שייט לשפיצברגן בהדרכת אייל ברטוב

טיולי שייט בקבוצות

מסע בעקבות דובי הקוטב הלבנים אל ארכיפלג סבאלברד | 11 יום

שפיצברגן הוא האי הגדול בארכיפלג של סבאלברד, הנמצא במחצית הדרך בין נורבגיה לקוטב הצפוני, ושייך לנורבגיה.
יעד נפלא זה מבודד ומוקף קרח מרבית השנה וניתן להגיע אליו רק בטיסה. החל מיוני ועד ספטמבר, ניתן לצאת לשייט מרתק בין איי סבלברד באניית משלחת עמידה לקרח, בין הפיורדים מרהיבי העין והאיים המרוחקים שלצפונו, טונדרות ומצוקים, קרחוני ענק, לווייתנים, אריות ים וכלבי ים, דובי קוטב ומיליוני עופות ים בכל גודל וצורה.

מסע חווייתי אל עולם של טבע פרוע ולא מוכר, באזור של טבע בתולי, טבע אשר הולך ונעלם.

אם אכן קיימת משלחת חקר "קלאסית" לחוג הארקטי, זאת ההגדרה המתאימה ביותר לטיול שייט זה. בשייט זה תוכלו לראות את המיטב שיש לארכיפלג שפיצברגן להציע תוך חקירת הקצה המערבי של האי והרהבת עוז אל אזורים צפוניים ומרוחקים, ביתם של דובי קוטב וניבתנים. כמו כן, נפגוש מושבות של עשרות אלפי עופות ימיים ונמתין בדריכות לתצפית על לווייתנים מסיפון האנייה. עושר הפעילויות הופך את טיול השייט להזדמנות מושלמת לחקר "בירת הטבע של החוג הארקטי".

מסלול הטיול

יום 1

ת"א - לונגיירביין

בשעות הבוקר נטוס באופן עצמאי/ קבוצתי לאוסלו דרך קונקשיין מאירופה. מאוסלו נמשיך בטיסת לילה ללונגיירביין, הבירה של ארכיפלג שפיצברגן, שבו שפיצברגן הינו האי הגדול ביותר.
ננחת בחצות (באור יום מלא) ונעבור לבית מלון. לינה בלונגיירביין ב21.6.20 כלולה במחיר השייט.

לתשומת לבכם: השייט מתחיל בעיירה לונגיירביין (או בשמה המקוצר “ליר”) ב22.6.20 בשעות אחר הצהריים. למי שטס עצמאית,יש להגיע לליר ב21.6.20.

יום 2

עולים לסיפון בליר (לונגיירביין (Longyearbyen), שפיצברגן

ננצל את שעות הבוקר לבקר בליר, שבעבר הייתה עיירת כורים. כ- 1800 תושבים מתגוררים בליר, הבירה האדמיניסטרטיבית של סבאלברד (Svalbard) השוכנת לחופיו של איספיורדן (Isfjorden). את היישוב הקים ב-1905 ג’ון מונרו לונגייר (John Munroe Longyear), בעל המניות העיקרי בחברת הפחם הארקטי של בוסטון.

אחה”צ נעלה לסיפון האנייה בליר. לאחר התארגנות ותדריכים, מרימים עוגן והספינה יוצאת לדרך. לאחר העלייה לסיפון תוכלו ליהנות מנופיו הנפלאים של הנוף ההררי, המהווה תפאורה לכפר השוכן לשפת הים.

ימים 3-11

חוקרים את שפיצברגן

במהלך השייט נחקור את מערב שפיצברגן וכן את הפיורדים מרהיבי העין והאיים המרוחקים שלצפונו, טונדרות ומצוקים, קרחוני ענק, מגוון נופי הטבע כאן, החל במדבריות קוטב וכלה בקרחוני יבשה העצומים, אינו נופל מעושרו של עולם החי. בטיול נשוט סביב איי סבלברד השוכנים מצפון לחוג הארקטי ונחפש לווייתנים, אריות ים וכלבי ים, דובי קוטב ומליוני עופות ים בכל גודל וצורה. עולם של טבע פרוע ולא מוכר נחשף בטיול על גבול הקוטב הצפוני.

במהלך הימים הבאים נחקור כל פינה במערב שפיצברגן שנצליח להגיע אליה. תכניותינו תלויות בתנאי מזג האוויר, הים, מצב הקרח ומיקומם של בעלי-החיים – ולפיכך לא ניתן להציע תכנית טיול קבועה. עם זאת, אנו מקווים לבקר בכמה מהיעדים המועדפים עלינו, לרבות קרחון ה- 14 ביולי (14th of July Glacier), סמרנבורג (Smeerenburg), פיפסויה (Phippsøya), אלקהורנה (Alkhornet) ומיצר הינלופן (Hinlopen Straight).

