טיול לאזרבייג'ן מקיף כולל הרפובליקה האוטונומית נחצ'יבאן

טיולי תרבות וטבע

בהדרכת אניה קוזלובה | 11 יום

הדפיסו שלחו שתפו
אזרבייג'ן, הממוקמת בין אסיה לאירופה ובין המזרח התיכון ואיראן לרוסיה היוותה  תמיד צומת דרכים חשוב לצבאות, סוחרים ותרבויות.  נבקר באתרים המלמדים על היסטוריה עשירה ורבת תהפוכות: מפגש בין אוכלוסיות ותרבויות טורקיות, איראניות וקווקזיות שניכרות עד היום באוכלוסיית האזור; מפגשים בין אסלאם, נצרות והמורשת הפרסית – הזורואסטרית; מפגש בין מסורות שיעיות, סוניות והשפעות צופיות; שליטה רוסית וסובייטית מראשית המאה התשע-עשרה ודילמות של בניית אומה במדינה עצמאית שרוב אוכלוסייתה מוסלמית בתקופה הפוסט- סובייטית. לאזרבייג'ן יש גם היסטוריה יהודית מעניינת. במדינה מתקיימת קהילה יהודית ייחודית עד היום והיא מאפשרת לבחון מזווית שונה יחסים בין יהודים לסביבה מוסלמית. לצד כל אלה אזרבייג'אן היא מדינה עם נופים מרתקים ומגוונים ביותר – מפסגות הקווקז המושלגות ויערות ירוקים לרגליהם, ועד לאזורי מדבר וערבה שבהם מחצבים רבים ותופעות וולקניות מרתקות.  הרפובליקה האוטונומית של נחצ'יבאן היא מובלעת של אזרבייג'ן המופרדת ממנה על ידי ארמניה. נחצ'יבאן הוא אזור של נופים עוצרי נשימה, ביתם של כפרים ציוריים השוכנים בעמקים שלווים. נסיעה ברחבי הרפובליקה האוטונומית מבטיחה אינסוף נופים מרהיבים של הרים דרמטיים. טיולנו משלב בין אתריה החשובים של אזרבייג'ן ובין ביקור באתריה הלא נודעים של מובלעת נחצ'יבאן, אשר לא רבים זכו לבקר בה. 

 

קצת על אניה קוזלובה

מדריכה מוסמכת, חברה באיגוד מורי הדרך של רוסיה, מומחית למוסקבה וסביבותיה, מפתחת מסלולים ייחודיים ברוסיה ומדינות ברה"מ לשעבר. נולדה ברוסיה ובגיל 14 עלתה לישראל – גדלה על ברכי שתי התרבויות שאת שפתן היא יודעת על בוריין. במהלך העשור האחרון הדריכה מאות מטיילים. קיבלה החלטה להיות מדריכת טיולים כדי לשמור על הקשר הרציף עם ישראל ולהביע את אהבתה לרוסיה ולעיר הולדתה בפני מטיילים ישראליים בשפה העברית. מאמינה שהאהבה הזאת צומחת לא מעובדות יבשות וסיורים בדרכים מוכרות לכולם אלא מחוויות מותאמות אישית לכל מטייל המלוות בהסברים היסטוריים, תרבותיים, חברתיים ואישיים , אשר מתובלים בחיוך ובסיפורים שלא ניתן למצוא באף ספר הדרכה. גם בחייה הפרטיים היא מטיילת בעולם כולו ולומדת ללא הרף. מרגישה כי זכתה – ואהבתה לישראל ולרוסיה, לנסיעות, לתרבויות, לאנשים המרכיבים, המשקפים ובונים אותן הפכה לשליחות חייה.

