טיול ג’יפים לאזרבייג’ן

אקו עצמאי בשטח

בנהיגה עצמית ובהדרכה מקומית | 10 ימים

אזרבייג'ן, הממוקמת בין אסיה לאירופה ובין המזרח התיכון ואיראן לרוסיה, היוותה תמיד צומת דרכים חשוב לצבאות, סוחרים ותרבויות. זהו יעד אידאלי לטיולי ג'יפים, המשלבים נהיגה נוחה בכבישים מצוינים יחד עם נהיגת שטח בדרכי עפר, כל זאת בנופים הדרמטיים של רכס הקווקז הגבוה הנשבר על אגן הים הכספי. במדינה מתקיימת קהילה יהודית ייחודית עד היום, אחת הקהילות היהודיות העתיקות בעולם, והיא מאפשרת לבחון מזווית שונה יחסים בין יהודים לסביבה מוסלמית. לצד כל אלה אזרבייג'ן היא מדינה עם נופים מרתקים ומגוונים ביותר – מפסגות הקווקז המושלגות ויערות ירוקים לרגליהם, ועד לאזורי מדבר וערבה שבהם מחצבים רבים ותופעות וולקניות מרתקות.

מסלול הטיול

יום 1

הגעה לבאקו

בשעות הצהריים ננחת בבאקו (Baku), בירת אזרבייג’ן, הממוקמת לשפת הים הכספי באזור השופע נפט וגז. באקו עלתה לגדולה בשלהי המאה ה-19 בעת המרוץ אחר “הזהב השחור”, הנפט. בתקופה הסובייטית היא הייתה העיר הגדולה בקווקז, ואחת הערים המרכזיות בברית המועצות בכלל. עם התפרקות האימפריה הסובייטית באקו הפכה לבירה פרובינציאלית יחסית, אולם בשנים האחרונות היא מושכת שוב יזמים, מטיילים וציידי אוצרות ממשיים ותרבותיים. עם הנחיתה נפגוש את הצוות המקומי ונצא לסיור להיכרות ראשונה עם העיר. נבקר במוזיאון ומרכז התרבות על שם היידר אלייב (Heydar Aliyev Center), מבנה ייחודי ומרשים ביותר אשר נבנה בתכנונה של האדריכלית הנודעת זאהה חדיד, ומעוצב בצורת חתימתו של הנשיא המנוח. המרכז אף זכה בפרס עיצוב השנה לשנת 2014 של מוזיאון העיצוב בלונדון. לאחר מכן נצא להליכה על הטיילת של הים הכספי, ונמשיך לנקודת תצפית על העיר בסמוך לאחד הסמלים של באקו המתחדשת, מגדלי הלהבה (Flame Towers) – שלושה גורדי שחקים בעיצוב ייחודי אשר יוצר מראה של להבות בוערות. לינה בבאקו.

יום 2

תחילת טיול הג'יפים – אל מערב אזרבייג'ן

300 ק”מ, 4.5 שעות נסיעה

היום נתחיל את מסע הג’יפים בנהיגה עצמית. לאחר ארוחת הבוקר נקבל את הג’יפים המדוגמים אשר ילוו אותנו לאורך הטיול (טויוטה פראדו או מיצובישי פאג’רו) ונצא בנסיעה לעבר מערב אזרבייג’ן, אל העיירה שקי (Sheki) היושבת למרגלות ההרים והיוותה תחנה חשובה על דרך המשי. בדרך לשם נבקר במספר אתרים מעניינים. נעצור במאוזוליאום דירי באבא (Diri Baba Mausoleum) מהמאה ה-15, שנבנה חצוב בסלע ונדמה כאילו הקבר תלוי באוויר, ונבקר בעיר שמאחה (Shemakha), שם נראה את אחד ממסגדיה היפים ביותר של אזרבייג’ן. נמשיך אל עבר צ’וקור גבלה (Chukhur Qabala), כיום אתר עתיקות מרתק ובעבר הבירה של אלבניה הקווקזית. אחר הצהריים נגיע לשקי ונצא לסיור בעיירה. נבקר ב”קראוון סראי” (Caravansary) – חאן שיירות עתיק ששירת את הנוסעים בדרך המשי ומתפקד עד היום כמלון, ובארמון החאנים (Palace of Sheki Khans), ארמון הקיץ של החאן מהמאה ה-18 הבנוי מעץ ללא מסמרים, ונלמד על העיטורים הפנימיים המיוחדים בהם הוא מקושט. לינה בשקי.

