טיול לקירגיזסטן

טיולי תרבות וטבע

מסלול ג'יפים מיוחד בביצוע נהגים מקומיים מקצועיים 13 יום בהדרכת אניה קוזלובה | 13 יום

ברוכים הבאים למסע שטח בקירגיזסטן, המדינה המרשימה של מרכז אסיה. בטיול שלנו נחצה את רכסי הרי הטיאן-שאן, נחזה בנופים מרהיבים, נבקר באתרי מורשת, נפגוש מקומיים החיים ביורטים ונחשף לאירוח המסורתי של העם הקירגיזי. הטיול שלנו מותאם לחובבי טבע אשר רוצים ורוצות לגלות יעד חדש וליהנות מהרפתקה לא רגילה. החודשים יולי ואוגוסט הם זמנים מאד מיוחד לביקור במדינה. השדות והיערות בשיא צבעם הירוק והעדרים הגדולים נמצאים בעיצומה של עונת המרעה, הנוודים יושבים על הרמות הגבוהות וניתן עדיין לראות רצועות שלג דקות אחרונות על קצוות ההרים מתחת לקו הרקיע. טיולנו יתנהל בג'יפים עם נהגים מקומיים מיומנים, המאפשרים למטיילנו חופש מוחלט להנות מן הדרכים, הנופים, התרבות וכל מה שמדינה מופלאה זו מציעה לנו, על מנת ליצור הנאה בלתי נשכחת שתלווה אתכם גם שנים אח"כ.

קירגיזסטן, מדינה צעירה (קיבלה את עצמאות ב- 1991) והררית הנמצאת במרכז אסיה. בדרכים החוצות אותה עברו לפני מאות שנים שיירות 'דרך המשי' מסין לאירופה. זוהי ארץ בעלת נופים אלפיניים גבוהים, קרחונים ואגמים יפהפיים, דבר שהופך אותה לאטרקטיבית מאוד לחובבי טבע ונוף. נקפוץ בין עמקים וכפרים ונפגוש במסורת, נטעם מהמטבח ונחווה בעצמנו אורחות חייהם המיוחדים. נישן במחנות יורטים - אוהלי הנוודים, נחצה נחלים, נעבור במעברי ההרים הגבוהים, נצפה בעדרי צאן ובקר ואפילו יאקים, נפגוש מקומיים המגדלים סוסים, נבקר בפינות קסומות, נחזה בשטחי המרעה העצומים של ונעפיל לנקודות נוף מדהימות ביופיין. 

מסלול הטיול

יום 1

ת"א - בישקק

נעלה על טיסה לבישקק (Bishkek) בירת קירגיזסטן דרך יעד מקשר.

יום 2

בישקק בירת קירגיזסטן

ננחת לפנות בוקר, נאסוף את המזוודות ונצא מהשדה. נעלה על המיניבוס שלנו ולאחר נסיעה של כחצי שעה נגיע לבית מלון בבישקק ונאכל ארוחת בוקר, נקבל חדרים וננוח כארבע שעות. אחרי שנתעורר נצא לסיור רגלי קצר דרך הפארקים היפים בסמוך עד שנגיע לכיכר אלא-טו (Ala-Too Square) שהיא הכיכר המרכזית של העיר, נראה את בניין הפרלמנט ואת שדרות צ'וי שחוצים את העיר ונקבל הסבר מקיף על הסיפורים שמלווה את המדינה מאז הקמתה. נאכל ארוחת צהריים ולאחר מכן נצא להסתובב באחד השווקים השוקקים והצבעוניים ביותר במרכז אסיה – אוש בזאר (Osh Bazaar). בשוק נהנה מהצבעים והריחות, נכיר לראשונה את מושגי היומיום המקומיים ונפגוש המון פרצופים מעניינים ודוכני ממכר בסגנון שייחודי למדינה. נחזור אחה"צ להתארגנות במלון ולתדריך לנסיעה בג'יפים לקראת מחר ומשם נמשיך לארוחת ערב. לינה בבית מלון בבישקק.

