טיול בקרואטיה, בוסניה-הרצוגובינה ומונטנגרו

קרואטיה, בוסניה-הרצוגובינה ומונטנגרו

טיולי תרבות וטבע

מסע בעקבות תרבויות ומיתוסים | 11 יום

טיול עומק לשלושת המדינות המרתקות והיפות ביוגוסלביה לשעבר, שם נחזה בנופים פראיים, מפרצוני ים אל מול איים ירוקים, אגמי טורקיז ושמורות טבע נדירות. לצד הטבע והנופים הקסומים נבקר בעיירות חוף איטלקיות וכפרים בלקניים, נתוודע לתרבות ולמאכלים המקומיים של הקבוצות האתניות באזור. האתרים בהם נבקר הם אתרי טבע (כולל הליכות של שעה עד שלוש בטבע), ביקור בערים ובעיירות מימי הביניים ותקופת הרנסנס, עם ניחוח וונציאני מחד והשפעה טורקית עות'מאנית מאידך ועוד.

זהו מסע גיאוגרפי, אנתרופולוגי, היסטורי ונופי. מסע רב תרבותי, עם הרבה חומר למחשבה על אופיים והתנהגותם של בני אנוש בכלל ורלוונטיות הדוגמא האקס יוגוסלבית לאזורנו שלנו.

מסלול הטיול

יום 1

קרואטיה - סיור בעיר זאגרב ונסיעה לביהאץ'

נצא בטיסת בוקר מתל אביב דרך יעד ביניים באירופה לזאגרב (Zagreb), עיר הבירה של קרואטיה, הנחשבת כיום למרכז התרבותי, המדעי, הכלכלי והממשלתי במדינה. לאחר הנחיתה, נערוך סיור מודרך בעיר הנחלקת לשלושה אזורים: העיר העליונה, העיר התחתונה והעיר המודרנית. לקראת אחר הצהריים נחצה את הגבול לבוסניה-הרצגובינה (Bosna i Hercegovina) ונגיע לאזור העיירה הבוסנית ביהאץ' (Bihac) שם גם נלון. ארוחת הערב תוגש במלון.

יום 2

שמורת נהר האונה בבוסניה והגעה לעירה שיביניק בקרואטיה

את היום נתחיל בנסיעה לשמורת נהר האונה (Una River); זהו אתר הטבע המדהים ביותר בבוסניה. נצא מביהאץ ונגיע לכפר אורסק (Oršac). נמשיך משם במיניבוסים של השמורה למפל סטרבצ'קי בוק (Strbački buk) המרשים; מקום בתולי ופראי שכמעט ואינו זוכה למטיילים מחוץ לבוסניה. הנהר מסמל במידה מסוימת את בוסניה כולה; יהלום לא מלוטש, מקום עם פוטנציאל רב שעדיין לא מומש. בתום הביקור ניסע חזרה לגבול עם קרואטיה ונגיע לעיירה שיבניק (Šibenik). נערוך סיור בעיר העתיקה והמרשימה, בין מבניה ואתריה ונבחין כי סביב העיר ניצבים ארבעה מבצרים ונציאניים המהווים שרידים אלימים למאבק שהתחולל במאות ה- 16 וה- 17 לספירה על השליטה בנתיבי השייט בים האדריאטי. נבקר בקתדרלת יעקב הקדוש (Katedrala sveti Jakova), מקור גאוותה של העיר. המקום נמנה עם רשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. לקראת ערב נגיע למלוננו.

יום 3

השמורה על נהר קרקא - טרוגיר "אי הרוחות"

נקדיש את הבוקר לביקור בפארק הלאומי קרקא (National Park Krka Waterfalls); מקורותיו של הנהר מצויים סמוך לגבול עם בוסניה-הרצוגובינה, למרגלות האלפים הדינאריים וזורם לאורך 72 קילומטרים. מי הנהר מתחתרים בתוך סלע הגיר ויוצרים סדרה של שבעה מפלים גדולים ועוד המוני מפלונים קטנים, הצונחים מבעד למשקעי טרוורטין (סלע ייחודי הנוצר ממשקעי גיר בערוצי נחלים). הפארק עשיר בתופעות גאולוגיות, בצמחיה ובבעלי חיים. בסמוך לבריכה הטבעית, ישנה גישה נוספת לפארק המאפשרת שייט בספינה קטנה באזור סקרדינסקי בוק (Skradinski Buk). אנו נשוט עד לשער הכניסה התחתון של הפארק. לאחר מכן, נמשיך דרך הכפר פרימושטן (Primosten) עד לעיירה היפה והעתיקה טרוגיר (Trogir) שנוסדה במאה ה- 3 לפנה"ס על ידי היוונים שכינו אותה טרגוריון – "אי הרוחות". ב- 1997 הוכרזה העיר כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. לינה בטרוגיר.