יום 3

הכפרים של מחוז גאח

130  ק”מ, שעתיים נסיעה

לאחר ארוחת הבוקר נעלה על הג’יפים ונצא לטיול במחוז גאח (Qakh). בתחילה נעפיל אל הכפר קיש (Kish), כפר ציורי הממוקם בסמיכות לעיר העתיקה של שקי. הכפר ידוע היטב בזכות הכנסייה האלבנית הייחודית שבו, שבה נבקר כמובן. מונומנט עתיק זה של האדריכלות האזרבייג’נית-אלבנית נחשב לכנסייה העתיקה ביותר בקווקז, אשר נוסדה במאה הראשונה על ידי השליח אליסוס. נמשיך בנהיגה אל הכפר איליסו (Ilisu), ולאחר מכן נרד לדרכי שטח אתגריות וניסע לכפר סריבאש (Saribash), כפר הררי קטן, מבודד ולא מתויר, השוכן בגובה 1,800 מ’ מעל פני הים. נחזור לאיליסו, אחד הכפרים הציוריים באזרבייג’ן עם מבני אבן ייחודיים. נבקר גם בטירת סומוג גאלה (Sumug-Gala) מהמאה ה-17 שנועדה להגן על הסביבה, וניסע מעל הנהר על גשר אולו קואפו (Ulu Korpu Bridge) המיוחד. לינה בכפר איליסו.

יום 4

חוויות הרריות בדרך ללהיג'

210 ק”מ, 3.5 שעות נסיעה

בשעות הבוקר נצא בנסיעה מזרחה אל עבר להיג’ (Lahic), כפר השוכן בלב הרי הקווקז. בדרך לשם נבקר בעיירה הקטנה אוגוז (Oquz), הידועה גם בשם “וארטאשן” שניתן לה בתקופה הסובייטית. כאן התקיימה סביבה רב תרבותית ייחודית: יהודים לצד אזרים מוסלמים, ואודינים – קבוצה אתנית המתייחסת אל ממלכת אלבניה העתיקה שבקווקז, ולה זיקה לנצרות הארמנית. בעיירה זו נמצאים עדיין שרידי קהילה יהודית ייחודית, ואנו נבקר בבית הכנסת המקומי. נמשיך לביקור בכפר ניג’ (Nidj Village) ובכנסייה של האודינים אשר עדיין חיים שם. לאחר מכן ניסע לעיירה ההררית גבלה (Qabala), שם נעלה ברכבל לנקודות תצפית עם נוף יפה על הסביבה, ונבקר במפלים. בשעות אחר הצהריים נגיע ללהיג’, ולפי שעת ההגעה נצא לסיור בכפר. לינה בלהיג’.

יום 5

מלהיג' לחינאליק

360 ק”מ, 3.5 שעות נסיעה

להיג’ הוא כפר ציורי ועתיק, שתושביו עדיין משמרים מסורות תרבותיות רבות. הם דוברים ניב מקומי הדומה לפרסית, ומתמחים במלאכות יד של ברזל ונחושת. בשעות הבוקר נסייר ברחובות ובסמטאות הקטנות, נצפה בבעלי המלאכה בפעולה, נראה מבנים מסורתיים ומיוחדים, נעצור להתרעננות בבית תה מקומי, ועוד. לאחר מכן נצא בנסיעה ארוכה לעבר הכפר חינאליק (Khinaliq) שבאזור גובה (Quba), בצפון-מזרח אזרבייג’ן. בדרך לשם נבקר בכפר דמירצ’י (Demirci) שבו חי המיעוט הנוצרי של הטטים שמתמחים בעבודות מתכת. בסוף היום נגיע לחינאליק, שם נלון בגסט האוס מקומי.

יום 6

הכפר המבודד חינאליק

50 ק”מ, שעה נסיעה

את היום נקדיש לטיולים בכפר חינאליק וסביבתו. חינאליק הוא כפר ציורי ומבודד היושב במרומי הקווקז, בגובה 2,200 מ’ מעל פני הים, ובו מדוברת עדיין שפה קווקזית עתיקה ונשמרות מסורות מקומיות ייחודיות. אוכלוסיית הכפר מונה כ-1,000 תושבים בלבד, והאווירה בו כפרית ומסורתית במיוחד. מסביב לכפר הנופים ההרריים דרמטיים ומרשימים מאוד. נצא להליכות בכפר וברכסים שמעליו, ולנסיעות בעמק הסמוך. נבקר בבתי משפחות, במוזיאון האתנוגרפי של הכפר, ונעלה לתצפית מרהיבה על הכפר. לינה בחינאליק.

