מונגוליה - ארץ השמיים הכחולים צילום: Herd of horses in mongolian desert

טרק במונגוליה אל רכס 8 האגמים

טרקים

ובעקבות הנוודים המונגולים | 14 יום

מונגוליה ארץ הנוודים הנצחית נתברכה בשפע ורוגע אין סופי. מסע רגלי ברכס שמונת האגמים במונגוליה ייקח אותנו למחוזות המרתקים ביותר של המדינה אל הנוודים המונגולים שרועים את עדריהם ובערבות האין סופיות של ארץ המרחבים הגדולים, שחיה במורשתו של המצביא הגדול ג'ינגס חאן

אופי הטרק – טרק בדגש טבע ומיעוטים למקומות המרוחקים ומיוחדים למטיבי לכת

מסלול הטיול

ימים 1-2

הגעה למונגוליה

בשעת בוקר ננחת באולאן באטאר (Ulaanbaatar), בירת מונגוליה. משדה התעופה ניסע היישר למלוננו במרכז העיר, ואת שעות הבוקר ננצל למנוחה לאחר הטיסה מן הארץ. לאחר ארוחת הצהריים נצא לחקור מעט מצפונותיה של העיר אשר תחילתה כמרכז דתי, בה ישב ספק מלך, ספק אל-חי, ואשר מהווה היום את ליבה הפועם של מהפכת המינרלים המאפיינת את התפתחותה של מונגוליה בעשור האחרון. נבקר בכיכר המרכזית הקרויה על שמו של סוחבאטאר (Sukhbaatar), ממנהיגי המהפיכה הקומוניסטית של מונגוליה, נמשיך למוזיאון ההיסטוריה הלאומית, ולאחר ארוחת ערב חגיגית, נהנה ממופע פולקלור המציג אמנויות ייחודיות למונגוליה. לינה באולאן באטאר.

יום 3

אולאן באטאר – מונגול נומאדיק – אלסין טאסארחאי

הבוקר נצא למסע אחורה בזמן. במרחק נסיעה לא גדול מאולאן באטאר הוקם בשנים האחרונות מרכז אשר נועד לשימור מסורות הנוודים המונגולים. כאן יוצגו לנו המלאכות השונות המהוות את שגרת חייהם של הנוודים, מסורות האירוח הלבבי של נוודי הערבות, הכנת הלבד המשמש את הנוודים הן למלבוש והן לבניית הגֶר, אוהל הנוודים המסורתי (הקרוי במרכז אסיה- ‘יוּרטָה’) והעבודה עם חיות הבית השונות. לאחר ארוחת הצהריים נמשיך בנסיעה לאורך רצועת הערבות המכסות את השטח שבין אולאן באטאר לבין שוליו המזרחיים של רכס הרי החאנגאי (Khangai)- יעדנו לקראת הטרק ההולך ובא. בשעות אחר הצהריים המאוחרות נגיע אל דיונת החול אלסין טאסארחאי (Elsiin Tasarkhai) המציינת את שוליו הצפוניים של מדבר הגובי העצום. כאן נצעד לראשה של הדיונה, לתצפית על השקיעה מעבר להר החולות העצום. לינה במחנה גֶרִים בשוליה של הדיונה.

יום 4

אלסין טאסארחראי – שמונת האגמים

מסלול הנסיעה שלנו היום נמשך לאורך עמק נהר האורחון (Orkhon). אתר מורשת עולמית זה היווה לאורך מאות בשנים המרכז של מספר ממלכות ואף אימפריות אשר יצאו מכאן לכבוש ולשלוט על חלקים נרחבים ממרכז אסיה, וכאן אף ישבה בירתה של האימפריה המונגולית. נעצור ליד אתרי קבורה עתיקים, ולכוס תה מסורתית אצל משפחות נוודים לאורך הדרך. בחלקו האחרון של היום נתחיל ונעפיל לשוליו המזרחיים של רכס הרי החאנגאי- רכס ההרים השני בגודלו במונגוליה. הוראת המושג ‘חאנגאי’ במונגולית- פורה, ואכן רכס ההרים זה, המפריד בין מדבר הגובי בדרומו לבין אפרי המרעה הפורים בצפונו מהווה בית למשפחות הנוודים הרועות פה, בעיקר בחודשי הקיץ, את עדריהם. לקראת ערב נגיע אל שמורת הטבע שמונת האגמים, ואל חופיו של אגם שירט (Shireet), מהיפים שבאגמי השמורה. כאן נתארגן ללילה ראשון באהלי שדה לחופי האגם. 12.5 קילומטר. עלייה מצטברת 228 מטר, ירידה מצטברת 372 מטר.

