איי לופוטן צילום: גיל יניב

רוצים לקבל עוד פרטים על הטיול?

איי לופוטן

איי לופוטן המרוחקים היו בעברם חלקה של ממלכה ויקינגית. במשך אלפי שנים תושביו חיו בבידוד יחסי, חשופים לתנאי טבע קשוחים, והתפרנסו ממשאביו של הים המסוכן בעולם. כיום, הטבע הפראי והקשוח הזה מושך המוני תיירים מכל העולם, ומציע להם עולם טבע וחי עשיר, שאין כמוהו במקומות אחרים. היכרות קצרה (על קצה המזלג) עם הטבע והתרבות של אחת מפינות החמד המרתקות בחוג הארקטי.
איי לופוטן הם קבוצת איים בצפון נורווגיה, הידועים בנופים הייחודיים שלהם- הרים וצוקים דרמטיים המתנשאים מהים, מפרצים, פיורדים ושטחים פראיים. משמעות שמם, הנגזר מהמילה הנורדית fotr, הוא "רגל", בגלל שבעיני אלה שטבעו את השם, צורת האיים דומה לרגלו של לינקס.

הכירו את איי לופוטן עם אקו טיולי שטח בטיול לנורווגיה ואיי לופוטן >>>

שרשרת האיים הללו כוללת את האיים אוסטבגוי, גימסוי, וסטבגוי, פלקסטדוי ומוסקנסוי (Austvagoy, Gimsoy, Vestvagoy, Flakstadoy, Moskenesoy). רחוק יותר לתוך הים נמצאים איי ויירוי ורוסט, איים שהם מעט מובדלים מהשאר. כאשר תושבי ויירוי ורוסט נוסעים לחמשת האיים האחרים, הם אומרים שהם "נוסעים לאיי לופוטן". תרבותם ואורח חייהם של תושבי שני האיים הללו שונה מאשר שאר איי לופוטן, וגם מזג האוויר והנופים שם שונים. למרות זאת, הם עדיין רואים את עצמם כ"לופוטנים".

גאוגרפיה ומזג אוויר

מקובל להבחין בין "חוף פנימי" ל"חוף חיצוני" באזורים של לופוטן. החוף החיצוני פונה לים הנורבגי, והחוף הפנימי פונה לוסטפיורד, ושם גרים רוב תושבי לופוטן. החוף החיצוני חשוף יותר לערפילי ים כבדים ורטובים וסערות חזקות. הערפילים מכסים את הבתים כמו שמיכה כבדה, וכשזה קורה, הטמפרטורות צונחות במיידי. החוף הפנימי מאופיין במזג אוויר רגוע וקיצים חמים יותר, ללא ערפילים, והוא ללא ספק יותר מסביר פנים. כשבחוף החיצוני רטוב וקר, בחוף הפנימי השמש זורחת, והשמיים לפעמים נקיים מענן. למרות זאת, לחוף החיצוני יש יתרון משלו- שמש שתלויה ממעל כל היום, גם בחצות, בין ה- 25 למאי ל- 17 ליולי. באוגוסט היא מתחילה לשקוע בצבעים מרשימים.
למרות שאיי לופוטן נמצאים בחוג הארקטי, באותו קו עם גרינלנד, ואי לכך נמצאים בעלטה רוב החורף, הטמפרטורות שם נעימות יחסית, וצונחות עד לכ-2 מעלות מתחת לאפס בימים הקרים ביותר. זאת בגלל הזרמים החמים בים המקיף את האיים, תופעה הקיימת גם באיסלנד ואירלנד.
שכנם המאיים של איי לופוטן הוא המיילסטרום (Maelstrom – Moskstraumen), אחד מזרמי הגאות והשפל החזקים ביותר בימות הפתוחות של העולם. רוחבו כ- 4-5 קילומטר, ועומקו כ- 40-60 מטרים, באזור שהוא רדוד יחסית. הזרם הזה ממלא את הפיורד המערבי (vestfjord) פעמיים ביום, וגם משנה כיוון, מה שיוצר מערבולות מהירות מאד. הזרם הזה התפרסם בכל העולם במסוכנותו, ואכל ספינות רבות על יושביהן. היסטוריונים, משוררים, סופרים ואומנים התייחסו אליו רבות ביצירותיהם.