יום 4

טרוגיר - ספליט - מוסטאר

נערוך הבוקר סיור הכרות בטרוגיר (Trogir) על אתריה השונים ובמהלך הסיור נוכל להבחין בסגנון הבנייה המשויך לאדריכלות הגותית-רומנסקית. העיר מופרדת מן היבשה בתעלה צרה, המשמשת כמרינה לסירות דיג וקייט. נבקר בקתדרלת לוברו הקדוש ובאתרים נוספים. לאחר מכן, נמשיך לסיור בעיר ספליט (Split), העיר השנייה בגודלה בקרואטיה. נבקר בארמון דיוקלטיאנוס (Diocletian's palace) שנבנה לכבודו של הקיסר הרומי דיוקלטיאנוס. מימדי הארמון והאופן שבו נשתמר בחלוף השנים מהווים עדות חשובה לאדריכלות רומית שהתקיימה בצד המזרחי של החוף האדריאטי. נראה את הקתדרלה לכבודה של מריה הקדושה (היה זה המאוזולאום של הקיסר). נסייר בעיר העתיקה ונשמע סיפורים אודות הקהילה היהודית ששגשגה במקום. נחצה את הגבול לבוסניה-הרצגובינה באזור מיטקוביץ' ונגיע לביקור בכפר העות'מאני פוצ'יטלי (Pocitelj) אשר כל בתיו עשויים אבנים מסותתות ומכוסים בגגות צפחה, כאשר הכפר עצמו מוקף חומה ובו מספר מגדלי שמירה עתיקים. לקראת ערב נגיע למלוננו בעיר מוסטאר (Mostar).

יום 5

ממוסטאר לסרייבו - גשר בין תרבויות ולאומים

עם בוקר, נצא לסיור בעיר מוסטאר (Mostar), העיר השלישית בגודלה בבוסניה. העיר התפרסמה הודות לגשר אבן עתיק ("הגשר הטורקי") מהמאה ה- 16 שנבנה מעל נהר Neretva, סביבו התפתח היישוב בתקופה העות'מנית שהפך לסמלה של העיר כיוון שחיבר פיזית וסמלית את שתי הקהילות של היישוב – המוסלמית והקתולית. נצא לסיור בין עתיקות העיר מתקופת ימי הביניים, נטייל ברובע העתיק על שלל המסגדים, הרחובות המרוצפים, הגלריות המיוחדות, השוק העות'מני המקורה וכמובן, נצעד על הגשר המשוחזר שנהרס במלחמה האחרונה ושוקם במבצע הנדסי מדהים וכיום נמצא ברשימת אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו. נמשיך לעיירה בלאגאי (Blagaj) הממוקמת בקצהו של נהר הבונה (Buna). מקורות נהר הבונה הם בנקרה בסלע ענק, המתנשא לגובה 200 מטר ובסמוך לו נבנה במאה ה- 15 מנזר לדרווישים מתבודדים המשמש למגורים ולימודים. נבקר במקום, שגם הוא הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו ומשמש כיום כמוזיאון. נמשיך ונעלה צפונה, לאורך נהר הנרטבה ונעצור ביבלניצה (Jablanica), שם התרחש הקרב המיתולוגי של טיטו ולוחמיו נגד הנאצים (”הקרב על הנרטבה”) ובסמוך לו ישנם שרידי הגשר מהקרב. נסיעה קצרה תביא אותנו לקוניץ' (Konjic), המפורסמת בגלפי העץ וברובע העתיק הצופה אל הגשר העות'מני. נחצה את ההרים הבוסניים היפיפיים ולקראת ערב נגיע לבירת בוסניה-הרצגובינה, סרייבו (Sarajevo), שם נלון.