מסלול הטיול

ימים 1-2

תל-אביב – באקו (Baku)

בשעות הערב נעלה על טיסה דרך יעד ביניים מתל אביב לבאקו, אליה נגיע בשעות הבוקר המוקדמות של יום המחרת. בירת אזרבייג'ן ממוקמת לשפת הים הכספי באזור השופע נפט וגז. באקו עלתה לגדולה בשלהי המאה התשע-עשרה בעת המרוץ אחר "הזהב השחור", הנפט.  בתקופה הסובייטית היא הייתה העיר הגדולה בקווקז, ואחת הערים המרכזיות בברית המועצות בכלל. עם התפרקות האימפריה הסובייטית באקו הפכה לבירה פרובינציאלית יחסית, אולם בשנים האחרונות היא מושכת שוב יזמים, מטיילים וציידי אוצרות ממשיים ותרבותיים.לאחר ארוחת בוקר והתרעננות נעלה לתצפית החולשת על העיר. נמשיך להיכרות מעמיקה עם אזור העיר העתיקה של באקו.  ארוחת ערב ולינה בבאקו.

יום 3

אזור שירוואן (Shirwan)

הבוקר נצא בנסיעה לעבר גבלה ((Qabala, השוכנת במערב המדינה. בדרכנו נעצור במסגד שמחה ((Shemakha mosque ובמאוזוליאום של השיח 'דירי באבא ((Diri-Baba. נמשיך בנסיעה לאורך קניון הנהר גירדימצ'אי ((Girdimanchai אל עבר אגם גבלה והמפל הסמוך. נעפיל באמצעות רכבל להר טופנדאג ((Tufandaq ונמשיך אל עבר שקי ((Shekhi, עיירה למרגלות ההרים ותחנה חשובה על דרך המשי, בה מצוי עד היום "קראוון-סראי"  (Caravan Saray) עתיק ששירת את הנוסעים ומתפקד עד היום כמלון. נצא להתרשם מארמון החאנים, הבנוי מעץ ללא מסמרים ונלמד על העיטורים הפנימיים המיוחדים בהם הוא מקושט.  ארוחת ערב ולינה בשקי.

יום 4

אזרבייג'ן הכפרית

נעלה על רכבי "לאדה" סובייטים ונעפיל בעזרתם אל הכפר קיש (Kish), כפר ציורי הממוקם בסמיכות לעיר העתיקה של שקי. הכפר ידוע היטב בזכות הכנסייה האלבנית הייחודית שבו. מונומנט עתיק זה של האדריכלות האזרביג'נית-אלבנית נחשב לכנסייה העתיקה ביותר בקווקז, אשר נוסדה במאה הראשונה על ידי השליח אליסוס. נשלים את ביקורינו באתריה של שקי, בכיכר השוק, נאכל ארוחת צהרים מקומית ונמשיך בנסיעה באזור מחוז שירוואן, בעבר אזור שלטון הח'אן של שירוואן. נטייל בנופיה הציוריים של העיירה הקטנה אוגוז ((Oquz , הידועה גם בשם "וארטאשן" שניתן לה בתקופה הסובייטית. בעיירה זו נמצאים עדיין שרידי קהילה יהודית ייחודית. כאן התקיימה סביבה רב- תרבותית ייחודית: לצד היהודים ישבו אזרים מוסלמים, ואודינים – קבוצה אתנית, המתייחסת אל ממלכת אלבניה

העתיקה שבקווקז שלה זיקה לנצרות הארמנית. נמשיך אל כפר עבודות המלאכה לגיש (Lahic), שרבים מבנייניו בנויים מאבן. כפר זה מהווה נקודת ציון היסטורית-ארכיטקטונית בסביבתו, שנבנתה במאה ה -5 לפנה"ס. נמשיך ונצא בנסיעה ל  עיר שמחה (Shemakha) ונבקר באחד ממסגדיה היפים ביותר של אזרבייג'ן. לינה בשמחה (Shemakha).

