טיול לאוזבקיסטן

טיולי תרבות וטבע

עבר מפואר והווה עם תקווה | 11 יום

טיול לאוזבקיסטן הוא טיול לארץ מרהיבה שבה העבר מפואר ומרגש וההווה מבטיח. הארץ שמעבר לנהר – "מווארה אל-נהר" ישבה על דרכי המשי, מהמאות שלפני הספירה ועד המאה ה-14. נתיבים שנסללו ברגלי שיירות של גמלים, חמורים וסוסים, נושאי סוחרים וסקרנים, אנשים עם שליחות ואנשים שביקשו לברוח או להסתתר. כל שיירה הותירה אחריה צליל או סיפור, טכניקת ציור או ריקמה, שיטת ייצור כלים או שיטת עיטור, ציורי פרסקו ועבודת אריחים, ארכיטקטורה פרסית, מוסלמית, סינית ומזרח תיכונית, מחשבה דתית או פילוסופית. טיול לאוזבקיסטן עם אקו מביא טעימות של כל אלו: של המחוזות הנידחים במרכז אסיה; של ההרים הגבוהים – הפמיר, ההימלאיה והטיאן שאן; של המדבריות הגדולים – המדבר השחור, המדבר האדום, מדבריות קזחסטן; של העמים ב"ארצות המיושבות" – הסינים, ההודים, הפרסים, ושל העמים הנוודים – המונגולים, ההונים, הטג'יקים והקירגיזים, שדהרו על סוסיהם מן הערבות; של רעיונות ואידאות מזרחיות ומערביות – נצרות ובודהיזם, זורואסטריות ואסלאם; ולא פחות חשוב – של אוכל, ריחות וטעמים מהתרבויות שמסביב – הפילף האסייני, הבשר של הנוודים, תבשילי הקדירה ותבשילי הבצק, התבלינים ההודים והסינים.


אוזבקיסטן של היום פרושה על המרחבים שבין הנהרות אמו דריה וסיר דריה, כפי שנקבע בהסדר החלוקה המדיני בסוף המאה ה-20 עם התמוטטות ברית המועצות. טיול לאוזבקיסטן הוא טיול לאחד המקומות הנידחים בעולם, שעדיין לא נכבשו על ידי עולם התיירות. טיולנו לאוזבקיסטן מציע מכלול של ערבות מדבריות עם נאות מדבר ושיפולי הרים, ערים, מסגדים, מדרסות וח'נקות בארכיטקטורה מרהיבה ומסעירה, ושווקים עשירים וצבעוניים. זוהי ארץ שמתאוששת מן הקומוניזם, מתחברת לנרטיב הישן-חדש שלה ואל האסלם הסוני המתון, ושווקיה חוזרים ונמלאים בכל הטוב של התוצרת המקומית. הווה מרתק הצופן בתוכו היסטוריה מרשימה.


מסלול הטיול

יום 1

טיסה ישירה תל אביב – טשקנט

נצא בטיסה ישירה מתל אביב לטשקנט (Tashkent), הבירה המודרנית של אוזבקיסטן, שראשיתה כיישוב קטן על דרך המשי מינג אורוק (Ming Uruk) “עיר אלף עצי המישמיש”. זו העיר הגדולה ביותר באוזבקיסטן כיום, שהוקמה ברובה אחרי 1966 על ידי הרוסים. טשקנט היא עיר תעשייה גדולה וצומת מסילות רכבת לסיביר ולאירופה, לאפגניסטן ולסין. לאחר הנחיתה נצא לארוחת ערב במסעדה מקומית. לינה בטשקנט.

יום 2

סמרקנד

נצא ברכבת אל העיר סמרקנד (Samarkand), לביקור בעושר וביופי העוצמתי של העיר הזו. סמרקנד, בירתו המפוארת של האמיר טימור לנג, שנבנתה בידי אדריכלים ובנאים מכל רחבי העולם הישן, נחשבת ליפה שבערי דרך המשי והייתה גם העיר הסובלנית ביותר בעולם. הפתגם “יש הרבה מדרגות המובילות לשמיים” נהגה כאן. העיר מעוטרת בעצי תות וצפצפה, ומוקדשת כולה למשפחה הטימורית: המסגד הענק ביבי חאנום (Bibi Khanum Mosque), שנבנה לכבוד אשתו האהובה של טימור לנג, קבר גורי אמיר ועיר הקברים שאח-י-זינדה (Mausoleum Guri Emir Shakh-i-Zinda) ניצבים כאן, ומצפה הכוכבים של אולוג בק (Ulugbeck’s Observatory), נכדו של טימור הגדול, ואחד האסטרונומים המוערכים ביותר בעולם עדיין עומד בתפארתו. לינה בסמרקנד.

