טיול עצמאי לארמניה ונגורנו קראבך

מסע להרי הקווקז הפראיים והמסתוריים | 11 יום

הדפיסו שלחו שתפו
ארמניה היא מדינה קטנה השוכנת בחלק הדרומי של הרי קווקז ושופעת בטבע עוצר נשימה. ארמניה שוכנת בין אסיה לאירופה והיוותה בעבר צומת דרכים לצבאות, סוחרים ומפגש של תרבויות שונות. הטיול לארמניה הוא טיול מקיף למדינה שטרם נחשפה למערב בשל תמורות היסטוריות והמטייל בה חווה מסע מתוק בזמן. הארמנים יותירו בכם רושם עז, הם צנועים ונעימי הליכות, ואין כמו לסעוד עמם סביב שולחן עמוס בבשר וירקות, ולהרים שוב ושוב כוסות יין (או וודקה).

נגורונו קראבך היא מדינה עצמאית זעירה השוכנת בהרי הקווקז וגובלת בארמניה, אזרבייג'אן ואיראן. מדינה הררית יפהפייה ונסתרת אשר מאכלסת כמאה וחמישים אלף תושבים ושטחה הוא כחצי מגודלה של מדינת ישראל.

הטיול לארמניה ולנגורנו קרבאך הוא טיול מקיף שמשלב מפגש עם נופים פראיים ואנשים מרתקים. זהו טיול לתרבות עתיקה והיסטוריה עשירה בחבל ארץ הממוקם בין אסיה לאירופה שמשחר ההיסטוריה היווה צומת דרכים חשוב לצבאות, סוחרים ותרבויות. טיול לארמניה ונגורנו קרבאך הוא טיול טבע ותרבות חווייתי ומרתק, בתנאי לינה ותחבורה טובים. הטיול כולל נסיעות באוטובוס וברכבי 4X4, ומשלב הליכות קצרות בטבע ירוק, כפרים ציוריים, נופי הרי הקווקז ונופי הטבע הפראיים של ארמניה ושל האזור האוטונומי נגורנו קרבאך.

מסלול הטיול

יום 1

מתל-אביב לירוואן (Yerevan)

בשעות הצהרים ניפגש בשדה התעופה ונטוס דרך יעד מקשר אל ירוואן בירת ארמניה, מערי המסחר החשובות באזור הקווקז. ננחת בירוואן בשעות הערב ונעבור אל מלוננו. ארוחת ערב ולינה בירוואן.

יום 2

קניון גארני (Garni) ו"סימפוניית האבנים", מנזר גרהארד (Geghard)

נעלה על ג'יפים ונצא מירוואן אל עבר גארני. בדרכנו נעצור באנדרטה לזכר המשורר הלאומי של ארמניה ייגישה צ'ארנץ, המהווה נקודת תצפית על הר אררט. נמשיך בנסיעה ונרד אל קניון גארני (Garni) ונתרשם מתופעה גיאולוגית מרשימה, המכונה "סימפוניית האבנים" – דפנות הקניון שמורכבות מצינורות משושים טבעיים מאבני בזלת, שזוויותיהם המדויקות נראות כאילו נחרטו ביד אמן. נמשיך בג'יפים אל הצוק שמעל הקניון, שם כבר כמעט אלפיים שנה עומד ומשקיף על הנוף מקדש גארני, אשר נבנה בשלהי המאה ה-1 לפני הספירה לכבוד אל השמש, ומציע נקודת תצפית אל הקניון העמוק. נמשיך למנזר גרהארד (Geghard), אתר מורשת עולמית של אונס"קו אשר חצוב בחלקו בסלע, נשוב לירוואן ונצא למפעל לאריגת שטיחים ארמנים מסורתיים, בו מוצג אוסף מרשים של שטיחים עתיקים.  נצא לארוחת ערב חווייתית, הכוללות הדגמות של השף ונשוב למלוננו בירוואן.

יום 3

הר אראגץ (Aragats) – הגבוה בהרי ארמניה

נבקר בציצרנקברד (Tsitsernakaberd), מוזיאון השואה הארמנית ונכיר פרקים בהיסטוריה הארמנית. נצא מהעיר בנסיעה צפונה אל ההר הגבוה בארמניה – אראגץ (Aragats) (4090 מטר). נמשיך למבצר אמברד (Amberd) – מבצר מתקופת ימי הביניים מהמאה ה-10 לספירה, השוכן במורדותיו של הר הארגץ. בימים בהירים נפתחת מכאן תצפית מצויינת על עמק האררט וההר המתנשא מעליו. נעצור בכפר ביורקן (Byurakan) ונלמד על מנהגיהם של הארמנים החיים באזור. נשתתף באירוע פולקלור עם שירים וריקודים ונהנה מארוחת צהריים מקומית. נמשיך בנסיעה צפונה לג'יומרי (Gyumri) – העיר השנייה בגודלה במדינה. ארוחת ערב ולינה בגיומרי.

