טיול לדאגסטן – ״ארץ ההרים״ המסתורית בצפון קווקז

טיולי תרבות וטבע

משלחת מיוחדת בת 11 ימים | 11 יום

הדפיסו שלחו שתפו
דמיינו לכם קניונים עמוקים יותר מהגרנד קניון האמריקני, דיונות גבוהות יותר מהדיונות של הסהרה, ערים עתיקות יותר מרומא, תרבויות ששמרו על צביונן לאורך שנים רבות, מסורת עתיקת יומין שעברה מדור לדור ועמים הרריים שהגנו בקנאות על עצמאותם בסיוע פסגות הרים מושלגות. פיסת גן העדן הזאת אכן קיימת, במיוחד בחלקה הדרום מערבי. זהו אזור מרתק ומסעיר דמיון שמאז ומעולם נתן השראה לגדולי הסופרים, האומנים, הפילוסופים ולכל אותם אנשים שיצר ההרפתקנות בוער בליבם. אנו משיקים מסלול ייחודי לדאגסטן , "ארץ ההרים" המסתורית, הרפובליקה היפה והמופלאה ביותר באזור זה של הקווקז. דאגסטן חובקת בתוכה את שלל הצבעים והנופים של האזור: הרים מושלגים, נהרות ומפלים זורמים, אגמי טורקיז, כפרים אותנטיים, עמקים מוריקים עם פרחים ועדרי צאן, ערים ומבצרים עתיקים, תרבות עשירה וכמובן חום אנושי ומסורת הכנסת אורחים ששמה הולך לפניה. כל אלה מבטיחים לכם להיכבש בקסמיה של הארץ המיוחדת הזאת. קל מאוד למצוא את דאגסטן על המפה. היא ממוקמת בדיוק בין מזרח למערב, בין ההרים לערבה, בין אירופה לאסיה, בין חופי הים הכספי לגאורגיה ואזרבייג'ן. מסלול הטיול לדאגסטן יצייד אתכם בחלקים המשמעותיים בפאזל העמים, התרבויות והנופים של אזור גיאוגרפי מרתק זה. טיול לדאגסטן הוא טיול טבע ותרבות חווייתי ומרתק במיוחד, המהווה גם  גן עדן לחובבי צילום. הטיול כולל נסיעות באוטובוס תיירים וברכבי שטח, ומשלב הליכות מהנות בטבע ירוק ובכפרים ציוריים על רקע נופי הרי הקווקז ונופי טבע פראיים. המסלול הייחודי מתאים כמעט לכל הגילאים ולכל רמות כושר.

מסלול הטיול

ימים 1-2

הטיסה למחצ׳קאלה, בירת דאגסטן

נצא בטיסה מתל אביב דרך יעד ביניים אל מחצ׳קאלה (Makhachkala), בירת דאגסטן. , אליה נגיע לפנות בוקר. נעבור למלון בעיר למנוחה והתארגנות ונפתח את יומו השני של הטיול בנסיעה אל העיר דרבנט (Derbent), השוכנת על מישור צר לחופו המערבי של הים הכספי. העיר דרבנט היא בעלת ההיסטוריה העתיקה ביותר ברוסיה ואחת העתיקות בעולם. דרבנט, שפירוש שמה בפרסית הוא ״שער נעול״, מתגאה בעבר ארכיאולוגי בן 5000 שנה. במשך שנים רבות היוותה העיר מוקד חשוב של סחר בין יבשתי על דרך המשי. המקום ראה הן שגשוג וצמיחה וכן תקופות קשות ומלחמות עקובות מדם. שליטים ואימפריות ניסו לכבוש את המקום האסטרטגי החשוב, ״שער השערים״ לקווקז. נעשה סיור במבצר העתיק נרין-קאלה – מבצר השמש, אשר נבנה במאה השישית בהוראת שליט פרסי משושלת הססנידים. נטייל ברחובותיה המפותלים של העיר העתיקה – ״מאגאלים״. המצודה, העיר העתיקה וביצורי דרבנט נכללים ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק״ו. בערב נהנה מארוחת ערב כיד המלך הכוללת גם מופע פולקלור. לינה בדרבנט.