יום 3

הטבע של טג'יקיסטן

היום נחצה את הגבול לטג’יקיסטן ונזכה בטעימה מהטבע ההררי שלה. לאחר חציית הגבול נגיע לעיירה פנג’יקנט (Penjikent), היושבת על נהר הזרבשן. נסייר באיזור העתיק שלה ובבזאר המקומי, נמשיך בנסיעה לעמק מרגוזור, ונבקר באיזור שבעת האגמים המרהיב ביופיו. הפרש הגובה בין האגם העליון לאגם התחתון הוא 692 מטר. נחצה את הגבול חזרה לאוזבקיסטן ונהנה מארוחת ערב מקומית. לינה בסמרקנד.

יום 4

סמרקנד – השוק הגדול, המדרסות ומקדש הזהב

היום נבקר בשוק הגדול והצבעוני של העיר (Siab) – תבלינים, פירות ופירות יבשים, ביצים, ירקות, לחם, ומפעלי שטיחים שבאחד מהם עדיין ממשיכים באריגה ידנית – חודזם (carpet factory Hudzhum). נבקר בכיכר רג’יסטן המוקפת בשתי מדרסות מרשימות (Madrassah Ulugbek, Madrassah Shir-Dor) ובמסגד הזהב (Madrassah Tillya-Kori). עד שנות ה-90 של המאה הקודמת הוקרן כאן בכל ערב חזיון אורקולי “סוציאליסטי” סובייטי. נהנה מארוחת ערב במסעדה יהודית. לינה בסמרקנד.

יום 5

עיירת בעלי המלאכה ג'יג'דובן (Gijduvan) וארמון הקיץ של האמיר

נצא אל עבר סרדובה (Sardoba), המכונה גם מאליק (Malik) וריבאט (Ribat), שם נראה שרידי קרוואנסאריי (Caravenserai) קדום. קרוואנסראי היו פונדקים לצדי דרכים ולאורך נתיבי סחר מרכזיים, כמו דרך המשי הידועה, והיוו בסיס  לחילופי סחורות, רעיונות ותרבויות. נמשיך אל העיירה  גיג’דובאן, הקרויה על שמו של השייח’ גיג’דובני, אשר מימי קדם ועד ימים אלו ידועה כמרכז לסחר ועבודות יד, בשל מיקומה לצד דרך המשי. בין תחומי האמנות השונים שפרחו בעיר, הקדרות היא ההתמחות הייחודית ביותר. נתוודע לקדרות ולאומנות המקומית ונצא בנסיעה לכיוון בוכרה. בדרכנו נבקר בארמון הקיץ של אמירי בוכרה (SitoraiMohi-Khosa), ונסיים את יומנו בבוכרה. לינה בבוכרה.

יום 6

בוכרה היפה

בוכרה יושבת בערבות הטוראן ומרושתת בתעלות של שני נהרות, זראוושאן וקשקר דריה, המשקים ומקררים אותה. בוכרה היא עיר נעימה ושקטה, עם בתי תה בצל עצים וליד בריכות מים, לצד שווקים צבעוניים ותוססים. כל זאת בתפאורה עתיקת יומין של חומות, מבצרים ועשרות מדרסות ומסגדים, עדויות לקדושתה הרבה של בוכרה בעולם המוסלמי. עיר של פילוסופים ומשוררים, כאבן סינא הרופא, הגאולוג והאסטרונום מהמאה ה-9 , וחוג’ה נסראדין החכם האסייני שהרשים בכתביו פילוסופים והוגים רבים. העיר היא עירוב של קודש וחול, ויש בה למעלה מ-100 מבנים עתיקים שחושפים למעלה מ-2500 שנות היסטוריה, אם כי רובם מן התקופה הטימורית (המאות ה-14–15) ועד ימיו של עלים ח’אן – הח’אן האחרון שנמלט מאימת הרוסים ב-1920. בביקורנו בעיר נזכה ליהנות גם מארוחת ערב ומופע אופנה, שירה ומוזיקה מקומיים במדרסת נאדיר דיוואן בגי (Madrassah Nodir Divan beghi). לינה בבוכרה.