יום 3

בדרך אל הכפר

לאחר ארוחת הבוקר נערוך חלוקה מסודרת של המטיילים אל הג'יפים והנהגים שילוו אותם מעכשיו. נצא ישר מהעיר ונעלה בנסיעה במקביל לרכס ההרים בדרך נופית יפיפייה. ניסע על דרך בישקק-אוש, חלק מכביש הפמיר המחבר את טג'יקיסטן וקירגיזסטן. זוהי אחת הדרכים היפות בעולם, ובמהלך הנסיעה נהנה מנופים עוצמתיים ונעצור בנקודות תצפית ייחודיות. בדרכנו נחצה קניונים מרהיבים וכן עמקים של רכס הטיאן שאן המרכזי. נחצה גם את מעבר ההרים הדרמטי טויה אשו (Tuya Ashuu Pass) בו הכביש עובר בגובה של 3586 מ' ומשקיף על שני העמקים שמשני צדדיו – עמק צ'וי ממנו נעלה, ועמק סוסמיר אליו נרד. נמשיך אל הכפר קיזיל-אוי (Kyzyl Oi), כפר פסטורלי בלב ההרים, שהיה אחד מהכפרים הבודדים בקירגיזסטן על נתיבי דרך המשי האגדית. אחרי הצהרים נגיע אל הכפר ונתמקם בבתי משפחות מקומיות. נסעד את ארוחת הערב בביתה של משפחה מקומית, שם גם נעביר את הלילה. ארוחת ערב ולינה בכפר קיזיל-אוי (Homestay).

יום 4

תרבות מרכז אסיה במיטבה

הבוקר נחווה את את התרבות המקומית ונחזה במשחק טרטיש (Ulak-Tartysh), אחד ממשחקי הסוסים העתיקים ביותר הפופולריים בקרב עמי מרכז אסיה. באופן מסורתי מתקיים המשחק בחגים, חתונות, באביב, לפני פתיחת עונת החקלאות, ובסתיו, לאחר הקציר. השחקנים רוכבים על סוסים ועוטים בגדי צמר גפן רכים, מגפיים גבוהות וקסדות, ומתחרים כדי לשאת פגר עז או כבש למטרה. המנצח, הנושא את הגביע ראשון לקו הסיום, מקבל פרס.  (מותנה בקיומו של האירוע). נשלים את ביקורנו בכפר ונמשיך בנסיעה אל אגם סון קול (Son Kul) האלפיני, השוכן בגובה 3016 מ' ומוקף ברכס סון קול (Son Kul Range, בגובה 4042 מ') ורכס מולדו טאו (Moldo Too Range, בגובה 3900 מ'). נצא למסלולי הליכה או נסיעה ונהנה מתצפיות המשקיפות לכיוון האגם ומארוחת ערב ביורטה של נוודים מקומיים. לינה ביורטות זוגיות ומפנקות לחופו של אגם סונגקול.

יום 5

אגם סונגקול

בלה חצי יום בסביבות אגם סון קול, בהליכות ובחקר הסביבה המרהיבה, כאשר האמיצים יוכלו לטבול באגם (מומלץ!). לאחר ארוחת הצהרים , נמשיך במסענו לקראת נארין (Naryn .) בדרכנו נוכל לראות נופים מקסימים, וגם כן מעבר הררי מרגש. ארוחת ערב ולינה בנארין.

יום 6

טאש רבאט – קראוואנסראי (חאן שיירות) על דרך המשי

הבוקר נצא בנסיעה דרך נופי הרים מושלגים, כפרי חקלאים, יורטות נוודים ורועי כבשים, הנמנים בקרב הנוודים האמתיים שעדיין חיים ביורטות בהרים; נכיר את המשקה הלאומי קימיז (Kymyz) – חלב סוסה מותסס עם אלכוהול. בצהרי היום נגיע אל קראוואנסראי טאש רבאט ( ,(Tashrabatפונדק היסטורי על פני דרך המשי בגובה 3,000 מ'. ניכנס פנימה ונראה כיצד שימש כמלון להולכים על דרך המשי ממגוון רחב של מדינות ותרבויות, ונלמד איך התרחש המסחר במסלול זה ואיך התנהלו השיירות. בקרוואנסראי ישנו ההולכים על הדרך ונחו מהדרך הקשה, החליפו בהמות וגמלים, החליפו סחורות ומכרו חלק, והעבירו ידיעות על המתרחש באזורים אחרים לאורך הדרך. נחזור לנארין לארוחת ערב ולינה במלון.

