טיול לרואנדה – ארץ אלף הגבעות

טיולי תרבות וטבע

מזכרון כואב לתקווה גדולה | 11 יום

רואנדה הידועה בכינויה "ארץ אלף הגבעות", בורכה בטבע ייחודי, בעלי חיים נדירים החיים בין הרי הגעש, יערות גשם ומישורים מרשימים. רואנדה מציעה למטייל נופים מרהיבים, אנשים חמים וחברותיים, וחוויות מיוחדות באחד מהמחוזות היפים בעולם; הרי געש וירונגה בצפון מערב המדינה, בהם מסתתרות בין יערות הבמבוק גורילות ההרים האחרונות בעולם; בחופי אגם קיוו נמצאים כמה מן החופים המיוחדים ביותר ביבשת, בעוד הפארק הלאומי יער ניונגווה מגן על שטחים נרחבים של יערות גשם עתיקים, והוא ביתם של פרימטים רבים ושמורת אקגרה במזרח המדינה אשר מהווה בית למגוון בעלי חיים ומתקיימים בה פרויקטים רבים של שיקום והשבה לטבע.  ומצד שני - קיגאלי, הבירה - מודרנית, בטוחה ומתוחכמת.

נכון, שמה של רואנדה עשוי להעלות זיכרונות על רצח העם הנורא שהכריע את המדינה ב -1994, אבל המדינה אימצה עתיד מבטיח ודינמי והיום היא יציבה ומתפתחת, מודל למדינות אפריקה אחרות, והתיירות היא שוב תורם מרכזי לכלכלה כשהתיירים בה מרגישים רצויים מאוד.

טיול זה יפגיש אותנו עם כל היופי שיש לרואנדה להציע וגם עם העבר הקשה ממנו היא עדיין משתקמת, בהדרכתו של ד"ר יהודה אריאלי, בעל וותק רב בהדרכה למזרח אפריקה.

מסלול הטיול

יום 1

תל אביב - קיגאלי

נצא בטיסת לילה לבירת רואנדה – קיגאלי, לאחר הנחיתה בדיקת קורונה בשדה התעופה ומשם נסיעה למלון עד קבלת התוצאות.

לינה: marriotte

ימים 2-3

מבט אל רצח העם, ספארי בשמורת הטבע אקאגרה

לאחר ארוחת הבוקר, נפגוש את המדריך המקומי ואיתו נצא לביקור לא קל אך משמעותי להבנת היעד בו נטייל בטיול זה; ביקור במוזיאון והאנדרטה לרצח העם ברואנדה. מקום זה הינו מקום מנוחתם האחרונה של יותר מ- 250 אלף קורבנות רצח העם שהתחולל כנגד שבט הטוטסי ברואנדה והוא מנציח את זכרם של יותר ממיליון אזרחים רואנדים שנהרגו במהלך 100 ימים ב- 1994 לצד פעילויות ליצירת מודעות ושמירה על השלום. נמשיך ונסע מקיגאלי לכיוון צפון מזרח לפארק הלאומי אקאגרה, אשר נקרא על שם נהר אקאגרה הזורם בגבולו המזרחי ונשפך לאגם Ihema. הפארק שוכן בצד המזרחי של רואנדה, בסמוך לגבול עם טנזניה ומורכב מיערות, ביצות, הרים נמוכים וסוואנה. השטח המגוון הוא ביתם של חיות בר רבות בניהן זברות, ג'ירפות, פילים, אריות, קרנף שהוחזר כחלק מהליך שיקום השמורה ומאות מיני ציפורים. לאחר ארוחת הצהרים נצא לנסיעת ספארי להכרות עם השמורה, ונסיים את היום בלודג' בתוך השמורה. לינה וארוחת ערב בשמורת אקגרה: Akagea game lodge. בשעות הבוקר המוקדמות של היום השני בשמורת אקאגרה נצא לנסיעת ספארי דרך שבילים שונים בפארק ונתקדם מדרום השמורה אל עבר הצד הצפוני שלה בחיפוש אחר הפילים, הבופאלו, הזברות, אנטילופות, אריות, קרנפים וחיות אחרות. לאחר הספארי נצא בנסיעה חזרה לקיגאלי.

