טרק מון בלאן

טרקים

איטליה - שוויץ - צרפת | 10 ימים

מאסיב המון בלאן, ממוקם במשולש הגבולות בין צרפת, איטליה ושוויץ, הוא רכס ההרים הגבוה באירופה (פרט לקווקז, שמהווה את הגבול עם אסיה). רוב תחביבי הטבע שאנו מכירים הומצאו או פותחו לרמתם הנוכחיים ברכס זה. כאן צעדו ראשוני האלפיניסטים אל פסגותיו המושלגות במהלך המאה ה-19. כאן קמה תרבות הבקתות הידועה בעולם, כשבקתות רועים פשוטות התחלפו במשך הזמן בבקתות מטיילים בהן ניתן להניח את הראש מדי ערב. חופשות ההליכה הראשונות של אירופאים שיצאו מארצם לאחר מלחה״ע השנייה, היו כאן.

כל אלו בצדק גדול. מכל נקודה בשביל אפשר להביט לנוף אדיר של קרחונים, עמקים ירוקים, או פסגות משוננות. שבילי ההליכה נוחים מאוד ודרוכים היטב. בקתות המטיילים ערוכות לקליטת מטיילים ויש בהן תפריט חם ומזין ונוף משגע. ולמרות שזהו אחד המסלולים הפופולריים בעולם – עדיין יש בו מספיק מרחב ונפח כדי להרגיש לבד אל מול אותם נופים. חוויה אלפינית אמיתית!

מסלול הטיול

יום 1

אל ההרים

נצא בטיסת בוקר דרך רומא, ומשם בטיסה לטורינו, העיר האיטלקית הקרובה ביותר לאלפים. לאחר נסיעה של כשעתיים נגיע לקורמיור, שהיא עיירה איטלקית קטנטנה, הממוקמת מתחת לפסגת המון בלאן. אחרי התארגנות קצרה, נצא לטיול חימום לא ארוך סביב העיירה.

לינה בבית מלון מקומי בעיירה קורמיור.

יום 2

מתחילים במסע !

נצא באוטובוס מקומי פנימה, אל Val Venni, ונתהלך בעלייה מתונה בעמק עד Refuge Elisabetta, שגם הוא קרוי על שם אליזבטה סולדיני, מטפסת הרים איטלקית ידועה. נשתה קפה איטלקי אמיתי אחרון, כי מכאן נעלה ל-Col de Seigne, תצפית מרהיבה בגבול איטליה לצרפת. העלייה מתונה יחסית ואינה קשה במיוחד, טובה ליום ראשון של טרק באלפים. מהאוכף נרד בירידה מתונה יחסית עד לRefuge Des Mottets, מעיין לודג’ הררי בלב ״עמק הקרחונים״, שבעברו היה רפת ומחלבה.

הליכה: כ-13 ק״מ, כ-500 מ׳ עלייה, כ-700 מ׳ ירידה.

לינה בלודג’ בחדרים של זוגות, רביעיות, או מעונות לשישה אנשים. ברוב החדרים המקלחת והשירותים הינם במסדרון.

יום 3

מעבר ההרים הגבוה

עם בוקר נרד בעמק הקרחונים, בין כפרים קטנים ומשקים חקלאיים, עד לכפר הקטן La Chapieux, ומהכפר, נעלה כ-900 מ׳ (!) עד לבקתה הממוקמת במרפסת נופית בלתי רגילה, ליד מעבר ההרים Col de la Croix du Bonhomme. כאן גם מצטרף אלינו השביל המפורסם החוצה את כל האלפים האירופאים – ה-GR5. נעצור בבקתה לארוחת צוהריים, וממנה נרד לעמק Montjoie. נעצור הלילה בבקתה נהדרת, מעט מעל העמק, שהייתה בעברה אורחן שיירות למובילי הסחורות בין צרפת לשוויץ.

הליכה: כ-19 ק״מ, ירידה של כ-600 מ׳, עלייה של כ-900 מ׳.

לינה בבקתה צנועה במיוחד, ללא הציוד הגדול, בחדרים של 10 מטיילים.

יום 4

קרחון "ביונסיי"

נקום מוקדם יחסית, ונרד לכיוון העיירה Les Contamines. בסופר המקומי נקנה גבינות טובות ונקניקים, וניסע מעט רק כדי לעבור את העיירה עצמה. משם נעלה לצד הקרחון עד ל- Col de Tricot, ממנו נוכל לראות את כל הדרך עד ל-Col de Balme , אליו נגיע בהמשך הטיול. בדרך נעבור עוד שתי בקתות, וכהרגלנו, נביט בכמה תצפיות נפלאות על האזור.

