טיול לרואנדה – ארץ אלף הגבעות

טיולי תרבות וטבע

מזכרון כואב לתקווה גדולה | 11 יום

רואנדה הידועה בכינויה "ארץ אלף הגבעות", בורכה בטבע ייחודי, בעלי חיים נדירים החיים בין הרי הגעש, יערות גשם ומישורים מרשימים. רואנדה מציעה למטייל נופים מרהיבים, אנשים חמים וחברותיים, וחוויות מיוחדות באחד מהמחוזות היפים בעולם; הרי געש וירונגה בצפון מערב המדינה, בהם מסתתרות בין יערות הבמבוק גורילות ההרים האחרונות בעולם; בחופי אגם קיוו נמצאים כמה מן החופים המיוחדים ביותר ביבשת, בעוד הפארק הלאומי יער ניונגווה מגן על שטחים נרחבים של יערות גשם עתיקים, והוא ביתם של פרימטים רבים ושמורת אקגרה במזרח המדינה אשר מהווה בית למגוון בעלי חיים ומתקיימים בה פרויקטים רבים של שיקום והשבה לטבע.  ומצד שני - קיגאלי, הבירה - מודרנית, בטוחה ומתוחכמת.

נכון, שמה של רואנדה עשוי להעלות זיכרונות על רצח העם הנורא שהכריע את המדינה ב -1994, אבל המדינה אימצה עתיד מבטיח ודינמי והיום היא יציבה ומתפתחת, מודל למדינות אפריקה אחרות, והתיירות היא שוב תורם מרכזי לכלכלה כשהתיירים בה מרגישים רצויים מאוד.

טיול זה יפגיש אותנו עם כל היופי שיש לרואנדה להציע וגם עם העבר הקשה ממנו היא עדיין משתקמת, בהדרכתה של ד"ר תמר שק אשר חיה ברואנדה 4 שנים בעבודה חינוכית עם יתומי רצח העם ויצרה קשר חזק עם המקום ואנשיו שנשמר עד היום.

מסלול הטיול

יום 1

תל אביב - קיגאלי

נצא בטיסת לילה לבירת רואנדה – קיגאלי, לאחר הנחיתה בדיקת קורונה בשדה התעופה ומשם נסיעה למלון עד קבלת התוצאות.

לינה: marriotte

יום 2

דרך ארמון המלך אל יער ניונגווה

לאחר ארוחת הבוקר, נפגוש את המדריך המקומי ואיתו נצא לביקור לא קל אך משמעותי להבנת היעד בו נטייל בטיול זה; ביקור במוזיאון והאנדרטה לרצח העם ברואנדה. מקום זה הינו מקום מנוחתם האחרונה של יותר מ- 250 אלף קורבנות רצח העם שהתחולל כנגד שבט הטוטסי ברואנדה והוא מנציח את זכרם של יותר ממיליון אזרחים רואנדים שנהרגו במהלך 100 ימים ב- 1994 לצד פעילויות ליצירת מודעות ושמירה על השלום.

נמשיך וניסע לניאנזה (Nyanza), מקום משכנו ההיסטורי של ארמון המלך, שם נלמד על ההיסטוריה והתרבות הרואנדית. הבירה המסורתית של רואנדה היתה מקום משכנו של האומוואמי (המלך) בניאנזה ומקום מושבו של המושל הקולוניאלי היה בבוטרה (Butare). אחרי הביקור נמשיך לבוטרה, שם נבקר במוזיאון הלאומי ובאתר זיכרון משמעותי נוסף. נמשיך משם לשמורת הטבע ניונגווה (Nyungwe forest NP), יער גשם עם עצים גבוהים וצפופים, עם שטח של 1000 קמ”ר, מדובר ביער הגשם ההררי הגדול ביותר במזרח ומרכז אפריקה, מקום מושבם של כ- 250 סוגים שונים של ציפורים, פרפרים, סחלבים, שימפנזים ופרימטים נוספים. מדובר באחד מהיערות העתיקים ביותר באפריקה, שנותר ירוק גם בעידן הקרח, מה שמסביר את מגוון החי והצומח שבו.

