טיול עצמאי לקוסטה ריקה, ניקרגואה ובליז

אקו עצמאי בשטח

כולל חגיגות "הסמנה סנטה" | 16 יום

מסע אל המדינות הפחות מוכרות של אמריקה המרכזית. העולם כינה אותן בעבר בשם המזלזל "רפובליקות הבננה", והתכוון למדינות עם שליטים דיקטטורים שכרעו ברך לפני הקפיטליסטים הצפון אמריקאים. למעשה ארצות נחבאות אל הכלים אלו, הינן פנינות אותנטיות וייחודיות בנוף של מרכז אמריקה והקאריביים.

כל מדינה והאופי המיוחד שלה, אתרי נוף וטבע מרתקים, הרי געש, יערות גשם, אגמים ונהרות, איים ושמורות טבע, המהווים רקע מקסים לתרבויות המסתוריות של מרכז אמריקה. כל מקום והסיפור ההיסטורי הפרטי שלו, וההרכב האנושי האתני המאפיין אותו.

המסע עובר דרך חוט השדרה הדק של מרכז אמריקה מסן חוזה, קוסטה ריקה, ולאורך שדרת הרי הגעש של יבשת אמריקה אל ניקרגואה, בה אגם גדול, ערים קולוניאליות ציוריות, הרי געש פעילים ורדומים, תרבות אינדיאנית מיוחדת, סיגרים שהגיעו מקובה ותודעה פוליטית לטינו-אמריקאית. בליז, היא הונדורס הבריטית לשעבר, בה רכסי הרים מרשימים מהם נובעים אינספור מקורות מים, מעיינות ונחלים צלולים, יערות גשם משווניים מרשימים, חיות בר ושפע ציפורים, פירמידות ומערות פולחן של בני המאיה נחבאים בתוך עצי היער, ים קאריבי עם שפע איים ושוניות אלמוגים, אוכלוסייה מרתקת של שחורי עור, ואינדיאנים החיים בכפרי ההרים.

מסלול הטיול

יום 1

הגעה אל סן חוזה

שעות אחר הצהריים ננחת בסן חוזה שבקוסטה ריקה. נפגוש את הצוות המקומי וניסע למלון. לינה בסן חוזה.

יום 2

הר הגעש ארנל – המעיינות החמים

לאחר ארוחת הבוקר ניסע מערבה אל אזור המישורים הצפוניים מהם מתנשא הר הגעש הפעיל ארנל. הר הגעש ארנל הוא הפעיל והציורי ביותר מבין הרי הגעש של קוסטה ריקה מאז התפרצותו הגדולה ב-1968. הנסיעה סביב אגם ארנל הציורי היא בין חוות קפה ושטחי מרעה. נצא לשייט באגם ארנל ולאחר מכן נמשיך לרחצה במעיינות חמים הטובלים בצמחייה טרופית שופעת, אדים חמים ומפלים. לינה בארנל.

יום 3

אומגות וגשרי עץ תלויים

נצא לסיור צמרות עוצר נשימה דרך פלטפורמות המחוברות בכבלי מתכת, שהמטיילים גולשים ביניהן באומגות מעל נפלאות היער. נמשיך ל"סקאי ווק" (skywalk) – סיורי הליכה על גשרי עץ תלויים ביער עד טרופי לח. הסיור כולל הליכה על גשרים התלויים בגבהים שונים ונותנים אפשרות למבט על הצומח והחי ביערות השמורה. נערוך סיור הליכה בשמורת הטבע ונכיר את עולם החי והצומח בקוסטה ריקה. לינה בארנל.

יום 4

טיול בניקרגואה – חוף הצבים בסן חואן דל סור

ניסע לאורך אגם ארנל ונעבור את הגבול לניקרגואה במעבר הגבול "פנאס בלנקאס". נבקר בחוף "לה פלור", שבתקופות מסוימות בשנה מגיעות אליו צבות כמעט מדי לילה לחפור בחולות ולהטיל ביצים, ולאחר מכן הן חוזרות לים. נצא לסיור לילה עם פנסים ואם יתמזל מזלנו נוכל לחזות בהטלה של הצבות. לינה בסן חואן דל סור.