היעדים בהם נבקר ייבחרו ע”י קפטן האנייה בהתאם למזג האוויר, הים, מצב הקרח ומיקומם של בעלי-החיים, וזאת כדי שנוכל לזכות בכמה שיותר הזדמנויות לתצפיות על חיות הבר ולהתרשמות מעברו של האי שפיצברגן ומהגיאולוגיה שלו.

סבירות טובה שנוכל לצפות בדובי הקוטב, עם קצת מזל, היות ופיפסויה הוא אחד מאזורי הציד המועדפים עליהם כיוון שצוקי אלקפיילה (Alkefjellet) הרמים מספקים ארוחות חינם רבות של ביצי עופות עבורם ועבור שועלי השלג.

טורלנזה (Torellneset) ופיפסויה הם גם אתרים נהדרים לצילום ניבתנים. את רגע המפגש עם אתר רביצה והתקבצות של ניבתנים לא נשכח במהרה. טורפי הקוטב הימיים והענקיים האלה יוצרים סצנה רועשת למדי מאחר שכל ניבתן מתחרה על מקום מובחר בקו החוף.

הניבתן, שהוא הטורף הימי הגדול ביותר באזור הקוטב, זכה לשם מדעי מסקרן. משמעות השם Odobenus rosmarus – היא “סוס ים ההולך על שן”. אם תהיתם, לא, הניבתן אינו הולך על ניביו וגם אינו קשור לסוסים כלשהם.
האי שפיצברגן מציע שפע של נופי טבע יפהפיים. הטונדרה עשויה להפתיע בססגוניותה בקיץ, בשעה שפרחי בר נפתחים לטעימה מאורה של השמש. בכל יום תראו משהו חדש, בין שמדובר בעוף ממין נדיר ובין שמדובר באתר נטוש בן מאות שנים.

קיימות פעילויות הרפתקניות לבחירתכם במהלך השייט. הזמנת פעילות הרפתקנית כחלק ממשלחת החקר היא דרך נפלאה לשדרוג החוויה בקוטב. הפעילויות המוצגות מטה כפופות לזמינות ומתמלאות במהירות. לכן יש להקפיד ולשריין אליהן מקום בהקדם. שימו לב לכך שקיומן של הפעילויות הרפתקניות תלוי בתנאי מזג האוויר.

פעילות כלולה: הליכה רגלית בשטח, הליכה רגלית בשטח היא דרך נהדרת להתרשמות מהנופים העצומים והחשופים לרוח של החוג הארקטי. הטונדרה מתעוררת לחיים בעונת הקיץ הקצרה הפוקדת אזור זה ומתכסה בכתמי צבע בדמותם של שיחים וצמחים הגדלים בסביבת הקוטב. תוכלו להבחין עד כמה שונים טיולי ההליכה זה מזה כשתגלו בהם קהילות, קווי חוף ונופים עטורי קרחונים תוך חיפוש אחר חיות הבר ברבים מהמקרים. ההשתתפות בטיולי ההליכה בשטח מוצעת לבחירתכם. לפני כל סיור יתדרך אתכם צוות המשלחת בכל הנוגע לעצימות הפעילות הצפויה.

פעילות בתוספת תשלום: שייט קיאקים. ניתן להירשם לשייט הקיאקים המוצע לבחירתכם ולסייר בחלקיו המבודדים יותר של שפיצברגן. (שימו לב שהשייט בסירות זודיאק כלול במחיר. שייט בקייאקים בתוספת תשלום). דמיינו את עצמכם שטים בקיאקים במימי מפרץ לצד קרחוני ים ויבשה! הרפתקת השייט בקיאקים היא דרך אידאלית לחוות התמזגות עם הים. השייט מתבצע כמה פעמים בכל משלחת חקר, בקבוצות קטנות של 10 אנשים ובתנאי מזג אוויר נוחים בלבד. למשתתפים מומלץ ניסיון קודם בשייט בקיאקים, לרבות יכולת לרדת מהקיאק למים בעת התהפכות.

מבחר הסיורים האפשריים באיי סבאלברד:
שייט באזור הקוטב תלוי רבות במצב מזג האוויר, הים, מצב הקרח ומיקומם של בעלי-החיים, ולפיכך לא ניתן להציע תכנית טיול קבועה. היעדים בהם נבקר ייבחרו ע”י קפטן האנייה בהתאם לכך.