לינה בניונגווה. Top hill view

יום 3

הליכות טבע ביער ניונגווה

לאחר ארוחת הבוקר, נצא לטיול על גשרים תלויים (Canopy walk) בין העצים בחופת יער יפהפייה, תוך כדי ההליכה נוכל לחוות את היער מנקודת מבט חדשה, תוך כדי מעברי הגשרים התלויים בגובה 60 מ’ מעל קרקעית היער בין עצי ענק אשר מהם נוכל לחוות את החי והצומח מהגובה. לאחר ארוחת הצהריים נצא לטיול רגלי נוסף בו נחפש את קופי הקולובוס ואם ישחק לנו המזל נוכל לצפות בפרימטים נוספים וגם במגוון ציפורים אנדמיות המייחדות את האזור הזה. לינה בניונגווה.

יום 4

חיפוש השימפנזים ונסיעה בדרך ה-Congo Nile Trail לאגם קיבויה

מוקדם בבוקר נצא אל שמורת היער למעקב אחר קופי האדם, השימפנזים. לאחר התרעננות קלה נצא מיער הגשם ניסע לעיירה קיבויה (Kibuye), השוכנת בצד המזרחי של אגם קיוו (Lake Kivu). היום יוקדש לנסיעה על  ה-Congo-Nile Trail  – דרך עפר הנמתחת מ- Cyangugu בדרום ועד Gisenyi  בצפון, מתפתלת בין ההרים הנושקים לאגם כשעצי אקליפטוס תוחמים את הדרך, ושולי ההרים מכוסים במטעי בננות. נוכל ליהנות מהנופים והכפרים המקומיים בדרך. לאחר ארוחת צהריים, נצא בשייט על האגם אל האיים הסמוכים – אי נפוליאון (Napoleon’s island), ואי השלום (Amahoro Island). ובסיום נמשיך אל צפון האגם, אל העיר גיסניי.

לינה: serena

יום 5

קונגו נייל טרייל ושמורת וולקאנוס

נפתח את היום בקימה מוקדמת והצטרפות אל הדייגים החוזרים מהדייג היומי שלהם. כגודל השלל גודל הקריאות ועוצמת השירים. נצטרף אליהם כשהם מעלים את הדגים מהרשתות ונחזור למלון לארוחת הבוקר.  נצא להליכה של כשעתיים שלוש במסלול הקונגו נייל טרייל, בין כפרים, בתי ספר ומקומיים ששמחים להצטרף לטיול.בדרך יפייפיה, מצד אחד הגבעות הירוקות ומצד שני האגם העצום.

שם נבקר בשני קואופרטיבים מקומיים – האחד של דייגים והשני לייצור קפה. נלמד על חיי התושבים ונכיר את הפרוייקטים להם חלק חשוב בקיום המקומי. אחר כך נמשיך לשמורת הרי הגעש (Volcanoes National Park) שבמחוז רוהנגרי. בשעות אחר הצהריים שייט קאנו רגוע בנהר מוקונגווה,  דרך הגבעות הירוקות עם נוף מרשים של הרי הגעש.   לינה באזור השמורה.

יום 6

טרק הגורילות

שמורת וולקאנוס היא מקום מושבן של גורילות ההרים וגם של חמישה מתוך שמונת הרי הגעש של הרי וירונגה: מוהבורה, קריסימבי, סבייניו, ביסוקה וגהינגה, המכוסים ביערות גשם ובמבוק. בשעות הבוקר המוקדמות נצא לסיור בעקבות הגורילות; נקום מוקדם בבוקר, ונצא למרכז השמורה, שם נקבל הסבר ממדריכי השמורה לפני שנתחיל בהליכה בחיפוש ביער הבמבוק. נשהה במחיצתם כשעה, שבמהלכה נוכל לראות אותם משחקים ונעים בין ענפי העצים או על הקרקע. אחר צהריים נבקר בקואופרטיב נשים מעניין ברוהנגרי שמטרתו להעצים נשים בחייהן המקצועיים, האישיים והרוחניים. משם נמשיך בנסיעה בחזרה לקיגאלי. לינה בקיגאלי.: Marriott

