טיול לאתיופיה בעת חגיגות הטימקט צילום: הדס זהבי

טיול לאתיופיה בעת חגיגות הטימקט

טיולי תרבות וטבע

מהקיסרות הנוצרית בצפון ועד שבטי נהר האומו בדרום | 16 יום

טיול לאתיופיה הוא טיול לאחת הארצות המרתקות בעולם. אתיופיה, משמרת תרבות עתיקת יומין וקשר לשלמה המלך. אתיופיה היא גם אחת המדינות הראשונות, לאחר ביזנטיון וארמניה, אשר הפכה את הנצרות לדת מדינה במאה ה-4. מסלול הטיול כולל את אתריה ההיסטוריים החשובים של אתיופיה: אגם טאנה ומקורות הנילוס הלבן בבהאר דאר, מבצרי גונדר והרי הסימיאן, הכנסיות החצובות בכפר לליבלה, אתרי הנצרות. הטיול ממשיך לעבר דרום אתיופיה, אל אגמי השבר הסורי אפריקאי על שבטיו ותרבויותיו הייחודים. מועד הטיול מתוכנן לעונת חג ההתגלות (טימקט), ואנו ניקח חלק פעיל בחגיגות הססגוניות בעיר הכנסיות המופלאה לליבלה.

מסלול הטיול

יום 1

תל אביב, אדיס אבבה, באהר דאר

נצא בטיסת בוקר מוקדמת לאתיופיה ומשם בטיסת המשך אל בהאר דאר (Bahar Dar). נערוך סיור בעיר ונכנס לקצב האפריקאי. נצא לשייט באגם טאנה (Lake Tana), שהוא המקור לנילוס הכחול, הזורם מכאן בדרכו הארוכה דרך סודאן ומצרים אל הים התיכון. השייט יביאנו לעבר כנסיית אורה קידנא מיהרט (Ura Kidane Miheret) בה נתרשם מציורי הקיר המיוחדים. לינה בבהאר דאר.

יום 2

גונדר

עם בוקר נצא לבקר במפלי הנילוס הכחול ובהמשך נצא אל גונדר. את המשך היום נקדיש את היום לסיורים בעיר; נבקר במתחם המבצרים של קריית השלטון, בבריכת המלך פאסיל ובכנסיית "אור השילוש", הנחשבת ליפה ביותר באתיופיה בשל ציורי הקיר שעל תקרתה. לינה בגונדר.

Photo by alekosa

ימים 3-4

הפארק הלאומי סימיאן וביקור בוואלקה

היום נחל את נסיעתנו לעבר רכס הרי הסימיאן ההרים הגבוהים ביותר באתיופיה. נגיע לפארק הלאומי "סימיאן" (Simien National Park) ואת שעות אחה"צ נקדיש לטיול רגלי קל בהרי הפארק. נסייר ברגל וברכב בינות הצוקים, הצמחייה והנופים המרהיבים ואם יתמזל מזלנו נפגוש חיות בר האופייניות לאזור: בבוני  הג'לדה, יעלים, שועל סימיאן ושפע ציפורים. לינה בפארק. למחרת, לאחר סיור בוקר נוסף בפארק סימיאן, נצא בנסיעה חזרה אל העיר גונדר. בדרכנו נעצור בוולאקה (Wolleka) ונבקר בשרידי הישוב היהודי בקרבת גונדר. לינה בגונדר.

