צילום: גיל סדגת

טיול לאוזבקיסטן

טיולי תרבות וטבע

העבר המפואר פוגש הווה עם תקווה | 10 ימים

יציאה מובטחת!

טיול לאוזבקיסטן הוא טיול לארץ מרהיבה שבה העבר מרגש וההווה מבטיח. הארץ שמעבר לנהר – "מווארה אל-נהר" ישבה על דרכי המשי, למן המאות שלפני הספירה ועד המאה ה-14. עברו בה שיירות שיירות של גמלים, חמורים וסוסים, נושאי סוחרים וסקרנים, אנשים עם שליחות ואנשים שביקשו לברוח או להסתתר. כל שיירה הותירה אחריה משהו: צליל או שיר, סיפור או בדיה, טכניקת ציור או ריקמה, שיטת ייצור כלים או שיטת עיטור, ציורי פרסקו ועבודת אריחים, ארכיטקטורה פרסית, מוסלמית, סינית ומזרח תיכונית, מחשבה דתית או פילוסופית.. כל שיירה השפיעה על המתרחש. הטיול של אקו מביא טעימות של כל אלו: של המחוזות הנידחים של מרכז אסיה, של ההרים הגבוהים – הפמיר, ההימלאיה והטיאן שאן, של המדבריות הגדולים – המדבר השחור, המדבר האדום, מדבריות קזחסטן, של העמים המתורבתים ב"ארצות המיושבות" – הסינים, ההודים, הפרסים ושל העמים הנוודים – המונגולים, ההונים, הטג'יקים והקירגיזים, שדהרו על סוסיהם מן הערבות, של רעיונות ואידאות מזרחיות ומערביות – נצרות ובודהיזם, זורואסטריות ואסלאם. וכן, ולא פחות חשוב – של אוכל, ריחות וטעמים מהתרבויות שמסביב – הפילף האסייני, הבשר של הנוודים, תבשילי הקדירה ותבשילי הבצק, התבלינים ההודים והסינים.


אוזבקיסטן של היום פרושה על המרחבים שבין הנהרות אמו דריה וסיר דריה, כך נקבע בהסדר החלוקה המדיני בסוף המאה ה-20 עם התמוטטות ברית המועצות. טיול לאוזבקיסטן, שבמרכז אסיה של ימינו, הוא טיול לאחד המקומות הנידחים בעולם שטרם נתגלו על ידי עולם התיירות. טיולנו לאוזבקיסטן מציע מכלול של ערבות מדבריות עם נאות מדבר, נהרות זכים והרים גבוהים וירוקים, ערים, מסגדים, מדרסות וח'נקות בארכיטקטורה מרהיבה ומסעירה ושווקים עשירים וצבעוניים. זוהי ארץ שמתאוששת מן הקומוניזם, מתחברת לנרטיב הישן-חדש שלה ואל המוסלמיות הסונית המאוד מתונה, ושווקיה חוזרים ומתמלאים בכל טוב של התוצרת המקומית. הווה מרתק הצופן בתוכו היסטוריה מרשימה.


מסלול הטיול

יום 1

טיסת לילה ישירה תל אביב – טשקנט

בשעות הערב ניפגש בשדה התעופה ונצא בטיסת לילה ישירה מתל אביב לטשקנט (Tashkent), בירת אוזבקיסטן.

יום 2

טשקנט (Tashkent) הבירה

טשקנט, הבירה המודרנית של אוזבקיסטן, החלה את דרכה כישוב קטן על דרך המשי מינג אורוק (Ming Uruk) “עיר אלף עצי המישמיש”. זו העיר הגדולה ביותר באוזבקיסטן ורובה הוקם אחרי 1966 על ידי הרוסים. היא גם עיר תעשייה גדולה וצומת דרכים של מסילות רכבת לסיביר ולאירופה, לאפגניסטן ולסין. נסייר בחלק הישן של העיר ובכיכרותיה. לאחר ארוחת הערב נמשיך בטיסת פנים אל עבר העיר חיווה. לינה בחיווה.

