טיול שטח מיוחד לטורקנה

טיולי תרבות וטבע

צפון קניה בעקבות שבטים נידחים ושמורות טבע | 14 יום

טיול שטח מיוחד היוצא אל אגם טורקנה השוכן בלב המדבר המרתק בצפון קניה. זהו אזור של נופים מגוונים: יערות גשם בצד מדבריות ודיונות, הרי געש ושפע אגמים. מעל לכול אזור זה הוא ביתם של אחרוני השבטים המסורתיים, שעוסקים למחייתם בדיג ובמרעה גמלים סביב האגם, ועדרי חיות בר משוטטים בשמורות הטבע.

טיול מיוחד זה יוצא בג'יפים לנדקרוזרים עם נהגים מדריכים מקומיים, מניירובי דרך שמורות הטבע סמבורו ומרסביט אל אזורים נידחים בצפון קניה, למפגש קרוב עם שבטים מרתקים. חוזר דרך אגמי בקעת השבר ושמורת המסאי מרה בתקופת שיא נדידת הגנו. נלון בלודג'ים מקומיים ברמה טובה או הטובה בנמצא באזורים הנידחים.

מסלול הטיול

יום 1

מת"א לניירובי, אל מול הר קניה

טיסת לילה מת"א דרך יעד ביניים לניירובי (Nairobi) ונחיתה בשעות הצהריים המוקדמות. ניסע צפונה בנוף הרמות הירוקות בין מטעי קפה, אננס, היער הטבעי ובקתות שבט הקיקויו. נעצור לארוחת צהריים והליכה בטבע. נמשיך בנסיעה אל ההר אשר על שמו נקראת הארץ – הר קניה, שפסגתו עוברת גובה של 5000 מטר. נתמקם ללינה בלודג' בחיק היער באזור הר קניה. לעיתים מגיעים פילים ואנטילופות ממש לקירבת הלודג' וניתן לצפות בהם.

ימים 2-3

למרגלות הר קניה ועל הנהר האדום בסמבורו

נמשיך וניסע בנוף הררי מעובד, ביתם של בני שבט קיקויו (Kikuyu), השבט הגדול בקניה. נחצה את קו המשווה ונרד משולי ההר אל 'ספר המדבר', ארצם של הרועים, בני שבט סמבורו (Samburu). נטייל בשמורת הטבע העשירה בחיות בר מספר המדבר, כולל ראמים, זברות, פילים, ג'ירפות ועוד, וכמובן טורפים כמו אריות ברדלסים ונמרים. בלב השמורה זורם הנהר האדום המרווה את חיות הבר, וברקע נוף הרי גרניט עצומים. נבקר גם באחד מכפרי שבט הסמבורו הסמוכים לשמורה ונלמד על חיי השבט המסורתיים. לינה בלודג' על גדות ה"נהר האדום", המגיע אל השמורה מרמות הר קניה.

יום 4

ערפילי גן העדן של מרסביט

ניסע הרחק צפונה בנוף מרשים של מדבר והרי גרניט, שטחם של בני שבט רנדילי (Randille). כיושבי המדבר כמעט ולא הוטרדו בני השבט על ידי הכובש הבריטי, ונותרו אותנטיים כיום כפי שהיו לפני כמאה שנה. נעלה מן המדבר להר הגעש מרסביט (Marsabit), המתמלא ערפילים עם בוא הלילה. ניכנס לנסיעת ספארי בשמורת מרסביט, נבקר  באגם גן העדן (Paradise Lake) השוכן בלוע הר הגעש. שמורת מרסביט ידועה בפילים גדולי החטים שחיים בה, ובאנטילופות קודו מסולסלות הקרניים. לקראת ערב נצא מן השמורה אל העיירה מרסביט. זוהי נקודה מרכזית בקרב שבטי צפון קניה, בה נמצא השוק המרכזי של האזור. לינה בשולי העיירה מרסביט.