יום 5

קובה (Quba) – הנקודה היהודית של אזרבייג'אן

נצא בנסיעה לעבר קובה, השוכנת בצפון מזרח המדינה. קובה, עיירת מחוז בעלת אופי כפרי , שיושבים בה שיעים וגם סונים כפי שמתבטא במסגדים השונים. זהו גם אחד המרכזים החשובים של אריגת שטיחים. העיירה יושבת על שפת נהר, שמעבר לו נמצאת 'קרסניה- סלובודה (Krasnaya Sloboda), שכונה יהודית שאליה הגיעו כבר לפני מאות שנים יהודים שישבו בכפרים הרריים רבים ברכס הקווקז. יהודי קובה הפכו מאז התמוטטות ברה"מ ליזמים וסוחרים השולטים על מסחר מגוון בשווקים פוסט- סובייטים ממוסקבה ועד בייג'ינג, והצלחתם הכלכלית ניכרת במקום.  עקב ההצלחה הכלכלית של ועד היום זהו מרכז לחיים יהודים. נסייר בעיר ובאזור היהודי על בתי הכנסת ובתי המידות המאפיינים אותו. ארוחת ערב ולינה בקובה.

יום 6

הקווקז הגבוה

הבוקר נעלה על מיניוואנים ונצא לטיול בחינליק (Hinaliq), כפר ציורי היושב במרומי הקווקז ובו מדוברת עדיין שפה קווקזית עתיקה, ונשמרו מסורות מקומיות ייחודיות. אוכלוסיית הכפר מונה כ- 3000 תושבים. לאחר פיקניק מפנק בחיק הטבע נצא בנסיעה לעבר הבירה באקו ונהנה מארוחת ערב בליווי מופע פולקלור מקומי. לינה בבאקו.

יום 7

שמורת גובוסטן (Gobustan) וחצי האי אבשרון (Absheron)

הבוקר נסע לשמורה הלאומית "גובוסטאן" השוכנת באזור גבעות מדרום לבאקו בשולי רכס הקווקז. השמורה הוכרזה כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו ב-2007 והיא מפורסמת בשל ציורי הסלע העתיקים והמיוחדים ובשל תופעות וולקניות יוצאות דופן. נטייל בשמורה ונתרשם מהיצירות העתיקות המתארות סצנות מחיי היום יום החל מהאלף השמיני לפני הספירה. נמשיך לחצי האי אבשרון. בדרך נבקר במקדש האש מהמאה ה17, שבו היסטוריה מעניינת של מפגשים דתיים בין הדת הזורואסטרית הקדומה ודתות הודו.  נעבור באזורים של שדות נפט, חלקם מהעתיקים ביותר, מאגרי מלח, וב"הר האש" ינרדאג (Yanardag), בו גז טבעי בוקע מבטן האדמה ומצית להבות של אש. בערב נעלה על טיסה לנחצ'יבאן. לינה בנחצ'יבאן.

יום 8

נחצ'יבאן (Nakhchivan)

נצא לחקור את בירתה של הרפובליקה האוטונונית נחצ'באן. נתחיל בביקור בהריסות חומות העיר העתיקה. בנחצ'יבאן נבנו מספר מתחמי קבר המהווים דוגמאות מצויינת למוטיבי התרבות הטורקו-אסלאמיים שלה והיו מועמדים לרשימת אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו. נבקר במתחם הקבורה של אימאם זאדה (IMAMZADEH), בקבר מומינה חטום (MomineKhatun) שנבנה על ידי האדריכל המכובד עג'מי אבובארוגלו נחצ'יבאני, בארמון החאן מהמאה ה-18 ובמוזוליאום של יוסיף אבו קוסיר. לאחר ארוחת הצהרים נמשיך לביקור במרכז דוזדג ((Duzdag Physiotherapy center, הממוקם במערות מלח ומהווה מרכז רפואי חשוב המתמחה בטיפול באסטמה ומחלות של מערכת הסימפונות. נסיים במאוזוליאום מתקופת שלטונו של אבו סעיד בהדור ח'אן (מהמאה ה-14) הממוקם בכפר קרבגלאר (Garabaghlar). ארוחת ערב בליווי פולקלור מקומי ולינה בעיר נחצ'יבאן.