יום 4

דרך ארמון המלך אל הטבע ביער ניונגווה

נצא בנסיעה לניאנזה (Nyanza), מקום משכנו ההיסטורי של ארמון המלך, שם נלמד על ההיסטוריה והתרבות הרואנדית. הבירה המסורתית של רואנדה הייתה מקום משכנו של האומוואמי (המלך) בניאנזה ומקום מושבו של המושל הקולוניאלי היה בבוטרה (Butare). נמשיך משם לשמורת הטבע ניונגווה (Nyungwe forest NP), יער גשם עם עצים גבוהים וצפופים, עם שטח של 1000 קמ"ר, מדובר ביער הגשם ההררי הגדול ביותר במזרח ומרכז אפריקה, מקום מושבם של כ- 250 סוגים שונים של ציפורים, פרפרים, סחלבים, שימפנזים ופרימטים נוספים. מדובר באחד מהיערות העתיקים ביותר באפריקה, שנותר ירוק גם בעידן הקרח, מה שמסביר את מגוון החי והצומח שבו. בצהרים נצא לטיול על גשרים תלויים (Canopy walk) בין העצים בחופת יער יפהפייה, תוך כדי ההליכה נוכל לחוות את היער מנקודת מבט חדשה, תוך כדי מעברי הגשרים התלויים בגובה 60 מ' מעל קרקעית היער בין עצי ענק אשר מהם נוכל לחוות את החי והצומח מהגובה. לינה בניונגווה.

יום 5

חיפוש השימפנזים

מוקדם בבוקר נצא אל שמורת היער למעקב אחר קופי האדם, השימפנזים. נמשיך ונקדיש את מהלך היום לטבע שבאזור השמורה, שכן יש האומרים שיער ניונגווה ((Nyungwe הוא האתר החשוב ביותר ברואנדה מבחינת מגוון ביולוגי, עם למעלה מ-1000 מינים של חיות בר. הפארק יפהפה, שופע וירוק להפליא, ובשעות הבוקר המוקדמות והערב המאוחרות מתכסה ב"סמיכה" של ערפילים.

יום 6

בדרך ה-Congo Nile Trail לאגם קיבויה

היום יוקדש לנסיעה על ה-Congo-Nile Trail – דרך עפר הנמתחת מ- Cyangugu בדרום ועד Gisenyi בצפון, מתפתלת בין ההרים הנושקים לאגם כשעצי אקליפטוס תוחמים את הדרך, ושולי ההרים מכוסים במטעי בננות. נוכל ליהנות מהנופים והכפרים המקומיים בדרך. לאחר ארוחת צהריים, נצא בשייט על האגם אל האיים הסמוכים – אי נפוליאון (Napoleon's island), ואי השלום (Amahoro Island). נמשיך אל צפון האגם, אל העיר גיסניי. נסיים את היום בהצטרפות אל הדייגים החוזרים מהדייג היומי שלהם. כגודל השלל גודל הקריאות ועוצמת השירים. נצטרף אליהם כשהם מעלים את הדגים מהרשתות.

יום 7

קונגו נייל טרייל ושמורת וולקאנוס

נצא להליכה של כשעתיים שלוש במסלול הקונגו נייל טרייל, בין כפרים, בתי ספר ומקומיים ששמחים להצטרף לטיול. בדרך יפיפיה, מצד אחד הגבעות הירוקות ומצד שני האגם העצום. אחר כך נמשיך לשמורת הרי הגעש (Volcanoes National Park) שבמחוז רוהנגרי. בשעות אחר הצהריים שייט קאנו רגוע בנהר מוקונגווה, דרך הגבעות הירוקות עם נוף מרשים של הרי הגעש. לינה באזור השמורה.

יום 8

טרק הגורילות

שמורת וולקאנוס היא מקום מושבן של גורילות ההרים וגם של חמישה מתוך שמונת הרי הגעש של הרי וירונגה: מוהבורה, קריסימבי, סבייניו, ביסוקה וגהינגה, המכוסים ביערות גשם ובמבוק. בשעות הבוקר המוקדמות נצא לסיור בעקבות הגורילות; נקום מוקדם בבוקר, ונצא למרכז השמורה, שם נקבל הסבר ממדריכי השמורה לפני שנתחיל בהליכה בחיפוש ביער הבמבוק. נשהה במחיצתם כשעה, שבמהלכה נוכל לראות אותם משחקים ונעים בין ענפי העצים או על הקרקע. אחר צהריים נשוב אל הלודג' המפנק שלנו באזור השמורה.

יום 9

שוק תוסס, החזרה לקיגלי

רוהנגרי Ruhengeri)) היא העיר הקרובה ביותר לפארק הלאומי וולקנוס. העיירה עצמה מאוד נעימה, ובמרכזה יש רשת קטנה של כבישים ושוק מרכזי שוקק חיים. לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור בשוק התוסס של העיר. נמשיך אל מוזיאון דיאן פוסי (Dian Fossey), אמריקאית שחקרה ופעלה רבות למען גורילות ההרים באזור והקימה את מרכז המחקר לגורילות ההרים. נמשיך ונסע לכיוון קיגלי הבירה.

