טיול לאלבניה, קוסובו ומקדוניה צילום: יואל אורן

טיול לאלבניה, קוסובו ומקדוניה

טיולי תרבות וטבע

טיול בסתיו | 11 יום

לא צריך להרחיק עד קצה העולם בשביל לגלות יעדים חדשים ומיוחדים שנשארו סגורים במשך שנים מאחורי חומות של בידוד והסתגרות ושעדיין לא נכבשו על ידי המוני תיירים. אזור הבלקן הוא אזור שבו מיתוס ומציאות מתערבבים זה בזה ומעצבים מהלך עז של החיים והיסטוריה סוערת ומרתקת שאינה מפסיקה לייצר אירועים מכוננים בדברי הימים של דרום מזרחה של אירופה ומזרח אגן הים התיכון.
במסענו נתוודע לטבע ונופים מרהיבים, ערים ועיירות עתיקות ומבוצרות, מבנים היסטוריים מתקופות שונות בעלי השפעות של כובשים ושולטים. נשמע את סיפורם של המקומיים הכולל היסטוריה רצופת מאבקים לכיבוש ושליטה בחלק זה של הבלקן, נחזה במופע פולקלור ונבקר במסעדות מקומיות מסורתיות.

מסלול הטיול

יום 1

הגעה לטירנה

נפגש בנתב"ג ונטוס דרך יעד ביניים לטירנה (Tiranë); בירת אלבניה, העיר הגדולה ביותר ברפובליקה האלבנית. לאחר ההגעה נצא לארוחת ערב במסעדה מקומית. לינה בטיראנה.

יום 2

קרויה – שקודרה, בירתה של "עם האילירים"

נעזוב עם בוקר את טיראנה וניסע אל העיר קרויה (Kruja); בעלת חשיבות רבה בתרבות ובהיסטוריה של אלבניה ונחשבת לאחת הערים היפות ביותר במדינה. תחילה נשוטט בבזאר התורכי והססגוני ומשם נצא לסיור קצר בעיר; נעלה אל מצודת קרויה העומדת בסימן מלחמותיו של סקנדרבג (Skanderbeg), במתחם המצודה נבקר בשני מוזיאונים: מוזיאון סקנדרבג והמוזיאון האתנוגרפי בהם נלמד על התקופות השונות בהיסטוריה של אלבניה וכן על אורחות חייהם של האלבנים בתקופות הקדומות, בשעות הצהריים נמשיך צפונה ובדרכנו נעצור בעיירה לז'ה שם נבקר במוזולאום של סקנדרבג ונשלים את המידע על הגיבור הלאומי הניבט אלינו כמעט מכל פינה. לסיום היום, נסע צפונה לשקודרה (Shkodra); אחת הערים העתיקות ביותר באלבניה, שם נבקר במצודת רוזפה (Rozafa), השולטת על העיר ומבואותיה ונטייל בעיר ככל שהזמן יאפשר. ארוחת ערב ולינה בשקודרה.

יום 3

צפון אלבניה: טיול ג'יפים באלפים האלבנים בעמק ת'ט'י

הבוקר נצא לסיור מרתק באלפים האלבנים שמצפון מזרח לשקודרה ובמרכזו ביקור בכפר הנידח ת'ט'י (Thethi). נעלה על ג'יפים ונצא לסיור באזור הפארק הלאומי ת'ט'י. עם הגענו לכפר נערוך הליכה קצרה באזור בתוך הפארק. ארוחת הצהריים תהיה על בסיס אירוח מקומי באחד מבתי הכפר. לקראת ערב נשוב למלוננו בשק ודרה.

