טיול לאוזבקיסטן

טיולי תרבות וטבע

העבר המפואר פוגש הווה עם תקווה כולל לינה חווייתית בכפר אקולוגי פסטורלי | 11 יום

טיול לאוזבקיסטן הוא טיול לארץ מרהיבה שבה העבר מרגש וההווה מבטיח. הארץ שמעבר לנהר – "מווארה אל-נהר" ישבה על דרכי המשי, למן טיול לאוזבקיסטן הוא טיול לארץ מרהיבה שבה העבר מפואר ומרגש וההווה מבטיח. הארץ שמעבר לנהר – "מווארה אל-נהר" ישבה על דרכי המשי, מהמאות שלפני הספירה ועד המאה ה-14. נתיבים שנסללו ברגלי שיירות של גמלים, חמורים וסוסים, נושאי סוחרים וסקרנים, אנשים עם שליחות ואנשים שביקשו לברוח או להסתתר. כל שיירה הותירה אחריה צליל או סיפור, טכניקת ציור או ריקמה, שיטת ייצור כלים או שיטת עיטור, ציורי פרסקו ועבודת אריחים, ארכיטקטורה פרסית, מוסלמית, סינית ומזרח תיכונית, מחשבה דתית או פילוסופית. טיול לאוזבקיסטן עם אקו מביא טעימות של כל אלו: של המחוזות הנידחים במרכז אסיה; של ההרים הגבוהים – הפמיר, ההימלאיה והטיאן שאן; של המדבריות הגדולים – המדבר השחור, המדבר האדום, מדבריות קזחסטן; של העמים ב"ארצות המיושבות" – הסינים, ההודים, הפרסים, ושל העמים הנוודים – המונגולים, ההונים, הטג'יקים והקירגיזים, שדהרו על סוסיהם מן הערבות; של רעיונות ואידאות מזרחיות ומערביות – נצרות ובודהיזם, זורואסטריות ואסלאם; ולא פחות חשוב – של אוכל, ריחות וטעמים מהתרבויות שמסביב – הפילף האסייני, הבשר של הנוודים, תבשילי הקדירה ותבשילי הבצק, התבלינים ההודים והסינים. אוזבקיסטן של היום פרושה על המרחבים שבין הנהרות אמו דריה וסיר דריה, כפי שנקבע בהסדר החלוקה המדיני בסוף המאה ה-20 עם התמוטטות ברית המועצות. טיול לאוזבקיסטן הוא טיול לאחד המקומות הנידחים בעולם, שעדיין לא נכבשו על ידי עולם התיירות. טיולנו לאוזבקיסטן מציע מכלול של ערבות מדבריות עם נאות מדבר ושיפולי הרים, ערים, מסגדים, מדרסות וח'נקות בארכיטקטורה מרהיבה ומסעירה, ושווקים עשירים וצבעוניים. זוהי ארץ שמתאוששת מן הקומוניזם, מתחברת לנרטיב הישן-חדש שלה ואל האסלם הסוני המתון, ושווקיה חוזרים ונמלאים בכל הטוב של התוצרת המקומית. הווה מרתק הצופן בתוכו היסטוריה מרשימה.

מסלול הטיול

יום 1

טיסה ישירה תל אביב – טשקנט

נצא בטיסה ישירה מתל אביב לטשקנט (Tashkent), הבירה המודרנית של אוזבקיסטן, שראשיתה כיישוב קטן על דרך המשי מינג אורוק (Ming Uruk) "עיר אלף עצי המישמש". זו העיר הגדולה ביותר באוזבקיסטן כיום, שהוקמה ברובה אחרי 1966 על ידי הרוסים. טשקנט היא עיר תעשייה גדולה וצומת מסילות רכבת לסיביר ולאירופה, לאפגניסטן ולסין. לאחר הנחיתה נצא לארוחת ערב במסעדה מקומית. לינה בטשקנט.