Photo by henk bogaard

ימים 5-6

לליבלה והכנסיות החצובות בסלע - חגיגות הטימקט

בשעות הבוקר נצא בטיסה מגונדאר לעבר לליבלה (Lalibela), הידועה כ–"ירושלים השחורה", זאת בשל כנסיותיה המופלאות החצובות בסלע, בזכותן הוכרז המקום כאתר מורשת תרבות עולמית של אונסק"ו. הכנסיות נחצבו על ידי הלך  לליבלה במאה ה- 12 כתחליף עבור עולי הרגל שלא יכלו להגיע לירושלים. נסייר בין בתי התושבים ונכיר את אורח חייהם ותרבותם של תושביה. בצהרי היום הראשון מתחילות חגיגות הטימקט, חג הטבלתו של ישו על יוחנן המטביל. בחג זה מוציאים מכל הכנסיות באתיופיה את ההעתק של ארון הברית ועורכים תפילות המוניות וססגוניות. זהו אירוע אותנטי במיוחד, המאפשר להבין את תרבותה של אחת העדות הנוצריות הקדומות בעולם, הקשורה במהותה למסורת היהודית. לינה במלון בלליבלה.

Photo by Cavan for Adobe

יום 7

בהאר דאר – אדיס אבבה ("פרח חדש" באמהארית)

יום זה יוקדש לבירתה של אתיופיה אשר נוסדה בשנת 1887 על ידי הקיסר מנליק השני. נצא בטיסת בוקר אל הבירה. נבקר במוזיאון הלאומי, נגיע אל קתדרלת השילוש (Trinity cathedral), אשר נבנתה בתקופתו של הקיסר מנאליק ה- 2 ושוכנת בסמוך לארמון האימפריאלי. נסיים את היום בתצפית הר אנטוטו (Mt Entoto), הנקודה הגבוהה יותר באדיס אבבה (גובהה 3100 מ') ובראשו ניצבה כנסיית (St. Mary’s Church) אשר נבנתה בשנת 1885. לינה באדיס אבבה.

ימים 8-9

שבט דורזה ואגמי השבר העליונים

בבוקר נעזוב את אדיס אבבה וניסע לעבר העיר אוואסה (Hawassa). בדרך נבקר באגמי השבר הסורי – האפריקאי (Rift Valley Lakes). נלון באוואסה. למחרת היום ניסע לעבר ארבע מינץ' ("ארבעים מעיינות" – באמהרית  Arbaminch). בדרך נבקר את  שבט הדורזה (Dorze), זהו שבט קטן ומיוחד במינו, מפורסם בזכות יכולתו ותרבותו להתקיים כמעט ורק מגידולו של צמח אחד, הוא ה"בננה המזויפת" (enset), ממנה הם מפיקים את לחמם, לבושם ובתיהם. לינה בארבע מינץ'.

ימים 10-11

אגם צ'אמו ושבטי נהר האומו - טורמי

בשעות הבוקר נמשיך לשייט על אגם צ'אמו (Lake Chamo), אחד מאגמי הבקע הסורי האפריקאי. כאן נוכל לצפות על תנינים, היפופוטמים ומגוון מינים מרשים של ציפורים. נמשיך אל העיירה טורמי את הזמן באזור נקדיש למפגש עם השבטים השונים, כדוגמת בני שבט האמר (Hamer) המרשימים הידועים במריחת שיערם באוקרה ובחמאה ובקישוט גופם בנוצות ובחרוזים. נבקר בכפר שבט הצמאי (Tsemai), נמשיך אל העיירה מורולה (Murulle) שם נבקר את בני הקארו (Karo) הידועים במומחיותם בציורי גוף ובשיערם של גברי השבט. נבקר בשוק השבועי של בני הדימקה (Dimeka) לינה שני לילות בטורמי.

Photo by Rafal Cichawa

ימים 12-13

שבטי נהר האומו – ג'ינקה

נמשיך בנסיעה אל ג'ינקה (Jinka) ובדרכנו נבקר את שבט הדסאנצ'ה (Dassantch), הוא השבט הדרומי ביותר באתיופיה,  המצלק (scarifications) את גופו הן ליופי (אצל הנשים) והן אצל הגברים כסימן המזהה כמה אויבים ובעלי חיים הצליח הגבר להרוג. נמשיך אל השוק השבועי של שבטי הארי (Ari) והבנה (Bana). למחרת נפגוש את בני שבט המורסי (Mursi), שבט של רועים- חקלאים, המתגוררים בבקתות מעוגלות מקש ואשר נשותיו ידועות בצלחות העגולות שהן נוהגות לשים בשפתן התחתונה עם תחילת גיל ההתבגרות. בשעות אחה"צ נבקר בשוק הפתוח של ג'ינקה ובכפר של בני הארי. לינה שני לילות בג'ינקה.