ממעבר ההרים נרד לעמק שופע מים, ונחצה בו גשר הימלאיה גבוה, מהגשר נעלה לאתר הסקי Bellevue. בו עוברת רכבת המון בלאן הידועה, שנבנתה באמצע המאה הקודמת, ומטפסת באיטיות מאות מטרים רק על מנת להביא תיירים בקלות רבה יותר אל הרכס. מאתר הסקי, נרד ברכבל לעיירה לה-זוש, וממנה, באוטובוס מקומי, ניסע לבית המלון בשמוני.

הליכה: 16 ק״מ, עלייה מצטברת של כ-1350 מ׳, ירידה של כ-600 מ׳.

לינה בבית מלון בשמוני.

יום 5

קצת נחת בין הקרחונים

שמוני היא אתר סקי מהידועים באירופה, ואולי בעולם כולו, וכל העמק בו היא נמצאת מלא רכבלים העולים לכל כיוון. היום ניקח את אחד הרכבלים, ונעלה בו עד ל-Plan du Auguille  (מישור המחט), מתחת ל”רכס הקוסמי”. מהמישור נצא להליכה קלה יחסית, על האזור המכונה “ים הקרח”, שבו בעבר השתרע קרחון שהלך ונסוג במאה האחרונה, עדות אילמת לשינויי האקלים המחריפים. זהו יום קצר יחסית, ומטרתו היא מנוחה וצבירת כוחות להמשך הטיול.

הליכה: כ-7 ק”מ, 450 מ’ בירידה.

לינה בבית מלון בשמוני.

יום 6

עוברים לשוויץ

באוטובוס המקומי נעלה לכיוון קצה העיירה, ומשם נעלה ברכבל נוסף, ל-Col de balme, (קול = אוכף, פאס, מעבר הרים). זהו הגבול בין צרפת לבין שוויץ, וממנו ניתן לראות עד אגם אמוסון השוויצרי בצפון. מהאוכף נלך על קו הרכס, נרד בירידה תלולה לכיוון עמק הענקים ,שהכוונה בשם היא לקרחונים האדירים היורדים אליו. מהעמק נעלה לתוך היער, ל-Col de Forclaz, כפר רועים קטנטן, ובליבו – מלון מטיילים.

הליכה:  כ-8 ק״מ, עלייה של כ-200 מ׳ וירידה של כ-600 מ׳.

לינה במלון המטיילים, בחדרים של זוגות או רביעיות, שלא בכולם יש מקלחת/שירותים בחדר (אלא במסדרון).

יום 7

האלפים השוויצריים

טיול בהרים, במיוחד באלפים, הוא לא דבר קל כל כך. העליות ארוכות, הירידות תלולות, והשבילים רק בחלק קטן מהזמן באמת מישוריים. היום נחוש זאת ביתר שאת… מהכפר, נעלה דרך היער אל ערבות המרעה של Alp Bovine, אזור זה מתאפיין בחוות חקלאיות קטנטנות, בחלקן המטיילים יכולים לקנות מצרכים, חלקן נטוש, וחלקן, כמו חווה זאת, עדיין מייצרות חלב וגבינות. מהערבות נרד לכיוון אגם Champex. זהו אזור מלא קסם, שבליבו אגם כחול ועיירה שלווה נטועים להם בין הרים גבוהים ומושלגים. מהעיירה ניסע לכיוון כפר הרועים פאולי, למלון משפחתי וקטנטן.

הליכה: כ-16 ק״מ, עלייה של כ-700 מ׳, וירידה של 750 מ׳

לינה בבית מלון משפחתי, בחדרים זוגיים, רביעיות, או מעונות של שישה מטיילים (שהשירותים והמקלחת במסדרון).

יום 8

מדלגים לאיטליה

את הבוקר נתחיל בעלייה ארוכה אך מתונה, אל Col de Ferret Grand, שהוא הגבול בין שוויץ לאיטליה, וממנו יורד Val Ferret  האיטלקי, וממנו ניתן לראות רכס המון בלאן הנמשך עד האופק. מהאוכף, נרד בירידה תלולה במיוחד לבסיס העמק, ונעלה שוב על הצלע המזרחית שלו. נלך מעל העמק כמה שעות, עד שנגיע לבקתת בונטי המעולה, שקרויה על שם וולטר בונטי, מטפס הרים איטלקי אגדי.