יום 7

חציית המדבר האדום בדרכנו לחיווה

הבוקר נסיים את ביקורנו בבוכרה ונעלה על קו הרכבת החדש שנפתח בינואר 2019,  לנסיעה ארוכה על דרך המשי. המסילה חוצה את מדבר הקיזילקום (Kyzyl-Kum), לאורכו של נהר האמו דריה, בדרכו לכיוון ימת ארל. הנהר סובל היום מכמות מים מצומצמת, כיוון שהקירגיזיים היושבים על מקורותיו משתמשים במים לייצור חשמל ולהשקיית שדות וערים, ובנוסף – הרוסים אילצו את האוזבקים לגדל כותנה (שזקוקה להרבה מים) וכתוצאה מכך – כמות המים המגיעה לימת ארל קטנה כל שנה, והימה מתייבשת. נאכל ארוחת ערב ונצפה במופע פולקלור מקומי. לינה בחיווה.

יום 8

עיר המבצר האגדית חיווה

חיווה, עיר מבצר בנאת המדבר השחור – קראקום. חיווה היא העיר הצעירה ביותר בין הערים הקסומות שהוקמו על דרך המשי באוזבקיסטן, והיא השתמרה על חומותיה ושעריה, ארמונות העץ והמסגדים. העיר התפתחה סביב המסחר באזור והציעה שירותים שונים לעוברים והשבים: לינה, חמאם לרחצה, מנוחה לבעלי החיים, מסגד, שווקים גדולים ומקום קבורה. מי שירצה יוכל לעלות אל החומות ולהשקיף על נאת המדבר חורזם. נסייר באתרי חיווה, כיום עיר עתיקה שמשמשת כמוזיאון פתוח ומשמרת את אורח החיים הקדום. נסייר במתחם איטחן-קלה המוקף בחומות ובו שמורות רוב יצירות האומנות של העיר, נבקר במדרסות, מסגדים, ארמונות ובתי מלאכה מסורתיים. בערב נטוס מאורגנץ’, עיירה הסמוכה לחיווה, לבירה טשקנט. לינה בטשקנט.

יום 9

טשקנט (Tashkent) הבירה

היום נסייר בחלק הישן של העיר ובכיכרותיה. בכיכר טימור לנג (“Amir Temur” Central Square) שגויס לנרטיב האוזבקי והפך לסמל; נבקר בשוק המרכזי (Chorsu) ובו עושר של ריחות וטעמים, תבלינים בשלל צבעים, מטעמי יוגורט, וכן לחם ה”ליפיושקה” המקומי – תאווה לעיניים ולחיך. לינה בטשקנט.

יום 10

הרי צ'ימגאן

לאחר ארוחת הבוקר ניסע אל השלוחות המערביות של הרי הטיאן שאן באזור צ’ימגאן (Chimgan). יום זה יציע היכרות עם צד אחר של אוזבקיסטן – הרים ירוקים, אגמים ואוכלוסייה כפרית של רוכבי סוסים ורודי דבש. נהנה מהליכה בנוף ובטבע ומארוחת צהריים בחוץ. ניסע לאתר הסקי בלדרסיי (Beldersay) שעל מדרונות הר הקומבל (Kumbel Mountain, 2,300 מ’ גובה), אחד ממסלולי הגלישה היפים באוזבקיסטן, ונהנה מן הנוף הנשקף משם. באזור נמצא אגם צ’רווק (Charwak Lake) המרהיב, המספק את המים לבירה טשקנט לאורך כל השנה. נשוב לטשקנט, ונהנה מארוחת סיום הטיול לאוזבקיסטן.

לאחר ארוחת הערב נצא אל שדה התעופה וניקח את טיסת הלילה חזרה תל אביב.

יום 11

סיום הטיול לאוזבקיסטן

לפנות בוקר ננחת בתל אביב.

