טיול לאוזבקיסטן

טיולי תרבות וטבע

ארץ על דרך המשי | 9 ימים

טיול לאוזבקיסטן הוא טיול לארץ מרהיבה שבה העבר מפואר ומרגש וההווה מבטיח. הארץ שמעבר לנהר – "מווארה אל-נהר" ישבה על דרכי המשי, מהמאות שלפני הספירה ועד המאה ה-14. נתיבים שנסללו ברגלי שיירות של גמלים, חמורים וסוסים, נושאי סוחרים וסקרנים, אנשים עם שליחות ואנשים שביקשו לברוח או להסתתר. כל שיירה הותירה אחריה צליל או סיפור, טכניקת ציור או ריקמה, שיטת ייצור כלים או שיטת עיטור, ציורי פרסקו ועבודת אריחים, ארכיטקטורה פרסית, מוסלמית, סינית ומזרח תיכונית, מחשבה דתית או פילוסופית. טיול לאוזבקיסטן עם אקו מביא טעימות של כל אלו: של המחוזות הנידחים במרכז אסיה; של ההרים הגבוהים; של המדבריות הגדולים – המדבר השחור, המדבר האדום, מדבריות קזחסטן; של העמים ב"ארצות המיושבות" – הסינים, ההודים, הפרסים, ושל העמים הנוודים – המונגולים, ההונים, הטג'יקים והקירגיזים, שדהרו על סוסיהם מן הערבות; של רעיונות ואידאות מזרחיות ומערביות – נצרות ובודהיזם, זורואסטריות ואסלאם; ולא פחות חשוב – של אוכל, ריחות וטעמים מהתרבויות שמסביב – הפילף האסייני, הבשר של הנוודים, תבשילי הקדירה ותבשילי הבצק, התבלינים ההודים והסינים.


אוזבקיסטן של היום פרושה על המרחבים שבין הנהרות אמו דריה וסיר דריה, כפי שנקבע בהסדר החלוקה המדיני בסוף המאה ה-20 עם התמוטטות ברית המועצות. טיול לאוזבקיסטן הוא טיול לאחד המקומות הנידחים בעולם, שעדיין לא נכבשו על ידי עולם התיירות. טיולנו לאוזבקיסטן מציע מכלול של ערבות מדבריות עם נאות מדבר ושיפולי הרים, ערים, מסגדים, מדרסות וח'נקות בארכיטקטורה מרהיבה ומסעירה, ושווקים עשירים וצבעוניים. זוהי ארץ שמתאוששת מן הקומוניזם, מתחברת לנרטיב הישן-חדש שלה ואל האסלם הסוני המתון, ושווקיה חוזרים ונמלאים בכל הטוב של התוצרת המקומית. הווה מרתק הצופן בתוכו היסטוריה מרשימה.


מסלול הטיול

יום 1

טיסה ישירה תל אביב – טשקנט

נצא בטיסה ישירה מתל אביב לטשקנט (Tashkent), הבירה המודרנית של אוזבקיסטן, שראשיתה כיישוב קטן על דרך המשי מינג אורוק (Ming Uruk) “עיר אלף עצי המישמיש”. זו העיר הגדולה ביותר באוזבקיסטן כיום, שהוקמה ברובה אחרי 1966 על ידי הרוסים. טשקנט היא עיר תעשייה גדולה וצומת מסילות רכבת לסיביר ולאירופה, לאפגניסטן ולסין. לאחר הנחיתה נצא לארוחת ערב במסעדה מקומית. לינה בטשקנט.

יום 2

עיר המבצר האגדית חיווה

טיסת בוקר לאורגנץ’ במערב אוזבקיסטן והעברה באוטובוס לחיווה, עיר מבצר בנאת המדבר השחור – קראקום. חיווה היא העיר הצעירה ביותר בין הערים הקסומות שהוקמו על דרך המשי באוזבקיסטן, והיא השתמרה על חומותיה ושעריה, ארמונות העץ והמסגדים. העיר התפתחה סביב המסחר באזור והציעה שירותים שונים לעוברים והשבים: לינה, חמאם לרחצה, מנוחה לבעלי החיים, מסגד, שווקים גדולים ומקום קבורה. מי שירצה יוכל לעלות אל החומות ולהשקיף על נאת המדבר חורזם. נסייר באתרי חיווה, כיום עיר עתיקה שמשמשת כמוזיאון פתוח ומשמרת את אורח החיים הקדום. נסייר במתחם איטחן-קלה המוקף בחומות ובו שמורות רוב יצירות האומנות של העיר, נבקר במדרסות, מסגדים, ארמונות ובתי מלאכה מסורתיים. לינה סמוך לחומות העיירה ההיסטורית חיווה.