אלקפיילה (ALKEFJELLET)
צוק זה הוא מושבה מרכזית של עופות ימיים בה מגדלות אוריות דקות מקור (Brünnich guillemots, thick-billed murres) את גוזליהן. ההערכה היא ש- 100,000 זוגות של עופות אלה מתרבים ושוכנים בצוקי הבזלת. העופות אינם מקימים קנים, אלא מטילים את ביציהם על מדפי הצוק החשופים.

קאפ לי, אדגאויה (KAPP LEE. EDGEØYA)
זהו אתר מוכר לרביצה ולהתקבצות של ניבתנים. הצבע הוורוד של עור הניבתנים נוצר בעת החשיפה לשמש בשל הדם שזורם אל פני העור ומסייע לניבתנים להתקרר. תופעה דומה מתרחשת אצל ההיפופוטמים באפריקה.

קרחון היבשה לילייהוק (LILLIEHӦӦK GLACIER)
ב-1906 ביקר הוד רוממתו, אלבר הראשון, נסיך מונקו, בקרחון היבשה לילייהוק לעריכת מחקרים מדעיים. בן נינו, הוד רוממתו, אלבר השני, נסיך מונקו, ביקר בקרחון מאה שנים לאחר מכן כחלק ממחקר מדעי שנועד להרחבת ההבנה באשר לצדפה הארקטית (arctic clam), מין שתוחלת חייו עולה על מאה שנים. טבעות הגדילה המופיעות על קונכיית הצדפה מעידות על החומרים הכימיים אליהם היא נחשפה. חקר הקונכייה מאפשר למדענים לקבוע מה היו השינויים בטמפרטורת המים ובתוכן המזהמים במהלך חיי הצדפה.

קרחון היבשה מונקו (MONACO GLACIER)
הוד רוממותו, אלבר הראשון, נסיך מונקו, שהיה חלוץ בתחום האוקיאנוגרפיה, עמד ב- 1906 בראש משלחת חקר לסבאלברד. צוותו של הנסיך נעזר בטכניקות צילום מתוחכמות להבנת הצורה והמנח של כמה חזיתות קרחונים. שמו של קרחון היבשה מוקיר את משלחת החקר, את הנסיך ואת הנסיכות שעליה שלט.

האי נורדאאוסלנדה (NORDAUSLANDET ISLAND)
זהו האי השני בגודלו בארכיפלג סבאלברד. קרחון היבשה הגדול ביותר באירופה שוכן באי שהוא בית גידול מוכר לאילי צפון ולניבתנים.

פאלאנדרבוקטה (PALANDERBUKTA)
בחופו המערבי של האי נורדאאוסלנדה שוכן מפרץ זה, המשתרע דרומה ומזרחה מוולנברג פיורד (Wahlenberg Fjord). המפרץ הוא דוגמה טיפוסית למדבר קוטב שבו ניתן לחזות לעתים בדובי קוטב המשוטטים בחיפוש אחר מזון.

פיפסויה ומארטנסויה, שבעת האיים (PHIPPSØYA AND MARTENSØYA, SEVEN ISLANDS)
זוהי קבוצת איים קטנה השוכנת בחלקו היבשתי הצפוני ביותר של סבאלברד. האנגלים הותירו כאן את חותמם כשמיפו את האיים בשנות ה- 80 של המאה ה- 18. הקבוצה שנשלחה לאיים כינתה אותם על שמם של חבריה, כאשר האי הקטן והפחות משמעותי מכולם זכה בשם Nelsonøya, שמו של מתלמד פשוט על ספינת המשלחת שקודם בדרגתו ובתוארו במרוצת השנים והפך לסגן האדמירל לורד הוריישו נלסון!

יום 11

סיום השייט - וטיסות חזרה לת"א

הגיע הזמן להיפרד מהאנייה לשלום. לאחר ארוחת הבוקר, נרד מהאניה ונועבר בהעברה קבוצתית לשדה התעופה.

נטוס באופן עצמאי/ קבוצתי לאוסלו.

  • מפגש עם חיות הבר של החוג הארקטי: דובי קוטב, ניבתנים ואילי צפון.
  • סיורי חקר במדבריות הקוטב.
  • ניצול שעות האור הממושכות.
  • טיולי שטח רגליים בטונדרה.
  • שיט בסירות זודיאק.
  • הטיול מובטח. ההדרכה של אייל ברטוב מותנית במינימום 10 משתתפים. במידה ולא יירשמו 10 נרשמים, הטיול בכל מקרה יצא וההדרכה תהיה באנגלית ע"י מדריכיה המקצועיים של האנייה.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

הציגו לנו רק מבצעים!