יום 6

סרייבו - "ירושלים של אירופה"

נקדיש את יומנו לסרייבו (Sarajevo), שהוקמה כעיר עות'מאנית במאה ה- 15 ומשמשת כבירתה של בוסניה ושל הישות המוסלמית-קתולית והינה אחת הערים המרתקות והמפתיעות ביותר בבלקן ואף מכונה "ירושלים של אירופה" בשל היותה מרכז תרבותי-דתי חשוב של כל אחת מהקהילות האתניות הדתיות שהתקיימו בבוסניה. נערוך סיור לאורך השדרה הראשית, המתחילה באזור ה"צ'רשייה" (רובע העות'מני-טורקי), נבקר בבזאר האוריינטלי הנראה כמו "איסטנבול הקטנה" ובו בתי תה וחנויות שטיחים, חמאם ומסעדות המגישות ממיטב המטבח הטורקי: סוגי בורק, קבאב וממולאים שונים. נשמע את סיפורה של הקהילה היהודית שבתקופות מסוימות היוותה כ- 40% מכלל אוכלוסיית המקום. נבקר באתרי המורשת של הקהילה המופלאה, נבקר בבית הכנסת הספרדי העתיק שהפך למוזיאון ובבית הכנסת המשמש כיום את שרידי הקהילה העתיקה, לצד מסגדים וקתדרלה קתולית ואורתודוכסית, כאשר קריאות המואזין מתערבלות עם צלצולי פעמוני הכנסיות ויוצרים צלילים שניתן לשמוע רק בליבת הבלקן ורק בסרייבו. לקראת ערב נחזור למלוננו.

יום 7

חציית הגבול למונטנגרו – ביקור בשמורת הרי הדורמיטור – ז'אבליאק

בשעות הבוקר המוקדמות, נצא מסאראייבו  וניסע מזרחה בנוף הררי מקסים עד לנהר הדרינה. נחצה את הגבול למונטנגרו וניסע אל העיירונת ההררית פלוז'ין. שם נעבור לרכבי שטח ונעלה לסיור בשמורת הרי הדורמיטור שהוגדר ע"י אונסקו כאתר טבע של מורשת עולמית. לעת ערב נגיע למלוננו בעיירת הסקי ז'אבליאק (Žabljak). ארוחת ערב תוגש במסעדה מקומית.

יום 8

מונטנגרו - "ארץ ההרים השחורים"

הבוקר נצא לפארק הלאומי דורמיטור, שם נלך מסביב לאגם השחור (Crno jezero) השוכן בגובה של 1,442 מטר. האגם צלול ויפהפה ומוקף יער עבות. האגם צלול כל כך עד שהיער המדהים שמקיף אותו משתקף בו בבהירות ונראה כמו העתק מושלם של תמונת נוף גן העדן שמעליו. משם נמשיך לנהר טרה (Tara River), שם נערוך רפטינג במי הנהר (כולל ציוד מותאם). עם סיום הרפטינג נעצור בגשר ג'ורג'וביץ (Đurđevića Tara Bridge), הנקודה ממנה נגלה קניון טרה. לקראת ערב נגיע למלוננו בעיירת הסקי קולשין (Kolašin).

יום 9

הבלקן שעצר בזמן

את היום נתחיל בנסיעה אל אגם ביוגראדסקו יזרו (Biogradsko Jezero). הדרך אל האגם חוצה יערות בראשיתיים, אפלים ומסתוריים. קרני השמש המעטות מצליחות לחדור מבעד לחופת העצים, יוצרות צללים של ענפי העצים המכוסים טחב וחזזיות. האגם שוכן במרומי הר ביאלסיצה, בגובה של כ- 1000 מטר. נמשיך בנסיעה אל קניון נהר מוראצ'ה ונבקר במנזר מוראצ'ה (Moraca Monastery); מנזר סרבי אורתודוקסי שנבנה במאה ה- 13 ונחשב לאחד מהמנזרים החשובים בכנסיה המונטנגרית. נחצה בנסיעה את עיר הבירה פודגוריצה (Podgorica) ונגיע אל העיירה רייקה צ'רנויביצ'ה (Rijeka Crnojevića). תחנתנו הבאה תהיה אגם סקאדר המרהיב (Skadarsko Jezero). האגם מהווה את מאגר המים המתוקים הגדול ביותר בבלקן. נצא לשיט מרהיב באגם, נתרשם מצמחיית המים הסבוכה ומעשרות סוגי ציפורי המים שיש לשמורת טבע זו להציע. האגם הינו הגדול ביותר בחצי האי הבלקני, שטחו 450 ק"מ והוא מתחלק בין מונטנגרו ואלבניה. האגם וחופיו בתחום מונטנגרו הוכרזו ב- 1983 כשמורת טבע מטעם אונסק"ו. בסוף השייט נגיע לכפר הקטן וירפאזאר (Virpazar) ולאחר מכן, לקראת ערב, נגיע למלוננו באזור עיירת הנופש פטרובאץ' (Petrovac).