יום 3

חציית המדבר האדום בדרכנו מחיווה לבוכארה

הבוקר נצא  לנסיעה ארוכה על דרך המשי. נחצה  את מדבר הקיזילקום (Kyzyl-Kum), לאורכו של נהר האמו דריה. הנהר סובל היום מכמות מים מצומצמת, כיוון שהקירגיזיים היושבים על מקורותיו משתמשים במים לייצור חשמל ולהשקיית שדות וערים, ובנוסף – הרוסים אילצו את האוזבקים לגדל כותנה (שזקוקה להרבה מים) וכתוצאה מכך – כמות המים המגיעה לימת ארל קטנה כל שנה, והימה מתייבשת. נחווה את המדבר, הנהר, פונדקי הדרך, ולקראת הערב נגיע לבוכארה. נאכל ארוחת ערב ונצפה במופע פולקלור מקומי. לינה בבוכארה.

יום 4

בוכרה היפה

בוכרה יושבת בערבות הטוראן ומרושתת בתעלות של שני נהרות, זראוושאן וקשקר דריה, המשקים ומקררים אותה. בוכרה היא עיר נעימה ושקטה, עם בתי תה בצל עצים וליד בריכות מים, לצד שווקים צבעוניים ותוססים. כל זאת בתפאורה עתיקת יומין של חומות, מבצרים ועשרות מדרסות ומסגדים, עדויות לקדושתה הרבה של בוכרה בעולם המוסלמי. עיר של פילוסופים ומשוררים, כאבן סינא הרופא, הגאולוג והאסטרונום מהמאה ה-9 , וחוג’ה נסראדין החכם האסייני שהרשים בכתביו פילוסופים והוגים רבים. העיר היא עירוב של קודש וחול, ויש בה למעלה מ-100 מבנים עתיקים שחושפים למעלה מ-2500 שנות היסטוריה, אם כי רובם מן התקופה הטימורית (המאות ה-14–15) ועד ימיו של עלים ח’אן – הח’אן האחרון שנמלט מאימת הרוסים ב-1920. בביקורנו בעיר נזכה ליהנות גם מארוחת ערב ומופע אופנה, שירה ומוזיקה מקומיים במדרסת נאדיר דיוואן בגי (Madrassah Nodir Divan beghi). לינה בבוכרה.

יום 5

בוכארה וסביבותיה

נשלים את בביקורנו בבוכארה היפה ונצא להכיר את סביבותיה. נבקר בארמון הקיץ של אמירי בוכרה (SitoraiMohi-Khosa) נמשיך אל העיירה  גיג’דובאן, הקרויה על שמו של השייח’ גיג’דובני, אשר מימי קדם ועד ימים אלו ידועה מרכז לסחר ועבודות יד, בשל מיקומה בשולי דרך המשי. בין תחומי האמנות השונים שפרחו בעיר, הקדרות היא ההתמחות ייחודית ביותר. נבקר באתר העלייה לרגל אל הקדוש נאחשבאנדי שם נמשכת מסורת הקרבת השה לעולה עד ימינו אנו. נשוב להתרגע בין הסימטאות ובריכות המים של בוכארה היפה. לינה בבוכרה.

יום 6

מבוכארה דרך שאחריזאבס לסמרקנד

נצא מבוכארה בנסיעה מישורית ארוכה בעמק נהר הזראפשן לעבר העיירה קארשי. נמשיך בנסיעה בדרך הגבעות והחקלאות המפותחת אל העיר הירוקה שאחריזאבס, שהיא עיר הולדתו של האמיר טימור שכבש מחצית מעולם הערבות האסיאתי ובנה את עיר הבירה סמרקנד וטיפח גם את מקום הולדתו. נטייל ברגל בין השרידים של הארמון הלבן העוצמתי ונהנה מסיור ברחובות עיירה טיפוסית ללא סממני תיירות, שוק מקומי ואדריכלות כפרית. אחר הצהרים נמשיך אל העיר העתיקה והיפה סמרקנד.

יום 7

סמרקנד

סמרקנד, בירתו המפוארת של האמיר טימור לנג, שנבנתה בידי אדריכלים ובנאים מכל רחבי העולם הישן, נחשבת ליפה שבערי דרך המשי והייתה גם העיר הסובלנית ביותר בעולם. הפתגם “יש הרבה מדרגות המובילות לשמיים” נהגה כאן. העיר מעוטרת בעצי תות וצפצפה, ומוקדשת כולה למשפחה הטימורית: המסגד הענק ביבי חאנום (Bibi Khanum Mosque), שנבנה לכבוד אשתו האהובה של טימור לנג, קבר גורי אמיר ועיר הקברים שאח-י-זינדה (Mausoleum Guri Emir Shakh-i-Zinda) ניצבים כאן, ומצפה הכוכבים של אולוג בק (Ulugbeck’s Observatory), נכדו של טימור הגדול, ואחד האסטרונומים המוערכים ביותר בעולם עדיין עומד בתפארתו. לינה בסמרקנד.