יום 4

שייט באגם קומאן וטיול בעמק וולבונה – חציית הגבול לקוסובו

בשעות הבוקר המוקדמות נעזוב את שקודרה וניסע במיניוואנים לאורך האגם הראשון בעמק נהר הדרין, אל עבר העיירה קומאן (Koman). נגיע לרציף המעבורת ונעלה על מעבורת/סירה החוצה את אגם קומאני המרהיב. נשוט בקניון נהר הדרין (Drin) העובר דרך ערוצים עמוקים ואגמים מחוברים כאשר לצדי האגם הרים ירוקים וגבוהים והתיישבות דלילה בלבד. נסיים את השייט בעיירה פירזה (Fierza) ומשם נמשיך בנסיעה בדרך הררית לעיירת המחוז ביירם צורי (Bajram Curri). לאחר ארוחת הצהריים, נמשיך בדרך נופית מרשימה אל תוככי עמק נהר הוולבונה (Valbona) השוכן בלב נופים אלפינים. במידה ומזג האוויר יאפשר, ננסה לשלב הליכה לא ארוכה בטבע. לקראת ערב נחצה את הגבול למדינה הקטנה והחדשה קוסובו. ארוחת ערב ולינה בקוסובו.

יום 5

ביקור בשתי בירות; פריזן (קוסבו) וסקופיה (מקדוניה)

עם בוקר נצא לביקור במנזר דצ'אני (Dečane), שנבנה בשנת 1327, בעל חשיבות לאומית לסרבים. המנזר הוכרז כאתר מורשת עולמית בגלל שהוא מכוסה בתמשיחי קיר צבעוניים (פרסקאות) מקוריים מאז המאה ה- 14. בתום הביקור נמשיך לפריזרן (Prizern); עיר היסטורית חשובה והשנייה בגודלה בקוסובו, המשמרת להפליא את אווירתה העת'מאנית והמוסלמית רבת שנים. לאחר מכן נחצה את הגבול למקדוניה ונגיע לסקופיה (Skopje); בירת מקדוניה שהינה מרכז פוליטי, תרבותי, כלכלי ואקדמי של מקדוניה. נבקר באתריה המרכזיים כגון; הרובע האלבני העתיק ובו סמטאות ציוריות המהוות את ה"בזאר" העות'מאני, גשר האבן העתיק מעל הנהר ובבית הולדתה של כלת פרס נובל לשלום "מאמא טרזה". לקראת ערב נגיע למלוננו לארוחת ערב ולינה. (*הסיור מותנה בזמן ההגעה).

יום 6

שמורת הטבע מברובו – פסגת הטבע של מקדוניה

הבוקר, נשלים את סיורנו בסקופיה (Skopje); שהתפתחה במהירות לאחר מלחמת העולם השנייה, אך התקדמות זאת נעצרה לאחר רעידת אדמה שפגעה בה ב-1963. נבקר תחילה במוזיאון השואה, המספר על הכחדת יהדות מקדוניה בשואה וגם על החיים של קהילות יהדות ספרד בבלקן, בבית המרחץ המשוחזר, במצודת סקופיה ועוד ככל שיותיר הזמן. משם, נמשיך בנסיעה לכיוון קניון מטקה (Matka Canyon). אחד מאתרי הטבע היפים במקדוניה הנחרץ על ידי נהר מטקה; אחד משני המקורות העיקריים של נהר וארדאר. נערוך שיט קצר במקום ובסיומו נדרים אל הפארק הלאומי מברובו (Mavrovo National Park) שהינו אחד מפלאי הטבע של מקדוניה, נמשיך דרומה ונגיע לסטרוגה (Struga); עיר קסומה בדרום מערב מקדוניה, הנמצאת צפונית לאגם אוכריד (Ohrid). ארוחת ערב ולינה באזור אגם אוכריד.

