טיול לאוזבקיסטן

טיולי תרבות וטבע

העבר המפואר פוגש הווה עם תקווה | 11 יום

הטיול מלא!

טיול לאוזבקיסטן הוא טיול לארץ מרהיבה שבה העבר מרגש וההווה מבטיח. הארץ שמעבר לנהר – "מווארה אל-נהר" ישבה על דרכי המשי, למן המאות שלפני הספירה ועד המאה ה-14. עברו בה שיירות שיירות של גמלים, חמורים וסוסים, נושאי סוחרים וסקרנים, אנשים עם שליחות ואנשים שביקשו לברוח או להסתתר. כל שיירה הותירה אחריה משהו: צליל או שיר, סיפור או בדיה, טכניקת ציור או ריקמה, שיטת ייצור כלים או שיטת עיטור, ציורי פרסקו ועבודת אריחים, ארכיטקטורה פרסית, מוסלמית, סינית ומזרח תיכונית, מחשבה דתית או פילוסופית.. כל שיירה השפיעה על המתרחש. הטיול של אקו מביא טעימות של כל אלו: של המחוזות הנידחים של מרכז אסיה, של ההרים הגבוהים – הפמיר, ההימלאיה והטיאן שאן, של המדבריות הגדולים – המדבר השחור, המדבר האדום, מדבריות קזחסטן, של העמים המתורבתים ב"ארצות המיושבות" – הסינים, ההודים, הפרסים ושל העמים הנוודים – המונגולים, ההונים, הטג'יקים והקירגיזים, שדהרו על סוסיהם מן הערבות, של רעיונות ואידאות מזרחיות ומערביות – נצרות ובודהיזם, זורואסטריות ואסלאם. וכן, ולא פחות חשוב – של אוכל, ריחות וטעמים מהתרבויות שמסביב – הפילף האסייני, הבשר של הנוודים, תבשילי הקדירה ותבשילי הבצק, התבלינים ההודים והסינים.


אוזבקיסטן של היום פרושה על המרחבים שבין הנהרות אמו דריה וסיר דריה, כך נקבע בהסדר החלוקה המדיני בסוף המאה ה-20 עם התמוטטות ברית המועצות. טיול לאוזבקיסטן, שבמרכז אסיה של ימינו, הוא טיול לאחד המקומות הנידחים בעולם שטרם נתגלו על ידי עולם התיירות. טיולנו לאוזבקיסטן מציע מכלול של ערבות מדבריות עם נאות מדבר ושיפולי הרים, ערים, מסגדים, מדרסות וח'נקות בארכיטקטורה מרהיבה ומסעירה ושווקים עשירים וצבעוניים. זוהי ארץ שמתאוששת מן הקומוניזם, מתחברת לנרטיב הישן-חדש שלה ואל המוסלמיות הסונית המאוד מתונה, ושווקיה חוזרים ומתמלאים בכל טוב של התוצרת המקומית. הווה מרתק הצופן בתוכו היסטוריה מרשימה.


מסלול הטיול

יום 1

טיסה ישירה תל אביב – טשקנט

נצא בטיסה ישירה מתל אביב לטשקנט (Tashkent), הבירה המודרנית של אוזבקיסטן, שהחלה כיישוב קטן על דרך המשי מינג אורוק (Ming Uruk) “עיר אלף עצי המישמיש”. זו העיר הגדולה ביותר באוזבקיסטן וברובה הוקמה אחרי 1966 על ידי הרוסים. טשקנט היא עיר תעשייה גדולה וצומת דרכים של מסילות רכבת לסיביר ולאירופה, לאפגניסטן ולסין. נסייר בחלק הישן של העיר ובכיכרותיה ונצא לארוחת ערב במסעדה מקומית. לינה בטשקנט.

 

יום 2

טשקנט (Tashkent) הבירה

טשקנט, הבירה המודרנית של אוזבקיסטן, החלה את דרכה כישוב קטן על דרך המשי מינג אורוק (Ming Uruk) “עיר אלף עצי המישמיש”. זו העיר הגדולה ביותר באוזבקיסטן ורובה הוקם אחרי 1966 על ידי הרוסים. היא גם עיר תעשייה גדולה וצומת דרכים של מסילות רכבת לסיביר ולאירופה, לאפגניסטן ולסין. נסייר בחלק הישן של העיר ובכיכרותיה. בכיכר טימור לנג (“Amir Temur” Central Square) שגויס לנרטיב האוזבקי והפך לסמל; נבקר הקוראן ובשוק המרכזי (Chorsu) ובו עושר של ריחות וטעמים, תבלינים בשלל צבעים, כדורי ומטעמי היוגורט הלח והיבש, וכן לחם ה”ליפיושקה” המקומי – תאווה לעיניים ולחיך. לינה בטשקנט.