יום 7

הפארק הלאומי אקאגרה

לאחר ארוחת הבוקר נצא בנסיעה מקיגאלי לכיוון צפון מזרח לפארק הלאומי אקאגרה, אשר נקרא על שם נהר אקאגרה הזורם בגבולו המזרחי ונשפך לאגם Ihema. הפארק שוכן בצד המזרחי של רואנדה, בסמוך לגבול עם טנזניה ומורכב מיערות, ביצות, הרים נמוכים וסוואנה. השטח המגוון הוא ביתם של חיות בר רבות בניהן זברות, ג’ירפות, פילים, אריות, קרנף שהוחזר כחלק מהליך שיקום השמורה ומאות מיני ציפורים.

לאחר נסיעת ספארי בשמורה, נמשיך אל הלודג’ לארוחת צהריים ולאחר מכן נצא לשייט אחר הצהריים בחלקו הדרומי של הפארק באגם Ihema העצום – הוא ביתם של היפופוטמים, תנינים ועופות מים רבים.

לינה בשמורת אקגרה: akagea game lodge

יום 8

ספארי בשמורת הטבע ומפגש אנושי עם אנשי רואנדה

בשעות הבוקר המוקדמות נצא לנסיעת ספארי, דרך שבילים שונים בצד הצפוני של השמורה בחיפוש אחר הפילים, הבופאלו, הזברות, אנטילופות, אריות, קרנפים וחיות אחרות. לאחר מכן נבקר בפרוייקט קהילתי מקומי אשר ייתן לנו אפשרות ליצור אינטראקציה עם האנשים המקומיים, תוך כדי ביקור בקואופרטיב דבש שבמהלכו נלמד על תהליכי הייצור בכוורת הדבורים ועד השלבים הסופיים של ייצור הדבש.

ניסע אל העיירה הסמוכה, נייגטרה. ללינת הלילה

לינה: epic

יום 9

לייבש את הדמעות באגהוזו-שלום

לאחר ארוחת הבוקר נצא בנסיעה אל כפר הנוער אגהוזו-שלום (Agahozo-Shalom). הכפר הוקם ב-2008 לאחר שפילנטרופית יהודייה בשם אן היימן נחשפה לעובדה הקשה כי רצח העם הותיר אחריו 1.2 מיליון יתומים ברואנדה וכי למדינה אין מענה או מסגרות תומכות לילדים אלה. ההשראה לכפר הגיעה מכפרי הנוער שהוקמו בישראל לאחר השואה והוא מתפקד כתיכון עם פנימייה, שמטרתה לאפשר תהליך של ריפוי על ידי יצירת אווירה משפחתית ותומכת. לאחר הביקור בכפר ומפגש עם התלמידים נחזור למלוננו בקיגאלי.

ימים 10-11

סיור פרידה בקיגאלי – טיסה ארצה

ביומנו האחרון לטיול נצא לסיור קולינרי חוויתי בו נתלווה לנשים מקומיות הלוקחות חלק בקואופרטיב מקומי במהלך הסיור נערוך עם הנשים קניות בשוק המקומי, ולאחר מכן נבשל מטעמים מקומיים בהדרכתן. לאחר ארוחת הצהריים החוויתית, נבקר בשוק מקומי תוסס וצבעוני בו ניתן לרכוש גם מזכרות ואומנות מקומית, ומשם נמשיך ונבקר בקולקטיב של אומנים רואנדים צעירים המתמחים באמנות אפריקאית עכשווית. נסיים בארוחת ערב חגיגית במסעדה מקומית ממנה נמשיך אל שדה”ת בזמן לטיסתנו ארצה. נחיתה בלילה, אור ליום 11.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

כרגע אין תאריכי יציאה קרובים לטיול

נשמח לשלוח לכם הודעה כשיקבעו התאריכים ולעניין אתכם בהרשמה.
השאירו לנו את פרטיכם בטופס המצורף וניצור עמכם קשר בהמשך.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.