יום 5

האי אומטפה וזוג הרי הגעש

ניסע אל העיירה סן חורחה אשר בגדתו המערבית של אגם ניקרגואה. נעלה למעבורת ונפליג אל האי הגעשי אומטפה, שבשני קצותיו מתנוססים הרי געש – קונספסיון הפעיל ומדיירה הכבוי. נטייל ברחבי האי, נבקר באגם הירוק צ'יקו הגדול, נצפה בציפורים המתכנסות ללינת לילה באי קטן מול חוף סנטו דומינגו. נלון במלון צנוע בחוף האי.

יום 6

פסלי הבזלת האינדיאנים של אומטפה

נצא לסיורים ברחבי האי אומטפה. המקום היה ידוע כמרכז תרבות ופולחן אינדיאני חשוב ביותר, אולי התרבות המשמעותית ביותר שנוצרה בין שבטי המאיה בצפון לממלכת האינקה בדרום. נצפה בפסלי הבזלת שנותרו שלמים באי, נבקר באתר פטרוגליפים במורדות הר הגעש מדירה, בו חקוקים סימנים מסתוריים על סלעי הבזלת, ונהנה מנוף האי הנשלט ע"י צמד הרי הגעש מדירה וקונספסיון. לקראת אחר הצהריים נשוב במעבורת אל החוף וניסע לעיר הקולוניאלית היפה גרנדה, השוכנת לחופו הצפוני של אגם ניקרגואה הגדול. לינה בגרנדה.

יום 7

קולוניאליזם בגרנדה, ושייט בין איי אגם ניקרגואה

בבוקר נסייר בעיר הקולוניאלית העוברת שחזור והופכת לאחת הערים המטופחות והנעימות ביבשת אמריקה, עם כיכר מרכזית תוססת, מבנים קולוניאליים מרשימים, תחנת רכבת ציורית, ומצודות ספרדיות עתיקות ששמרו מפני התקפות הפיראטים של הים הקאריבי. נבקר גם בבית חרושת לסיגרים שהקימו בעיר גולים מקובה שברחו לניקרגואה. לאחר מכן, נצא מנמל גרנדה לשיט באגם ניקרגואה, לגלות חלק ממאות האיים הפזורים באגם. התושבים המתגוררים על האיים של אגם גרנדה חוגגים את השבוע הקדוש, "סמנה סנטה", בדרך ייחודית. מדי שנה עשרות סירות מלוות את פסלו של ישו על פני המים אל ארבעה עשר איים קטנים שנבחרו מראש. נצא מנמל גרנדה לשיט באגם ניקרגואה יחד עם הסירות, לגלות את חלק ממאות האיים הפזורים באגם. בתום השייט נשוב ללינה בגרנדה.

יום 8

הר הגעש מומבצ'ו וסדר פסח בגרנדה

נעלה למשאית בעלת עבירות גבוהה ונצא בנסיעה עד לפסגת הר הגעש הכבוי מומבאצ'ו. נצא לטיול רגלי בחוות הקפה על מדרונות ההר, נבקר בשמורת הטבע, נטייל בשבילים העוברים ביער הגשם המקומי ומגיעים אל לועות קדומים הפעורים בצד ההר. משם נשקף נוף מקסים של העיר גרנדה, אגם ניקרגואה והאיים שבו. אחר הצהריים נבקר בכפר הקדרים סן חואן דל אוריינטה ונצפה אל האגם הגעשי המרהיב – אגם אפויו. משם נשוב אל גרנדה, שם נלון.