יום 3

דרבנט והקשר היהודי

היום נמשיך לחקור את דרבנט על צדדיה השונים והמגוונים, ונשים דגש על הסיפור היהודי של המקום. נבקר בבית הכנסת הגדול של דרבנט, המרכז של הקהילה היהודית בקווקז, נלמד על חיי הקהילה, ההיסטוריה המרתקת של יהדות ההרים ונבקר בבית-קברות יהודי עתיק. במשך אלפי שנים שמרו יהודי ההרים על קשר עמוק עם היהדות, דבקו באמונתם ולא עזבו אותה גם בימיו הקשים של השלטון הסובייטי. בשעות הצהריים נסייר בשוק המקומי ונעצור לארוחה במסעדה עם אוכל אוטנטי וטעים. לאחר הארוחה נבקר במפעל לייצור קוניאק ונטעם מתוצרת המקום. לינה בדרבנט. 

יום 4

אל עבר הרי הקווקז

הבוקר נפרד מהעיר דרבנט ונתחיל להתקדם לכיוון רכס הרי הקווקז הגבוה. התחנה הראשונה שלנו תהיה בקובצ׳י, כפר אותנטי עתיק. הכפר הזה היה ידוע בקווקז (ובעולם כולו) בשל מסורת צורפות בת אלפי שנים. האגדה מספרת, שכאשר בפרס נפוצו שמעות על המיומנויות של אומני קובצ'י, נשלח לשם שליח עם חוט מתכת דקיק. הצורפים מקובצ'י קדחו בחוט מספר חורים והחזירו אותו לשליח המופתע. נעשה סיור בכפר, נכיר את בעלי המקצוע שעובר מדור לדור במשפחה ואף נשתתף בסדנת צורפות. ארוחת ערב ולינה בקובצ׳י בבתים של מקומיים.

יום 5

דאגסטן המסורתית

זוהי תמציתו של פסיפס האוכלוסיות המיוחד של דאגסטן; כפרים שונים, עמים שונים, שפות שונות, בגדים ומסורות שונות. היום ניפרד מהמארחים שלנו בקובצ׳י ונמשיך אל התחנה הבאה שלנו – הכפר בלחר, אשר ייצור הקרמיקה הוא המקצוע השולט בו. בעלי המקצוע המקומיים שימרו בקפדנות את כל שלבי הייצור, כפי שהיו נהוגים בעבר. המוטיבים הקדומים בקרמיקה הבלחרית מעידים על עתיקות יומין. נשתתף בסדנת קרמיקה ונהנה מארוחה ביתית אצל המארחים המקומיים שלנו. לאחר ארוחת הצהריים נצא לכיוון העיירה גוניב. בדרך נהנה מנופים הרריים רבי עוצמה. ארוחת ערב ולינה בבית הארחה בגוניב.

יום 6

גוניב -"שווצריה של דאגסטן"

אומרים ש"מי שלא היה בגוניב לא היה בדאגסטן״. יישוב ציורי זה, הממוקם גבוה בהרים נחשב לאחד המקומות המיוחדים ביותר בקווקז. זה לא רק הטבע המרהיב, האקלים המיוחד ואוויר ההרים הצלול כיין שהקנו למקום שם של שוויץ דאגסטני. אלא גם ההיסטוריה של המקום חשובה ומעניינת. כאן, בגוניב, עמד במצור האחרון הגיבור הלאומי של כל אזור צפון הקווקז, אימאם שאמיל. כאן, הסתיימה במאה ה-19 מלחמת הקווקז ארוכת השנים. נעשה סיור היכרות בעיירה, נבקר במוזאון מקומי, ונתארח בבית משפחה אוורית לארוחת הצהרים. בסוף היום נסע לראות את השקיעה מנקודת התצפית שממנה צייר את גוניב במאה ה-19 גדול הציירים הרוסים של אותה התקופה – איוון איבזובסקי. לינה בבית הארחה בגוניב.