יום 4

ג'יומרי (Gyumri)

ג'יומרי ספגה בשנת 1988 רעידת אדמה קשה ביותר שעד היום היא מתאוששת ממנה. נסייר בעיר העתיקה, אשר רחובותיה מרוצפים אבן ובנייניה בנויים אבני טוף. נבקר במוזיאון המציג את יצירותיהן של האחיות אסלמזיאן (ציירות ארמניות חשובות) ונבקר בסטודיו ליצירת קרמיקה ארמנית קלאסית נמשי וניסע לוונאדזור (Vanadzor) לביקור בשוק המקומי. בשעות הערב נגיע אל העיירה דיליג'אן Dilijan)), עיירת נופש השוכנת בהרים בלבו של אזור ירוק עשיר ביערות. ארוחת ערב ולינה בדיליג'אן.

יום 5

"שוויצריה הארמנית" ואגם סוואן (Sevan)

הפארק הלאומי דיליג'אן משתרע על 240 קמ"ר של יערות מעורבים עם סוגי עצים רבים, חלקם אנדמיים. שמורת הטבע נמצאת ברום של 1500-1800מטר מעל פני הים ובמרכזה העיר דיליג'אן. עיירת נופש הממוקמת באזור שמכונה "שווציריה הארמנית" ומשתלבת בצורה אורגנית עם היערות וההרים. נצא לסיור בעיר דיליג'אן ונבקר בגושוואנק (Goshavank) – מנזר ומרכז תרבותי מהמאה ה-12, שנמצא בקרבתה. נמשיך בנסיעה לאגם סוואן (Sevan) – אגם המים המתוקים הגדול ביותר באזור הקווקז ואחד האגמים הגבוהים הגדולים בעולם, ונמצא ברום של 1900 מטר מעל פני הים. נעלה על גבעה בחצי האי סוואן, השוכנת על שלשונית יבשה בתוך האגם ונצפה הנשקף ממנה. נבקר במנזר סוואנבאנק (Sevanavank). מהמאה ה-9 לספירה ונתמקם במלון על שפת האגם לארוחת ערב ולינה.

יום 6

מעבר ההרים סוטק (Sotak), הדרך לנגורנו קראבך (Nagorno Karabkh)

הבוקר נפרד מאגם סוואן, המכונה "העין הכחולה של ארמניה", ונצא לכיוון מעבר ההרים סוטק (Sotak), ממנו נחצה את הגבול לחבל הארץ והרפובליקה האוטונומית נגורנו קראבך Nagorno) Karabkh). נסע לכיוון הכפר קרבצ'ר (Karvachar) ונבקר במנזר מהמאה ה-9 דדיוואנק (Dadivank) הנמצא על הר בקרבתו, ומוקף בנופים ירוקים, פסגות הרים ועמקים ציוריים. בתקופת המלך הארמני האגדי טיגראן הגדול (המאה ה-1 לפני הספירה) אזור זה היה חלק מארמניה הגדולה, ובתקופת ימי ביניים התקיימה כאן הנסיכות הארמנית חאצ'ין (Khachen). לעת ערב נמשיך לסטפנקרט ,(Stepanakert) בירת נגורנו קראבך. ארוחת ערב ולינה בסטפנקרט.

יום 7

חבל הארץ והרפובליקה האוטנומית נגורנו קראבך

נצא לכיוון טיגרנקרט (Tigranakert), אחד הישובים העתיקים ביותר של בנגורנו קראבך, שנבנה על ידי המלך האגדי של ארמניה טיגראן הגדול במאה ה-1 לפני הספירה. באזור זה נמצאו שרידים רבים של העיר העתיקה והחפירות עדיין נמשכות. נמשיך בנסיעה דרומה בדרך נופית לכיוון אמארס ,(Amaras) אחד מאתרי המורשת הארמנית החשובים ביותר. בדרכנו נעצור לראות עץ שגילו מוערך ב-2000 שנה. בערב נשוב לסטפנקרט הבירה. ארוחת ערב ולינה בסטפנקרט.

יום 8

בחזרה לארמניה, עיר המערות חנזורסק (Hndzoresk)

הבוקר נצא לסיור קצר בסטפנקרט ולאחריו ניסע לשושי (Shushi) ולאזור בו ניתן לראות שרידים מן המלחמה העקובה מדם שהתנהלה בשנות ה-90 של המאה ה-20 מול אזרבייג'ן. נפרד מנגורנו קראבך ונצא בנסיעה חזרה לארמניה. נבקר בחרדזונסק, עיר מערות מרשימה החצובה בצלע הר, אשר אליה מוביל גשר "תלוי" מרהיב מעל הקניון. כיום משמשות חלק מהמערות כאורוות ומחסנים ובעברן שימשו כבתי מגורים עד שנות החמישים של המאה הקודמת. נסיים את היום בעיירה גוריס. ארוחת ערב ולינה בגוריס.