יום 7

מעבר ההרים טוסור

אחרי ארוחת בוקר מוקדמת נצא ליום שטח מאתגר, נעצור בחיבור הנהרות נרין הגדול ונרין הקטן, משם נכנס אל עמק אקי-נרין המרהיב, נעבור דרך נוף של יערות, נהרות, והרים מושלגים, כשלכול אורך הדרך מפוזרות יורטים של נוודים וסביבם מסתובבים עדרי סוסים ויאקים. נעצור לפיקניק במקום יפה ונתחיל לעלות בדרך לא פשוטה אל מעבר טוסור (Tosor Pass) הנמצא בגובה 3,893 מטר, בסמוך לרמה גבוהה ושטוחה העונה על אותו שם. נמשיך בנסיעה דרך עמק ברסקון (Barskoon) ונתגלגל בסרפנטינות היפות לכיוון אגם איסיק-קול Lake) Issyk Kul) אליו הנהר שנסענו לאורכו נשפך. את היום נסיים במלון סמוך לאגם בעיירה קאג'יסאי (Kajisay). ארוחת ערב בקאג'יסאי.

יום 8

עמק מהאגדות וערוץ שבעת השוורים האדומים

אחרי ארוחת בוקר נצא בנסיעה לעבר מקום מקסים בו נערוך טיול הליכה קליל בעמק האגדות הציורי סקזקה (Skazka), בו הרי החול הצבעוניים מזכירים דמויות מסרטי דיסני. לאחר הטיול היפיפה נעצור לפגישה והדגמה של מסורת קירגיזית עתיקה, ציד בעזרת עיט זהוב. בתצוגה נביא סיפור נוסף של קשר תלות ייחודי בן אדם לבעל חיים ונגע באלמנטים התרבותיים והסביבתיים של התופעה. לאחר מכן ובזמן שהשמש תעלה גבוהה מספיק, נסע לאגם ונערוך פיקניק נהדר על החוף וכל מי שירצה יוכל להחליף לבגד ים ולרחוץ במימיו. משם נמשיך בנסיעה מזרחה לשמורת ג'יטי אוגוז (Jeti-Oguz) המתורגמת כ'שבעת השוורים' על שבעת הצוקים הענקיים הניצבים בכניסה אליה, נעלה לתצפית פנורמית ונבקר בחנות קטנה השייכת למשק ביתי לייצור דבש. לארוחת ערב נגיע לקרקול (Karakol), עיר המטיילים החשובה של קירגיזסטן, שם נישן במלון נהדר. לינה בבית מלון בקרקול.

יום 9

מעיינות חמים בעמק אלטין ארשאן

אחרי ארוחת בוקר נפגש על הרכב החלופי שילווה אותנו במשך היום – משאית ספארי אימתנית הקרויה ברוסית 'ווחטובקה', איתה נצא לנסיעת שטח מאתגרת לאחד העמקים היפים ביותר באזור איסיק-קול – עמק אלטין ארשאן (Altyn Arshan), הנמצא בגובה 2,600 מטר. חלקים מהדרך נעשה בנסיעה וחלקים בהליכה, ולכול אורכם נתרשם מהנופים המיוחדים. נחזה מרחוק בפיק פלטקה העצום (4730 מטר) הנשקף באופק, כשמסביב על המדרונות פרוסים יערות אשוחית ונהר שוצף אחד ארוך. לאחר ההגעה נלך לטבול במעיינות החמים הנמצאים במרכז השמורה כדי לשחרר מעט את הגוף ונאכל ארוחת צהריים בבקתה של שומר המעיינות. נחזור גם בכיוון ההפוך ונוכל ללכת על דרך העפר, כשבערב נגיע בחזרה לקרקול. ארוחת ערב ולינה בקראקול

יום 10

פגישה עם בני המיעוט הדונגני

הבוקר נצא לטיול באחד מהערוצים האלפיניים היפים במדינה, קניון קראקול, המוקף פסגות בגבהים של מעל 5000 מטר מעל פני הים. לאחר יום חוויתי של הליכות וסיורים בערוץ נשוב אל מלוננו בעיר קראקול. אחרי התארגנות במלון נצא להשתתף בארוחת מנות מיוחדת אצל משפחה מקומית מבני המיעוט הדונגני, קבוצה אתנית שהוגלתה למרכז אסיה והביאה איתה את ניחוחות סין. לינה בבית מלון בקרקול.