Photo by Dietmar Temps                                                                                                                                                                                                                                             Photo by hecke71

יום 14

ג'ינקה – קונסו

בשעות הבוקר נבקר במוזיאון האתנוגרפי המעניין בג'ינקה ולאחר מכן נצא בנסיעה חזרה אל קונסו (Konso) נבקר את שבט הקונסו (Konso). בני הקונסו הם קבוצה אתנית השייכת למשפחת השבטים הכושיתיים ושוכנים בדרום ובמרכז אתיופיה. פרנסת השבט, המונה כ – 250 אלף איש, מגיעה מחקלאות, בין היתר גידוליהם כוללים תירס, כותנה וקפה והעיירה קונסו נכנסה לרשימת אתרי המורשת של אונסקו בשנת 1997. לינה בקונסו.

Photo by alekosa

ימים 15-16

שבט הקונסו, חזרה לאדיס וטיסה ארצה

בשעות הבוקר נסיים את ביקורנו בקונסו נמשיך אל ארבע-מינץ' ומשם נשוב בטיסה אל אדיס אבבה. נבקר באתריה המרכזיים של אדיס ככל שיאפשר הזמן, ולאחר וארוחת ערב חגיגית בניחוח מקומי נמשיך אל שדה התעופה בזמן לטיסתנו ארצה (נחיתה בארץ לפנות בוקר ביום ה – 16 של הטיול).

  • טיול ייחודי במהלכו נחווה את חגיגות הטימקט בגונדר
  • הביקור המקיף והמעמיק ביותר בדרום אתיופיה – הכולל הכרות עם שבטים רבים בהם: האמר, מורסי, דימקה, דסנצ'ה, קארו, ארי, קונסו ודורזה
  • טיולי טבע בהרי סימיאן, אחד האזורים היפים ביותר באתיופיה ולינה בתוך הפארק
  • ביקור בכנסיית Yemrehane Kristos, אשר באזור לליבלה
  • קבוצה קטנה ואיכותית, 12-20 מטיילים

רוצים לקבל עוד פרטים על הטיול?


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
14/01/2023 29/01/2023 אריק מסנגי $5,120 $375 $5,495 $120 הנחה לנרשמים עד 15/10/2022
מחיר למינימום 15 מטיילים

תוספת ליחיד בחדר: 650 $דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסה בינלאומית במסלול ת"א – אדיס אבבה - ת"א, ו-4 טיסות פנים כמפורט במסלול הטיול.
לינה: בצפון במלונות פשוטים, בדרום לינה בדרגת תיירות נמוכה יחסית (אך הטובה בנמצא והיחידה הקיימת בדרום אתיופיה).
כלכלה: כלכלה מלאה לאורך כל הטיול, מארוחת צהריים ביום הראשון ועד ארוחת ערב ביום האחרון, כולל מים מינרלים (בקבוק לאדם ליום).
קבוצה וצוות: 15 - 20 מטיילים. נהגים מקומיים ומדריך ישראלי מצוות אקו – אריק מסנגי.
דמי כניסה ולינה בשמורות הטבע ובאתרים.
אשרה לאתיופיה.
מיסי נמל.
תשר לנותני השירותים המקומיים.
דמי רישום וטיפול.

המחיר אינו כולל

ביטוח אישי ומטען.
שתייה וארוחות שאינן כלולות.
הוצאות אישיות.
מסי נמל מקומיים שאינם נקובים בכרטיס ושמשולמים בחו"ל.