יום 2

הרי צ'ימגאן ואגם צ'רווק, לינה חווייתית בכפר אקולוגי בלב הטבע

לאחר ארוחת הבוקר ניסע אל השלוחות המערביות וההרריות של טיאן שאן והרי צ'ימגאן (Chimgan). יום זה יציע היכרות עם צד אחר של אוזבקיסטן – הרים ירוקים, אגמים ואוכלוסייה כפרית של רוכבי סוסים ורודי דבש. נהנה מהליכה בנוף ובטבע ומארוחת צהרים בחוץ. ניסע לאתר הסקי בלדרסיי (Beldersay) שעל מדרונות הר הקומבל (Kumbel Mountain, 2,300 מ' גובה), ממסלולי הגלישה היפים באוזבקיסטן, ונהנה מן הנוף הנשקף משם. באזור נמצא אגם צ'רווק (Charwak Lake) המרהיב המספק את המים לבירה טשקנט לאורך כל ימות השנה. בצ'רווק נסתובב באופן עצמאי ומשם נמשיך לחוויה מיוחדת של ביקור ולינה בכפר האקלוגי ראנו אקו (Rano Eco), השוכן בלב הטבע במורדות ההרים. נהנה מארוחת ערב דשנה ונירגע סביב המדורה עם מרשמלו ותפוחי אדמה. לינה בראנו אקו.

יום 3

טשקנט - בירת אוזבקיסטן

לאחר ארוחת הבוקר נשוב לטשקנט ונקדיש את היום לעיר הבירה של אוזבקיסטן. נסייר בחלק הישן של העיר ובכיכרותיה: בכיכר אמיר טמור לנג (Amir Temur” Central Square) שגויס לנרטיב האוזבקי והפך לסמל העצמאות של המדינה; נמשיך לרחוב האמנים והמזכרות ברודווי; (Broadway Street) נחלוף על פני בית האופרה והבלט  ונעצור ב"אנדרטת האומץ", נסייר במרכז העתיק מימי הביניים; כיכר הסטי אימאם (Hasti Imam Square), המוזילאום של המשורר המיסטיקן קפאל שאשי (Kafal Shashi) אשר תירגם את הקוראן במאה ה-10, מדרסת ברק חאן (Barakhan Madrassah) שבה שמורים למעלה מ-30,000 ספרים וכתבי קודש מוסלמים והמהדורה המיוחדת של הקוראן בה טבועים כתמי דמו של החאליף הרביעי אוסמן ((Caliph Osman. ארוחת ערב במסעדה מקומית. לינה בטשקנט.

ימים 4-5

סמרקנד

נצא ברכבת אל העיר סמרקנד (Samarkand). אלו יהיו יומיים של ביקור בעושר וביופי העוצמתי של העיר הזו. סמרקנד, בירתו המפוארת של האמיר טימור לנג, שנבנתה בידי אדריכלים ובנאים מכל רחבי העולם הישן, נחשבת ליפה שבערי דרך המשי ולעיר הסובלנית בעולם; הפתגם "יש הרבה מדרגות המובילות לשמיים"  מקורו כאן. העיר טובלת בעצי תות וצפצפה, ומוקדשת כולה לשושלת הטימורית. נבקר במאוזולאום גור אמיר ((Gur Emir, בכיכר רג'יסטן המוקפת בשתי מדרסות מרשימות (Madrassah Ulugbek, Madrassah Shir-Dor), המסגד הענק ביבי חאנום (Bibi Khanum Mosque), שנבנה לכבוד אשתו האהובה של טימור לנג, נבקר במסגד המרהיב ביופיו טיליה-קורי (Madrassah Tillya-Kori), בו הוקרן בכל ערב עד שנות ה-90 של המאה הקודמת חזיון אורקולי "סוציאליסטי" סובייטי. נמשיך לשוק הגדול והצבעוני של העיר (Siab) בו מציעים הרוכלים תבלינים, פירות ופירות יבשים, ביצים, ירקות ולחם אוזבקי. לינה בסמרקנד.