יום 7

גמסוטל – כפר נטוש על פסגת ההר

נעלה על רכבי שטח רוסים ונסע לכיוון גמסוטל, כפר עתיק ונטוש, החצוב בסלעים על פסגת ההר בגובה של 1500 מטר. גמסוטל, המכונה ״מאצ'ו פיצ'ו המקומי״, מרתק, מקסים ונחרט בזיכרון לעד. הוא נראה כהמשכם הטבעי של הסלעים – כאילו יצא מהאבן והפך לאבן שוב. הבתים הישנים והנטושים כבר מזמן התמזגו עם הנוף ודומים יותר לקנים עזובים של ציפורים. נעלה לכפר ברגל (הליכה של כשעה וחצי), נשתה ממי המעיין הצלול וניפול בקסמיו של המקום. נמשיך וניסע לכפר צ׳וח הסמוך. בצ׳וח, הנחשב לאחד הכפרים המיושבים העתיקים ביותר באירופה ,נתארח בבית מקומי, נאכל ארוחת צהרים ונתרשם מהארכיטקטורה המסורתית של הכפר והבית האוורי. בערב, אם מזג האוויר יאפשר, נרד לנהר ונעשה פיקניק עם מדורה, שירים, ריקודים ואוכל טעים. לינה בגוניב.

יום 8

מפל סלטה וערוץ קורודה – הטבע במיטבו

נתחיל את היום בטיול למפל התת-קרקעי סלטה. דרך הערוץ הצר והמערות הציוריות נתקרב למפל ונתרשם ממשחקי האור והצל במים הזורמים מלמעלה. נמשיך ליצירת מופת נוספת של הטבע- ערוץ קורודה, הנקרא גם ״שער הניסים״. זהו ערוץ צר באורך של 400 מטר וברוחב של כ-4-2 מטרים, המתפתל בין סלעים בגובה של 170 מטר, ומזכיר שער קסום לעולם אבוד. אין כאן שמש, השמים אינם נראים מעל ראשינו ואפילו בשעות הצהריים יש תאורה של שעת דמדומים, משל היינו בכניסה לממלכת הגמדים ב״שר הטבעות״. בערב נעשה פיקניק בחיק הטבע עם מדורה על רקע קולות מימיו הזורמים של הנהר הסמוך. לינה בגוור.

יום 9

מסורת קווקזית וקפה לאור שקיעה

נסע לאזור חונזאח, אחד האזורים היפים בדאגסטן ונתרשם ממפל טובוט המתנשא לגובה של 70 מטר. בשל יופיו הפראי נכלל מפל טובוט ברשימת אוצרות הטבע של דאגסטן. משם נמשיך לכפר גוטצל. בכפר הזה שומרים באדיקות על מסורת של ייצור קרני שתיה עטורות בכסף, מסורת ידועה בקווקז. נבקר בבית מלאכה ונכיר את שלבי הייצור. נמשיך ונסע למאגר המים צירקיי המרשים והגדול ביותר באיזור צפון הקווקז. נהנה מהנוף, מהשקיעה ומהקפה. לינה בסולאק.