לתשומת ליבכם

המחיר הינו לאדם בחדר זוגי ומחושב לפי מינימום 15 מטיילים.
ההצעה מבוססת על מחירי טיסות אתיופיאן (דרך אדיס אבבה) וטיסות הפנים.
אופי הטיול: טיול בתנאים פשוטים בצפון אתיופיה ובאגמי השבר. בחלקו הראשון של הטיול ניסע צפונה, בעת חגיגות הטימקט, אל נבכי הנצרות הקופטית, נכיר אופייה ומסורותיה. חלקו השני של הטיול ייקחנו דרומה למסע אנתרופולוגי בקרב שבטי נהר האומו.
תחבורה: אוטובוסים מקומיים, ג'יפים 4X4 (עד 4 מטיילים בג'יפ), ו-4 טיסות פנים בחברת אתיופיאן איירלינס.
חיסונים – איננו מוסמכים לתת מידע לגבי חיסונים. לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור מגוריכם - אנו ממליצים לפנות למרפאתו של פרופ' שוורץ בבית חולים תל השומר.
לתשומת לבכם – ידוע לנו כי דרוש חיסון כנגד קדחת צהובה (!) עם זאת, ישנם רופאים שממליצים למטיילים מעל גיל 60 להימנע מקבלת החיסון. אנא התייעצו עם רופא טרם הרשמתכם לטיול ובמקרה של פטור מקבלת החיסון מפאת גילכם או מסיבה רפואית אחרת חובה להציג מכתב באנגלית ממשרד הבריאות אשר מאשר זאת.
חברת אתיופיאן איירליינס אינה מאפשרת הושבה מראש (אף לא מטעמים רפואיים). חברת "אקו טיולי שטח" לא תוכל לארגן הושבה בהתאם לבקשה מוקדמת. בהתאם, כל המעוניינים לשבת במקום ספציפי ו/או עם בני זוג מסוימים, אנו ממליצים להגיע לצ'ק אין מוקדם מן הרגיל על מנת לתאם את הושבתכם בהתאם לרצונכם.
יש לקחת בחשבון שלוח הזמנים בטיסות פנים לאתיופיה יכול להשתנות.
בטיסות הפנים באתיופיה לא ניתן לקחת יותר מ- 20 ק"ג מטען בטיסות.
אקו אינה יכולה להתחייב לתנאי מזג האוויר בכלל, ובנקודות התצפית בפרט.
על המטיילים לקחת בחשבון שהתשתית התיירותית של בתי המלון באתיופיה היא פשוטה, ובחלק מהמקרים בסיסית ביותר.
מיסי הנמל, הדלק ומחיר התעופה נכונים ליום פרסום הטיול במידה והמחיר ישתנה, תחול התוספת על הנוסע.
לצורך ויזה לאתיופיה יש צורך בדרכון בתוקף לחצי שנה לפחות + שתי תמונות פספורט + טופס בקשת אשרה לאתיופיה; יש להעביר את הנ"ל אל משרדי אקו בהתאם להודעה שתישלח לקראת היציאה לטיול (שימו לב כי נותרו לפחות 3 דפים ריקים בדרכון שלכם).
לצורך ויזה לאתיופיה יש צורך בדרכון בתוקף לחצי שנה לפחות + שתי תמונות פספורט + טופס בקשת אשרה לאתיופיה; יש להעביר את הנ"ל אל משרדי אקו בהתאם להודעה שתישלח לקראת היציאה לטיול (שימו לב כי נותרו לפחות 3 דפים ריקים בדרכון שלכם).
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

אתיופיה – על לועו של הר הגעש

בכל המסעות שלי אני מחפשת הר געש. לרוע המזל אני מגיעה תמיד אחרי שהאל וולקן כבר סיים […]

טיול לטנזניה – יותר מרק ספארי

בשנים האחרונות עולה קרנה של טנזניה כמדינה המפתחת תיירות איכותית ומיוחדת. הסיבות לכך הן רבות: בעיות בשכנה […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לאתיופיה בעת חגיגות הטימקט

טיולי תרבות וטבע

מהקיסרות הנוצרית בצפון ועד שבטי נהר האומו בדרום | 16 יום