יום 8

אל טשקנט (Tashkent) הבירה

לאחר בוקר בסמרקנד נצא בנסיעה בת 3 עד 4 שעות אל עיר הבירה טשקנט. במידת האפשר נסייר בחלק הישן של העיר ובכיכרותיה. בכיכר טימור לנג (“Amir Temur” Central Square) שגויס לנרטיב האוזבקי והפך לסמל; נצא לארוחת ערב חגיגית כמיטב המסורת המארחת של אוזבקיסטן. לינה בטשקנט.

יום 11

טיסת בוקר לתל אביב

בשעת בוקר מוקדמת נצא אל שדה התעופה ונעלה על הטיסה חזרה לתל אביב.

  • טיסות ישירות בחברת התעופה "אוזבקיסטן איירווייז"
  • התנסות בארוחות אותנטיות מקומיות וביקור בשווקים מגוונים וצבעוניים
  • תוכנית גדושה ומלאה הכוללת את אתריה העיקריים של אוזבקיסטן בשילוב מפגשים מרתקים ומופעי פולקלור
  • הטיול כולל יום ביקור במדינת טג'יקיסטן
  • נסיעה בקו הרכבת החדש בין בוכרה לחיווה
  • יום של טבע בהרי צ'מגאן
  • הכנה מלאה לקראת הטיול

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

כרגע אין תאריכי יציאה קרובים לטיול

נשמח לשלוח לכם הודעה כשיקבעו התאריכים ולעניין אתכם בהרשמה.
השאירו לנו את פרטיכם בטופס המצורף וניצור עמכם קשר בהמשך.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.

תוספת ליחיד בחדר: 450 $

 

>>> לטיולים נוספים לאוזבקיסטן – הקליקו כאן <<<דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסות בינלאומיות (בחברת אוזבקיסטן איירוויז) בקו ת"א – טשקנט –ת"א.
לינה - מלונות בדרגת תיירות גבוהה 4 ו-5 כוכבים, או הטוב בנמצא.
כניסות לכל האתרים כמפורט במסלול הטיול.
כלכלה על בסיס חצי פנסיון.
תחבורה: אוטובוס צמוד לנסיעות בינעירוניות, לסיורי ערים והעברות לשדה התעופה. טיסת פנים בקו חיווה – טשקנט.
תשר לנותני השירותים המקומיים.
דמי טיפול ורישום.
מדריך ישראלי מצוות אקו ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.

מחיר הטיול אינו כולל

ביטוח רפואי ומטען.
שתייה וארוחות שאינן כלולות.
הוצאות בעלות אופי אישי.
דמי צילום באתרים.
טיפ למדריך הישראלי.
מסי נמל מקומיים שאינם נקובים בכרטיס ומשולמים בחו"ל.
עלויות הכרוכות בבדיקת קורונה.

לתשומת לבכם

טיול לאוזבקיסטן הוא טיול תרבות וטבע, בין ערים עתיקות, נופי מדבר והרים. הטיול מציע נופים מרהיבים של ערבות מדבריות עם נאות מדבר, נהרות זכים והרים ירוקים, שווקים מלאים בכל טוב, שרידי ערים עתיקות, מסגדים, מדרסות וארמונות ענק עם ארכיטקטורה מדהימה.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. אם יחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם.
חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
אוזבקיסטן היא מדינה בעלת מאפיינים של עולם שלישי באזורים מסוימים. על אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומן מראש (לדוגמה כבישים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארץ היעד הזו. אם יהיה צורך מדריכינו ישנו את המסלול בשטח, לטובת הנוסעים ולרווחתם.

הערות:

הביקור באתרים מסוימים במהלך הטיול מותנה באישור מקומי. אם לא יתאפשר ביקור כפי שתוכנן מראש, למדריך הטיול תהיה הזכות לבחור תוכנית אלטרנטיבית לטובת הנוסעים ולרווחתם.
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים. תוכנית הטיול כפופה לשינויים גם בהתאם לשיקול הדעת של המדריך ושל אקו טיולי שטח.
טיסות: ע"פ מדיניות חברת התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה, ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו, ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות. כרטוס מוקדם (אפשרי רק בחברות מסוימות), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו".
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

צ’ילה – איך כמעט נתקעתי בסוף העולם

תמיד רציתי להגיע רחוק. הכי רחוק שאפשר. לאו דווקא בהשגים בספורט, בלימודים או באתגרים אינטלקטואלים. רחוק פשוטו […]

אינדונזיה של המאה ה-21 דמוקרטיה, חירויות אזרחיות וזכויות פרט

אינדונזיה נחשבת למדינה המוסלמית הגדולה בעולם, ובצדק יש לומר. עם שטח של כמעט 2 מיליון קמ”ר ואוכלוסיה […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לאוזבקיסטן

טיולי תרבות וטבע

ארץ על דרך המשי | 9 ימים