יום 3

עמק פרגנה – ביתן של המלאכות המסורתיות

הבוקר ניקח טיסה לעמק פרגנה (Fergana), בו מגדלים פקעות משי, מלונים ואבטיחים . העמק כלוא בקצה רכס הטיאן שאן, אותו חוצים נהרות הסיר דריה והנרין. העמק נחלק היום בין קירגיסטן, טג’יקיסטן ואוזבקיסטן והוא היה סלע מחלוקת בין שלושתן בתקופת ההשתחררות מברית המועצות. זהו אזור השליטה של ממלכת קוקנד העתיקה, שפרשה מההח’אן של בוכרה בתחילת המאה ה-18, והיא והח’אנות של חיווה ובוכרה נאבקו ביניהן כמעט לכל אורך המאה ה-19. נבקר בארמון האמיר האחרון של הח’אן הקוקנדי, חודריח’אן (Kokand Khan Palace), שבסוף ברח לאפגניסטן. נבקר ברישטן ,(Rishtan) המהווה את המרכז העתיק ביותר של הקדרות במרכז אסיה. ארוחת ערב ולינה בפרגנה.

יום 4

תעשיית המשי של עמק פרגנה

נצא למרגילן (Margilan), אחת הערים העתיקות בעמק פרגנה על דרך המשי. העיר ידועה עד היום בתעשיית המשי שלה. התעשייה מתרכזת ברובה בבתי האוכלוסייה, בני הבית מגדלים את הפקעות ומייצרים את האריגים והשטיחים בעצמם. מעט בתי חרושת נשארו, ואנו נבקר באחד מהם המבקש  להמשיך לייצר בטכניקות ובשיטות העתיקות כדי לשמר מלאכה עתיקה זו לבל תיכחד מן העולם. נמשיך אל העיירה אנדיג’אן (Andijan) ונבקר בבאזר המקומי. לעת ערב נשוב ברכבת לטשקנט. ארוחת ערב ולינה בטשקנט.

יום 5

עיר המבצר חיווה

הבוקר נצא אל שדה התעופה ונטוס לחיווה, עיר מבצר בנאת המדבר השחור – קראקום. זוהי העיר הצעירה ביותר מבין הערים הקסומות שהוקמו על דרך המשי באוזבקיסטן, והיא השתמרה על חומותיה ושעריה, ארמונות העץ והמסגדים. העיר התפתחה סביב המסחר באזור והציעה שירותים שונים לעוברים ושבים: לינה, חמאם לרחצה, מנוחה לבעלי החיים, מסגד, שווקים גדולים ומקום קבורה. מי שירצה יוכל לעלות אל החומות להשקיף על נאת המדבר חורזם. נסייר באתרי חיווה, כיום עיר עתיקה המציעה מבט אל שנות העבר, ומשמשת כמוזיאון פתוח המשמר את אורך החיים שהיה. במתחם איטחן-קלה המוקף בחומות מרוכזות רוב יצירות האומנות של העיר, נבקר במדרסות, מסגדים, ארמונות ובתי מלאכה מסורתיים. בערב נהנה מארוחת ערב בשילוב מופע פולקלור מקומי.  לינה בחיווה.

יום 6

מחיווה אל בוכרה

הבוקר נעלה על קו הרכבת החדש, אשר נפתח בינואר 2019,  ונצא בנסיעה החוצה את מדבר הקיזילקום. בשעות אחר הצהרים  נגיע לבוכרה, היושבת בתוך ערבות הטוראן ומרושתת בתעלות של שני נהרות זראוושאן וקשקר דריה המשקים ומקררים אותה.  עם הגיענו נצא לסיור הכרות עם העיר ונסיים את היום בארוחת ערב ומופע אופנה, שירה ומוזיקה מקומיים במדרסת נאדיר דיוואן בגי (Madrassah Nodir Divan beghi), לינה בבוכרה.