  • טיסות ישירות בחברת התעופה "אוזבקיסטן איירווייז"
  • התנסות בארוחות אותנטיות מקומיות וביקור בשווקים מגוונים וצבעוניים
  • תוכנית גדושה ומלאה הכוללת את אתריה העיקריים של אוזבקיסטן בשילוב מפגשים מרתקים ומופעי פולקלור
  • הטיול כולל יום ביקור במדינת טג'יקיסטן
  • נסיעה בקו הרכבת החדש בין בוכרה לחיווה
  • יום של טבע בהרי צ'מגאן
  • הכנה מלאה לקראת הטיול

רוצים לקבל עוד פרטים על הטיול?


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
21/09/2020 01/10/2020 גיל סדגת $2,780 $170 $2,950 $100 הנחה לנרשמים עד 04/10/2020
01/10/2020 11/10/2020 סיגל גבע $2,780 $170 $2,950

תוספת ליחיד בחדר: 495 $

 

>>> לטיולים נוספים לאוזבקיסטן – הקליקו כאן <<<על הלקוח/ה לבחור את מדיניות הביטול המתאים לו/ה. לפרטים לחצו כאן >>

דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסות בינלאומיות (בחברת אוזבקיסטן איירוויז) בקו ת"א – טשקנט –ת"א
לינה במלונות בדרגת תיירות טובה.
כניסות לכל האתרים כמפורט במסלול הטיול.
כלכלה על בסיס חצי פנסיון.
תחבורה: אוטובוס צמוד לנסיעות בינעירוניות, לסיורי ערים והעברות לשדה התעופה. טיסת פנים בקו חיווה – טשקנט. 2 רכבות בקווים: בוכרה – חיווה, טשקנט – סמרקנד.
תשר לנותני השירותים המקומיים.
דמי טיפול ורישום.
מפגש הכנה לטיול.

מחיר הטיול אינו כולל

ביטוח רפואי ומטען.
שתייה וארוחות שאינן כלולות.
הוצאות בעלות אופי אישי.
דמי צילום באתרים.
טיפ למדריך הישראלי.
מסי נמל מקומיים שאינם נקובים בכרטיס ומשולמים בחו"ל.

לתשומת לבכם

טיול לאוזבקיסטן הוא טיול תרבות וטבע, בין ערים עתיקות, נופי מדבר והרים. הטיול מציע נופים מרהיבים של ערבות מדבריות עם נאות מדבר, נהרות זכים והרים ירוקים, שווקים מלאים בכל טוב, שרידי ערים עתיקות, מסגדים, מדרסות וארמונות ענק עם ארכיטקטורה מדהימה.
מדריכה ישראלית מצוות אקו ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. אם יחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם.
חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
אוזבקיסטן היא מדינה בעלת מאפיינים של עולם שלישי באזורים מסוימים. על אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומן מראש (לדוגמה כבישים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארץ היעד הזו. אם יהיה צורך מדריכינו ישנו את המסלול בשטח, לטובת הנוסעים ולרווחתם.

הערות:

הביקור באתרים מסוימים במהלך הטיול מותנה באישור מקומי. אם לא יתאפשר ביקור כפי שתוכנן מראש, למדריך הטיול תהיה הזכות לבחור תוכנית אלטרנטיבית לטובת הנוסעים ולרווחתם.
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים. תוכנית הטיול כפופה לשינויים גם בהתאם לשיקול הדעת של המדריך ושל אקו טיולי שטח.
טיסות: ע"פ מדיניות חברת התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה, ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו, ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות. כרטוס מוקדם (אפשרי רק בחברות מסוימות), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו".
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

“הקופצים מעל האש” – מדורת השבט של האומה הרוסית

רוסיה נתפסת כיעד בעל קירות תודעתיים, ארכיטקטורה אפרורית, דיקטטורה קשה ועתיד לוטה בערפל. אחותה המסתורית, הגדולה מדי והמסורבלת […]

ברזיל – הבהלה לזהב

כשירד המולטי המשרת בצוותו של אנטוניו רודריגז ארז’או, להרוות את צימאונו לאחר יום רכיבה נוסף, נצנצו גושים […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לאוזבקיסטן

טיולי תרבות וטבע

עבר מפואר והווה עם תקווה | 11 יום