יום 7

יום מסביב לאגם אוכריד

נערוך ביום זה סיור בעיר אוכריד (Ohrid) המכונה "ירושלים של הבלקן", בחלקו הראשון של היום נערוך סיור רגלי באתרי העיר השונים, נסייר גם בחלקה העתיק של העיר בעלת כנסיות מרשימות, מנזרים חשובים, שרידים ארכיאולוגיים ופנינים ארכיטקטוניות. נפתח בביקור בעיר העליונה העתיקה שם נבקר בתיאטרון היווני-רומי. אח"כ נעלה אל מצודת העיר מימי המלך סמואל הראשון כשאוכריד הייתה בירת האימפריה הבולגרית הראשונה. מן המבצר נשקף נוף מרשים ועדות לעוצמת ביצורי העיר. נרד ברגל בדרך מיוערת את העיר העתיקה ונבקר בכנסייה העתיקה והמיוחדת של סנטה סופיה, שם נלמד על חשיבותה של העיר בהתנצרותם של השבטים הסלאבים בימי הביניים; בחלקו השני של היום נסע אל דרום האגם אל מנזר סנט נחום, נסייר בו ונלמד על חשיבותו לאזור כולו. כמו כן נערוך שייט עם סירות משוטים אל מקורות הנביעה של המים המזינים את אגם אוכריד. לקראת ערב נחזור למלוננו ולאחר התארגנות נצא לארוחת ערב שתוגש במסעדה מקומית.

יום 8

ביטולה – שמורת גאליצ'יצה

עם בוקר ניסע מזרחה לעבר העיר ביטולה (Bitola) השוכנת למרגלותיה של שמורת הר פליסטר ("ציפור"); העיר השנייה בגודלה במדינה לאחר הבירה סקופיה. נצא לסיור קצר בעיר בין אתריה השונים בהם מסגדים, בזאר מקורה ומגדל השעון. במהלך הסיור ניוודע לסיפור היהודי של ביטולה הידועה בעולם היהודי בשם מונסטיר, במקום חיו יהודים עוד מן התקופה הרומית, רצף שהגיע לקיצו עם מלחמת העולם השנייה. בתום הסיור, נעלה על מיניוואנים ונחצה את הפארק הלאומי של גאליצ`יצה (Galitchica National Park) בכביש הררי צר ומפותל, מדהים בנופיו, כשפנינו לעבר אגם פרספה (Prespa), שם נעצור לנקודת תצפית מרהיבה הצופה הן לעבר אגם אוכריד והן לעבר אגם פרספה. הפארק הוגדר ע"י אונסק"ו כאחד מאתרי הטבע החשובים בעולם. בתום הסיור, נשוב למלוננו לארוחת ערב ולינה.

יום 9

חציית הגבול לדרום אלבניה – סרנדה

נצא מהמלון בשעות הבוקר המוקדמות, נחלוף ברחובה הראשי של העיר סטרוגה (בה יוצא נהר הדרין השחור מאגם אוכריד), נמשיך מערבה ונחצה את הגבול חזרה לאלבניה. נעצור לביקור במצודת העיר אֶלבָּסאן ולאחר מכן, נמשיך דרומה אל העיירה טֶפֶלֶנָה – עיר הולדתו של עלי פאשא "האריה מיואנינה". נמשיך לסיור בעיר ג'ירוקסטרה (Gjirokastra), אחת הערים החשובות ביותר באלבניה, שם גם נולדו שני בניה החשובים של אלבניה; הרודן אנוואר הוג'ה ואיסמעיל קאדרה הסופר האלבני הידוע. נבקר במצודה המרשימה וממגדל השעון נחזה בתצפית מרהיבה אל העיר. לקראת סיום היום, נגיע לסרנדה "היוונית" (Saranda), העיר הדרומית ביותר באלבניה, בנקודת המפגש בין הים האדריאטי לים היוני. לינה וארוחת ערב בסרנדה.

