fbpx

טיול לאוזבקיסטן

טיולי תרבות וטבע

העבר המפואר פוגש הווה עם תקווה | 11 יום

טיול לאוזבקיסטן הוא טיול לארץ מרהיבה שבה העבר מרגש וההווה מבטיח. הארץ שמעבר לנהר – "מווארה אל-נהר" ישבה על דרכי המשי, למן המאות שלפני הספירה ועד המאה ה-14. עברו בה שיירות שיירות של גמלים, חמורים וסוסים, נושאי סוחרים וסקרנים, אנשים עם שליחות ואנשים שביקשו לברוח או להסתתר. כל שיירה הותירה אחריה משהו: צליל או שיר, סיפור או בדיה, טכניקת ציור או ריקמה, שיטת ייצור כלים או שיטת עיטור, ציורי פרסקו ועבודת אריחים, ארכיטקטורה פרסית, מוסלמית, סינית ומזרח תיכונית, מחשבה דתית או פילוסופית.. כל שיירה השפיעה על המתרחש. הטיול של אקו מביא טעימות של כל אלו: של המחוזות הנידחים של מרכז אסיה, של ההרים הגבוהים – הפמיר, ההימלאיה והטיאן שאן, של המדבריות הגדולים – המדבר השחור, המדבר האדום, מדבריות קזחסטן, של העמים המתורבתים ב"ארצות המיושבות" – הסינים, ההודים, הפרסים ושל העמים הנוודים – המונגולים, ההונים, הטג'יקים והקירגיזים, שדהרו על סוסיהם מן הערבות, של רעיונות ואידאות מזרחיות ומערביות – נצרות ובודהיזם, זורואסטריות ואסלאם. וכן, ולא פחות חשוב – של אוכל, ריחות וטעמים מהתרבויות שמסביב – הפילף האסייני, הבשר של הנוודים, תבשילי הקדירה ותבשילי הבצק, התבלינים ההודים והסינים.

אוזבקיסטן של היום פרושה על המרחבים שבין הנהרות אמו דריה וסיר דריה, כך נקבע בהסדר החלוקה המדיני בסוף המאה ה-20 עם התמוטטות ברית המועצות. טיול לאוזבקיסטן, שבמרכז אסיה של ימינו, הוא טיול לאחד המקומות הנידחים בעולם שטרם נתגלו על ידי עולם התיירות. טיולנו לאוזבקיסטן מציע מכלול של ערבות מדבריות עם נאות מדבר, נהרות זכים והרים גבוהים וירוקים, ערים, מסגדים, מדרסות וח'נקות בארכיטקטורה מרהיבה ומסעירה ושווקים עשירים וצבעוניים. זוהי ארץ שמתאוששת מן הקומוניזם, מתחברת לנרטיב הישן-חדש שלה ואל המוסלמיות הסונית המאוד מתונה, ושווקיה חוזרים ומתמלאים בכל טוב של התוצרת המקומית. הווה מרתק הצופן בתוכו היסטוריה מרשימה.

מסלול הטיול

יום 1

טיסה ישירה תל אביב – טשקנט

נצא בטיסה ישירה מתל אביב לטשקנט (Tashkent), הבירה המודרנית של אוזבקיסטן, שהחלה כיישוב קטן על דרך המשי מינג אורוק (Ming Uruk) “עיר אלף עצי המישמיש”. זו העיר הגדולה ביותר באוזבקיסטן ורובה הוקם אחרי 1966 על ידי הרוסים. היא גם עיר תעשייה גדולה וצומת דרכים של מסילות רכבת לסיביר ולאירופה, לאפגניסטן ולסין. נגיע אליה בשעות הערב, ונצא לארוחת ערב במסעדה מקומית. לינה בטשקנט.

יום 2

הבירה טשקנט

נקדיש את יומנו לביקור בבירה טשקנט ואתריה, כולל ביקור במוזיאון האומנויות הלאומי, המכיל מגוון של מוצגים ארכיאולוגים וארכיטקטוניים ואמנות של אמנים רוסים ואוזבקיים. נבקר בחלק הישן של העיר ובמתחם הדתי אימאם חסטי, במדרסות ובמסגדים. בערב נצא לספוג תרבות במופע אופרה ובארוחת ערב במסעדה מקומית.