תושבי לופוטן

למרות מיקומם המבודד והמרוחק של איי לופוטן, הם לא היו ריקים מהתיישבות, שהחלה, לפי העדויות, עוד מלפני 11 אלף שנה. האתרים הארכיאולוגיים העתיקים ביותר הם בני כ- 5000 שנה, בין תקופת האבן המוקדמת לתקופת האבן המאוחרת בנורבגיה. אחד הכפרים הראשונים בעולם שידוע על קיומם נמצא באיי לופוטן ושמו ואגאן (Vagan). הוא היה קיים עוד בתקופה הויקינגית המוקדמת, ליד מה שקרוי היום כפר קבלבאג ((kabelvag. מוזיאון הויקינגים של איי לופוטן מציג שרידים ארכיאולוגיים מהמקום הזה ועוד שרידים רבים מתקופת ההתיישבות הויקינגית.
במהלך התקופה הויקינגית (מסוף המאה השמינית עד ה- 11), איי לופוטן נשלטו על ידי כמה מנהיגים ויקינגים. הם שלטו על ידי שילוב של נאמנויות פוליטיות (חתונות, מתנות, סעודות), וכוח צבאי, וגייסו משרתים ועבדים כדי לבסס את כוחם. המנהיגים הויקינגים של לופוטן ישבו בעיקר בחלק המזרחי של האיים. מושבם העיקרי היה בבורג, שבמרכז האי וסטבגוי. אחד מהם, אולפר, היה ידוע בכך ש"שינה את עורו ונהפך לזאב", מה שאומר שכנראה היתה לו מחלת עור נדירה שאחד מתסמיניה היו שיעור יתר עם חשיפה לשמש. ממצאים מהבית שלו נמצאים כיום במוזיאון הויקינגים. בוגאן, הכפר העתיק ביותר בלופוטן, התאספו המנהיגים הויקינגים של האזור וניהלו את הסחר, שעיקרו, כאמור, היה סביב הדגים.
קבוצה אתנית אחרת חיה לצד הויקינגים באיי לופוטן- הסאמים, ששורשיהם, לפי ההערכות, הם ממונגוליה, והם הגיעו לאזור בסוף המילניום הראשון. עד היום ניתן לראות רועים סאמים מובילים את אילי הצפון בנופי לופוטן. מומחי גנטיקה מעידים שבמהלך מאות השנים האחרונות, אוכלוסיות הגרו לכאן ממחוזות אחרים, מהצפון ומהדרום, מהפיורדים והעמקים, ואפילו ממדינות אחרות, לרבות דייגים, אומנים, רוכלים והרפתקנים. מאז ועד היום, תושבי לופוטן נודעו בפתיחותם וקיבלו את מי שבא מבחוץ.

ממה חיו תושבי לופוטן?

באי וסטבגוי שבמרכז לופוטן, יש שדות רחבים ושטוחים עם חוות רבות המוקפות בחומות הרים גבוהות. אך לא כך הדבר באיי לופוטן האחרים, שהם בעיקר סלעיים ומעוטי אדמות חקלאיות. באיים אלו, הדיג היה מקור ההכנסה העיקרי. במשך יותר מאלף שנים, איי לופוטן היו מרכז לדייג של דגי קוד, בייחוד בחורף, כשדגי הקוד מהגרים לדרום מים ברנטס ומתאספים בלופוטן כדי להטיל ביצים. משם הדגים היו מועברים לדרום נורבגיה, ומנורבגיה לשאר אירופה, וכיום גם למדינות אחרות באפריקה ואסיה. עד היום, בנמלי דיג שונים כמו קבלבאג (Kabelvag), הקיים עוד מהמאה התשיעית ונחשב לאחד הכפרים העתיקים ביותר בחוג הארקטי, אפשר לראות פירמידות של דגי קוד המונחים לייבוש.
לאורך ההיסטוריה, לרוב המשפחות שהתפרנסו מדיג היו גם חוות חקלאיות קטנות, לצורך האכלת חיות-בית וקיום חווה קטנה. בעבר הנשים היו אחראיות על משק הבית, החווה וחיות- הבית, והגברים היו אחראים לדיג ולפרנסה. כלכלה זו גוועה במהלך שנות ה- 60 וה- 70 והחוות הקטנות נעלמו. הגברים נהיו דייגים במשרה מלאה, או מצאו עבודות אחרות, ונשים החלו לחפש עבודות מחוץ לבית. כיום, רק משפחות מעטות חיות בצורה המסורתית הזו, אבל בתי החווה הטיפוסיים, שחלקם הגדול נטוש, עדיין נשארו חלק ניכר מנופי לופוטן. בנוסף, יש משפחות צעירות המנסות להחזיר את סגנון החיים הזה. בשנות ה- 90, הרשויות המקומיות של האי רוסט עודדו אנשים לגדל כבשים, ואף הצליחו בכך. ב- 1994, כבשה מלופוטן נבחרה בתור הכבשה הטובה ביותר בעולם.