יום 7

בוכרה היפה

בוכרה היא עיר נעימה ושקטה. בעיר בתי תה בצל עצים, בריכות מים, שווקים צבעוניים על רקע תפאורה עתיקת יומין של חומות, מבצרים, עשרות מדרסות ומסגדים, עדויות לקדושתה הרבה של בוכרה בעולם המוסלמי. עיר של פילוסופים ומשוררים, כאבן סינא הרופא, הגאולוג והאסטרונום מהמאה ה-9 וחוג’ה נסראדין החכם האסייני שהרשים בכתביו פילוסופים והוגים רבים. העיר מהווה עירוב של קודש וחול, ויש בה למעלה מ-100 מבנים עתיקים החושפים למעלה מ-2500 שנות היסטוריה, אם כי רובם הם מן התקופה הטימורית (המאות ה-14–15) ועד ימיו של עלים ח’אן – הח’אן האחרון שנמלט מאימת הרוסים ב-1920.  נטייל בבתי קבורה, במתחמים קדושים, במסגדים, בסמטאות העיר העתיקה ונהנה מארוחת ערב במסעדה מקומית. לינה בבוכרה.

יום 8

עיירת בעלי המלאכה ג'יג'דובן (Gijduvan), הגעה לסמרקנד

נצא בנסיעה אל העיירה  גיג’דובאן, הקרויה על שמו של השייח’ גיג’דובני, אשר מימי קדם ועד ימים אלו ידועה מרכז לסחר ועבודות יד, בשל מיקומה בשולי דרך המשי הידועה. בין תחומי האמנות השונים שפרחו בעיר, הקדרות היא ההתמחות ייחודית ביותר. נתוודע לקדרות ולאומנות המקומית ונמשיך ונשוב לבוכרה, ממנה ניקח רכבת אל העיר סמרקנד. ארוחת ערב ולינה בסמרקנד.

יום 9

סמרקנד (Samarkand)

העיר סמרקנד, בירתו המפוארת של האמיר טימור לנג. העיר נבנתה בידי אדריכלים ובנאים מכל רחבי העולם הישן ונחשבת ליפה שבערי דרך המשי ולסובלנית ביותר בעולם; הפתגם “יש הרבה מדרגות המובילות לשמיים” נהגה כאן. העיר טובלת בעצי תות וצפצפה, ומוקדשת כולה למשפחה הטימורית. בעיר אתרים חשובים וביניהם המסגד הענק ביבי חאנום (Bibi Khanum Mosque), שנבנה לכבוד אשתו האהובה של טימור לנג, קבר גורי אמיר, עיר הקברים שאח-י זינדה (Mausoleum Guri Emir Shakh-i-Zinda) . מצפה הכוכבים של אולוג בק (Ulugbeck’s Observatory), נכדו של טימור הגדול ואחד האסטרונומים המוערכים ביותר בעולם עדיין עומד בתפארתו. לצדם נפרש השוק הגדול והצבעוני של העיר (Siab) – תבלינים, פירות ופירות יבשים, ביצים, ירקות, לחם, נבקר בכיכר רג’יסטן המוקפת בשתי מדרסות מרשימות (Madrassah Ulugbek, Madrassah Shir-Dor) ובמסגד הזהב (Madrassah Tillya-Kori), שהיה מקום בו הוקרן כל ערב עד שנות ה-90 של המאה הקודמת חזיון אורקולי “סוציאליסטי” סובייטי. ארוחת ערב ולינה בסמרקנד.

יום 10

אומנות בסמרקנד

נמשיך את ביקורנו בסמרקנד ובחלק העתיק שלה, נחשף לאומנות ולבעלי המלאכה שבה ומפעלי שטיחים אשר עדיין  ממשיכים באריגה ידנית, ונבקר במפעל השטיחים חודזם (carpet factory Hudzhum). לעת ערב נסע ברכבת אל הבירה טשקנט, ונהנה מארוחת ערב חגיגית לסיום הטיול לאוזבקיסטן. לאחר ארוחת הערב נצא אל שדה התעופה וניקח טיסת לילה חזרה תל אביב.

יום 11

סיום הטיול לאוזבקיסטן

לפנות בוקר ננחת בתל אביב.