 

ימים 6-7

בוכרה היפה

בבוקר נצא ברכבת אל עבר בוכרה שיושבת בערבות הטוראן ומרושתת בתעלות של שני נהרות: זראוושאן וקשקר דריה, המשקים ומקררים אותה. בוכרה היא עיר נעימה ושקטה, עם בתי תה בצל עצים וליד בריכות מים, לצד שווקים צבעוניים ותוססים. כל זאת בתפאורה עתיקת יומין של חומות, מבצרים ועשרות מדרסות ומסגדים, עדויות לקדושתה הרבה של בוכרה בעולם המוסלמי. עיר של פילוסופים, משוררים ואנשי מדע כאבן סינא הרופא, הגאולוג והאסטרונום מהמאה ה-9 , וחוג'ה נסראדין החכם האסייני שהרשים בכתביו פילוסופים והוגים רבים. העיר היא עירוב של קודש וחול, ויש בה למעלה מ-100 מבנים עתיקים שחושפים למעלה מ-2500 שנות היסטוריה, אם כי רובם מן התקופה הטימורית (המאות ה-14–15) ועד ימיו של עלים ח'אן – הח'אן האחרון שנמלט מאימת הרוסים ב-1920. נבקר במצודת ארק (Ark), במתחם פוי חלון Poi Kalon Ensemble)) לב ליבה של בוכרה הקדושה הכולל מבנים מרשימים. נמשיך לשוק המקורה הגדול בעיר טוקי זארגרון (Toki Zargaron), למדרסת אולובק ועבדול עזיז חאן (Ulughbek and Abdulazizkhan), בחמאם בוזורי קורד (Bozori Kord), בשוק תים עבדאללה חאן המקורה בכיפה (Tim Abdullah Khan) ובשווקים נוספים, במסגד מ-גוקי-אטארי (Magoki Attari) ובמדרסת חון מינור (Chor Minor). כן נזכה ליהנות גם מארוחת ערב ומופע שירה ומוזיקה מקומיים. לינה בבוכרה.

יום 8

חציית המדבר האדום בדרכנו לחיווה

הבוקר נסיים את ביקורנו בבוכרה ונצא לנסיעה ארוכה על דרך המשי. הדרך חוצה את מדבר הקיזילקום (Kyzyl-Kum), לאורכו של נהר האמו דריה (Amu Darya), הזורם לימת ארל. כיום כמות המים בנהר הצטמצמה מאד היות והקירגיזיים היושבים על מקורותיו משתמשים בהם לייצור חשמל ולהשקיית שדות וערים, בנוסף – הרוסים אילצו את האוזבקים לגדל כותנה (שזקוקה להרבה מים) וכתוצאה מכך כמות המים המגיעה לימת ארל קטנה כל שנה והיא הולכת ומתייבשת. נגיע לחיווה אחרי הצהריים המאוחרים ונהנה מהסתובבות חופשית בת כמה שעות. נסיים את היום בארוחת ערב ומופע פוקלור מקומי. לינה בחיווה.

יום 9

חיווה - עיר המבצר האגדית

חיווה, עיר מבצר בנאת המדבר השחור, קארקום היא העיר הצעירה בין הערים הקסומות שהוקמו על דרך המשי באוזבקיסטן, והשתמרה על חומותיה ושעריה, ארמונות העץ והמסגדים. העיר התפתחה סביב המסחר באזור והציעה שירותים שונים לעוברים והשבים: לינה, חמאם לרחצה, מנוחה לבעלי החיים, מסגד, שווקים גדולים ומקום קבורה. מי שירצה יוכל לעלות אל החומות ולהשקיף על נאת המדבר חורזם. נסייר באתרי חיווה, כיום עיר עתיקה שמשמשת כמוזיאון פתוח ומשמרת את אורח החיים הקדום. נסייר במתחם איטחן-קלה (Itchan Kala) היפיפה שמוקף בחומות ובו שמורות רוב יצירות האומנות של העיר, נבקר במדרסות, מסגדים, ארמונות ובתי מלאכה מסורתיים. ארוחת ערב ולינה בחיווה.