יום 9

חבל סיסיאן (Sisian) והרכבל הארוך בעולם

היום נצא ליום טיול בחבל סיסיאן השוכן בהרים הגבוהים של דרום ארמניה. נעלה על הרכבל הארוך בעולם "כנפי טאטב", אשר עובר מעל קניון נהר וורוטאן  (Vorotan)אל עבר מנזר טאטב, הנמצא במעלה ההר.  נמשיך לביקור בקרהונג' ((Karahunj, מעגל אבנים פרהיסטורי בעל משמעויות מסתוריות. אתר דומה נמצא ברמת הגולן ובעוד מקומות בעולם, כאשר הידוע ביותר הוא סטואנהנג' שבסקוטלנד המתוארך לאלף ה-2 לפני הספירה. נמשיך לעיירת המרפא ג'רמוק (Jermuk), אשר גובהה מעל 2000 מטר מעל פני הים והיא ידועה במעיינות מים מינרליים עשירים במיוחד. בתקופת ברה"מ מקום זה שימש כ"בית הבראה" לפועלים אשר נשלחו לשם לחופשתם השנתית. ארוחת ערב ולינה בג'רמוק.

יום 10

ארץ היין של ארמניה

נפתח את הבוקר בסיור קצר בג'רמוק השלווה ונצא בנסיעה אל הכפר ירגיס (Yeghegis). נבקר בבית הקברות היהודי מן המאה ה- 14 אשר התגלה רק לפני שנים ספורות, ונצא אל מחוז ואיוצדזור (Vayotsdzor) , המפורסם בתעשיית היין העתיקה שלו. נעצור במערת "ארני 1" (Areni 1) המכונה גם "מערת הציפורים", ובה התגלתה נעל העור העתיקה בעולם (גילה המשוער 5500 שנה). מלבד זאת נמצאו במערה שרידים של תעשיית היין העתיקה בעולם מלפני 6000 שנה, עם שרידי ענבים זהים לאלו הגדלים רק באזור זה. נמשיך אל מנזר נורוואנק (Noravank) התלוי על מצוק נהר ארפה ((Arpa ובו תבליטי צלבים מיוחדים. המנזר חולש על קניון יפיפה עם סלעים ורודים.  נמשיך ונבקר ביקב בוטיק מקומי, נטעם סוגים שונים של יין משובח ונהנה מארוחת צהריים מקומית מסורתית. נצא  בנסיעה אל הבירה ירוואן דרך עמק אררט עם תצפית מרשימה על הר האררט, השוכן מעבר לגבול עם תורכיה. בערב נצא לארוחת ערב הכוללת מופע פולקלור בטברנה מקומית. לינה בירוואן.

יום 11

ירוואן הבירה

הבוקר נצא לביקור באצ'מיאדזין ((Echmiadzin, מרכז הנצרות הארמנית המכונה  "הוותיקן הארמני" ונבקר בקומפלקס ובכנסיית הקתדרלה המרכזית. נשוב למרכז ירוואן ונסייר באתריה. נגיע לקסקייד (Cascade), אחד מסמליה של ירוואן, גרם מדרגות המעוטר בעבודות אמנות מודרנית,  במזרקות, פסלים וערוגות פרחים.  נתרשם מהמקום ונשמע את סיפורה של בניית העיר. עוד נבקר במפעל הקוניאק הראשון בארמניה "נוי", אשר מאז המאה ה-19 ועד היום מייצר את הקוניאק הארמני הידוע שהיה אהוב על צ'רצ'יל. נסיים את טיולנו באחת מן המסעדות הטובות ביותר של ירוואן. בהתאם לשעת הטיסה נגיע לנמל התעופה לטיסה חזרה לתל אביב דרך יעד מקשר. בשעות הערב המאוחרות ננחת בתל אביב.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

כרגע אין תאריכי יציאה קרובים לטיול

נשמח לשלוח לכם הודעה כשיקבעו התאריכים ולעניין אתכם בהרשמה.
השאירו לנו את פרטיכם בטופס המצורף וניצור עמכם קשר בהמשך.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

גיאורגיה וארמניה – תעודות זהות

גיאורגיה ת"ז: שם: בגיאורגית סכתוולו, ברוסית גרוזיה ובפי ארצות אירופה גיאורגיה. שם רשמי בעבר: הרפובליקה הסובייטית הגרוזית, […]

גיאורגיה – בין מזרח ומערב

עושר של תרבויות, טבע פראי ואנשים חמים – נדמה שהכול כבר נאמר על הארץ הזו ותושביה מכניסי […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול עצמאי לארמניה ונגורנו קראבך

מסע להרי הקווקז הפראיים והמסתוריים | 11 יום

הדפיסו שלחו שתפו