יום 5

תחילת הליכה מאגם שירט לאגם דורו

לאחר ארוחת בוקר מוקדמת ניפרד לשלום מהנהגים שלנו (ומהציוד העודף שלא ייצא איתנו לטרק). את שאר הציוד נעמיס על בהמות המשא, ולאחר פרק התארגנות קצר זה, נצא ליום ראשון של הליכה. מסלול ההליכה ייקח אותנו לאורכו של אגם שירט, והלאה, מבעד לעמק שמונת האגמים. מפעם לפעם נעבור ליד, או נעצור לצד האגמים הרבים לאורכם נצעד. לאחר שנעבר את אגם שירט, נמשיך אל אגם חאלוט (Khaluut), הלאה אל אגם בוגאט (Bugat), ולאחר שנעבור ליד אגם שאנה (Shanaa), נגיע בשעות אחר הצהריים אל אגם דורו (Duruu), בו נחנה ללילה באוהלי שדה. 14.3 קילומטר. עלייה מצטברת 517 מטר, ירידה מצטברת 735 מטר.

יום 6

יום שני לטרק, מאגם דורו לאגם אמגאלאן

לאחר ארוחת בוקר לחופו של אגם דורו, נעפיל אל מעבר ההרים שיסמן את היציאה מעמק שמונת האגמים. מכאן נגלוש במורד הרכס אל עמק הרמך הלבן. לאחר פרק הליכה בתוך הקניון הצר והדרמטי, נצא שוב אל האפרים הנרחבים, וכאן, מחוץ לגבולותיה של שמורת הטבע, נשוב ונפגוש בנוודי הערבות על עדריהם ואוהליהם המנקדים בלבן את הרכסים והעמקים. בשעות אחר הצהריים נגיע אל חופיו של אגם אמגאלאן (Amgalan), לצידו נקים את המחנה ונחנה ללילה.17.7 קילומטר. עלייה מצטברת 805 מטר, ירידה מצטברת 879 מטר.

יום 7

יום שלישי לטרק, אגם אמגאלאן למפגש הנהרות אוליאסטאי ואורחון

מסלול ההליכה היום ייקח אותנו במעלה הרכס לנקודת תצפית מרהיבה על הנהר אוליאסטאי (Uliastai), אחד ממקורותיו הגדולים של נהר האורחון. נמשיך לאורך קו הרכס אשר מצידו האחד מכוסה יער מחטנים עבות, ומצידו השני- מדרונות חשופים. בסופו של היום נגלוש במורד הרכס אל נקודת המפגש של הנהרות אורחון ואוליאסטאי, כאן נלון את הלילה באוהלי שדה. 17.7 קילומטר. עלייה מצטברת 388 מטר, ירידה מצטברת 289 מטר.

יום 8

יום רביעי לטרק, ממפגש הנהרות לנהר חוברול

היום מצפה לנו מסלול הליכה קל למדי, לאורך קו זרימת הנהר. נתחיל בהליכה לאורך נהר האורחון, המלווה אותנו כמעט מאז תחילת מסלול הטיול שלנו. בשעות הצהריים נגיע אל נקודת המפגש של נהר האורחון עם הנהר טונגור, נעזוב את האורחון, ונצעד במעלה הטונגור. מאוחר יותר נגיע מפגש הנהרות טונגור וג’אמגר, ונעקוב אחר מסלול זרימתו של הג’אמגר עד לנקודה בה הוא נפגש עם הנהר חוברול הנשפך אליו. כאן נקים את המחנה שלנו ונחנה ללילה. 20 קילומטר. עלייה מצטברת 882 מטר, ירידה מצטברת 208 מטר.

