשרת כניסה לסין – 40$, אשרת כניסה לקירגיסטן – 60$.
המחיר מבוסס על מחירי טיסות ומסי נמל ודלק הנכונים ליום פרסום הטיול (פברואר 2018). במידה ויחול שינוי המחיר יעודכן בהתאם.
תשר לנותני השירותים המקומיים.
מפגש הכנה לטיול.
מים מינרלים.
דמי טיפול ורישום.

הטיול אינו כולל

ביטוח רפואי ומטען.
הוצאות בעלות אופי אישי.
שתייה וארוחות שאינן כלולות.
טיפ למדריך הישראלי.

לתשומת ליבכם

הטיול לדרך המשי הוא מסע יבשתי לאורך התוואי הקדום של דרך המשי, בין אזורי הרים שונים, רמות ומדבר, מפגש אנתרופולוגי עם שבטי נוודים קירגיזים, טג'יקים, מונגולים, קזאחים, אויגורים וטיבטים. מסע זה כולל בתוכו שעות רבות של נסיעה בין נופים משתנים בדרכים קדומות וישנות, הנותנות תחושה של חזרה לעבר.
קירגיסטן וסין הן מדינות בעלות מאפיינים של עולם שלישי, באזורים מסוימים. על אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומן מראש (לדוגמה כבישים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארץ היעד הזו. באם יהיה צורך מדריכנו יעשו שינויים בשטח, לטובת ורווחת הנוסעים.
קבוצה קטנה של 15–26 מטיילים.
מדריך ישראלי מצוות אקו ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.
חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
חברת התעופה איננה מאפשרת הושבה מוקדמת ובחירת מקומות טרם הטיסה, יש להגיע כשלוש שעות לפני ההמראה לדלפקי הצ'ק אין של החברה בארץ.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

מונגוליה: הבא בתור הוא סוס

משקה אלכוהולי מחלב סוסות מותסס הוא המרענן הלאומי של מונגוליה, שמספר הסוסים בה גדול פי שלושה ממספר […]

מונגוליה – ארץ השמיים הכחולים

ארץ השמיים הכחולים – באיון אולגיי שבמערב מונגוליה הוא חבל ארץ נידח הגובל ברוסיה ובסין. אחת לשנה […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לדרך המשי הצבעונית בקירגיזסטן ובמערב סין

טיולי תרבות וטבע

קירגיזסטן ומערב סין | 19 יום