יום 9

"המאצ'ו פיצ'ו של אזרבייג'ן"

הבוקר נצא דרומה אל עבר העיירה ג'ולפה (Julfa) ונבקר במרכז המרפא דארידג (Daridagh Balneological), המבוסס על מעיינות המים המינרליים הקיימים במקום. המרכז מציע טיפול בעזרת המים המינרליים המיוחדים למחלות שונות, וממוקם בלב ההרים ברום של כ-700 מ'. נמשיך לאורדובאד (Ordubad), העיר השנייה בגודלה ברפובליקה האוטונומית נחצ'יבאן. אורדובאד היא עיר מימי הביניים וידועה בתור "הפנינה" של נחצ'יבאן וכן בייצוא פירות ותבלינים ובמטבח שלה. לאחר סיור בעיר נצא חזרה לבירת נחצ'יבאן. בדרכנו נעצור בטירת אלינג'ה (Alinja), מבצר יפהפה מימי הביניים היושב על פסגת הר סלעית. הטירה נודעה בעבר בכך שהיא כמעט בלתי ניתנת לחדירה. ממרומי הפסגה נשקפים נופים עוצרי נשימה של הנוף האפי של נחצ'יבן, והעניקו למקום את הכינוי "מאצ'ו פיצ'ו של אזרבייג'ן". נשוב אל העיר נחצ'יבאן. ארוחת ערב ולינה בעיר נחצ'יבאן.

יום 10

הטבע של הרפובליקה האוטונומית נחצ'יבאן

אחד ממראות הטבע האייקוניים ביותר בנחצ'יבאן חבוי באזור שהבוז (Shahbuz). היופי של האזור, במיוחד כשהוא מכוסה בפרחי בר פורחים, יחד עם הנגישות שלו מהעיר נחצ'יבאן הופכים אותו למקום פופולרי מאוד לפיקניק בסוף השבוע בקרב תושבי נחצ'יבאן המקומיים. נבקר באשאבי קהף (Ashabi Kehf), מתחם עפוף קסם החצוב בסלע, הכולל מסגד ומקדשים ומשמש כאתר עלייה לרגל פופולרי עבור אזרבייג'נים מקומיים שבאים להביע משאלות ולהתפלל. נסיים את ביקורנו ברפובליקה האוטונומית נחצ'יבאן בסיור במוזיאון ההיסטוריה אשר הוקם בשנת 1924 וניקח טיסת פנים אל באקו, בירת אזרבייג'ן. ארוחת ערב ולינה בבאקו.

יום 11

החזרה הביתה

הבוקר נצא לשדה התעופה וניקח טיסה לתל אביב דרך יעד מקשר. נחיתה בשעות הערב.

  • טיסות נוחות בחברת התעופה טורקיש איירליינס וניצול מקסימלי של ימי הטיול.
  • המסלול הייחודי, הארוך והמעמיק ביותר אל תוככי מדינת קווקז לא מוכרת הפותחת את שעריה, הכולל את מובלעת נחצ'יבאן המופרדת מאזרבייג'ן על ידי ארמניה.
  • חוויה קולינרית – התנסות בארוחות מקומיות ואותנטיות.
  • הטיול תוכנן לעונת הסתיו, תקופה מיטבית לביקור באזרבייג'ן.
  • נסיעה חווייתית ברכבי "לאדה" סובייטים.
  • מופעי פולקלור מקומי וביקור ברכס הקווקז הגבוה.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

כרגע אין תאריכי יציאה קרובים לטיול

נשמח לשלוח לכם הודעה כשיקבעו התאריכים ולעניין אתכם בהרשמה.
השאירו לנו את פרטיכם בטופס המצורף וניצור עמכם קשר בהמשך.

חודש משוער לצאת הטיול הבא:
ספטמבר 2024

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסות – לבאקו וחזרה מנחצ'יבאן עם חברת טורקיש איירליינס. טיסת פנים מבאקו לנחצ'יבאן.
לינה: לינה בבתי מלון טובים לאורך כל הטיול.
תחבורה: נסיעה באוטובוס תיירים ממוזג ונוח, רכבי שטח בשמורת גובוסטן ובנסיעה לחינאליק.
כלכלה: חצי פנסיון לאורך כל הטיול לאזרבייג'ן.
קבוצה: גודל הקבוצה 15-26 מטיילים. באם גודל הקבוצה יהיה קטן יותר המחיר ישתנה בהתאם.
מדריכה ישראלית מטעם צוות "אקו" – אניה קוזלובה תוביל את הטיול בעזרת צוות מקומי היכן שנדרש.
דמי כניסה וסיורים באתרים: כמפורט בתכנית.
בקבוק מים מינרליים לאדם, ליום.
מיסים מקומיים.
תשר לנותני שירות מקומיים.
דמי רישום וטיפול.