תוספת ליחיד בחדר – 695 $דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסות ת"א – קיגאלי – ת"א עם אתיופיין דרך אדיס אבבה כולל מיסי נמל
לינה: בעיר הבירה במלון 5*, בשמורות ומחוץ לעיר הבירה בלודג'ים נעימים ברמת תיירות גבוהה.
תחבורה: רכבי 4X4 עם נהגים מקומיים, שייט על אגם קיוו.
כלכלה: כל הארוחות מההגעה ביום הראשון ועד ארוחת ערב ביום האחרון. מים מינרלים ופירות ברכבים.
קבוצה וצוות: 12-18 מטיילים, נהגים-מדריכים מקומיים ומדריכה ישראלית מצוות אקו – ד"ר תמר שק.
דמי כניסה ולינה בשמורות הטבע
canopy walk שמורת יער Nyungwe.
פרמיט לטרק אל הגורילות
פרמיט לטרק אל השימפנזים.
פרמיט אקגרה
דמי רישום וטיפול
מסי נמל
תשר לנותני השירותים המקומיים

מחיר הטיול אינו כולל

ביטוח אישי ומטען
אשרה לרואנדה אשר תשולם בכניסה למדינה (50$)
ארוחות ושתייה שאינן כלולות
הוצאות אישיות

הערות חשובות

אופי הטיול: טיול תרבות וטבע לרואנדה – מדינה שהתיירות עוד בחיתוליה; הטיול כולל נסיעות ברכבי 4X4, שייט ומסלולים רגליים בטבע, בעקבות בעלי חיים ובין כפרים. הטיול כולל מפגשים אותנטיים עם האוכלוסייה המקומית וביקור בכפר הנוער אגהוזו-שלום. הטיול כולל ימים בהם יש הליכות של מספר שעות ודורש כושר סביר.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה ויחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם
מחיר הטיול נכון ליום פרסום הטיול, במידה וחברת התעופה תשנה את מועדי הטיסות ו/או תעלה את מחירן, ישתנה מחיר הטיול בהתאם לתוספת.
הליכות הטבע במהלך הטיול (בשמורת יער Nyungwe לאורך ה-Congo Nile trail ובשמורת Volcanoes National Park) כרוכות במאמץ פיזי של מספר שעות ודורשות כושר סביר.
במהלך טיולי הטבע בעקבות בעלי החיים ייתכן כי הקבוצה תתפצל לקבוצות קטנות יותר בהתאם לדרישות פקחי הפארק.
מחיר הוויזה אינו כלול במחיר הטיול. עלות האשרה מונפקת עם הכניסה לרואנדה ועלותה נכון ליום פרסום הטיול 50$ לאדם. במידה ויחול שינוי בעלות הויזה תשולם התוספת ישירות בכניסה למדינה.
חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים

הערות לטרק הגורילות

מרגע ההגעה למשפחת הגורילות, ושימפנזים השהות במחיצתן מוגבלת לשעה בדיוק.
לאחר רכישת הפרמיט דמי הביטול עליו מלאים.
הכניסה לשמורת הגורילות מותנית בבריאות המטייל. מטייל חולה או מצונן לא יורשה ליטול חלק במפגש עם הגורילות.
ילדים מתחת לגיל 15 לא מורשים להיכנס לשמורת הגורילות.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

רואנדה – יוצאים מתוך הערפל

צילום: הדס זהבי למרות שמאחוריה היסטוריה עקובה מדם, מתחילה רואנדה להשתקם, ומסתבר שיש לה מה להציע לתיירים. […]

מסע להרי הקצ’קר בתורכיה

הפסגות המושלגות של הרי הקצ’קר, אגמי טורקיז, חופי הים-השחור, תושבים מקומיים על תלבושותיהם המסורתיות, תרבות חקלאית, מפלי […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לרואנדה – ארץ אלף הגבעות

טיולי תרבות וטבע

מזכרון כואב לתקווה גדולה | 11 יום