  • טיסות ישירות בחברת התעופה "אוזבקיסטן איירווייז".
  • התנסות בארוחות אותנטיות מקומיות וביקור בשווקים מגוונים וצבעוניים.
  • תוכנית גדושה ומלאה הכוללת את אתריה העיקריים של אוזבקיסטן בשילוב מפגשים מרתקים ומופעי פולקלור.
  • בהדרכת ד"ר זאב לוין- מדריך מקצועי, עתיר ניסיון וידע ליעד זה.
  • הטיול כולל את עמק פרגנה – ביתן של המלאכות המסורתיות של אוזבקיסטן.
  • הכנה מלאה לקראת הטיול.

צרו עימנו קשר


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
10/10/2019 20/10/2019 ד”ר זאב לוין $2,795 $55 $2,850
הטיול מלא
על הלקוח/ה לבחור את מדיניות הביטול המתאים לו/ה. לפרטים לחצו כאן <<

תוספת ליחיד בחדר: 450$

 

דגשים מיוחדים

מחיר הטיול לאוזבקיסטן כולל:

טיסות בינלאומיות (בחברת אוזבקיסטן איירוויז) בקו ת"א – טשקנט –ת"א.
לינה - מלונות בדרגת תיירות טובה.
כניסות לכל האתרים כמפורט במסלול הטיול.
כלכלה: על בסיס חצי פנסיון.
תחבורה: אוטובוס צמוד לנסיעות בינעירוניות, לסיורי ערים והעברות לשדה התעופה. שתי טיסות פנים בקו טשקנט – חיווה, טשקנט – פרגנה. 4 רכבות בקווים: אנדיג'ן – טשקנט, חיווה – בוכרה, בוכרה – סמרקנד, סמרקנד - טשקנט.
תשר לנותני השירותים המקומיים
דמי טיפול ורישום.
מפגש הכנה לטיול

מחיר הטיול אינו כולל:

ביטוח רפואי ומטען.
שתייה וארוחות שאינן כלולות.
הוצאות בעלות אופי אישי.
דמי צילום באתרים.
טיפ למדריך הישראלי.
מסי נמל מקומיים שאינם נקובים בכרטיס ומשולמים בחו"ל.

לתשומת ליבכם

טיול לאוזבקיסטן הוא טיול תרבות וטבע, בין ערים עתיקות, נופי מדבר והרים. הטיול מציע נופים מרהיבים של ערבות מדבריות עם נאות מדבר, נהרות זכים והרים ירוקים, שווקים מלאים בכל טוב, שרידי ערים עתיקות, מסגדים, מדרסות וארמונות ענק בעלי ארכיטקטורה מדהימה.
מדריכה ישראלית מצוות אקו ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה ויחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם.
חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
אוזבקיסטן היא מדינה בעלת מאפיינים של עולם שלישי, באזורים מסוימים. על אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומן מראש (לדוגמה כבישים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארץ היעד הזו. באם יהיה צורך מדריכנו יעשו שינויים בשטח, לטובת ורווחת הנוסעים.

הערות

ביקור באתרים מסוימים במהלך הטיול מותנה באישור מקומי. במידה ולא יתאפשר ביקור כפי שתוכנן מראש, למדריך הטיול תהיה הזכות לבחור תוכנית אלטרנטיבית לטובת ורווחת הנוסעים.
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים. תוכנית הטיול כפופה לשינויים גם בהתאם לשיקול הדעת של המדריך ושל אקו טיולי שטח.
טיסות: ע"פ מדיניות חברת התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם מספיק (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה, ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו, ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות. כרטוס מוקדם (לא בכל החברות זה אפשרי), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו".
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

מונגוליה – ארץ השמיים הכחולים

ארץ השמיים הכחולים – באיון אולגיי שבמערב מונגוליה הוא חבל ארץ נידח הגובל ברוסיה ובסין. אחת לשנה […]

טיול לאוזבקיסטן

אוזבקיסטן, מקום האוזבקים, ארץ עצמאית במרכז הנידח של אסיה מאז הכריזה על כך בשלהי 1991. בעבר הרחוק […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לאוזבקיסטן

טיולי תרבות וטבע

העבר המפואר פוגש הווה עם תקווה | 11 יום