המלצות על טיול לאתיופיה מקיף כולל חגיגות המסקל

לא נגענו, אתם אמרתם

 
המלצה על המדריך בן קציר / מאת עפרה ודב הרטוב
המלצה על המדריך ד"ר גלעד (גילי) חסקין / מאת מילי קוטלר
מתלבטים אם לנסוע לאתיופיה? לי לא היה ספק. רציתי לראות את השבטים בטרם יותר מדי צויליזציה תגיע אליהם. את חג המסקל הצבעוני והייחודי. את מקורות הנילוס, את הכנסיות החצובות בסלע, את המקומות מהם הגיעו "ביתא ישראל" לארצנו.
את חברת "אקו" בחרתי, כי הם נתנו יותר - בהשוואה לחברות אחרות. כי כבר נסעתי בחברה זו, וידעתי שהם מבצעים כל הבטחה. כי גילי חסקין היה מדריך הטיול.
כל צפיותי התממשו, ואף הופתעתי. כמו למשל, האפשרות לנוח לפני הטיסה הביתה, בחדרים ש"אקו" שכרה לנו. צ'ופר המעיד כי בעיני "אקו", נוחות המטייל חשובה ביותר. ואני מפרגנת, כי מגיעה ל"אקו" ברכה על כך. אתיופיה בספטמבר, היתה ירוקה ופורחת. במספר לילות ירד גשם, והיו מעט ימים קרים, אבל שאר הימים היו נעימים מאד. הלודג'ים יפים מאד, אך רמת האחזקה נמוכה. במספר מקומות קבלנו חשמל, במנות קצובות... כן. כדאי להביא פנס רציני לטיול זה.
והגעתי אל הדובדבן: ד"ר גילי חסקין: הידע שלו מקיף את כל התחומים, את כל הנושאים. מתחילת הטיול היה גילי "נעול" על העברת כמה שיותר מידע למטיילים. זה כלל הסברים בשטח, הרצאות ערב, כתיבת און-ליין לפייסבוק כדי שמשפחתנו תכל לקרוא על מעשינו, סיפורים אתיופיים (הוא מספר מוכשר ביותר!) לפני השינה. אהבתי את הגישה שלו, לעבור בכפרי השבטים, כאנשים הבאים להכיר תרבות אחרת. לרדת מהג'יפ בלי מצלמות, להביט לאנשים בעיניים כבני אדם. לא כאובייקטים לצילום. כך למדנו את אורח החיים שלהם, ללא "הצגות לתיירים", וחזרנו אל הכניסה לכפר שם הם חיכו לצילומים. ההתלהבות של גילי, חוש ההומור שלו, היכולת שלו לשים את כל הקורה באתיופיה - על ציר זמן עולמי, התשובות הסבלניות לכל שאלה שלנו (לא כל מדריך עושה כך, לצערי) - הם שעשו את הטיול לאחד מהמרתקים שעשיתי בחיי.
לא תמיד היה קל: הליכה בשבילים כפריים, בהם נותרו סלעים ובורות. ההצמדות הגופנית של אנשי השבטים, בעת שבקשו כי נצלם אותם (כי עם המצלמה, היינו בעיניהם שקי דולרים ותו-לא), הבקשות הקבועות לביר (המטבע שלהם), מים קרים במספר לודג'ים. לא טיול לאנשים מאד מבוגרים, או המתקשים בהליכה וטיפוס. זה טיול למחפשים חוויות ייחודיות, מבט אנתרופולוגי והיסטורי, בארץ אפריקאית שונה מכל מה שאנו מכירים.

תודה חמה לצוות "אקו" הסימפטי והסבלני, תודה מיוחדת לד"ר גילי חסקין (איתו ארצה לטייל לארצות נוספות).
המלצה על המדריך אתי דיין / מאת קרנינה קינן ויהודית פפר
חזרנו הבוקר מטיול מרתק באתיופיה,
הוטלה עלינו משימה לסכם מסע עם קבוצה איכותית וכל כך חביבה
ועם מדריכה לעילא ולעילא.
השאלה שהתעוררה
האם לחזור על כל האירועים או להכניס רק את הטכסים,
שסביבם נסבו כל הויכוחים.
החלטנו להניח בצד את כל הדיבורים ולא להכביד במילים
הרי את כל זאת שמענו וכתבנו בסיכומים.
החלטנו על נקודת מוצא לגמרי שונה, הרי אנחנו בזמן אפריקה.
הצלחת הטיול הייתה תלויה בזו שליוותה וגילתה לנו
את הארץ ומנהגיה שהם עמוק בנפשה.
ועכשיו אתי אליך אנו פונים ,בנימה אישית הענקת לנו חוויה בעלת עצמות
ורגשת אותנו עמוקות.
עם חיוך תמידי על שפתיך ועם ברק בעינייך הלכנו שבי אחרייך,
לנשום את השמש הצורב, לחלום אותך מול שמיים לפגוש אותך ושוב להתאהב.
לקול קריאת הטווס בצפון ובדרום
בהרים הירוקים בסוואנות ובשבטים.
והגענו למסקנה שכדאי ללכת בעקבותייך.
אין אין עליך!!!
המלצה על המדריך בן קציר / מאת שלמה ופרידה ישראל
נכס לחברת אקו!!! בן קציר המדריך לאתיופיה! בחור אנושי, נעים הליכות, צנוע, חומל עם ידע עצום ואהבה עמוקה לאתיופיה ויודע את השפה, המנהגים ונוהג בכבוד בכל אדם, מדריך באופן בלתי אמצעי. זכינו!!! אין מדריכים כאלה!

שלמה ופרידה ישראל
המלצה על המדריך בן קציר / מאת אדוה ואריאל סינה
מדריך מצוין עם ידע מדהים בכל תחום (היסטוריה, ארכיאולוגיה, אנתרופולוגיה, טבע, בעלי חיים, ציפורים, צמחים). קשר מיוחד ומופלא לתרבות של העם האתיופי, יחס מדהים למקומיים, לחברי הטיול הישראליים, למדריך המקומי, לנהגים.
בן הוא אדם יקר , אופטימי ורואה כל אחד בקבוצה ולרגע לא מפספס. תומך ועוזר כל הזקוק כשצריך מאלתר, דואג והכול ברוח טובה ובשמחה. הידע שלו על אתיופיה מאלץ. זכינו באדם מיוחד.

אדוה ואריאל סינה
המלצה על המדריך בן קציר / מאת ענת אליהו
האחד והיחיד! אין כמוהו! העצים את החוויה באופן בלתי רגיל. הרווחנו בגדול! ידע אדיר בתחומים רבים, יודע את השפות המקומיות, סבלנות, אין קץ.

ענת אליהו
המלצה על המדריך בן קציר / מאת זאב דויטש
אין מילים, יוצא מן הכלל. לא יכול להיות יותר טוב מזה – ידע, רגישות, סבלנות, הומור ואנרגיה.

זאב דויטש