טיול לאתיופיה בעת חגיגות הטימקט צילום: הדס זהבי

טיול לאתיופיה בעת חגיגות הטימקט

טיולי תרבות וטבע

משבטי נהר האומו בדרום ועד הקיסרות הנוצרית בצפון | 15 יום

טיול לאתיופיה הוא טיול לאחת הארצות המרתקות בעולם. אתיופיה, משמרת תרבות עתיקת יומין וקשר לשלמה המלך. אתיופיה היא גם אחת המדינות הראשונות, לאחר ביזנטיון וארמניה, אשר הפכה את הנצרות לדת מדינה במאה ה-4.

מסלול הטיול כולל את אגמי השבר הסורי אפריקאי על שבטיו ותרבויותיו הייחודים וממשיך אל אתריה ההיסטוריים החשובים של אתיופיה: אגם טאנה ומקורות הנילוס הלבן בבהאר דאר, מבצרי גונדר והרי הסימיאן, הכנסיות החצובות בכפר לליבלה, אתרי הנצרות וארון הברית באקסום. מועד הטיול מתוכנן לעונת חג ההתגלות (טימקט), ואנו ניקח חלק פעיל בחגיגות הססגוניות בעיר גונדר.

מסלול הטיול

יום 1

תל אביב – אדיס – ג'ינקה

נצא בטיסת בוקר מוקדמת לאתיופיה וננחת באדיס אבבה (Adis Abeba), נבקר באתריה המרכזיים של אדיס ככל שיאפשר הזמן ונשוב אל שדה”ת בזמן לטיסת ההמשך דרומה אל ג’ינקה (Jinka). בשעות אחה”צ נבקר במוזיאון האתנוגרפי המעניין בג’ינקה וכן בכפרם של בני שבט הארי (Ari). לינה בג’ינקה.

ימים 2-3

שבטי נהר האומו – טורמי

בשעות הבוקר נצא לביקור של בני שבט המורסי (Mursi) שבט של רועים- חקלאים, המתגוררים בבקתות מעוגלות מקש ואשר נשותיו ידועות בצלחות העגולות שהן נוהגות לשים בשפתן התחתונה עם תחילת גיל ההתבגרות. לאחר ארוחת צהריים במסעדה מקומית נצא בנסיעה אל טורמי (Turmi) ובדרכנו נבקר את שבטי הארי והבנה (Benna) ובשוק המקומי של שבט הצמאי (Tsemai). את שעות אחר הצהריים נקדיש למפגש עם בני שבט ההאמר (Hamer) המרשימים הידועים במריחת שיערם באוקרה ובחמאה ובקישוט גופם בנוצות ובחרוזים. למחרת בבוקר נעזוב את אזור טורמי וניסע אל העיירה מורולה (Murulle) שם נבקר את בני הקארו (Karo) הידועים במומחיותם בציורי גוף ובשיערם של גברי השבט; נבקר גם את בני הדימקה (Dimeka) בשוק השבועי שלהם. בשעות אחה”צ נמשיך בביקורים של שבט ההאמר בטורמי וסביבתה. לינה שני לילות בטורמי.

יום 4

טורמי – קונסו

בשעות הבוקר ניסע אל אומורט (Omorate) שם נבקר את שבט הדסאנצ’ה (Dassantch), הוא השבט הדרומי ביותר באתיופיה, המצלק (scarifications) את גופו הן ליופי (אצל הנשים) והן אצל הגברים כסימן המזהה כמה אויבים ובעלי חיים הצליח הגבר להרוג. בשעות הצהריים נמשיך אל העיירה קונסו (Konso) כשבדרכנו נעצור לביקור בכפר של שבט הארבורה (Arbore). לינה בקונסו.

יום 5

קונסו – ארבע מינץ'

בשעות הבוקר נבקר בכפר של שבט הקונסו ובשוק המקומי, בני הקונסו הם קבוצה אתנית השייכת למשפחת השבטים הכושיתיים ושוכנים בדרום ובמרכז אתיופיה. פרנסת השבט, המונה כ – 250 אלף איש, מגיעה מחקלאות, בין היתר גידוליהם כוללים תירס, כותנה וקפה והעיירה קונסו נכנסה לרשימת אתרי המורשת של אונסקו בשנת 1997.  ולאחר מכן נמשיך בנסיעה צפונה אל ארבע-מינץ’ (“ארבעים מעיינות” – באמהרית  Arbaminch). בהגיענו בשעות הצהריים, נבקר את  שבט הדורזה (Dorze), המתגורר בכפר צ’נצ’ה  (Chencha) הניצב על רכס גבוה. זהו שבט קטן ומיוחד במינו, מפורסם בזכות יכולתו ותרבותו להתקיים כמעט ורק מגידולו של צמח אחד, הוא ה”בננה המזויפת” (enset), ממנה הם מפיקים את לחמם, לבושם ובתיהם. לינה בארבע מינץ’.