יום 3

עיר המבצר חיווה

חיווה היא עיר מבצר בנאת המדבר השחור – קראקום. זוהי העיר הצעירה ביותר מבין הערים הקסומות שהוקמו על דרך המשי באוזבקיסטן, והיא השתמרה על חומותיה ושעריה, ארמונות העץ והמסגדים. העיר התפתחה סביב המסחר באזור והציעה שירותים שונים לעוברים והשבים: לינה, חמאם לרחצה, מנוחה לבעלי החיים, מסגד, שווקים גדולים ומקום קבורה. מי שירצה יוכל לעלות אל החומות להשקיף על נאת המדבר חורזם. נסייר באתרי חיווה, כיום עיר עתיקה המציעה מבט אל שנות העבר, ומשמשת כמוזיאון פתוח המשמר את אורך החיים שהיה. במתחם איטחן-קלה המוקף בחומות מרוכזות רוב יצירות האומנות של העיר, נבקר במדרסות, מסגדים, ארמונות ובתי מלאכה מסורתיים. בערב נהנה מארוחת ערב בשילוב מופע פולקלור מקומי.  לינה בחיווה.

יום 4

מחיווה אל בוכרה

הבוקר נעלה על קו הרכבת החדש, אשר נפתח בינואר 2019,  ונצא בנסיעה החוצה את מדבר הקיזילקום. בשעות אחר הצהרים  נגיע לבוכרה, היושבת בתוך ערבות הטוראן ומרושתת בתעלות של שני נהרות זראוושאן וקשקר דריה המשקים ומקררים אותה.  עם הגיענו נצא לסיור הכרות עם העיר ונסיים את היום בארוחת ערב במסעדה מקומית. לינה בבוכרה.

יום 5

בוכרה היפה

בוכרה היא עיר נעימה ושקטה. בעיר בתי תה בצל עצים, בריכות מים, שווקים צבעוניים על רקע תפאורה עתיקת יומין של חומות, מבצרים, עשרות מדרסות ומסגדים, עדויות לקדושתה הרבה של בוכרה בעולם המוסלמי. עיר של פילוסופים ומשוררים, כאבן סינא הרופא, הגאולוג והאסטרונום מהמאה ה-9 וחוג’ה נסראדין החכם האסייני שהרשים בכתביו פילוסופים והוגים רבים. העיר מהווה עירוב של קודש וחול, ויש בה למעלה מ-100 מבנים עתיקים החושפים למעלה מ-2500 שנות היסטוריה, אם כי רובם הם מן התקופה הטימורית (המאות ה-14–15) ועד ימיו של עלים ח’אן – הח’אן האחרון שנמלט מאימת הרוסים ב-1920.  נטייל בבתי קבורה, במתחמים קדושים, במסגדים, בסמטאות העיר העתיקה ונהנה מארוחת ערב הכוללת סדנת בישול בוכרי, ונסיים את יומנו במופע במדרסה העתיקה נודיר דיוואן בג’י. לינה בבוכרה.

יום 6

שאחרישבז – מולדת טימור הצולע

נצא ברכבים קטנים אל תוך ההרים הגרניטיים שבדרום מזרח אוזבקיסטן, המגיעים לגובה ל-4,400 מ’. בדרכנו נבקר בארמון הקיץ של אמירי בוכרה ((Sitorai Mokhi Khosa, ונגיע אל העיר שאחרישבז (Shakhrisabz), היושבת בתוך עמק נהר הקשקר דריה בו מגדלים כותנה וטבק, הייתה המקום בו בחר אלכסנדר מוקדון לבלות את חורף 327/8 לפני הספירה, וממנו הוא יצא למסע הצבאי כנגד המשפחה הבקטארית האריסטוקרטית. פה נולד חוג’ה אילגר, הידוע כטימור לנג (טימור הצולע). נטייל בארמונו אדיר הממדים של טימור לנג (Ak-Saray Palace), שעל גגו הוא בנה בריכת שחיה לאשתו, ובאתרי העיר שעברה מתיחת פנים בשנים האחרונות, והיא הפכה לעיר המאדירה את טימור לנג – הגיבור החדש-ישן של הנרטיב האוזבקי. נמשיך אל עבר העיר סמרקנד. ארוחת ערב ולינה בסמרקנד.