יום 10

קניון סולאק – הדובדבן שבקצפת של דאגסטן

נצא לכיוון קניון סולאק, אחד הקניונים היפים והעמוקים ביותר בעולם (עומקו 1920 מטר, מה שהופך את קניון סולאק לעמוק מהגרנד קניון בארצות הברית). דאגסטן עשירה בנופים ובמראות מרהיבים, אבל קניון סולאק בהחלט נחשב לדובדבן שבקצפת. יופיו הבלתי נתפס של המקום עוצר נשימה, מהפנט ומסחרר. "הרעד מהתרגשות שאחז בי כאילו שילב את פעימות לבה של האדמה החיה, הזזה, המפעפעת מתחתיי. בפועל, היה זה ליבי שדימם״, כך תיעד את התרשמויותיו מהביקור בקניון הסופר הצרפתי הנודע אלכסנדר דיומא אשר טייל בקווקז במשך שלושה חדשים באמצע המאה ה-19. נבקר בכפר דובקי שממנו נפתחת תצפית מרהיבה אל עבר הקניון, נצא להפלגה על נהר הסולאק שצבעו טורקיז ונהנה מארוחת דגים טעימה בחיק הטבע. בשעות הערב המאוחרות נסע לשדה התעופה במחצ'קלה ונעלה על טיסה חזרה לתל אביב דרך יעד מקשר.

יום 11

חזרה לישראל

בשעות הצהרים ננחת בתל אביב.

  • הטיול תוכנן ונבנה על ידי המדריכה אניה קוזלובה, בעלת ידע וניסיון רב בהרכבת מסלולים ייחודיים ברחבי ברה"מ לשעבר.
  • הטיול כולל הופעות פולקלור, סדנת קרמיקה וחשיפה לפניני התרבות המקומית.
  • טיול לאזור נידח, מרתק וייחודי, אשר תוכנן לתקופות הנוחות ביותר לביקור, המשלב אתרי טבע מיוחדים והיסטוריה ותרבות מרתקות.
  • ארוחות במסעדות מקומיות וחשיפה להוואי המקומי.
  • ביקור באתרי מורשת של אונסק"ו.
  • פנסיון מלא לאורך כל הטיול.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

כרגע אין תאריכי יציאה קרובים לטיול

נשמח לשלוח לכם הודעה כשיקבעו התאריכים ולעניין אתכם בהרשמה.
השאירו לנו את פרטיכם בטופס המצורף וניצור עמכם קשר בהמשך.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.

תוספת ליחיד בחדר: 595$דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסות בינלאומיות (בחברת פלאי דובאי) על פי מסלול הטיול.
לינה: מלונות ובתי הארחה ברמת תיירות הטובה בנמצא באזור זה. לילה בבתי משפחות מקומיות.
כלכלה: כלכלה מלאה על בסיס 3 ארוחות ביום.
תחבורה: אוטובוס תיירים לאורך כל המסלול ורכבי שטח בחלק מהמסלול.
כניסות לכל האתרים וסיורים כמפורט במסלול הטיול.
המחיר מבוסס על מחירי טיסות ומסי נמל הנכונים ליום פרסום הטיול (ינואר 2023). במידה ויחול שינוי המחיר יעודכן בהתאם.
תשר לנותני השירותים המקומיים.
דמי טיפול ורישום.

המחיר אינו כולל

ביטוח רפואי ומטען.
הוצאות בעלות אופי אישי.
שתייה שאינה מים מחוץ לארוחות.
טיפ למדריך הישראלי.
בדיקות והוצאות קורונה.