יום 10

בחזרה לטשקנט, בירת אוזבקיסטן

בבוקר נעלה על טיסה חזרה לטשקנט הבירה. נבקר במוזיאון למלאכות היד של אוזבקיסטן, בשוק המרכזי צ'ורסו (Chorsu) העשיר בריחות וטעמים, תבלינים בשלל צבעים, מטעמי יוגורט, וכן לחם ה"ליפיושקה" המקומי – תאווה לעיניים ולחיך, שם נוכל גם לרכוש מזכרות מעניינות הבייתה. נמשיך ונצא לטיול ברכבת התחתית של העיר. בערב נהנה מארוחה חגיגית לסיום הטיול לאוזבקיסטן. לינה בטשקנט. 

יום 11

סיום הטיול לאוזבקיסטן

בבוקר מוקדם נצא אל שדה התעופה כדי לשוב בטיסה ישירה לתל אביב. נחיתה בתל אביב בשעות הצהרים.

  • מסלול ייחודי הכולל טיול יום בטבע וחווית לינה מקומית בכפר אקולוגי פסטורלי.
  • טיסות ישירות לאוזבקיסטן.
  • הטיול תוכנן לתקופה המיטבית – הסתיו, עונת הטיולים הנוחה ביותר.
  • תכנית גדושה ומלאה הכוללת את אתריה העיקריים של אוזבקיסטן בשילוב מפגשים מקומיים ומופעי פולקלור.
  • התנסות בארוחות אותנטיות ומקומיות ובשווקים מקומיים וצבעוניים.
  • בסיס חצי פנסיון לאורך כל הטיול.
  • תצוגת אופנה, שירה ומזיקה מקומיים בעיר בוכרה.

רוצים לקבל עוד פרטים על הטיול?


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
10/10/2024 20/10/2024 סיגל גבע $3,076 $204 $3,280 $100 הנחה לנרשמים עד 10/07/2024
14/10/2024 24/10/2024 אניה קוזלובה $3,076 $204 $3,280 $100 הנחה לנרשמים עד 14/07/2024


תוספת ליחיד בחדר: 550$

 

>>> לטיולים נוספים לאוזבקיסטן – הקליקו כאן <<<דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסות בינלאומיות (בחברת אוזבקיסטן איירוויז) בקו ת"א – טשקנט –ת"א.
לינה - מלונות בדרגת תיירות טובה. גסטהאוס משפחתי בסיסי בכפר האקולוגי ראנו אקו.
כניסות לכל האתרים כמפורט במסלול הטיול.
כלכלה על בסיס חצי פנסיון.
תחבורה: אוטובוס צמוד לנסיעות בינעירוניות, לסיורי ערים והעברות לשדה התעופה. טיסת פנים בקו חיווה – טשקנט. רכבות בקווים טשקנט – סמרקנד, סמרקנד – בוכרה.
תשר לנותני השירותים המקומיים.
דמי טיפול ורישום.
מפגש הכנה לטיול

מחיר הטיול אינו כולל

ביטוח רפואי ומטען.
שתייה וארוחות שאינן כלולות.
הוצאות בעלות אופי אישי.
דמי צילום באתרים.
טיפ למדריך הישראלי.
מסי נמל מקומיים שאינם נקובים בכרטיס ומשולמים בחו"ל.

לתשומת לבכם

טיול לאוזבקיסטן הוא טיול תרבות וטבע, בין ערים עתיקות, נופי מדבר והרים. הטיול מציע נופים מרהיבים של ערבות מדבריות עם נאות מדבר, נהרות זכים והרים ירוקים, שווקים מלאים בכל טוב, שרידי ערים עתיקות, מסגדים, מדרסות וארמונות ענק עם ארכיטקטורה מדהימה.
מדריכה ישראלית מצוות אקו ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. אם יחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם.
חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
אוזבקיסטן היא מדינה בעלת מאפיינים של עולם שלישי באזורים מסוימים. על אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומן מראש (לדוגמה כבישים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארץ היעד הזו. אם יהיה צורך מדריכינו ישנו את המסלול בשטח, לטובת הנוסעים ולרווחתם.