יום 9

ביקור במאסייה – שמורת הר הגעש ושוק מסורתי - אל ליאון

ניסע לבקר בשמורת הטבע של הר הגעש הפעיל "מאסייה", ובמוזיאון המקומי. נמשיך לביקור בבתי המשפחות שמתמחות באריגת ערסלים, ובשוק מלאכות היד בעיירה מאסייה המציע את מגוון האמנות המקומית. נמשיך בנסיעה בנוף של הרי געש נישאים שילוו אותנו אל העיר העתיקה לאון. בעיר לאון מתקיימות מדי שנה חגיגות ותהלוכות סביב אירועי השבוע הקדוש הקתולי, המכונה "השבוע הקדוש" – סמנה סנטה. נצא לחזות במשפחות שמכינות שטיחים צבעוניים מנסורת ופרחים לקראת שיאו של השבוע "יום שישי הקדוש". לינה בלאון.

יום 10

חגיגות "יום שישי הקדוש בעיר" ליאון והר הגעש טליקה

בשעות הבוקר נבקר בעיר הקולוניאלית לאון שהייתה בירת ניקרגואה במשך יותר ממאתיים שנים. נבקר בקתדרלה העתיקה מטרופוליטן, שהיא מהדוגמאות העתיקות והיפות ביבשת לארכיטקטורה קולוניאלית. נחזה בתהלוכות של "יום שישי הקדוש", יום בו מתבצעת תהלוכה דתית לאורך שביל המכוסה במרבדים של עלי כותרת ונסורת יבשה שיוצרים סצנות דתיות מורכבות, אשר על הרכבתן עבדו המקומיים כל הלילה שלפני. אחר הצהריים נצא בנסיעה לאורך שורת הרי הגעש הפסיפיים. נטפס בג'יפים בדרך עפר במדרונות הר הגעש טליקה, ונשלים את הטיפוס אל הפסגה בשעת הליכה. כאן נצפה אל הלוע הפעיל ואל נוף שאר ההרים לעת שקיעה. נשוב בנסיעה לילית אל ליאון ללינה.

יום 11

המעבר לבליז והאי "סן פדרו"

בשעות הבוקר נצא בנסיעה אל עיר הבירה מנגואה ונעלה על טיסת צהריים (טיסה לא ישירה) לבליז. לאחר הנחיתה נפגוש את הצוות המקומי, ניסע לנמל ונעלה על מעבורת לאי קטן לא הרחק מחופיה של בליז – "קי קולקר". גודלו שלי האי בסה"כ 5 קמ"ר ותושביו מתפרנסים מהים, בעיקר מדיג לובסטרים ומתיירות. לאחר הגעתנו נעבור למלון השוכן לחוף הים הקאריבי.

יום 12

שייט בים הקאריבי ושנירקול עם כרישים, חתולי ים ופרות ים

נצא לשייט על הים הקאריבי ונשנרקל בשמורת הטבע הימית הסמוכה, הול צ'אן, בה אפשר לפגוש מקרוב כרישים ומנטה ריי. השמורה ידועה בזכות דגים בכל הצבעים, צבי ים, צלופחים, סוסוני ים, חתולי ים ועוד. לקראת ערב נצא לשוטט ברחובה הראשי של העיירה, ליהנות מן האווירה האחרת של האוכלוסיה המקומית, ממבחר הברים והמסעדות המקומיות, ומהנמל הקטן. לינה בקי קולקר.

יום 13

אתר למנאי וסן איגנסיו

בשעות הבוקר נעלה על מעבורת חזרה לבליז סיטי. ניסע ללגונת הנהר החדש, שם נעלה על סירות בהפלגה אל למנאי (Lamanai), מאתרי המאיה הפולחניים הגדולים ביותר. החשיבות של הכפר הוא בהמשכיות הרציפה של ההתיישבות בו, מאז 1500 לפני הספירה ועד למאה ה-19 שאז נוצר הקשר בין תושביו האינדיאנים בני המאיה והחוקרים המערביים, קשר של שלום. בנוסף למבנים ההיסטוריים של אנשי המאיה, ניתן לראות שם גם מבני כנסיות וטחנות סוכר שנבנו בתקופת הקשר החדש במאה ה-19. משם ניסע לסן איגנאסיו (San Ignacio) המוכרת גם כקאיו (Cayo). זוהי עיירה חביבה, ספק בריטית ספק גואטמלית, בגבעות שמעל נהר בליז השוצף.  לינה בסן איגנסיו.