יום 10

המשך הביקור במונטנגרו וחציית הגבול לקרואטיה

עם בוקר, ניסע אל צטיניה (Cetinje), בירתה לשעבר של ממלכת מונטנגרו וכיום הבירה המשנית של המדינה, בה נמצא מעונו הרשמי של הנשיא. זוהי עיר של מורשת היסטורית עצומה, שנוסדה במאה ה- 15 והפכה למרכז החיים של מונטנגרו. נמשיך משם לכפר הקטן נייגושי (Njegusi Village); בו נולד השליט, המשורר והגיבור הלאומי פטר פטרוביץ' השני, המוכר בשם נייגושי, כשם כפר הולדתו. הכפר ממוקם בדולינה ענקית במרומי הרכס, עדות לפעילות הקרסטית באזור. לאחר מכן נמשיך בנסיעה המלווה בנופים מרתקים לקוטור (Kotor), שם נערוך סיור קצר בעיר. נראה את העיר העתיקה שנבנתה בין המאות ה- 12 ל- 14 ושמרה על מראה ימי ביניים טיפוסי ואף היא הוכתרה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. נצפה בקתדרלה המיוחדת ע"ש טיפון הקדוש. בתום הסיור, ניסע לחופי מפרץ קוטור (Kotor Bay) ומשם נגיע אל "Fjord Road" – הגבול בין מונטנגרו לקרואטיה. נחצה את הגבול ונגיע לדוברובניק (Dubrovnik). לינה בדוברובניק.

יום 11

דוברובניק - "פנינת הים האדריטי"

נקדיש את היום לסיור אחרון בדוברובניק (Dubrovnik), הנחשבת לאחת מערי החוף היפות בעולם והוכרזה גם היא כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. נבקר ברובע היהודי העתיק, נסייר בעיר העתיקה המוקפת על ידי חומות; נראה את שער פילה שמהווה את אחד משלושת שערי הכניסה אל החומות והעליה דרכו יפה במיוחד. נחלוף על פני מזרקות העיר העתיקה שהוקמו בשנת 1438. לבסוף נבקר בנמל העתיק המשמש בעיקר לדייג (בעברו היה לאחד הנמלים הפעילים ביותר בים האדריאטי). בשעות הצהריים המוקדמות ניסע לשדה התעופה לטיסה חזרה ארצה. הסיור מותנה בזמני הטיסה ועלולים להיות שינויים.

  • קרואטיה: ביקור בשמורת נהר האונה, מפלי סטרבצ'קי בוק, בפארק הלאומי קרקא וכולל שייט באזור סקרדינסקי בוק
  • בוסניה-הרצגובינה: ביקור בעיר מוסטאר ובסרייבו כולל סיור באתרי המורשת של הקהילה היהודית, ארוחת ערב במבשלת בירה.
  • מונטנגרו: ביקור בשמורת דורמיטור – פנינת הטבע המיוחדת, סיור מסביב לאגם השחור המרהיב, סיור בשמורת ביוגרדסקה גורה ובפארק הלאומי סקאדר כולל שייט, מופע פולקלור מקומי.

צרו עימנו קשר


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
11/06/2017 21/06/2017 רמי סימסולו €2,475 €275 €2,750 מקומות אחרונים!

