טיול מקיף אל איי כף ורדה צילום: שמחה רז

טיול ייחודי אל איי כף ורדה כולל הקרנבל במינדלו

טיולי תרבות וטבע

בהדרכת בן קציר | 12 יום

אי שם באוקיאנוס האטלנטי מול חופי סנגל שוכן לו ארכיפלג האיים של כף ורדה. קבוצת איים געשיים שהתגלו לראשונה במאה ה 15 ע"י הפורטוגזים במסעותיהם דרומה לאורך  חופיה המערביים והמסתוריים של אפריקה במטרה לגלות את הדרך להודו. ארץ קטנה, וגעגועים אין סופיים אליה, שרה סזאריה אבורה, ובשירתה המופלאה והמרגשת עוררה בנו סקרנות גדולה להכיר ולפגוש את הארץ על נופיה הייחודיים אנשיה ותרבותם.

הפורטוגזים יישבו את האיים וייבאו אליהם עבדים ממערב אפריקה.

בעקבות גילוי יבשת אמריקה התפתח מאוד המסחר הימי באוקיינוס האטלנטי; איי כף ורדה נמצאו על נתיבי השייט בין אירופה, אפריקה ודרום אמריקה, והדבר הביא לשגשוג כלכלי. גם הפיראטים לטשו עיניהם אל העושר והתקיפו את האיים פעמים רבות.

תושבים רבים הגרו אל האיים ונוצרה אוכלוסייה מגוונת עם מסורת עשירה בעלת מאפיינים אירופאים, דרום אמריקאים ואפריקאים גם יחד. הזמרת הידועה סזאריה אבורה הייתה ילידת האיים ושילבה בשיריה את המקצבים הדרום אמריקאים, השפה הפורטוגזית והאופי האפריקאי של האיים.

טיולינו אל איי כף ורדה הינו טיול המשלב היכרות חווייתית עם המוזיקה המקומית, טיולי טבע בין נופים מרתקים ומפגש עם האנשים, תרבותם ואורח חייהם  הייחודי. שיא הטיול בקרנבל הססגוני אותו נחגוג במינדלו - ברזיל הקטנה. הטיול יספק מפגשים עם אוכלוסיות מסורתיות ומודרניות מרתקות, נופים מרהיבים וסיפור היסטורי מרתק שהשפעותיו ניכרות עד היום.

מסלול הטיול

יום 1

תל אביב - ליסבון

בשעות הבוקר נטוס מתל אביב אל ליסבון.

עם הנחיתה בליסבון נצא לתור את אתריה המרכזיים של בירת אמפרית מגלי העולם החדש : מגדל בלם, האנדרטה למגלי הארצות. לאחר הסיור נמשיך המלון ללינה לפני המשך הטיסה לאיים למחרת.

Photo by ingusk

יום 2

ליסבון -כף ורדה - פראייה וסביבתה

בבוקר נצא לטיסה מליסבון אל האי סנטיאגו (Santiago) הגדול והמרכזי באיי כף ורדה. לאחר הנחיתה נצא לסיור בעיר פראייה ובסביבתה; ניסע דרך כבישי האי הגעשי אל העיר העתיקה Cidade Velha בשמה הפורטוגזי, אתר מורשת עולמי שהוא המקום בו הקימו הפורטוגזים את ההתיישבות הראשונה באיים במאה ה- 15 ואת נקודת המסחר בעבדים. נסייר בין בתים בעלי ארכיטקטורה קולוניאלית מקורית, נבקר בכנסייה הקולוניאלית העתיקה ביותר בעולם ונראה עדויות לסחר העבדים אשר התקיים באי בעבר. נעשה גם הליכה קצרה באזור Ribeira Grande, נבקר במבצר העתיק ונשוב אל העיר פראייה. אם יאפשר הזמן נבקר בעיר פראייה, על בתיה הקולוניאליים המרשימים, ואת הרובע ההיסטורי (ה-Plateau). ארוחת ערב ולינה בפראייה.

Photo by barbarico

יום 3

האי סנטיאגו

נצא לטיול מקיף באי סנטיאגו. נבקר בשוק של העיר אסומדה (Assomada) ובבית ילדותו של הגיבור הלאומי אמיליו קאברל. נעצור לתצפיות נוף מרשימות על ההרים המרשימים של האי סנטיאגו. נעצור להפסקת צהרים במפרץ הדייגים של העיירה הצפונית טראפל (Tarafal) והמעוניינים יוכלו לטבול בים. אחר הצהרים נשוב לפראייה בנסיעה נופית דרך החוף המזרחי של סנטיאגו. בדרך נעצור לבקר בקהילה המיוחדת של כפרי הרבלאדוס (המהפכנים). ארוחת ערב בליווי מוסיקה מקומית בסנטיאגו.

יום 4

סיור עירוני וכפרי באי פוגו

טיסת קצרה אל האי השכן פוגו (Fogo), ואל העיירה סאו פליפה (Sao Filipe). נצא לסיור במרכז העיר הקולוניאלית העתיקה. נבקר במוזיאון המציג את התפרצות הר הגעש שהתרחשה באי.