יום 10

בוטריניטי – "הריביירה האלבנית" – בראט

נפתח את היום עם סיור באתר הארכיאולוגי של בוטרינטי (Butrinti) שהיה מיושב מאז התקופה הפרהיסטורית והיה לעיר יוונית, רומית ומושב הבישוף הביזנטי עד שנזנח וב-1992 הוכרז כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו. בתום הביקור, נמשיך אל עיירת החוף קסמיל (ksamil) ומשם נמשיך בנסיעה לאורך רצועת החוף היפייפיה והבתולית של דרום אלבניה המכונה "הריבריירה האלבנית". נעצור בכפר בורש (Borsh) שם נראה את המעיינות הקרסטיים מהגדולים בעולם ונבקר במפל המרשים הנמצא במקום. נמשיך בנסיעה ונעצור במצודה עתיקה בשם פורטו פלרמו (Porto Palermo) שהיתה למקום מושבם של שודדי הים שטופחו על ידי שליט דרום אלבניה עלי פאשה. בהמשך נטפס בנסיעה לגובה של כ- 3000 מטר שם נעצור לנקודת תצפית מרהיבה על האזור. ניסע לאורך כפרי האזור הימרה (Himara), ודרמי (Dhermi), נחצה את מעבר ההרים המיוער לוגרה (Llogara) שם נעצור לצהריים. נסיים את יומנו בעיר בראט (Berat), הידועה בכינוייה "עיר 1,001 החלונות". לקראת ערב נגיע למלוננו ברובע "מאגלאמני" המיוחד של העיר לארוחת ערב ולינה.

יום 11

בראט – טיראנה – טיסה חזרה ארצה

נפתח את היום עם סיור בעיר בראט (Berat), אחת הערים העתיקות והיפות באלבניה, כאשר מעל העיר מתנשאת מצודה מרשימה, בה נבקר ובתחומה עדיין חיות משפחות רבות. נבקר גם בכנסייה שהפכה גלריה לצייר האלבני המפורסם אונופרי ואח"כ נצפה על העיר. נסייר בין הבתים העות'מאניים והסמטאות הצרות, נבקר בטקה של הבקטאשים במקום ובקבר המפואר שבחצר. בשעות הצהריים המוקדמות נמשיך לטירנה (Tiranë); בירת אלבניה והעיר הגדולה ביותר ברפובליקה האלבנית. נסייר בעיר הבירה של אלבניה כולל במוזיאון הלאומי, בכיכר העיר על שם סקנדברג, במסגד העיר, באזור "הבלוק" ועוד ככל שהזמן יאפשר. בשעות אחר הצהריים המאוחרות, נצא בטיסה חזרה ארצה.

  • צפון אלבניה: טיול בעמק וולבונה הנמצא בלב הרים
  • דרום אלבניה: ביקור "בריווירה האלבנית"
  • שייט באגם קומאן המרהיב ובאגם אוכריד
  • חציית הגבול לקוסובו; סיור במנזר דצ'אני העתיק ובפריזרן
  • שמורת הטבע מברובו – פסגת הטבע של מקדוניה
  • יום טיול באזור אגם אוכריד המכונה "ירושלים של הבלקן"
  • טיול בביטולה ובשמורת גאליצ'יצה
  • הופעת פולקלור מקומית + 4 ארוחות במסעדות מקומיות

צרו עימנו קשר


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
17/05/2018 27/05/2018 ד"ר נעמה וילוז'ני יפורסם בהמשך

תוספת ליחיד בחדר: 330€

***  ניתן להתחיל את התשלומים קודם ולפרוס ליותר תשלומים

** חובה לעשות ביטוח בריאות ל- 12 ימים. ניתן לעשות דרך משרדנו, 3 חודשים טרם  היציאה

*    לרישום, חיוב וביטוח – אנא פנו לוורדית (שלוחה 102)