ימים 3-4

סמרקנד

נצא ברכבת אל העיר סמרקנד (Samarkand). אלו יהיו יומיים של ביקור בעושר וביופי העוצמתי של העיר הזו. סמרקנד, בירתו המפוארת של האמיר טימור לנג, שנבנתה בידי אדריכלים ובנאים מכל רחבי העולם הישן, נחשבת ליפה שבערי דרך המשי והייתה גם העיר הסובלנית ביותר בעולם; הפתגם “יש הרבה מדרגות המובילות לשמיים” נהגה כאן. העיר טובלת בעצי תות וצפצפה, ומוקדשת כולה למשפחה הטימורית: המסגד הענק ביבי חאנום (Bibi Khanum Mosque), שנבנה לכבוד אשתו האהובה של טימור לנג, קבר גורי אמיר ועיר הקברים שאח-י זינדה (Mausoleum Guri Emir Shakh-i-Zinda) ניצבים כאן, ומצפה הכוכבים של אולוג בק (Ulugbeck’s Observatory), נכדו של טימור הגדול, ואחד האסטרונומים המוערכים ביותר בעולם עדיין עומד בתפארתו. לצדם נפרש השוק הגדול והצבעוני של העיר (Siab) – תבלינים, פירות ופירות יבשים, ביצים, ירקות, לחם, ומפעלי שטיחים שבאחד חודזם (carpet factory Hudzhum) בו ממשיכים באריגה ידנית. נבקר בכיכר רג’יסטן המוקפת בשתי מדרסות מרשימות (Madrassah Ulugbek, Madrassah Shir-Dor) ובמסגד הזהב (Madrassah Tillya-Kori), שהיה מקום בו הוקרן כל ערב עד שנות ה-90 של המאה הקודמת חזיון אורקולי “סוציאליסטי” סובייטי. נהנה מארוחת ערב במסעדה יהודית. לינה בסמרקנד.

יום 5

שאחרישבז – מולדת טימור הצולע

נצא ברכבים קטנים אל תוך ההרים הגרניטיים שבדרום מזרח אוזבקיסטן, המגיעים לגובה ל-4,400 מ’. העיר שאחרישבז (Shakhrisabz), היושבת בתוך עמק נהר הקשקר דריה בו מגדלים כותנה וטבק, הייתה המקום בו בחר אלכסנדר מוקדון לבלות את חורף 327/8 לפני הספירה, וממנו הוא יצא למסע הצבאי כנגד המשפחה הבקטארית האריסטוקרטית. פה נולד חוג’ה אילגר, הידוע כטימור לנג (טימור הצולע). נטייל בארמונו אדיר הממדים של טימור לנג (Ak-Saray Palace), שעל גגו הוא בנה בריכת שחיה לאשתו, ובאתרי העיר שעברה מתיחת פנים בשנים האחרונות, והיא הפכה לעיר המאדירה את טימור לנג – הגיבור החדש-ישן של הנרטיב האוזבקי. נשוב ללינה בסמרקנד.

ימים 6-7

בוכרה היפה

נצא בנסיעה לכיוון בוכרה. בדרכנו נבקר בארמון הקיץ של אמירי בוכרה ((Sitorai Mokhi Khosa, ונמשיך בנסיעה לבוכרה, בה נבלה את היומיים הקרובים. בוכרה, היושבת בתוך ערבות הטוראן ומרושתת בתעלות של שני נהרות זראוושאן וקשקר דריה המשקים ומקררים אותה היא עיר נעימה ושקטה, בה שוכנים בתי תה בצל עצים, ליד בריכות (מאגרי) המים, לצד שווקים צבעוניים ותוססים. כל זאת בתפאורה עתיקת יומין של חומות, מבצרים, עשרות מדרסות ומסגדים, עדויות לקדושתה הרבה של בוכרה בעולם המוסלמי. עיר של פילוסופים ומשוררים, כאבן סינא הרופא, הגאולוג והאסטרונום מהמאה ה-9 וחוג’ה נסראדין החכם האסייני שהרשים בכתביו פילוסופים והוגים רבים. העיר מהווה עירוב של קודש וחול, ויש בה למעלה מ-100 מבנים עתיקים החושפים למעלה מ-2500 שנות היסטוריה, אם כי רובם הם מן התקופה הטימורית (המאות ה-14–15) ועד ימיו של עלים ח’אן – הח’אן האחרון שנמלט מאימת הרוסים ב-1920. בביקורנו בעיר נזכה גם ליהנות מארוחת ערב ומופע אופנה, שירה ומוזיקה מקומיים במדרסת נאדיר דיוואן בגי (Madrassah Nodir Divan beghi), וכן בסדנת בישול מקומי. לינה בבוכרה.