ימים 6-7

ארבע מינץ' – אדיס – בהאר דאר

בשעות הבוקר נצא לשייט על אגם צ’אמו (Lake Chamo), אחד מאגמי הבקע הסורי האפריקאי. כאן נוכל לצפות על תנינים, היפופוטמים ומגוון מינים מרשים של ציפורים. נמשיך אל שדה”ת בארבע מינץ ומשם בטיסת צהריים אל אדיס וטיסת המשך אל בהאר-דאר. למחרת, נערוך ביקור במפלי הנילוס הכחול, נבקר בשוק הסלים המקומי ונצא לשייט באגם טאנה (Lake Tana), שהוא המקור לנילוס הכחול, הזורם מכאן בדרכו הארוכה דרך סודאן ומצרים אל הים התיכון. השייט יביאנו לעבר כנסיית אורה קידנא מיהרט (Ura Kidane Miheret) בה נתרשם מציורי הקיר המיוחדים. לינה 2 לילות בבהאר דאר.

ימים 8-9

בהאר דאר – גונדר וחגיגות הטימקט (חגיגות ארון הברית)

בשעות הבוקר נבקר במוצא הנילוס ונמשיך בנסיעה אל גונדר (Gondar), לאחר ארוחת צהריים במסעדה מקומית, ניקח חלק בהכנות לחגיגות ולמחרת יום ההגעה, קרוב לעלות השחר נצטרף אל החוגגים בתפילות המוניות המסתיימות כאשר כומר בכיר מברך את המים ומכבה בהם את  הנר המקודש ולאחר מכן מתיז על החוגגים הנרגשים את המים המקודשים. את שארית היום נקדיש לסיורים בעיר גונדר; נבקר במתחם המבצרים של קריית השלטון, בבריכת המלך פאסיל ובכנסיית “אור השילוש”, הנחשבת ליפה ביותר באתיופיה בשל ציורי הקיר שעל תקרתה. לינה 2 לילות בגונדר.

ימים 10-11

הפארק הלאומי סימיאן וביקור בוואלקה

נתחיל את נסיעתנו לעבר רכס הרי הסימיאן – ההרים הגבוהים ביותר באתיופיה. נגיע לפארק הלאומי סימיאן (Simien National Park) ואת שעות אחה”צ נקדיש לטיול רגלי קל בהרי הפארק. נסייר ברגל וברכב בינות הצוקים, הצמחייה והנופים המרהיבים ואם יתמזל מזלנו נפגוש חיות בר האופייניות לאזור: בבוני  הג’לדה, יעלים, שועל סימיאן ושפע ציפורים. למחרת, לאחר סיור בוקר נוסף בפארק סימיאן, נצא בנסיעה חזרה אל העיר גונדר. בדרכנו נעצור בוולאקה (Wolleka) ונבקר בשרידי הישוב היהודי בקרבת גונדר. לילה ראשון לינה בלודג’ בתוך השמורה ולמחרת לינה בגונדר.

ימים 12-13

לליבלה והכנסיות החצובות בסלע

בשעות הבוקר נצא בטיסה מגונדר אל לליבלה (Lalibela), הידועה כ–”ירושלים השחורה”, זאת בשל כנסיותיה המופלאות החצובות בסלע, בזכותן הוכרז המקום כאתר מורשת תרבות עולמית של אונסק”ו. הכנסיות נחצבו על ידי המלך  לליבלה במאה ה- 12 כתחליף עבור עולי הרגל שלא יכלו להגיע לירושלים. נסייר בין בתי התושבים ונכיר את אורח חייהם ותרבותם של תושבי הכפר וכמו גן נבקר בכנסיית ימרהנה כריסטוס (Yemrehane Kristos) אשר חבויה במערה ביער של עצי ערער. לינה במלון בלליבלה.

ימים 14-15

לליבלה – אקסום – אדיס אבבה

נצא בטיסת בוקר אל אקסום (Axum) אשר הייתה לבירה ההיסטורית של הממלכה האקסומית העתיקה; על פי האמונה הנוצרית וכן לפי פלגים מסוימים ביהדות, באקסום צפון ארון הברית, אליה הועבר לאחר חורבן בית המקדש. נבקר באתריה המרכזיים של אקסום בניהם מתחם האובליסקים, כנסיית ציון הקדושה, במוזיאון המקומי הקטן בו נוכל להתרשם מהתצוגה של הפריטים הארכיאולוגיים השונים שהתגלו באזור ובאתרים נוספים באקסום. לינה באקסום. למחרת נשוב בטיסה אל הבירה אדיס ולאחר ביקור בשוק מקומי וארוחת צהריים נשוב אל שדה”ת ונמשיך בשעות אחה”צ בטיסה ארצה.