יום 5

האי הגעשי פוגו

האי פוגו כולו הינו הר געש עצום שפסגתו מתנשאת לגובה של 2829 מ', במרכזו לוע עתיק. אדמת הקלדרה הפוריה משכה אליה מתיישבים חקלאיים שגידלו בה עצי פרי נשירים ובעיקר כרמים ליין. לרוע המזל בנובמבר 2014 התפרץ ההר לכיוון הקלדרה והלבה כסתה את שני הכפרים. בדרכנו נחצה את שפכי הלבה שזרמו מהלוע לכיוון האוקיינוס בתקופות שונות. נחצה כפרים בהם נראה מקרוב את הגידולים החקלאיים ואת מטעי הקפה המשפחתיים. בסיורנו נעלה אל ההר, נסייר בקלדרה, ביינות לשפכי הלבה , נבקר בכפרים ההרוסים, נאכל ארוחת צהריים מסורתית בבית משפחה מקומית ונבקר בחווה לייצור יין. לקראת ערב נגיע אל המלון הממוקם בנוף הנוצר מההתפרצות הגעשית.

Photo by Thomas

יום 6

פוגו – סנטיאגו – סאו ויסנטה

נסיעה דרך החלק הצפוני של האי  בשעות הבוקר נמשיך לחקור את סביבת הר הגעש, לקראת הצהריים נגיע אל העיירה Mosteiros  השנייה בגודלה בפוגו שם נאכל צהריים ונטעם מהקפה המקומי. נמשיך בדרכנו מסביב לאי עד לחזרה אל סאו פליפה. נצא בטיסה חזרה אל האי סנטיאגו ממנו נמשיך אל האי סאו ויסנטה (Sao Vicente). ננחת בעיר מינדלו – עירה של הזמרת הנודעת סזאריה אבורה, העברה למלון לארוחת ערב ולינה.

Photo by Monita Studios

יום 7

המעבר לאי סנטו אנטאו

בבוקר נעלה למעבורת שתחצה את המייצר אל האי ההררי הסמוך סנטו אנטאו (Santo Antao). נעגון בנמל פורטו נובו (PortoNovo) ומשם נטפס ברכב אל לב האי ההררי בדרך נופית עוצרת נשימה .בדרכנו מעלה נעבור מאזור צחיח (מדבר בצל הגשם) אל לב ההר המבותר בקניונים ועמקים פוריים, בדרכנו תצפיות מרשימות ונוף מרהיב. נעצור לתצפית אל cova crater. נצא להליכה נעימה בין הכפרים ומטעי הסוכר. לינה בכפר הדייגים הציורי פונטה דה סול.

Photo by Igor Tichonow

יום 8

סיור אתרים ומסלול הליכה בסנטו אנטאו

נצא להליכה ב"דרך האהבה" בין נופי טרסות מעובדות וים כחול לכפר הנסתר, פונטניאש, כפר ציורי היושב על מדרון תלול ובתחתיתו צוקים שחורים נושקים לים. בדרך ניראה בית קברות יהודי קטן. ניראה גם את העיירה סינגוגה. נמשיך וניסע אל עמק פאול (Paul valley), המקום הירוק ביותר באיי כף ורדה. לסיום הליכה קצרה בעמק המכשפות ג'נלה בו כתובת מסתורית שנחקקה על אבן לפני מאות שנים. נבקר במזקקה מסורתית לייצור רום הקשורה באופן מפתיע לסיפור היהודי. לקראת ערב נגיע אל המלון בפורטו נובו.

יום 9

מעבר לסאו ויסנטה טיול טנדרים בסאו ויסנטה ותחילת הקרנבל

לאחר ארוחת הבוקר נצא במעבורת חזרה אל האי סאו ויסנטה. נעלה על טנדרים פתוחים ונצא לטייל באי המדברי סאו ויסנטה ניסע בדרכי עפר אל אחד החופים היפים של האי, נבקר בדיונות החול של חוף פראייה גראנדה (Praia Grande), נבקר בכפרים קטנים, ולסיום נעלה לתצפית אל הנקודה הגבוהה ביותר באי, מונטה ורדה. אחר הצהריים נצא לסיור בשכונת Ribeira Bote שנחשבת לשכונה הקשה באי ותושביה מתמודדים גם היום עם בעיות סוציו-אקונומיות רבות, יחד עם זאת השכונה תוססת. נתוודע למציאות המורכבת ונתרשם מהמוזיקה והאומנות אשר נמצאים בכל פינה. בשעות הערב יחל הקרנבל וצעדת הסמבה המקומית היא חוויה בלתי נשכחת.

יום 10

הקרנבל במינדלו

יום זה יוקדש לחגיגות הקרנבל, בבוקר נשוטט בעיר ונצפה בהכנות האחרונות לקרנבל. נבקר בבית מלאכה משפחתי לבניית גיטרות וקוואקיניו,  ובעוד מספר מקומות תוססים בעיר שיאפשרו לנו לחוות את החגיגות במיטבן. בשעות אחר הצהרים נשב במרפסות המלון לצפות בחגיגות הקרנבל, ולחילופין נצא להסתובב בקרב החוגגים, לצלם, להשתתף ולשמוח עם הכף וורדיאנים עד תום החגיגות בשעות הערב.