יום 5

מדבר צ'לבי בואכה אגם טורקנה

יום נסיעה ארוך בו נרד מן ההר אל מדבר צ'לבי (Chalbi), המקום הצחיח ביותר בקניה, בין דיונות ושפכי בזלת. כאן משתרעים מישורי המלח הנרחבים של מדבר צ'לבי. זה גם ביתם של רועי גמלים, בני שבט גברה (Gabbra), אשר בשפתם "צ'לבי" משמעותו "חשוף ומלוח". נבקר בנאת המדבר קלצ'ה (Kalacha), בה רועים בני השבט את עדרי הגמלים שלהם, וחיים בבקתות קש עגולות ובבתי קבע מבוץ.

מן המדבר נרד במורדות הבזלת אל חוף אגם הטורקיז טורקנה (Turkana), האגם המדברי הגדול בעולם. נגיע אל חופו המזרחי של האגם, אותו מאכלסים בעיקר שני שבטים – שבט אל-מולו (El- Molo), הקטן שבשבטי קניה, ושבט טורקנה, אשר על שמו קרוי האגם. שבט טורקנה הוא הגדול ביותר בצפון קניה, ומונה כ-200,000 איש. אנשי השבט ידועים כלוחמים אמיצים ומוכשרים, הנחשבים לטובים ביותר במזרח אפריקה. נלון בלודג' בעיירה לויאנגלני, מרכז שבט הטורקנה.

יום 6

אגם טורקנה והשבטים שחיים לחופו

נתארח בכפרים של שבט האל מולו ושבט הטורקנה ונצפה באורחות חייהם, נצפה בתנינים, היפופוטמים ועופות המים של האזור. נבקר במוזיאון האנתרופולוגי החדש והמרהיב. נלון בלודג' בעיירה לויאנגלני, מרכז שבט הטורקנה.

ימים 7-8

דרך בקעת השבר עד אגם ברינגו

מאגם טורקנה נדרים לעבר מרלל, המרכז העיקרי של בני שבט הסמבורו באיזור. נעלה מחוף טורקנה בדרך יפה העוברת דרך הרי ניירו המרשימים אל רמות הסוואנה של שבט הסמבורו הצופות לעבר בקעת השבר.  לינה ליד מרלל. בבוקר המחרת נמשיך בנסיעתנו לעבר בקעת השבר ואגם ברינגו (Baringo Lake). זהו ביתם המסורתי של בני שבט הנג'מפס (Njemps Tribe), שבט מיוחד אשר מוצאו קרוב לשבטי המסאים – את שמו לקח מהאזור בו התיישב, ובניו אימצו דרך חיים של דייגים השונה משל קרוביו מגדלי הבקר. נצא לשוט במימיו המתוקים של האגם, נבקר באיי המגורים של השבט ונצפה בהיפופוטמים, תנינים ובעופות דורסים. לינה בברינגו.

יום 9

מברינגו אל אגם נקורו

נצא בנסיעה מברינגו דרומה לאורך בקעת השבר אל אגם נקורו, נבקר באגם אשר צבעו הכחול – ירוק נבלע לעיתים בצבע הוורוד כאשר להקות הפלמינגו שוהות בו. נערוך ספארי בשמורה. לינה בלודג' בקירבת שמורת הטבע.

ימים 10-11

אל מסאי מארה – אם השמורות בשיא הנדידה

נעלה במדרונות בקעת השבר וניסע דרך רכס מאו נארוק והעיירה המרכזית נארוק אל שמורת הטבע מסאי מרה. אחר הצהרים ובמשך כל היום למחרת נסייר ברחבי הסוואנה ולצד הנהרות ונצפה בשפע חיות הבר. בעונה זאת נדידת העדרים הגדולים של הגנו, הזברות וחלק מהאנטילופות מגיעים אל הסוואנה של שמורת מסאי מארה ובעקבותיהם הטורפים, אריות, ברדלסים, צבועים ועוד. זהו המעוז האחרון של חיות הבר ובעיקר העדרים הגדולים בעולם.