  • טיול ייחודי במהלכו נחווה את חגיגות הטימקט בגונדר
  • הביקור המקיף והמעמיק ביותר בדרום אתיופיה – הכולל הכרות עם שבטים רבים בהם: האמר, מורסי, דימקה, דסנצ'ה, קארו, ארי, קונסו ודורזה
  • טיולי טבע בהרי סימיאן, אחד האזורים היפים ביותר באתיופיה ולינה בתוך הפארק
  • ביקור בכנסיית Yemrehane Kristos, אשר באזור לליבלה
  • קבוצה קטנה ואיכותית, 12-20 מטיילים

צרו עימנו קשר


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
19/01/2020 03/02/2020 בן קציר $4,775 $320 $5,095 הטיול מלא

תוספת ליחיד בחדר: 650 $על הלקוח/ה לבחור את מדיניות הביטול המתאים לו/ה. לפרטים לחצו כאן <<

דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסה בינלאומית במסלול ת"א – אדיס אבבה - ת"א, ו-6 טיסות פנים כמפורט במסלול הטיול.
לינה: בצפון במלונות פשוטים, בדרום לינה בדרגת תיירות נמוכה יחסית (אך הטובה בנמצא והיחידה הקיימת בדרום אתיופיה)
כלכלה: כלכלה מלאה לאורך כל הטיול, מארוחת צהריים ביום הראשון ועד ארוחת ערב ביום האחרון, כולל מים מינרלים (בקבוק לאדם ליום).
קבוצה וצוות: 12 - 20 מטיילים. נהגים מקומיים ומדריך ישראלי מצוות אקו.
דמי כניסה ולינה בשמורות הטבע ובאתרים.
אשרה לאתיופיה
מיסי נמל
תשר לנותני השירותים המקומיים
דמי רישום וטיפול

המחיר אינו כולל

ביטוח אישי ומטען.
שתייה וארוחות שאינן כלולות.
הוצאות אישיות.
מסי נמל מקומיים שאינם נקובים בכרטיס ושמשולמים בחו"ל.

לתשומת ליבכם

אופי הטיול: טיול בתנאים פשוטים בצפון אתיופיה ובאגמי השבר. בחלקו הראשון של הטיול ניסע דרומה למסע אנתרופולוגי בקרב שבטי נהר האומו. חלקו השני של הטיול ייקחנו צפונה, בעת חגיגות הטימקט, אל נבכי הנצרות הקופטית אשר נכיר על אופייה ומסורותיה.
תחבורה: אוטובוסים מקומיים, ג'יפים 4X4 (עד 4 מטיילים בג'יפ), ו-5 טיסות פנים בחברת אתיופיאן איירלינס.
חיסונים – איננו מוסמכים לתת מידע לגבי חיסונים. לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור מגוריכם - אנו ממליצים לפנות למרפאתו של פרופ' שוורץ בבית חולים תל השומר.
לתשומת לבכם – ידוע לנו כי דרוש חיסון כנגד קדחת צהובה (!) עם זאת, ישנם רופאים שממליצים למטיילים מעל גיל 60 להימנע מקבלת החיסון. אנא התייעצו עם רופא טרם הרשמתכם לטיול ובמקרה של פטור מקבלת החיסון מפאת גילכם או מסיבה רפואית אחרת חובה להציג מכתב באנגלית ממשרד הבריאות אשר מאשר זאת.
חברת אתיופיאן איירליינס אינה מאפשרת הושבה מראש (אף לא מטעמים רפואיים). חברת "אקו טיולי שטח" לא תוכל לארגן הושבה בהתאם לבקשה מוקדמת. בהתאם, כל המעוניינים לשבת במקום ספציפי ו/או עם בני זוג מסוימים, אנו ממליצים להגיע לצ'ק אין מוקדם מן הרגיל על מנת לתאם את הושבתכם בהתאם לרצונכם.
יש לקחת בחשבון שלוח הזמנים בטיסות פנים לאתיופיה יכול להשתנות.
בטיסות הפנים באתיופיה לא ניתן לקחת יותר מ- 20 ק"ג מטען בטיסות.
אקו אינה יכולה להתחייב לתנאי מזג האוויר בכלל, ובנקודות התצפית בפרט.
על המטיילים לקחת בחשבון שהתשתית התיירותית של בתי המלון באתיופיה היא פשוטה, ובחלק מהמקרים בסיסית ביותר.
מיסי הנמל, הדלק ומחיר התעופה נכונים ליום פרסום הטיול במידה והמחיר ישתנה, תחול התוספת על הנוסע.
לצורך ויזה לאתיופיה יש צורך בדרכון בתוקף לחצי שנה לפחות + שתי תמונות פספורט + טופס בקשת אשרה לאתיופיה; יש להעביר את הנ"ל אל משרדי אקו בהתאם להודעה שתישלח לקראת היציאה לטיול (שימו לב כי נותרו לפחות 3 דפים ריקים בדרכון שלכם).
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

אתיופיה – על לועו של הר הגעש

בכל המסעות שלי אני מחפשת הר געש. לרוע המזל אני מגיעה תמיד אחרי שהאל וולקן כבר סיים […]

טיול לטנזניה – יותר מרק ספארי

בשנים האחרונות עולה קרנה של טנזניה כמדינה המפתחת תיירות איכותית ומיוחדת. הסיבות לכך הן רבות: בעיות בשכנה […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לאתיופיה בעת חגיגות הטימקט

טיולי תרבות וטבע

משבטי נהר האומו בדרום ועד הקיסרות הנוצרית בצפון | 15 יום