ימים 10-11

קואופרטיב הנשים בקיגאלי, טיסה ארצה

ביומנו האחרון לטיול נצא לסיור קולינרי חוויתי בו נתלווה לנשים מקומיות הלוקחות חלק בקואופרטיב מקומי במהלך הסיור נערוך עם הנשים קניות בשוק המקומי, ולאחר מכן נבשל מטעמים מקומיים בהדרכתן. נסיים בארוחת צהרים חווייתית חגיגית ונהנה מהמטעמים שבושלו. נמשיך אל שדה"ת בזמן לטיסתנו ארצה. נחיתה בלילה, אור ליום 11.

יום

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

כרגע אין תאריכי יציאה קרובים לטיול

נשמח לשלוח לכם הודעה כשיקבעו התאריכים ולעניין אתכם בהרשמה.
השאירו לנו את פרטיכם בטופס המצורף וניצור עמכם קשר בהמשך.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.

תוספת ליחיד בחדר – 695 $דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסות ת"א – קיגאלי – ת"א עם אתיופיין דרך אדיס אבבה כולל מיסי נמל
לינה: בעיר הבירה במלון 5*, בשמורות ומחוץ לעיר הבירה בלודג'ים נעימים ברמת תיירות גבוהה.
תחבורה: רכבי 4X4 עם נהגים מקומיים, שייט על אגם קיוו.
כלכלה: כל הארוחות מההגעה ביום הראשון ועד ארוחת ערב ביום האחרון. מים מינרלים ופירות ברכבים.
קבוצה וצוות: 12-19 מטיילים, נהגים-מדריכים מקומיים ומדריך ישראלי מצוות אקו
דמי כניסה ולינה בשמורות הטבע
canopy walk שמורת יער Nyungwe.
פרמיט לטרק אל הגורילות
פרמיט לטרק אל השימפנזים.
פרמיט אקגרה
דמי רישום וטיפול
מסי נמל
תשר לנותני השירותים המקומיים
בדיקות קורונה כנדרש ברואנדה

מחיר הטיול אינו כולל

ביטוח אישי ומטען
אשרה לרואנדה אשר תשולם בכניסה למדינה (50$)
ארוחות ושתייה שאינן כלולות
הוצאות אישיות
בדיקת קורונה לפני היציאה מהארץ

הערות חשובות

אופי הטיול: טיול תרבות וטבע לרואנדה – מדינה שהתיירות עוד בחיתוליה; הטיול כולל נסיעות ברכבי 4X4, שייט ומסלולים רגליים בטבע, בעקבות בעלי חיים ובין כפרים. הטיול כולל מפגשים אותנטיים עם האוכלוסייה המקומית. הטיול כולל ימים בהם יש הליכות של מספר שעות ודורש כושר סביר.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה ויחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם
מחיר הטיול נכון ליום פרסום הטיול, במידה וחברת התעופה תשנה את מועדי הטיסות ו/או תעלה את מחירן, ישתנה מחיר הטיול בהתאם לתוספת.
הליכות הטבע במהלך הטיול (בשמורת יער Nyungwe לאורך ה-Congo Nile trail ובשמורת Volcanoes National Park) כרוכות במאמץ פיזי של מספר שעות ודורשות כושר סביר.
במהלך טיולי הטבע בעקבות בעלי החיים ייתכן כי הקבוצה תתפצל לקבוצות קטנות יותר בהתאם לדרישות פקחי הפארק.
מחיר הוויזה אינו כלול במחיר הטיול. עלות האשרה מונפקת עם הכניסה לרואנדה ועלותה נכון ליום פרסום הטיול 50$ לאדם. במידה ויחול שינוי בעלות הויזה תשולם התוספת ישירות בכניסה למדינה.
חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים

הערות לטרק הגורילות

מרגע ההגעה למשפחת הגורילות, ושימפנזים השהות במחיצתן מוגבלת לשעה בדיוק.
לאחר רכישת הפרמיט דמי הביטול עליו מלאים.
הכניסה לשמורת הגורילות מותנית בבריאות המטייל. מטייל חולה או מצונן לא יורשה ליטול חלק במפגש עם הגורילות.
ילדים מתחת לגיל 15 לא מורשים להיכנס לשמורת הגורילות.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

רואנדה – יוצאים מתוך הערפל

צילום: הדס זהבי למרות שמאחוריה היסטוריה עקובה מדם, מתחילה רואנדה להשתקם, ומסתבר שיש לה מה להציע לתיירים. […]

טרינידד – קרנבל בקצב הפחים

מק – שיין, נציג הממסד השמרני של האי טרינידד, בתקופת השלטון הבריטי במאה ה-19, הכריז בחמת זעם […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לרואנדה – ארץ אלף הגבעות

טיולי תרבות וטבע

מזכרון כואב לתקווה גדולה | 11 יום