מחיר הטיול אינו כולל

ביטוח בריאות ומטען.
ארוחות שאינן כלולות במסלול.
שתייה בארוחות.
הוצאות בעלות אופי אישי (כביסה, טלפונים, משקאות, ארוחות נוספות וכד').
ויזה לאזרבייג'ן - 26$ עם הנחיתה בשדה התעופה.
הוצאות קורונה.

לתשומת לבכם

חשוב לדעת: אזרבייג'ן היא מדינה אשר עדיין אינה מפותחת דייה במתן שירותי תיירות. אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומן מראש. על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול במדינה זו. כמו כן, באם יהיה צורך מדריכנו יערכו שינויים (לטובת ורווחת הנוסעים) וזאת רק ע"מ לשפר את מסלול הטיול ולהביא להצלחתו המלאה.
אופי הטיול: טיול טבע ותרבות חוויתי ומרתק, הכולל נסיעות אוטובוס וברכבים מקומיים (לפי הצורך), המשלב הליכות קצרות בטבע, כפרים ציוריים ואת נופי הקווקז; בתנאים טובים של לינה ונסיעה.
למידע בריאותי על הטיול לאזרבייג'ן, יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
מזג האוויר בתקופה זו עלול להיות בלתי צפוי ועקב כך, ייתכן ונידרש לבצע שינויים במסלול הטיול המתוכנן. במידת הצורך מדריך הטיול יידע למצוא את האלטרנטיבה הראויה ביותר לטובת ורווחת הנוסעים. התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים באתרים
רמת בתי המלון, הכבישים ושירותי התיירות באזרבייג'ן, אינה בהכרח תואמת את הסטנדרט המערבי. אנו משתדלים לספק את השירותים הטובים בנמצא ויש לקחת זאת בחשבון כחלק מתנאי הטיול.
מסלול הטיול עובר באזורים בעלי מאפיינים של עולם שלישי. על אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומן מראש (לדוגמא אתרים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול במדינה זו.
יובהר כי המחירים הנקובים לעיל נכונים ליום ההרשמה. במידה ותחול עלייה הגבוהה מ -3% בשערי המטבע, במיסי הנמל או במיס הדלק יעודכנו מחירי הטיול בהתאם ותחול התוספת על הנוסע.
טיסות: ע"פ מדיניות חברות התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. חלק מחברות התעופה מאפשרות לבצע הליך בידוק אישי (צ'ק אין) באינטרנט 24 שעות לפני הטיסה ובמסגרתו לבחור מושב בטיסה. על המטייל להיכנס לאתר חברת התעופה הרלבנטית ולבצע זאת בעצמו. במקרים בהם אין חברת התעופה מאפשרת זאת 24 שעות לפני הטיסה, על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם מספיק (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה, ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו, ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות. כרטוס מוקדם (לא בכל החברות זה אפשרי), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו".
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

אירלנד – אי האגדות

זוהי כנראה תעלומה קלטית: כיצד אי קטן כמו אירלנד מלא ומשופע בהיסטוריה דרמטית, טבע פראי, תרבות תוססת […]

קוסטה ריקה – חיים טהורים בחוף עשיר

בקוסטה ריקה המיתוס של גן עדן הופך למציאות. חופים בתוליים, מגוון מדהים של בעלי חיים, ים כחול […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לאזרבייג'ן מקיף כולל הרפובליקה האוטונומית נחצ'יבאן

טיולי תרבות וטבע

בהדרכת אניה קוזלובה | 11 יום

הדפיסו שלחו שתפו