יום 14

מערת פולחן הקורבנות "אקטון טוניצ'יל מוקנאל" ATM

זהו אחד מהימים המרשימים ביותר בבליז, המשלב טיול טבע מרהיב ואתגרי עם סיפור היסטורי פולחני ומצמרר של בני המאיה. נצא בבוקר בנסיעה מן החוף דרך יערות הגשם ושטחים חקלאיים. מן הכניסה לשמורת הטבע נצא במסלול הליכה בתוך היער בו נצטרך שוב ושוב לחצות נהר זורם. המערה מתגלית לאחר כשעה של הליכה. נעבור קטע קצר בשחייה דרך בריכה טבעית, ומשם נצא להליכה בתוך מערה עם פנסים על ראשינו למשך שעות ספורות. נלך בתוך מים זורמים, במעברים בין סלעים ונקיקים, תוך שאנו צופים בזקיפים ונטיפים מרהיבים. בהמשך ההליכה ניכנס אל אולמות ענק מרהיבים ביופיים, ובצד התופעות הגיאולוגיות נוכל להבחין בשרידי כדים ובעצמות וגולגולות אדם. בחינה מדוקדקת של השלדים מגלה שהם קורבנות שהוצאו להורג לפייס את אלי המאיה, כנראה אל הגשם. שלדי הקורבנות התאחדו עם קירות ורצפת המערה דרך הגיר המומס שהתגבש אליהם ואל המערה. זהו אחד המראות המרשימים שבו קמה לתחייה לנגד עינינו תרבות הקרבת הקורבנות של שבטי המאיה בתוך נוף המערה המרשים. נצא מהמערה באותה דרך שבה הגענו. אחר הצהריים נמשיך ונעלה במדרונות הרכסים של בליז, עד לעיירה סאן איגנסיו, שם נלון.

יום 15

קהילת "המנוניטים" והמעבר מבליז לפלורס - גואטמלה

ניסע אל חוות מנוניטים ונלמד על תרבותם המיוחדת. מוצאם של המנוניטים מקבוצה של בפטיסטים במאה ה-16 בהולנד. למנוניטים דת וערכים נוקשים ששומרים עליהם מבודדים משאר הקהילות בבליז. הם דוברים גרמנית ויש להם בתי ספר, בנקים וכנסיות של חברי הקהילה בלבד. היות והם חיים בסגנון מסורתי, הם מתנגדים לטכנולוגיה ולשימוש במכונות. לאחר מכן ניסע לגבול ונעבור לפלורס אשר בגואטמלה. ארוחת ערב ולינה בפלורס.

יום 16

סיום הטיול

בשעות הבוקר ניסע לשדה התעופה בפלורס ונעלה על טיסה לגואטמלה סיטי. נצא לסיור בעיר הבירה של גואטמלה ולאחר מכן נחזור לשדה התעופה ונעלה על טיסה בינלאומית מגואטמלה סיטי בחזרה ארצה.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

בטיול עצמאי אתם בוחרים מתי לטייל

טיול לנוסע העצמאי הוא טיול מאורגן פרטי, בהתאמה אישית.
צוות אקו זמין למתן ייעוץ ותכנון הטיול שלכם.

רוצים לקבל מידע/ להתייעץ/ לשאול שאלות ?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

קוסטה ריקה – חיים טהורים בחוף עשיר

בקוסטה ריקה המיתוס של גן עדן הופך למציאות. חופים בתוליים, מגוון מדהים של בעלי חיים, ים כחול […]

רפובליקות הבננה – הונדורס ניקרגואה קוסטה ריקה ופנמה

"רפובליקת בננות" הוא כינוי גנאי למשטר חברתי-מדיני כושל, שמקורו בהונדורס של סוף המאה התשע עשרה ותחילת המאה […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול עצמאי לקוסטה ריקה, ניקרגואה ובליז

אקו עצמאי בשטח

כולל חגיגות "הסמנה סנטה" | 16 יום