דגשים מיוחדים

הטיול כולל

11 ימי שייט (10 לילות) אירוח על סיפון האנייה
לילה במלון בליר ערב לפני השייט כולל ארוחת בוקר למחרת.
העברה קבוצתית מדה התעופה בליר למלון בליר ערב לפני השייט.
העברה קבוצתית מהמלון בליר לאנייה ביום העלייה לשייט.
כל ארוחות הבוקר, הצהריים והערב וכן החטיפים על הסיפון.
כל הסיורים והגיחות ליבשה, בהתאם לתכנית הטיול בכל יום.
הדרכה לאורך הטיול כולו ע"י מדריך ישראלי, אייל ברטוב. ההדרכה של אייל ברטוב מותנית במינימום 10 משתתפים. במידה ולא יירשמו 10 נרשמים, הטיול בכל מקרה יצא וההדרכה תהיה באנגלית ע"י מדריכיה המקצועיים של האנייה.
כל מקטעי השייט וההעברות בסירות זודיאק, בהתאם לתכנית הטיול בכל יום.
השאלת מגפים אטומים למים עבור הסיורים והגיחות ליבשה במהלך טיול השייט.
מעיל דובון רשמי שתקבלו באנייה, אותו תוכלו לשמור בתום הטיול.
קפה, תה וקקאו בכל שעות היממה.
חומרים מקיפים שיחולקו באנייה, לרבות מפה ומקראה בנושא החוג הארקטי.
כל עלויות הנמל ומסי השירות השונים שייגבו במהלך הטיול.
כל הטיפול בכבודה על סיפון האנייה.
העברה קבוצתית לאחר השייט לשדה התעופה בליר.

הטיול אינו כולל

טיסות בין-לאומיות ופנימיות. למעוניינים בהצעת מחיר לטיסות- נא לפנות למשרדנו.
לילות נוספים באוסלו או בליר לפני ואחרי השייט .
סיורים בליר.
ארוחות שלא על סיפון האנייה.
ביטוח מפני ביטולים וביטוח רפואי לנוסעים - כל אלה מומלצים בחום.
עלויות שייגבו בגין חריגה מהכבודה המותרת בנמלי תעופה בין-לאומיים.
מכנסיים אטומים למים לשייט בסירות זודיאק (ציוד חובה לטיול) וכל ציוד אחר שלא צוין.
שירותי כביסה, רכישות בבר, משקאות והוצאות אישיות אחרות, אלא אם צוין אחרת.
עלויות שימוש בטלפון ובאינטרנט.
תשר הניתן לצוות האנייה ולמדריכים בתום הנסיעה על פי רצונכם.
פעילויות קיאקים או פעילות אקסטרים לבחירה. יש להירשם ולשלם מראש לפעילות זו.

לתשומת לבכם

קבלת תרחישים בלתי צפויים - זהו חלק מהמורשת ומהריגוש של טיול שייט מסוג זה. בטיולים לחבלי ארץ מרוחקים כל כך, חייב צוות המשלחת להסתמך על תנאי מזג האוויר, הים והקרח בקביעת המסלול ופרטיה של תכנית הטיול. אי לכך, המסלול המתואר בתכנית הטיול הוא מתווה בלתי מחייב לחוויות שנחווה במהלך הטיול. חשוב לזכור כי לא ניתן לערוב לקיומו של חלק כלשהו מהתכנית.
התמונות להמחשה בלבד והן באדיבות Quark Expeditions ו/או Poseidon Expeditions
למעוניינים, אנו מציעים חבילת טיסות בינלאומיות. לפרטים נא לפנות למשרדנו.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

החוג הארקטי – ארץ הענק הלבן

בשדות הקרח העצומים של סוולברד, שם השמש אינה שוקעת במשך ארבעה חודשים, דובי הענק הלבנים עדיין שולטים. […]

איסלנד – הויקינגים אז והיום

איסלנד – בדמיוני עולה חבורה של ויקינגים עוטי עור ופרוות היושבים סביב מדורה קטנה המעלה עשן מגללי […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

שייט לשפיצברגן בהדרכת אייל ברטוב

טיולי שייט בקבוצות

מסע בעקבות דובי הקוטב הלבנים אל ארכיפלג סבאלברד | 11 יום