ימים 7-8

סמרקנד

אלו יהיו יומיים של ביקור בעושר וביופי העוצמתי של העיר סמרקנד (Samarkand), בירתו המפוארת של האמיר טימור לנג, שנבנתה בידי אדריכלים ובנאים מכל רחבי העולם הישן, נחשבת ליפה שבערי דרך המשי והייתה גם העיר הסובלנית ביותר בעולם; הפתגם “יש הרבה מדרגות המובילות לשמיים” נהגה כאן. העיר טובלת בעצי תות וצפצפה, ומוקדשת כולה למשפחה הטימורית: המסגד הענק ביבי חאנום (Bibi Khanum Mosque), שנבנה לכבוד אשתו האהובה של טימור לנג, קבר גורי אמיר ועיר הקברים שאח-י זינדה (Mausoleum Guri Emir Shakh-i-Zinda) ניצבים כאן, ומצפה הכוכבים של אולוג בק (Ulugbeck’s Observatory), נכדו של טימור הגדול, ואחד האסטרונומים המוערכים ביותר בעולם עדיין עומד בתפארתו. לצדם נפרש השוק הגדול והצבעוני של העיר (Siab) – תבלינים, פירות ופירות יבשים, ביצים, ירקות, לחם, ומפעלי שטיחים שבאחד חודזם (carpet factory Hudzhum) בו ממשיכים באריגה ידנית. נבקר בכיכר רג’יסטן המוקפת בשתי מדרסות מרשימות (Madrassah Ulugbek, Madrassah Shir-Dor) ובמסגד הזהב (Madrassah Tillya-Kori), שהיה מקום בו הוקרן כל ערב עד שנות ה-90 של המאה הקודמת חזיון אורקולי “סוציאליסטי” סובייטי. לינה בסמרקנד. לעת ערב (יום 8) ניקח רכבת אל הבירה טשקנט. לינה בטשקנט.

יום 9

יום של טבע בהרי צ'ימגאן

הבוקר נצא ברכבת מהירה לטשקנט, ומשם נמשיך בנסיעה אל השלוחות המערביות של הרי הטיאן שאן באזור צ’ימגאן (Chimgan). יום זה בטיול יציע היכרות עם צד אחר של אוזבקיסטן – הרים ירוקים, אגמים ואוכלוסייה כפרית של רוכבי סוסים ורודי דבש. נהנה מהליכה בנוף ובטבע ומארוחת צהריים בחוץ. ניסע לאתר הסקי בלדרסיי (Beldersay) שעל מדרונות הר הקומבל (Kumbel Mountain, 2,300 מ’ גובה) אחד ממסלולי הגלישה היפים באוזבקיסטן ונהנה מן הנוף הנשקף משם. באזור נמצא אגם צ’רווק (Charwak Lake) המרהיב, האחראי למים של הבירה טשקנט לאורך כל השנה. נשוב לטשקנט, ונהנה מארוחת סיום הטיול לאוזבקיסטן, הכוללת מופע פולקלור. לינה בטשקנט.

יום 10

סיום הטיול לאוזבקיסטן

לאחר ארוחת הבוקר נצא אל שדה התעופה ונעלה על טיסה לתל-אביב. נחיתה בתל אביב בשעות הצהריים.

  • טיסות ישירות בחברת התעופה "אוזבקיסטן איירווייז".
  • הטיול הכולל את כל אתריה הקלאסיים והמפורסמים של אוזבקיסטן, הכולל גם את עירו של טימור לנג (שחרישבז), ארמון הקיץ של האמיר וגיחה אל הרי צ'ימגן.
  • הטיול תוכנן לתקופה המיטבית של חגי תשרי ולעונת הטיולים הנוחה ביותר.
  • מופעי פולקלור וסדנת בישול מקומי .
  • התנסות בארוחות אותנטיות ומקומיות ובשווקים מקומיים וצבעוניים.
  • רכבת מהירה מטשקנט לסמרקנד.
  • הכנה מלאה לטיול ומפגש מקדים עם המדריך.