יום 11

שוק מיוחד ברוח דרך המשי ונסיעה לאורך הגדה הצפונית של אגם איסיקול

נתעורר במלון ונצא לביקור בשוק בעלי החיים הגדול במדינה, שם רועים וסוחרים מכל רחבי קירגיזסטן מתאספים אחת לשבוע. חוויה יוצאת דופן שאיננה עשויה לבעלי לב חלש, אבל כזאת שממחישה באופן חי ונושם נדבך חשוב ולא מתחנף בתרבות המקומית, ומאפיינת ערי מסחר לאורכה של דרך המשי. לאחר ארוחת הבוקר נצא לדרך הארוכה חזרה על הכביש הצפוני שמקיף את אגם איסיקול, נגיע לעיירה צ'ולפון אטא (Cholpon Ata), ונסייר בעמק הפטרוגליפים (Open Air Petroglyphs Museum) – אתר ציורי הסלע בקרבת צ'ולפון אטא, עדות לחיי הנוודות והפולחן במקום במשך אלפי שנים. נמשיך על הכביש הראשי ולקראת ערב נגיע לכפר בעמק צ'ונג קמין בו נתארח בגסטהאוס נהדר. ארוחת ערב ולינה בעמק צ'ונג קמין.

יום 12

בחזרה לבירה בישקק

אחרי ארוחת בוקר נצא לדרך חזרה לבישקק. נעצור ולאחר לביקור במגדל בוראנה (Burana Complex), שריד לדרך המשי שעברה באזור. נמשיך וניסע לבישקק, ונשלים את ביקורנו באתרי העיר. בערב נהנה מארוחת ערב חגיגית לסיום הטיול לקיקגיזסטן. לינה בבישקק.

יום 13

בישקק - שדה התעופה מאנאס – תל אביב

נקום לפנות בוקר וניסע לשדה התעופה מאנאס ( (FRU) לטיסה חזרה ארצה דרך יעד מקשר.

  • טיול משפחות חוויתי המשלב פעילויות במרחבי הטבע האדירים במדינה בשילוב מפגשים והפעלות עם משפחות קירגיזיות.
  • ראפטינג חוויתי בנהר הצ'ו.
  • מופע צייד באמצעות עופות דורסים ורחצה במעיינות חמים.
  • טיולים רגליים במרחבים ההררים המרהיבים של קירגיזסטן וטיול סוסים לצד אגם סונגקול.
  • שייט מלווה בארוחה באגם איסיקול המוקף בהרים מושלגים.
  • ארוחות במסעדות מקומיות וחשיפה לתרבות ולהוואי המקומי של מרכז אסיה והרי הטיאן-שאן.

רוצים לקבל עוד פרטים על הטיול?


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
04/09/2024 14/09/2024 אניה קוזלובה יפורסם בהמשך

תוספת ליחיד בחדר: 495$  

טיסות: 

ע"פ מדיניות חברת התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם מספיק (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה, ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו, ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות. כרטוס מוקדם (לא בכל החברות זה אפשרי), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו".

ביטול נסיעה לפני תחילתה:

אנו נתקלים מידי פעם במקרים בהם מטיילים נאלצים לבטל את נסיעתם מחמת תאונה או מחלה פתאומית, או מחמת אשפוז או מוות של בן משפחה קרוב. לצערנו לא נוכל להחזיר דמי ביטול שנגבים מאתנו על ידי חברות התעופה וגורמי התיירות בעולם. על המטיילים לעשות ביטוח טיולים, וחברת הביטוח היא הגורם אליו יש לפנות על מנת לקבל החזר כספי בהתאם לתנאי פוליסת הביטוח אותה רכשתם. למרות האמור לעיל, חברת אקו  "כידידת הנוסע" תעשה ככול שביכולתה ע"מ שהלקוח ישלם את המינימום הנדרש. אנו ממליצים לכל המטיילים לעשות את הביטוח בעת ההרשמה על מנת להיות מבוטחים בתקופה שלפני היציאה לטיול, בהתאם לתנאי הפוליסה שתרכשו.