ימים 11-12

פרידה מהאיים – ליסבון – תל אביב

בשעות הבוקר ניפרד מהאי סאו ויסנטה וניסע אל שדה התעופה ממנו נמשיך בטיסה אל ליסבון בה נלון הלילה. למחרת נמשיך בטיסה ארצה.

  • קבוצה קטנה עד 20 מטיילים.
  • חגיגות הקרנבל במינדלו.
  • לינה בנוף הר הגעש פוגו.
  • הליכה ב"דרך האהבה".
  • יום טיול בליסבון.

רוצים לקבל עוד פרטים על הטיול?


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
12/02/2023 23/02/2023 בן קציר €4,670 €115 €4,785 €100 הנחה לנרשמים עד 18/10/2022

* תוספת ליחיד בחדר: 675 €

קצת על מדריך הטיול בן קציר:
בעל תואר ראשון בחקלאות וביוטכנולוגיה מהאוניברסיטה העברית ולימודי אפריקה באוניברסיטה הפתוחה. בוגר קורס מדריכי טיולים מטעם אוניברסיטת חיפה. סטודנט לתואר שני בביולוגיה אבולוציונית באוניברסיטת חיפה. עסק בעשור האחרון בפעילות ענפה, עזרה לילדי הרחוב של קטמנדו, פרויקטים של בריאות הציבור באתיופיה, חקלאות בהאיטי וחינוך לא פורמאלי במלאווי – מאמין בתיירות ככלי פיתוח מהמעלה הראשונה. מדבר שוטף אמהרית, נפאלית וקריאול ויכול לשיר שירי ילדים ב- 12 שפות שונות, אוהב אדם, טבע וחיות.

 

 דגשים מיוחדים

הטיול כולל

טיסות בינלאומיות וטיסות פנים כמפורט במסלול הטיול.
תחבורה: אוטובוס תיירים, טנדרים פתוחים, הפלגות במעבורות ובסירות ממונעות. טיסות ומעבורות בין האיים.
לינה: לינה במלונות טובים (4 כוכבים) או הטובים בנמצא.
כלכלה: כלכלה מלאה לאורך כל הטיול באיים מלבד ארוחה אחת ביום הקרנבל.
כניסה לאתרים למוזיאונים ולשמורות הטבע כמפורט.
כל הפעילויות במהלך הטיול כמפורט בתוכנית.
ויזה לכף ורדה.

הטיול אינו כולל

ביטוח רפואי ומטען.
בדיקות קורונה.
ארוחות שאינן כלולות.
שתיה בארוחות.
הוצאות אישיות.

לתשומת ליבכם

אופי הטיול: טיול אל איי כף ורדה, המקפל בתוכו את סיפור העבדות והתפתחות איי האוקיינוס האטלנטי, עם ההתיישבות בעולם החדש של אמריקה. זהו טיול בתנאים נוחים, הכולל נסיעות באוטובוס, משלב הליכות רגליות והרבה מפגשים בלתי אמצעיים עם אנשי האיים.
קבוצה וצוות: 14 - 26 מטיילים, מדריך מצוות אקו – בן קציר, נהגים ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.
חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש להפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים. אנו ממליצים לפנות למרפאתו של פרופסור שוורץ בבית חולים תל השומר.
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים.
התכנית מציינת הופעות מוסיקה מקומיות במהלך הטיול – ימי ההופעות עלולים להשתנות במהלך הטיול.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה ויחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם.
מחיר הטיול נכון ליום פרסום הטיול, במידה וחברת התעופה תשנה את מועדי הטיסות ו/או תעלה את מחירן, ישתנה מחיר הטיול בהתאם לתוספת.
מחיר הטיול מבוסס על טיסות הפנים הרצויות בהתאם לתכנית הטיול. עם זאת טרם אושרו טיסות הפנים בכף ורדה ואישור ההזמנות יתאפשר רק לאחר שהטיסות המבוקשות יהיו זמינות במערכת. במקרה בו לו"ז טיסות הפנים או מחירן לא יהיה תואם את ההצעה, תעודכן ההצעה הסופית בהתאם.
אין הושבה מראש בחברת TAP – ההושבה תתבצע במעמד הצ'ק אין.
סדר הביקורים בכל אי עשוי להשתנות בהתאם ללו"ז הטיסות הסופי והחלטת המדריך בשטח.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

ההיסטוריה הקדומה של מערב אפריקה – גאנה ומאלי

השרידים הקדומים ביותר של בני אנוש במערב אפריקה, כלי אבן וחפצים, מתוארכים לכ-200 אלף שנים, ומיוחסים ל'הומו […]

שבט ההדזא-הדזאבה אגם הייסי טנזניה

באזור ימת הסודה אגם אייאסי בצפון-טנזניה חיים כ-1,750-700 בני ובנות הדזא (הדזאבה, הדזאפי) החיים כמו בתקופת האבן, […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול ייחודי אל איי כף ורדה כולל הקרנבל במינדלו

טיולי תרבות וטבע

בהדרכת בן קציר | 12 יום