צרו עימנו קשר


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
01/10/2019 10/10/2019 גיל סדגת $2,640 $55 $2,695
הטיול מובטח
על הלקוח/ה לבחור את מדיניות הביטול המתאים לו/ה. לפרטים לחצו כאן <<


תוספת ליחיד בחדר:
450$

דגשים מיוחדים

מחיר הטיול לאוזבקיסטן כולל

טיסות בינלאומיות (בחברת אוזבקיסטן אירווייז) על פי מסלול הטיול.
לינה במלונות בדרגת תיירות טובה.
כניסות לכל האתרים כמפורט במסלול הטיול.
כלכלה על בסיס חצי פנסיון.
תחבורה: אוטובוס צמוד לנסיעות בינעירוניות, לסיורי ערים והעברות לשדה התעופה. טיסת פנים בקו טשקנט – חיווה. 2 רכבות בקווים: חיווה – בוכרה, סמרקנד - טשקנט.
תשר לנותני השירותים המקומיים.
דמי טיפול ורישום.
מפגש הכנה לטיול.

המחיר אינו כולל

ביטוח רפואי ומטען.
שתייה וארוחות שאינן כלולות.
הוצאות בעלות אופי אישי.
דמי צילום באתרים.
טיפ למדריך הישראלי.
מסי נמל מקומיים שאינם נקובים בכרטיס ומשולמים בחו"ל.

לתשומת לבכם

טיול לאוזבקיסטן הוא טיול תרבות וטבע, בין ערים עתיקות, נופי מדבר והרים. הטיול מציע נופים מרהיבים של ערבות מדבריות עם נאות מדבר, נהרות זכים והרים ירוקים, שווקים מלאים בכל טוב, שרידי ערים עתיקות, מסגדים, מדרסות וארמונות ענק בעלי ארכיטקטורה מדהימה.
מדריך ישראלי מצוות אקו ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה ויחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם.
חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
אוזבקיסטן היא מדינה בעלת מאפיינים של עולם שלישי, באזורים מסוימים. על אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומן מראש (לדוגמה כבישים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארץ היעד הזו. באם יהיה צורך מדריכנו יעשו שינויים בשטח, לטובת ורווחת הנוסעים.

הערות:

השתתפות פעילויות ייחודיות מותנית באישור.
ייתכן ויהיו שינויים במועדי הטיסות, עדכונים נוספים בצמוד למועד היציאה לטיול. על כל שינוי בטיסות יבוצעו התאמות למסלול.
ביקור באתרים מסוימים במהלך הטיול מותנה באישור מקומי. במידה ולא יתאפשר ביקור כפי שתוכנן מראש, למדריך הטיול תהיה הזכות לבחור תוכנית אלטרנטיבית לטובת ורווחת הנוסעים.
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים. תוכנית הטיול כפופה לשינויים גם בהתאם לשיקול הדעת של המדריך ושל אקו טיולי שטח.
טיסות: ע"פ מדיניות חברת התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם מספיק (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה, ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו, ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות. כרטוס מוקדם (לא בכל החברות זה אפשרי), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו".
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

שלגי הקילימנג’רו – סוף הסיפור

פסגתו המושלגת של הר קלימנג’רו, הנחשבת מזה זמן רב לאחד מסמליה של יבשת אפריקה, נמצאת בסכנת היכחדות. […]

קוצ’ין וסביבתה – טיול בין תעלות המים ושווקי התבלינים במרכז מדינת קראלה

בדרום-מערב הודו, בין רצועת רכסי הרי הגטס (Ghats) המערביים לבין הים הערבי, נמצאת מדינת המחוז קראלה (Kerala). […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לאוזבקיסטן

טיולי תרבות וטבע

העבר המפואר פוגש הווה עם תקווה | 10 ימים