 דגשים מיוחדים

מחיר הטיול לקירגיזסטן כולל:

טיסות בינלאומיות על פי מסלול הטיול.
• לינה: בערים בישקק, קרקול, נארין וקאג'יסאי בבתי מלון טובים, הומסטיי משפחתיים בכפר קיזיל-אוי, לילה חוויתי במחנה יורטים וגסטהאוס מפנק בעמק צ'ונג קמין.
• כלכלה: כלכלה מלאה. 3 ארוחות מיום ההגעה לקירגיזסטן ועד עזיבתה. מי שתייה מינרלים לאורך כל הטיול. מספר ארוחות בצורת פיקניק.
• תחבורה: ג'יפ 4x4 מסוג טויוטה סקויה לכל 3 עד 4 מטיילים עם נהג מקומי בכל ג'יפ, רכב ליווי לוגיסטי לכל ימי הטיול ודלק לכול ימי הטיול. מיניבוס להעברות אל/מ שדה"ת וכן לנסיעות באזור בישקק. יום 9 – משאית ספארי רוסית עם עבירות גבוהה לנסיעה חווייתית בקניון אלטין אראשן. נסיעות ארוכות בכבישים הרריים צרים ובדרכי עפר. שייט באגם איסיקול.
• כניסות לכל האתרים וסיורים כמפורט במסלול הטיול.
• המחיר מבוסס על מחירי טיסות ומסי נמל הנכונים ליום פרסום הטיול (ינואר 2023). במידה ויחול שינוי המחיר יעודכן בהתאם.
תשר לנותני השירותים המקומיים.
מפגש הכנה לטיול.
דמי טיפול ורישום.

המחיר אינו כולל:

ביטוח רפואי ומטען.
הוצאות בעלות אופי אישי
שתייה שאינה מים מחוץ לארוחות.
טיפ למדריך הישראלי.
ביטוח והוצאות קורונה.

לתשומת לבכם:

טיול לקירגיזסטן - אופי הטיול: טיול לאזורים הרריים ולא מתויירים, באחד המקומות הנידחים ביותר במרכז אסיה. נסיעה ברכבי 44X (ג'יפים) עם נהגים מקומיים בכבישים ובדרכי עפר. שילוב של מסלולי הליכה קצרים, ביקור באתרים היסטוריים, רחצה במעיינות חמים, ארוחות מקומיות, המאפשרות מגע בלתי אמצעי עם התושבים ופעילויות חווייתיות.
קבוצה קטנה של 12-26 מטיילים. מדריך ישראלי מצוות אקו ומדריך מקומי דובר אנגלית + מכונאי רכב.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה ויחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם.
חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
קירגיזסטן היא מדינה בעלת מאפיינים של עולם שלישי. על אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, עדיין ייתכנו בעיות שלא נוכל לחזות את קיומן מראש (לדוגמא כבישים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארצות יעד אלו. באם יהיה צורך מדריכנו יעשו שינויים בשטח, לטובת ורווחת הנוסעים.
ביקור באתרים מסוימים במהלך הטיול מותנה באישור מקומי. במידה ולא יתאפשר ביקור כפי שתוכנן מראש, למדריך הטיול תהיה הזכות לבחור תוכנית אלטרנטיבית לטובת ורווחת הנוסעים.
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים. תכנית הטיול כפופה לשינויים גם בהתאם לשיקול הדעת של המדריך ושל אקו טיולי שטח.
על כל מטייל להיות מצויד בדרכון בתוקף ל- 6 חודשים מיום היציאה.
חובה על המטיילים להצטייד בביטוח רפואי וביטוח נסיעות מתאימים לפני הנסיעה. לאחר שקניתם פוליסת ביטוח, בבקשה שלחו אלינו את הפרטים על מנת שנוכל להתארגן בהתאם במידה ותזדקקו לטיפול רפואי במהלך הטיול.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

אקוודור מסע בעקבות השאמנים וצמחי מרפא בדרום אמריקה

בית המרקחת הגדול בעולם עוד מעט מגיעים לעץ הזקן הודיע לי אלפרו, ושם אטפל לך בפצע. בינתיים […]

מול הר קניה

הר קניה, אשר העניק את שמו לארץ המארחת שלו, הוא ההר השני בגובהו באפריקה (5,199 מ'). הוא […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לקירגיזסטן

טיולי תרבות וטבע

מסלול ג'יפים מיוחד בביצוע נהגים מקומיים מקצועיים 13 יום בהדרכת אניה קוזלובה | 13 יום