הערות:

הביקור באתרים מסוימים במהלך הטיול מותנה באישור מקומי. אם לא יתאפשר ביקור כפי שתוכנן מראש, למדריך הטיול תהיה הזכות לבחור תוכנית אלטרנטיבית לטובת הנוסעים ולרווחתם.
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים. תוכנית הטיול כפופה לשינויים גם בהתאם לשיקול הדעת של המדריך ושל אקו טיולי שטח.
טיסות: ע"פ מדיניות חברת התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה, ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו, ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות. כרטוס מוקדם (אפשרי רק בחברות מסוימות), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו".

מדריכות הטיול:

אניה קוזלובה: מדריכה מוסמכת, חברה באיגוד מורי הדרך של רוסיה, מומחית למוסקבה וסביבותיה, מפתחת מסלולים ייחודיים ברוסיה ומדינות ברה"מ לשעבר. נולדה ברוסיה ובגיל 14 עלתה לישראל – גדלה על ברכי שתי התרבויות שאת שפתן היא יודעת על בוריין. במהלך העשור האחרון הדריכה מאות מטיילים. קיבלה החלטה להיות מדריכת טיולים כדי לשמור על הקשר הרציף עם ישראל ולהביע את אהבתה לרוסיה ולעיר הולדתה בפני מטיילים ישראליים בשפה העברית. מאמינה שהאהבה הזאת צומחת לא מעובדות יבשות וסיורים בדרכים מוכרות לכולם אלא מחוויות מותאמות אישית לכל מטייל המלוות בהסברים היסטוריים, תרבותיים, חברתיים ואישיים , אשר מתובלים בחיוך ובסיפורים שלא ניתן למצוא באף ספר הדרכה. גם בחייה הפרטיים היא מטיילת בעולם כולו ולומדת ללא הרף. מרגישה כי זכתה – ואהבתה לישראל ולרוסיה, לנסיעות, לתרבויות, לאנשים המרכיבים, המשקפים ובונים אותן הפכה לשליחות חייה.
סיגל גבע: מרצה, כותבת ומצלמת את מסעותיה בעולם. מחברת הספר "סוף העולם שמאלה" המתעד את מסע האופנוע שעשתה ברחבי אוסטרליה. כותבת למגזינים גיאוגרפיים, מדריכת טיולים ומסעות במרכז אסיה, אוסטרליה ניו זילנד, מרוקו, סיני וכן טיולי 4×4 בצפון תאילנד, אוזבקיסטן, גיאורגיה והודו.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

טיול עצמאי – כל מה שרציתם לדעת

אחת המגמות המובילות היום בתחום התיירות היא גידול בביקוש לטיולים עצמאיים. אבל מה זה בעצם טיולי עצמאי? טיול עצמאי הוא טיול שבו המטיילים בוחרים עם מי לנסוע, מתי ולאיזה יעד. גם בשטח, המטיילים הם בעלי הדעה ויכולים לשלוט בלוח הזמנים היומי. חברת הטיולים המארגנת את הטיול דואגת לכל שירותי הקרקע ולוקחת אחריות על תכנון וביצוע הטיול. גלו את הטיולים העצמאיים מבית אקו […]

הודו – עשרת השבטים קוקי, צין ומיזו חולמים על ישראל

בצפון-מזרח הודו יושבים השבטים קוקי, צ`ין ומיזו, שרבים מבניהם התגיירו מתוך אמונה שלמה כי הם צאצאי שבט […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לאוזבקיסטן

טיולי תרבות וטבע

העבר המפואר פוגש הווה עם תקווה כולל לינה חווייתית בכפר אקולוגי פסטורלי | 11 יום