יום 8

חציית המדבר האדום בדרכנו לחיווה

לאחר ארוחת הבוקר נצא לנסיעה ארוכה על דרך המשי דרך דרך מדבר הקיזילקום (Kyzyl-Kum), לאורכו של נהר האמו דריה, כשהוא זורם לכיוון ימת ארל. הנהר סובל היום מכמות מים קטנה יותר, כיוון שהקירגיזיים היושבים על מקורותיו משתמשים בו לייצור חשמל ולהשקיית שדות וערים; כיוון שכך, וכיוון שהרוסים אילצו את האוזבקים לגדל כותנה (שאוהבת מים) – כמות המים המגיעה לימת ארל קטנה כל שנה, ודבר זה גורם לייבושה. נאכל ארוחת ערב ונצפה במופע פולקלור מקומי. לינה בחיווה.

יום 9

עיר המבצר האגדית חיווה

חיווה, עיר מבצר בנאת המדבר השחור – קראקום. זוהי העיר הצעירה ביותר מבין הערים הקסומות שהוקמו על דרך המשי באוזבקיסטן, והיא השתמרה על חומותיה ושעריה, ארמונות העץ והמסגדים. העיר התפתחה סביב המסחר באזור והציעה שירותים שונים לעוברים והשבים: לינה, חמאם לרחצה, מנוחה לבעלי החיים, מסגד, שווקים גדולים ומקום קבורה. מי שירצה יוכל לעלות אל החומות להשקיף על נאת המדבר חורזם. נסייר באתרי חיווה, כיום עיר עתיקה המציעה מבט אל שנות העבר, ומשמשת כמוזיאון פתוח המשמר את אורך החיים שהיה. במתחם איטחן-קלה המוקף בחומות מרוכזות רוב יצירות האומנות של העיר, נבקר במדרסות, מסגדים, ארמונות ובתי מלאכה מסורתיים. בערב נטוס מאורגנץ’, עיירה הסמוכה לחיווה, לבירה טשקנט. לינה בטשקנט.

יום 10

הרי צ'ימגאן

לאחר ארוחת הבוקר נצא בנסיעה אל השלוחות המערביות של הרי הטיאן שאן באזור צ’ימגאן (Chimgan). יום זה בטיול יציע היכרות עם צד אחר של אוזבקיסטן – הרים ירוקים, אגמים ואוכלוסייה כפרית של רוכבי סוסים ורודי דבש. נהנה מהליכה בנוף ובטבע ומארוחת צהריים בחוץ. ניסע לאתר הסקי בלדרסיי (Beldersay) שעל מדרונות הר הקומבל (Kumbel Mountain, 2,300 מ’ גובה) אחד ממסלולי הגלישה היפים באוזבקיסטן ונהנה מן הנוף הנשקף משם. באזור נמצא אגם צ’רווק (Charwak Lake) המרהיב, האחראי למים של הבירה טשקנט לאורך כל השנה. נשוב לטשקנט, ונהנה מארוחת סיום הטיול לאוזבקיסטן. לינה בטשקנט.

יום 11

סיום הטיול לאוזבקיסטן

בבוקר מוקדם נצא אל שדה התעופה כדי לשוב בטיסה ישירה לתל אביב.