דגשים מיוחדים

הטיול כולל

טיסות: בינלאומיות דרך יעד ביניים באירופה.
לינה: בכפרים ובערים במלונות בדרגת תיירות ראשונה (4 כוכבים), דרגת תיירות טובה (3 כוכבים) ובמלונות הטובים בנמצא, בחדרים לשניים עם מקלחות ושירותים צמודים
תחבורה: אוטובוס תיירים ברמה גבוהה
שייט: כפי שמפורט במסלול הטיול
כלכלה: על בסיס חצי פנסיון (כולל 4 ארוחות נוספות במסעדות מקומיות)
קבוצה: גודל הקבוצה 15-26 מטיילים
מדריך ישראלי מצוות "אקו" יוביל את הטיול בעזרת צוות מקומי היכן שנדרש
דמי כניסה וסיורים באתרים: כמפורט בתכנית כולל ביקור בבית משפחה אלבנית מסורתית
מדריכים מקומיים דוברי אנגלית היכן שנדרש
מדריך מנוסה מטעם אקו
הופעת פולקלור מקומית
בקבוק מים מינרליים כל יום, לאדם
מיסים מקומיים
תשר לנותני שירות מקומיים
דמי רישום וטיפול
מפגש קבוצה
לרישום, חיוב וביטוח – אנא פנו לשירות לקוחות (שלוחה 102)

הטיול אינו כולל

ביטוח רפואי ומטען.
הוצאות בעלות אופי אישי (כביסה, טלפונים, משקאות, ארוחות נוספות וכד').
ארוחות צהריים ושתייה בארוחות.
היטלים שאינם ידועים מראש.

לתשומת ליבכם

• אופי הטיול: טיול שעיקרו תרבות וטבע באירופה שטרם נחשפה למטייל מערבי. נגיע אל אזורים שמעבר למסלול הטיול התיירותי הרגיל, אתרי טבע מרהיבים, עיירות אותנטיות וכפרים בלקניים. נשלב הליכות רגליות קלות ונעימות בשמורות ובאתרי הטבע.
• יובהר כי המחירים הנקובים לעיל נכונים ליום ההרשמה. במידה ותחול עלייה הגבוהה מ -3% בשערי המטבע יעודכנו מחירי הטיול בהתאם ותחול התוספת על הנוסע.
• למידע בריאותי על הטיול לארצות הבלקן, יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
• ארצות הבלקן אינן מפותחת דיין במתן שירותי התיירות והתנאים הפיסיים של המקום פשוטים יותר, הן בתחבורה (המיזוג חלש יותר) והן בלינות, אשר אינן תואמות את הסטנדרט הישראלי/מערבי. על אף שאנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומן מראש (לדוגמא כבישים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארץ היעד הזו.
• התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים. באם יהיה צורך ייעשו שינויים במסלול ובלינות, לטובת ורווחת הנוסעים.
• אין אפשרות לבחור מקומות ישיבה על המטוס במסגרת כרטוס קבוצתי, מראש. לא כמו כרטוס אינדיבידואלי, בו יכול הסוכן לבחור מקומות ישיבה במקרים רבים, בקבוצות לא ניתן. אין ביכולתנו להבטיח מראש הטבות בכרטיסי טיסה קבוצתיים (נקודות נוסע מתמיד, בונוסים וכד') המוצעים על ידי חברות התעופה ליעדים שונים.
• חשוב להבהיר ולציין כי כל שינוי הקשור בחברות התעופה אינו מהווה עילה לתביעה כנגד חברת "אקו טיולי שטח" והאחריות כולה היא על חברות התעופה במקרה זה וכי "אקו טיולי שטח" תהיה פטורה מכל פיצוי בגין שינוי ו/או מחדל שכזה.
• מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה והמחיר ישתנה, יעודכן המחיר בהתאם.
• ט.ל.ח
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

בלקן בלגן: האזור התרבות והמדינה

לא צריך להרחיק עד קצה העולם בשביל לגלות יעדים חדשים ומיוחדים שנשארו סגורים במשך שנים מאחורי חומות […]

לגלות את יוון

לא צריך להרחיק עד קצה העולם בשביל לגלות יעדים חדשים ומיוחדים שנשארו סגורים במשך שנים מאחורי חומות […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לאלבניה, קוסובו ומקדוניה

טיולי תרבות וטבע

טיול בסתיו | 11 יום