לתשומת לבכם

אופי הטיול: הטיול לדאגסטן הוא טיול טבע ותרבות חווייתי ומרתק במיוחד (יש לציין שהמקום הוא גן עדן לחובבי צילום). הטיול כולל נסיעות באוטובוס תיירים וברכבי שטח, ומשלב הליכות מהנות בטבע ירוק ובכפרים ציוריים על רקע נופי הרי דרום מערב הקווקז ונופי טבע פראיים. המסלול הייחודי מתאים לכל הגילאים ולכל רמות כושר.
קבוצה קטנה עד 16 מטיילים. מדריכה ישראלית מצוות אקו – אניה קוזלובה ומדריכים מקומיים איכותיים.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה ויחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם.
חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
דאגסטן היא אזור בעל מאפיינים של עולם שלישי. על אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, עדיין ייתכנו בעיות שלא נוכל לחזות את קיומן מראש (לדוגמא כבישים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארצות יעד אלו. באם יהיה צורך מדריכנו יעשו שינויים בשטח, לטובת ורווחת הנוסעים.
ביקור באתרים מסוימים במהלך הטיול מותנה באישור מקומי. במידה ולא יתאפשר ביקור כפי שתוכנן מראש, למדריך הטיול תהיה הזכות לבחור תוכנית אלטרנטיבית לטובת ורווחת הנוסעים.
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים. תכנית הטיול כפופה לשינויים גם בהתאם לשיקול הדעת של המדריך ושל אקו טיולי שטח.
על כל מטייל להיות מצויד בדרכון בתוקף ל- 6 חודשים מיום היציאה.
חובה על המטיילים להצטייד בביטוח רפואי וביטוח נסיעות מתאימים לפני הנסיעה. לאחר שקניתם פוליסת ביטוח, בבקשה שלחו אלינו את הפרטים על מנת שנוכל להתארגן בהתאם במידה ותזדקקו לטיפול רפואי במהלך הטיול.
טיסות: ע"פ מדיניות חברת התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם מספיק (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה, ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו, ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות. כרטוס מוקדם (לא בכל החברות זה אפשרי), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו".
ביטול נסיעה לפני תחילתה: אנו נתקלים מידי פעם במקרים בהם מטיילים נאלצים לבטל את נסיעתם מחמת תאונה או מחלה פתאומית, או מחמת אשפוז או מוות של בן משפחה קרוב. לצערנו לא נוכל להחזיר דמי ביטול שנגבים מאתנו על ידי חברות התעופה וגורמי התיירות בעולם. על המטיילים לעשות ביטוח טיולים, וחברת הביטוח היא הגורם אליו יש לפנות על מנת לקבל החזר כספי בהתאם לתנאי פוליסת הביטוח אותה רכשתם. למרות האמור לעיל, חברת אקו "כידידת הנוסע" תעשה ככול שביכולתה ע"מ שהלקוח ישלם את המינימום הנדרש. אנו ממליצים לכל המטיילים לעשות את הביטוח בעת ההרשמה על מנת להיות מבוטחים בתקופה שלפני היציאה לטיול, בהתאם לתנאי הפוליסה שתרכשו.
טיולי השטח המיוחדים שלנו מתאימים למי שמחפש מגע בלתי אמצעי וקרוב לשטח, גם אם התנאים פחות נוחים וקשים לפרקים. טיולים אלו (כל טיול והסיפור שלו) מגיעים אל מעבר למקומות התיירותיים המקובלים. הם בדרך כלל ארוכים יותר, ואנו משלבים בהם לעיתים גם מקומות לינה בתנאים צנועים. בטיולים אלו אנו משלבים הליכות קלות עד בינוניות, ונסיעות ארוכות הדרושות בכדי להגיע למקומות הייחודיים הללו. בהחלטתכם להצטרף לטיולי שטח מיוחדים עליכם לקחת זאת בחשבון. אנא בררו עם נציגי אקו את כל המידע על הטיול אליו החלטתם להירשם, על מנת להבטיח שטיול זה אכן נועד עבורכם.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

אזור האגמים בצ'ילה: מופע ראווה של גיאוגרפיה מטורפת

צ'ילה היא בעצם רצועה דקה לאורכה של היבשת הדרום אמריקאית, בין הרי האנדים לאוקיינוס השקט. ארץ יפה […]

דרום קניה

אל הסוואנה האפריקאית הגעתי לראשונה לפני עשרים ואחת שנה, שמורת מסאי מרה היא משמורת בעלי החיים החשובות […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לדאגסטן – ״ארץ ההרים״ המסתורית בצפון קווקז

טיולי תרבות וטבע

משלחת מיוחדת בת 11 ימים | 11 יום

הדפיסו שלחו שתפו