יום 9

יום חמישי לטרק, טיפוס לאגם סולבידוג

היום מצפים לנו 20 ק”מ של עליה מתונה במעלה הנהר חוברול. תחילתו של היום בתוך הקניון הצר של הנהר, וככל שנעלה במעלה הנהר, ועמוק יותר אל מרומי רכס החאנגאי, ייפתח הערוץ ותתגלינה כיפותיו הנישאות של הרכס, ויערות המחטניים האדירים המכסים את מורדות הרכס. את היום נסיים לחופו של אגם אלפיני המצוי בתחתיתה של אחת הכיפות הנישאות ברכס, 3109 מטר גובהה. 19.2 קילומטר. עלייה מצטברת 1151 מטר, ירידה מצטברת 1490 מטר.

יום 10

יום שישי לטרק, מאגם סולבידוג להר הקדוש ולמקורות נהר שירדג

היום נעפיל לאחד הרכסים הגבוהים של הרי החאנגאי. תחילתו של היום, טיפוס מחופי האגם לצידו לנו את הלילה לכיפה הנישאת לגובה 3079 מטר. מכאן, נמשיך לאורך קו הרכס במסלול אשר יוביל אותנו אל “הר הסטופה” (ובמונגולית- סובראג חאירחאן) בגובה 3179 מטר. הר זה, אשר הינו אחד ההרים הקדושים למונגולים, מהווה את נקודת תחילת זרימתו של הנהר הקדוש אורחון. לאחר שנחגוג את העצירה בנקודה הגבוהה ביותר בטיול שלנו, נתחיל ונגלוש במורד הרכס אל מקורותיו של הנהר שירדג, כאן נחנה ללילה. 15.5 קילומטר. עלייה מצטברת 531 מטר, ירידה מצטברת 1041 מטר.

יום 11

יום שביעי לטרק, ירידה מרכס החאנגאי דרך ערוץ גיאלאן, מפגש עם הרכבים, נסיעה למעיינות החמים

ביום ההליכה האחרון שלנו נצעד במעלה הרמה עד לנקודת המפגש עם המקורות של ערוץ גיאלאן, אחד מאתרי הטבע היפים של מונגוליה. כאן נצעד בתוך יער עבות, לאורך הערוץ הזורם, עד לתחתית הערוץ, אל המקום בו נפגוש שוב ברכבים שלנו. כאן נאכל ארוחת צהריים מונגולית מסורתית, ולאחריה, ניפרד לשלום מהצוות המקומי שליווה אותנו עד כה עם בהמות המסע. לאחר הפרידה המרגשת נצא בנסיעה בת כשעה אל מעיינות המים החמים של צנחר, בהם נרגיע את שרירינו הדואבים בבריכות המים הפתוחות, תחת שמי מיליון כוכבים. את הבריכות ממלאים מים מינרליים הבוקעים מבטן האדמה בטמפרטורה של כ-80 מעלות. לינה במחנה גרים בסמוך לבריכות המים.

יום 12

נסיעה לחארחורין

בצער גדול נעזוב את מעיינות המים החמים, וניסע דרך האזור הידוע כ”גן העדן של מגדלי הסוסים” על שום מרבצי העשב הגדולים, והאפרים הפורים בהם רועים הנוודים המונגולים את עדריהם בין פלגי נחל צלולים כבדולח. בשעות הבוקר המאוחרות נגיע אל העיר אשר בה ישבה בעבר הרחוק בירתה של האימפריה המונגולית אשר הטילה חתיתה על חלק ניכר מן העולם הישן. נבקר במנזר ארדן-זו, מהמנזרים הבודהיסטיים החשובים במונגוליה, אשר החומה המקיפה אותו נבנתה מהאבנים אשר נותרו מארמונו של הקיסר המונגולי. נמשיך למוזיאון החדש אשר נבנה בסיוע יפני ואשר מציג ממצאים ארכיאולוגיים מרתקים אשר נמצאו באזור, ומגלים טפח מהתקופה המסתורית הזו בדברי ימי העולם. לקראת ערב נטפס אל מונומנט האימפריות אשר נבנה לציון 800 שנה להכתרתו של הנער טמוג’ין ל”מלך המלכים”- צ’ינגיס ח’אן. מכאן נצפה בשקיעה היורדת על עמק נהר האורחון, וכאן ניפרד מהעמק הקדוש אשר ליווה אותנו לאורך מסענו הרגלי. בשעת ערב נפנה ללינה אחרונה במחנה הגרים.