יום 12

אגם נייוואשה

הבוקר נצא בנסיעה מזרחה בחבל המסאים אל בקעת השבר ואל אגם ניוואשה – אגם המים המתוקים הדרומי ביותר בקניה. נתמקם בלודג' על שפת האגם. נצא לשייט באגם ניוואשה בשעת דימדומים עם שלל ציפורי מים, היפופוטמים ואולי גם אנטילופות שיורדות לשתות מן האגם.

ימים 13-14

אגם ניוואשה – ניירובי – חזרה ארצה

בשעות הבוקר נעלה מבקעת השבר אל הרמות הגבוהות בואכה ניירובי. נאכל ארוחת צהריים מסכמת לטיול. בשעות אחר הצהריים המאוחרות נצא אל נמל התעופה אשר בניירובי, לטיסה דרך יעד ביניים לתל אביב. נחיתה ביום ה-14 בשעות הבוקר המוקדמות.

  • טיול המתמקד באזורים שבטיים מסורתיים האחרונים באפריקה, חוויה אנתרופולוגית מיוחדת
  • לינה בלודג'ים ובתי מלון מהטובים בנמצא גם באזורים הנידחים בצפון קניה
  • ביקור בכפרי השבטים סמבורו, גברה, אל מולו, טורקנה ונג'מפס בצפון קניה
  • ביקור בשמורת הטבע של ספר המדבר סמבורו, ובשמורה היער ההררי מרסביט בלב המדבר
  • נופי המדבר וההרים המיוחדים של צפון קניה
  • ביקור באגמי בקעת השבר טורקנה, ברינגו, בוגוריה ונאייוושה
  • נסיעה בלנדקרוזרים אל האזורים הנידחים סביב אגם טורקנה והמדבר

רוצים לקבל עוד פרטים על הטיול?


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
25/07/2024 07/08/2024 אריק מסנגי $6,158 $432 $6,590

תוספת לחדר ליחיד: 790$

הנחה לילדים ונוער עד גיל 16 – 320$ לילדדגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסות בינלאומיות במסלול ת"א – אדיס אבבה - ניירובי ובחזרה, כולל מיסי נמל.
תחבורה: ג'יפים לנדקרוזרים מיוחדים לנסיעה בספארי ובאזורים נידחים, 4X4 בעלי עבירות טובה. עד 6-7 מטיילים ברכב עם נהג-מדריך מקומי מיומן דובר אנגלית. שניים עד שלושה ג'יפים בהתאם למספר המטיילים.
לינה: בלודג'ים כפריים ברמה סבירה עד טובה. במלונות מהטובים בנמצא באזורים נידחים בהתאם למצאי החדרים, תמיד בחדרים עם שירותים ומקלחות צמודים.
כלכלה: כל ארוחות בוקר וערב לאורך הטיול, מערב היום הראשון ועד בוקר היום האחרון. 9 ארוחות צהרים במהלך הטיול, חלקן ארוחות ארוזות. מים לשתיה לכל אורך הטיול.
קבוצה וצוות: 10-20 מטיילים. נהג-מדריך בכל רכב דובר אנגלית, ומדריך מצוות אקו טיולי שטח – אריק מסנגי.
דמי כניסה לאתרים ושמורות הטבע לאורך המסלול המצויינים בתכנית הטיול
דמי ביקור בכפרים שבטיים לאורך הדרך
תשר לנותני השירותים המקומיים
אשרת כניסה לקניה בסך 70$ לאדם.
דמי רישום וטיפול

מחיר הטיול אינו כולל

ביטוח רפואי ומטען
הוצאות בעלות אופי אישי
ארוחות שאינן כלולות, שתיה בארוחות
טיפ למדריך הישראלי.