  • הטיול הכולל את כל אתריה הקלאסיים והמפורסמים של אוזבקיסטן, הכולל גם את עירו של טימור לנג (שחרישבז), ארמון הקיץ של האמיר וגיחה אל הרי צ'ימגן.
  • הטיול תוכנן לתקופה המיטבית של תקופת חג הפסח והאביב.
  • מופעי פולקלור, סדנת בישול מקומי וארוחה במסעדה יהודית.
  • התנסות בארוחות אותנטיות ומקומיות ובשווקים מקומיים וצבעוניים.
  • טיול בקבוצות קטנות 15-26 משתתפים
  • רכבת מהירה מטשקנט לסמרקנד.
  • הכנה מלאה לטיול ומפגש מקדים עם המדריך

צרו עימנו קשר


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאהתאריך חזרהמדריךמחיר לאדם בחדר לשנייםהנחת רישום מוקדםהערותהרשמה
טיולמיסי נמלמחיר כולל
22/04/201902/05/2019סיגל גבע $2,938 $57$2,995
01/10/201910/10/2019גיל סדגתיפורסם בהמשך
10/10/201920/10/2019ד”ר זאב לויןיפורסם בהמשך

תוספת ליחיד בחדר: 550 $

 

דגשים מיוחדים

מחיר הטיול לאוזבקיסטן כולל:

טיסות בינלאומיות (בחברת אוזבקיסטן איירליינס) על פי מסלול הטיול.
לינה בטשקנט במלון 4/5 כוכבים במרכז העיר, ומלונות מהטובים בנמצא בשאר המקומות.
כניסות לכל האתרים כמפורט במסלול הטיול.
כלכלה: על בסיס חצי פנסיון.
תחבורה: אוטובוס צמוד לנסיעות בינעירוניות, לסיורי ערים והעברות לשדה התעופה. טיסת פנים בקו חיווה– טשקנט. לתשומת לבכם, יש ימים ארוכים של נסיעה בין הערים הגדולות.
תשר לנותני השירותים המקומיים
דמי טיפול ורישום.
מפגש הכנה לטיול
מים מינרלים

מחיר הטיול אינו כולל:

ביטוח רפואי ומטען.
שתייה וארוחות שאינן כלולות.
הוצאות בעלות אופי אישי.
דמי צילום באתרים.
טיפ למדריך הישראלי.
מסי נמל מקומיים שאינם נקובים בכרטיס ומשולמים בחו"ל.

לתשומת ליבכם

טיול לאוזבקיסטן הוא טיול תרבות וטבע, בין ערים עתיקות, נופי מדבר והרים. הטיול מציע נופים מרהיבים של ערבות מדבריות עם נאות מדבר, נהרות זכים והרים ירוקים, שווקים מלאים בכל טוב, שרידי ערים עתיקות, מסגדים, מדרסות וארמונות ענק בעלי ארכיטקטורה מדהימה.
קבוצה קטנה - 15–26 מטיילים.
מדריך ישראלי מצוות אקו ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה ויחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם.
חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
אוזבקיסטן היא מדינה בעלת מאפיינים של עולם שלישי, באזורים מסוימים. על אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומן מראש (לדוגמה כבישים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארץ היעד הזו. באם יהיה צורך מדריכנו יעשו שינויים בשטח, לטובת ורווחת הנוסעים.

הערות

השתתפות בסדנאות ופעילויות ייחודיות מותנה באישור .
ייתכן ושעות הטיסות הבינלאומיות ישתנו, עדכונים נוספים בצמוד למועד היציאה לטיול.
ביקור באתרים מסוימים במהלך הטיול מותנה באישור מקומי. במידה ולא יתאפשר ביקור כפי שתוכנן מראש, למדריך הטיול תהיה הזכות לבחור תוכנית אלטרנטיבית לטובת ורווחת הנוסעים.
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים. תוכנית הטיול כפופה לשינויים גם בהתאם לשיקול הדעת של המדריך ושל אקו טיולי שטח.
טיסות: ע"פ מדיניות חברת התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם מספיק (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה, ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו, ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות. כרטוס מוקדם (לא בכל החברות זה אפשרי), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו".
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

מונגוליה – ארץ השמיים הכחולים

ארץ השמיים הכחולים – באיון אולגיי שבמערב מונגוליה הוא חבל ארץ נידח הגובל ברוסיה ובסין. אחת לשנה […]

טיול לאוזבקיסטן

אוזבקיסטן, מקום האוזבקים, ארץ עצמאית במרכז הנידח של אסיה מאז הכריזה על כך בשלהי 1991. בעבר הרחוק […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לאוזבקיסטן

טיולי תרבות וטבע

העבר המפואר פוגש הווה עם תקווה | 11 יום