יום 13

נסיעה חזרה לאולאן באטאר

נשוב על עקבותינו, וניסע דרך רצועת הערבות הארוכה בדרכנו חזרה אל הציוויליזציה זוטא של אולאן באטאר. באם נצא בזמן, ובאם נגיע בזמן, הרי שאחרי ארוחת צהריים מאוחרת בעיר נתפנה ליהנות מעט ממנעמיה. נבקר במוזיאון לאמנות מסורתית, בו מוצגות כמה מיצירות האמנות הקלאסיות של מונגוליה, ולמי שלא יכול לעזוב את מונוגוליה ללא סוודר קשמיר, תינתן האפשרות לרכוש אחד כזה. לאחר ארוחת פרידה באחת המסעדות הטובות בעיר, נעפיל למרומי גבעת זאיסאן. כאן ניצבת האנדרטה המציינת את השלום והחברות הנצחית בין ברית המועצות לבין מונגוליה, ומכאן גם נצפה על העיר בלילה. לאחר מכן נשוב למלון במרכז העיר ללילה אחרון במונגוליה.

יום 14

יציאה מאולאן באטאר

יציאה מוקדמת מאד מהמלון לשדה התעופה על שם צ’ינגיז חאן, לטיסה הבינלאומית אשר תסמן את קיצו של הטיול, ותחילת המסע הביתה.

רוצים לקבל עוד פרטים על הטיול?


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
29/06/2020 14/07/2020 יואל אורן יפורסם בהמשך

תוספת ליחיד בחדר: 450$על הלקוח/ה לבחור את מדיניות הביטול המתאים לו/ה. לפרטים לחצו כאן >>

דגשים מיוחדים

המחיר כולל

2 לילות במלון 4-כוכבים באולאן באטאר
3 לילות במחנה גרים (לודג'- מחנה תיירים)
7 לילות באהלי שדה
ארוחות כמפורט בתכנית (ע"ב פנסיון מלא)
טיסות בינלאומיות
מדריך ישראלי מצוות אקו טיולי שטח
רכבי 4X4 לנסיעות מחוץ לאולאן באטאר
צוות לוגיסטי מקומי לרבות טבח
בהמות משא לציוד האישי והקבוצתי
כל ציוד המחנאות למעט שקי שינה ומזרונים
מי שתיה לכל אורך הטיול
מדריך מקומי דובר אנגלית
כניסות לאתרים כמפורט בתכנית
כל ההעברות ברכבים ממוזגים

המחיר אינו כולל

ביטוח נוסעים (או כל ביטוח אחר לצורך זה)
ויזה למונגוליה (נושאי דרכון ישראלי אינם זקוקים לויזת תייר למונגוליה)
מטען עודף
שקי שינה ומזרונים
טיפים לנותני שירותים
הוצאות בעלות אופי אישי (כגון כביסה, אוכל ושתיה מעבר לזאלו המסופקים, תקשורת וכיו"ב)
כל מה שלא מצוין בבירור בגוף התכנית או תחת סעיף 'כלול במחיר'

לתשומת לבכם

מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה ויחול שינוי, מחיר הטיול יעודכן בהתאם.
תנאי רישום וביטול בהתאם למדיניות הביטולים בטופס הרישום של אקו טיולי שטח
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

טוהוקו: יפן בניחוח כפרי

מרבית המטיילים המערביים ליפן אינם מגיעים לאזור צפון האי הונשו – וחבל. אזור זה נקרא טוהוקו (Tohoku), […]

מפלי האיגואסו – לא תנסו?!

כאשר ראתה אלינור רוזוולט בפעם הראשונה בחייה את פלא הטבע המרשים של מפלי האיגואסו אמרה האישה הראשונה […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טרק במונגוליה אל רכס 8 האגמים

טרקים

ובעקבות הנוודים המונגולים | 14 יום