יום 7

כפרים קטנים בדרך לגובה

80  ק”מ, 2.5 שעות נסיעה

לאחר ארוחת הבוקר נעלה לג’יפים ונצא לנהיגה בדרכי שטח בין כפרי הסביבה. נבקר בכפרים הנידחים גריז (Griz) וקאלאיחודאט (Qalaykhudat), שההגעה אליהם אפשרית עם רכבי שטח בלבד. שניהם כפרים של רועים וחקלאים אדיבים אשר יושבים מתחת לאחת הפסגות הגבוהות במדינה – קיזיל קאיה (Qizilqaya) – “סלע הזהב”, בגובה 3,726 מ’. נצא לטיול רגלי בכפרים, ונשמע את סיפורו המעניין של הכפר גריז, שיש בו גם היסטוריה יהודית – פליטים יהודים מברה”מ אשר ברחו מהנאצים התיישבו בכפר וחיו בשלום עם המוסלמים במקום, ועד היום יש קברים שלהם בגבעה הסמוכה לכפר. לאחר מכן נמשיך בנהיגה לכפר ג’ק (Jek), כפר של רועי צאן ורודי דבש קשוחים אך חביבים, אשר ידועים בדבש המעולה שהם מפיקים. לאחר הביקור בכפרים ניסע לעיירה גובה (Quba), עיירת מחוז בעלת אופי כפרי, שיושבים בה שיעים וגם סונים, כפי שמתבטא במסגדים השונים. לינה בגובה.

יום 8

הנקודה היהודית בגובה ובחזרה לבאקו

200  ק”מ, 3 שעות נסיעה

גובה יושבת על שפת נהר שמעבר לו נמצאת קרסניה-סלובודה (Krasnaya Sloboda) – שכונה יהודית שאליה הגיעו כבר לפני מאות שנים יהודים שישבו בכפרים הרריים רבים ברכס הקווקז. מאז נפילת ברה”מ יהודי גובה הפכו ליזמים וסוחרים השולטים על מסחר מגוון בשווקים פוסט-סובייטים, ממוסקבה ועד בייג’ינג, והצלחתם הכלכלית ניכרת במקום שהפך למרכז לחיים יהודים. נסייר באזור היהודי, על בתי הכנסת ובתי המידות המאפיינים אותו. נסיים את הביקור בגובה במוזיאון השטיחים אזרחלקה (Azerxalca Carpet Weaving), בו נלמד על היותה של גובה אחד המרכזים החשובים של אריגת שטיחים. לאחר מכן נצא לנהיגה בחזרה לבאקו, כאשר בדרך נעצור בהר בש בארמג (Besh Barmag Mountain) להליכה קצרה ותצפית על הים הכספי. בסוף היום נגיע לבאקו, שם נלון.

יום 9

תופעות וולקניות בלב המדבר והעיר העתיקה של באקו

150 ק”מ, 3 שעות נסיעה

היום נצא לטיול ג’יפים בשמורה הלאומית גובוסטן (Qobustan) השוכנת באזור גבעות מדרום לבאקו, בשולי רכס הקווקז. השמורה הוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו ב-2007 והיא מפורסמת בשל ציורי הסלע העתיקים והמיוחדים ובשל תופעות וולקניות יוצאות דופן. נרד לדרכי שטח כדי לבקר באתר טבע מיוחד של הרי געש בוציים הפולטים גז ובוץ קר. לאחר מכן נשוב לבאקו ונחזיר את הג’יפים. נצא לסיור אחרון בבאקו ונטייל בעיר העתיקה המוקפת חומה שידעה תקופות פאר בימי הביניים. נבקר באתרים מרתקים, כמו מסגד מוחמד מהמאה ה-11, וארמון ה”שירוואן חאן” (Shirvanshakh Museum) שהוא אתר מורשת של אונסק”ו ובו נוכל ללמוד על הממלכה הקדומה ועל חיי הארמון של משפחת המלוכה. לינה בבאקו.

יום 10

סיום הטיול

היום נסיים את טיולנו לאזרבייג’ן ובשעות הבוקר נצא אל שדה התעופה לטיסה בחזרה ארצה.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

בטיול עצמאי אתם בוחרים מתי לטייל

טיול לנוסע העצמאי הוא טיול מאורגן פרטי, בהתאמה אישית.
צוות אקו זמין למתן ייעוץ ותכנון הטיול שלכם.

רוצים לקבל מידע/ להתייעץ/ לשאול שאלות ?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

גיאורגיה וארמניה – תעודות זהות

גיאורגיה ת”ז: שם: בגיאורגית סכתוולו, ברוסית גרוזיה ובפי ארצות אירופה גיאורגיה. שם רשמי בעבר: הרפובליקה הסובייטית הגרוזית, […]

גיאורגיה – בין מזרח ומערב

עושר של תרבויות, טבע פראי ואנשים חמים – נדמה שהכול כבר נאמר על הארץ הזו ותושביה מכניסי […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול ג’יפים לאזרבייג’ן

אקו עצמאי בשטח

בנהיגה עצמית ובהדרכה מקומית | 10 ימים