תוספת ליחיד בחדר: 420€

דגשים מיוחדים

הטיול כולל

טיסות: בינלאומיות עם חברת התעופה אוסטריאן איירלנייס דרך יעד ביניים באירופה. הלוך: תל אביב - זאגרב. חזור: דוברובניק - תל אביב.
לינה: מלונות מדרגה ראשונה (4 כוכבים טובים).
תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג ונוח, נסיעה במיניואנים היכן שנדרש בשמורת הדורמיטור, סירות/שייט לפי המפורט בתכנית.
כלכלה: חצי פנסיון לאורך כל הטיול (ביום הראשון תינתן ארוחת ערב וביום האחרון תינתן ארוחת בוקר).
בקבוק מים מינרליים כל יום לאדם.
ארוחת ערב מסורתית בבוסניה (יום 7).
הופעת פולקלור.
דמי כניסה וסיורים באתרים, כמפורט בתכנית.
מדריכים מקומיים דוברי אנגלית היכן שנדרש.
מדריך מנוסה מטעם "אקו".
ערכת שמע אישית להאזנה במהלך הטיול.
מיסים מקומיים.
תשר לנותני שירות מקומיים.
מפגש קבוצה.
דמי רישום וטיפול.

הטיול אינו כולל

ביטוח בריאות ומטען (ניתן להסדיר זאת דרך משרדנו) – ניתן לבצע ביטוח עד 3 חודשים לפני היציאה.
ארוחות צהריים, שתייה בארוחות.
הוצאות בעלות אופי אישי (כביסה, טלפונים, משקאות, ארוחות נוספות וכד').

לתשומת ליבכם

אופי הטיול: מסע בין עבר להווה המשלב טיול בין תרבויות שונות וטבע, החוצה את חלק ארצות יוגוסלביה לשעבר. סיורים בשמורות טבע יפהפיות, בערים עתיקות ומרתקות, כפרים בלקניים ועיירות חוף ונציאניות.
קבוצה וצוות: גודל הקבוצה לטיול 15-26 מטיילים. מדריך ישראלי מצוות "אקו" יוביל את הטיול בעזרת צוות מקומי היכן שנדרש.
מומלץ לעשות ביטוח דרך "אקו טיולי שטח" ל- 12 ימים (נחיתה לאחר חצות).
יובהר כי המחירים הנקובים לעיל נכונים ליום ההרשמה. במידה ותחול עלייה הגבוהה מ -3% בשערי המטבע יעודכנו מחירי הטיול בהתאם ותחול התוספת על הנוסע.
למידע בריאותי על הטיול לארצות הבלקן, יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
רמת בתי המלון, הכבישים ושירותי התיירות בארצות הבלקן, בייחוד בבוסניה, אינה תואמת את הסטנדרט המערבי. אנו משתדלים לספק את השירותים הטובים בנמצא ויש לקחת זאת בחשבון כחלק מתנאי הטיול.
התכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים. באם יהיה צורך ייעשו שינויים במסלול ובלינות, לטובת ורווחת הנוסעים.
אין אפשרות לבחור מקומות ישיבה על המטוס במסגרת כרטוס קבוצתי, מראש. לא כמו כרטוס אינדיבידואלי, בו יכול הסוכן לבחור מקומות ישיבה במקרים רבים, בקבוצות לא ניתן.
אין ביכולתנו להבטיח מראש הטבות בכרטיסי טיסה קבוצתיים (נקודות נוסע מתמיד, בונוסים וכד') המוצעים על ידי חברות התעופה ליעדים שונים.
חשוב להבהיר ולציין כי כל שינוי הקשור בחברות התעופה אינו מהווה עילה לתביעה כנגד חברת "אקו תיירות שטח" והאחריות כולה היא על חברות התעופה במקרה זה וכי "אקו תיירות שטח" תהיה פטורה מכל פיצוי בגין שינוי ו/או מחדל שכזה.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה והמחיר ישתנה, יעודכן המחיר בהתאם.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

קרואטיה – דוברובניק פנינת הים האדריאטי

טיול עומק לשלושת המדינות המרתקות והיפות ביוגוסלביה לשעבר, שם נחזה בנופים פראיים, מפרצוני ים אל מול איים […]

קרואטיה ומונטנגרו – אתרים, ערים וחופים לאורך קו החוף האדריאטי

טיול עומק לשלושת המדינות המרתקות והיפות ביוגוסלביה לשעבר, שם נחזה בנופים פראיים, מפרצוני ים אל מול איים […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

קרואטיה, בוסניה-הרצוגובינה ומונטנגרו

טיולי תרבות וטבע

מסע בעקבות תרבויות ומיתוסים | 11 יום