לתשומת לבכם

אופי הטיול הינו טיול בג'יפים לנדקרוזרים בדרכי העפר הארוכות המגיעות אל אזורים מסורתיים בצפון קניה בהם נשמרה התרבות המסורתית השבטית. טיול אנתרופולוגי מרתק וגם בשמורות טבע אקזוטיות.
הלינה במקומות טובים או הטובים בנמצא, גם אם הם קשים לפרקים. טיול מרתק באזוריה הנידחים של צפון קניה שכולל נופים נפלאים, מפגש קרוב עם שבטים מרתקים ועם שפע של חיות הבר בשמורות.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה ויחול שינוי עד מועד הכרטוס, המחיר ישתנה בהתאם.
חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
לתשומת לבכם – ידוע לנו כי דרוש חיסון כנגד קדחת צהובה (!) עם זאת, ישנם רופאים שממליצים למטיילים מעל גיל 60 להימנע מקבלת החיסון. אנא התייעצו עם רופא טרם הרשמתכם לטיול ובמקרה של פטור מקבלת החיסון מפאת גילכם או מסיבה רפואית אחרת חובה להציג מכתב באנגלית ממשרד הבריאות אשר מאשר זאת.
חברות התעופה המגיעות לאפריקה אינן מאפשרות הושבה מראש (אף לא מטעמים רפואיים), על כן לא נוכל לארגן הושבה בהתאם לבקשה מוקדמת. אנו ממליצים להגיע לצ'ק אין מוקדם מהרגיל על מנת לתאם את הושבתכם בהתאם לרצונכם.
מאז 2001 קניה נמצאת ברשימת המדינות תחת אזהרות המסע של משרד החוץ והמטה ללוחמה בטרור. עם זאת, אנו מוציאים טיולים רבים לשם. היציאה לטיול היא על פי שיקול דעתו האישי של הנוסע.
התוכנית מתארת את אתרי הביקור ,אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים.
זמני טיסה ומסלול הטיסה יכולים להשתנות בהתאם לשיקולי חברת התעופה.
מיסי הנמל, הדלק ומחיר התעופה נכונים ליום פרסום הטיול. במידה והמחיר ישתנה, תחול התוספת על הנוסע.
מחיר הטיול נכון ליום פרסום הטיול, במידה וחברת התעופה אתיופיאן איירליינס תשנה את מועדי הטיסות ו/או תעלה את מחירן, ישתנה מחיר הטיול בהתאם לתוספת.
מחיר הטיול תלוי בין השאר במחיר הכניסה לשמורות הטבע על פי המחירים הרשמיים אותה מפרסמת ממשלת קניה. במידה וישתנו מחירי הכניסה יותאם מחיר הטיול בהתאם.

קצת על המדריך אריק מסנגי:

בן לאבא מטנזניה ואמא מאוקראינה. גדל בישראל ומצא את עצמו באפריקה. טס לכמה חודשים לטנזניה ובילה שנה באפריקה. מכיר את רואנדה על בוריה וחרש את טנזניה לאורכה ולרוחבה. אוהד מושבע של מדינות מזרח אפריקה. בנוסף מטייל וחוקר את אמריקה הלטינית והאיים הקריביים. איתו תבקרו במקומות שרק המקומיים מגיעים אליהם. אוהב לטייל בעולם, וללמוד על מה שיש לעולם להציע… חובש, מורה דרך בישראל ובוגר קורס "מדריכי טיולים" של אוניברסיטת חיפה. דובר את השפות: עברית, רוסית, אנגלית ומעט סווהילית. מדריך לרואנדה, דרום אפריקה, אתיופיה, נמיביה , קניה טנזניה וזנזיבר.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

טורקנה: מסע בצפון קניה

מהר מרסביט ועד אגם טורקנה במקום שמסתיים בו כביש האספלט, ונמתחת דרך עפר ארוכה וישרה שנעלמת צפונה […]

נעים להכיר, אצויו

שלום, שמי אצויו ואני יפנית. נולדתי, גדלתי והתחנכתי ביפן. כשהייתי בת 24 עזבתי את המולדת שלי, ומאז […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול שטח מיוחד לטורקנה

טיולי תרבות וטבע

צפון קניה בעקבות שבטים נידחים ושמורות טבע | 14 יום