עולם הטבע של לופוטן

הים שסביב לופוטן עשיר בבעלי חיים, עם שונית האלמוגים העמוקה הגדולה ביותר בעולם, ושמה: רוסט (Rost Reef). בלופוטן יש ריכוז גובה של עיטי- ים, קורמורנים, תוכוני ים ועוד המון סוגים של ציפורי ים. על היבשה, בעלי החיים הנפוצים הם כלב הנהר, וגם אייל קורא באיים הגדולים יותר. לווייתנים גדולים שבעבר חיו בסביבה נעלמו מהמים שסביב לופוטן, אבל ב- 2014 התגלה לוויתן מינק ששחה למים הרדודים של איי לופוטן כדי לברוח מאניות של צייד לווייתנים. הסיפור הזה העלה את תשומת הלב הציבורית לדיון כואב שמעסיק את לופוטן, איסלנד ומדינות אחרות באזור, שלהן מסורת ארוכת שנים של ציד לווייתנים והן מתקשות לזנוח אותה, חרף התנגדויותיהם של ארגונים רבים ברחבי העולם והאיומים בחרם. הלוויתנית, שהיתה בהריון, זכתה לניטור ומעקב כדי לשמור עליה מכל פגע, וגם לאהדת התושבים, שלא ראו לוויתן כזה בחופיהם כבר זמן רב.
בלופוטן נמצאים סוגי הסלע העתיקים ביותר בעולם, הקרויים "סלעים קדמוניים", והם השאריות של מה שהיה בעבר מישור ענק בן 3 מיליארדי שנים. הקרקע העתיקה הזו נמצאת באי מוסקנסוי, והריה העתיקים נישאים מחופיה עם פסגות שטוחות, לעומת הצוקים ה"צעירים" יותר עם הפסגות המחודדות האלפיניות. הרי לופוטן הם גבוהים כל-כך שמדענים מאמינים שהם לא היו מכוסים בקרח בתקופת הקרח שהיתה לפני כ- 18,000 עד 20,000 שנה.

האטרקציות התיירותיות של איי לופוטן

עם הטבע האדיר מגיעות גם אטרקציות תיירותיות, ששינו את הפעילות הכלכלית באיי לופוטן. אם בעבר, עיקר הפרנסה הגיע בחורף, עונת הדיג, כיום לתושבים יש הכנסה גם בקיץ, אז נוהרים המוני תיירים נורבגים וזרים לאיים הללו, ובקתות דייגים משמשות גם כדירות להשכרה.
לופוטן ידועה כמרכז למטפסי צוקים ומטפסי הרים, בזכות 24 שעות של אור יום בקיץ, מורדות הרים אלפיניים, פסגות מושלגות וקרחונים. ה"מכה" של מטפסי הצוקים בלופוטן הוא ה- הנינגסווייר (Henningsvaer) על התוואי המאתגר שלו ונופיו המרשימים. גם לגלשנים לא חסר פינות חמד, כמו אונסטד (Unstad), נקודת השתברות גלים ארקטית המצוינת לחובבי גלישה. שביל אופניים מסומן חוצה את האיים מצפון לדרום, ופעם בשנה, בחודשי הקיץ, מתקיימת באיים תחרות: "Lofoten Insomnia Cycling Race". קטעים משביל האופניים נושקים גם לנתיב הקרוונים של משפחות נורבגיות וזרות, שחשקה נפשם בטיול ארוך של קיץ.
לאלה המעוניינים בפעילויות ים, מספר חברות מקיימות קיאקים בים, בין מפרצים ואיונים, וגם טיולים בסירות מתנפחות לפיורד "טרול". בנוסף, יש גם טיולי שייט לוויתנים שמטרתם לצפות בלווייתנים, למרות שזה הולך ונעשה קשה יותר ויש להתרחק יותר לתוך הים, כיוון שכמו שנאמר, אוכלוסיית הלווייתנים באזור הולכת ומתמעטת.
גם לפני שהתיירות באיי לופוטן החלה "להתמסחר", הרפתקנים ואוהבי שטח הגיעו לאיים גם במאות הקודמות, היסטוריונים כתבו עליהם, ונופיהם הונצחו על ידי ציירים, ביניהם גונר ברג, צייר נורבגי מהמאה ה- 19 שגדל בלופוטן ותיעד בציוריו את הנופים והוויי הדייגים במקום.
עבור תיירים, לגן העדן של לופוטן, כמו מקומות אחרים בחוג הארקטי, נלווה אתגר אחד- יוקר המחירים. כאן, אפילו בקתות דיג יכולות לעלות בין 100 ל- 215 יורו ללילה, וזה, כנראה, הדבר האחד שמונע מאיי לופוטן לקבל מסה עוד יותר גדולה של תיירים. אך מי שחשקה נפשו בטיול בחוג הארקטי, ומוכן להשקיע את הסכום הדרוש, לא יכל לבחור מקום מוצלח יותר.

טיולים הקשורים למאמר