הבקתה היא אחת מהבקתות הידועות באלפים, וידועה בזכות ארוחות הערב הצמחוניות (והאיטלקיות!) הטובות שלה. בבקתה נישן בחדרים קטנים, בהם  ארבע מיטות בכל חדר. לבקתה זו אין אפשרות להביא את התיקים הגדולים. השירותים והמקלחות הינם משותפים לכל הבקתה. זה זמן נהדר להכיר מעט יותר מתרבות הטיול במון בלאן, בבקתה הגדולה נראה משפחות, מטיילים בודדים, וקבוצות כמונו. זו הזדמנות לשבת ולשתות כוס יין, לקשקש עם חבר מזדמן על המסלול שהיה, או היום שיהיה, וכו׳… הבקתות מהוות חלק תרבותי חשוב בטיול.

הליכה: כ-17 ק״מ, עלייה של כ-1200 מ׳ וירידה של כ-800 מ׳.

לינה בבקתת בונטי, בחדרים של זוגות, רביעיות, או חדר של שבעה ללא מקלחת/שירותים (הם יהיו במסדרון).

יום 9

אל העיירה האיטלקית קורמיור

זהו היום האחרון לטיול, והיום נמשיך מעל עמק ה-Val Ferret, וממנו נעבור לתצפיות שכבר הרבה יותר קרובות למון בלאן עצמו, ועל קרחוני עמק ה-Venni.

נתחיל בעלייה לאזור שאינו נמצא על השביל המוכר, אלא מהווה מעין וריאנט של השביל. לאורך הטיול, נשתמש כמה פעמים בשבילים עוקפים או שונים מהמסלול הקלאסי, על מנת לגוון את הנוף ולהגיע למקומות יפים יותר מאלו שעל המסלול המקובל. בוריאנט שנבצע, נחצה שני עמקים, שבהם הסיכוי לראות מרמיטות או את יעל ההרים האלפינית גבוהים במיוחד. מהעמק השני, נעלה עוד מעט, על מנת לרדת על רכס ה-Mont de la Saxe. זו שלוחה ארוכה שבה כל כיוון אליו נביט, התצפית תהיה נהדרת. מהרכס נרד לכיוון בקתה קטנה היושבת בנוף, לארוחת צוהריים, וממנה בירידה ארוכה ותלולה עד לעיירה האיטלקית Courmayeur. שם התחלנו את הטיול.

הליכה: כ-16 ק״מ, עלייה של 700 מ׳, ירידה של כ-900 מ׳.

לינה בבית מלון בעיירה.

יום 10

אל הפסגות – וחזרה הביתה

עם בוקר, נעלה ברכבל ה-מונטה ביאנקו, לגובה של 3482 מ’ (!), למבט היקפי על האזור בו הלכנו בימים האחרונים. העלייה ברכבל חווייתית במיוחד, ותהיה סיום הולם לטיול שלנו. נאכל ארוחת צהריים במסעדה הגבוהה שברכס, ואחרי כן נרד למטה, לנסיעת אחה”צ לשדה התעופה. בבוקר למחרת כבר נראה את הקרחון שבכפר סבא… בוקר ליום ה – 11 .

  • המסלול המגוון והמקיף ביותר, ויחד עם זה יעיל. אין הליכה מיותרת על כביש, ולא נעלה ברגל היכן שנוכל לעלות ברכבל
  • לינה בתנאים הטובים ביותר, גם בבקתות ההרים לרוב יהיו לנו חדרים שאינם מעונות המוניים וצפופים
  • בחירת מקומות הלינה המהנים והנופיים ביותר. מבלי להתפשר על אופי המסלול
  • מזון מגוון ובשפע, ארוחות צהריים בפיקניק בשטח או בבקתות, ארוחות ערב במלונות/מסעדות מקומיות
  • עליה ברכבל הגבוה – ה-sky-way שעולה לגובה של 3482 מ', לתצפית נפלאה
  • הציוד הגדול יגיע מדי יום, פרט לשני הלילות בבקתות הגבוהות
  • ניסיון רב שנים באלפים בתכנון טיולים והובלתם באופן בטיחותי התואם ליכולות המטיילים

רוצים לקבל עוד פרטים על הטיול?


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
20/06/2022 30/06/2022 עומר זיו יפורסם בהמשך

תוספת ליחיד בחדר: 325 יורו (ל- 4 לילות בלבד)דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסות בינלאומיות ומיסי נמל
תחבורה: במהלך הטיול ניעזר במיניבוס להגעה מטורינו, ובאוטובוסים מקומיים בסביבת העיירה שמוני. כמו כן, נעשה שימוש ברכבלים הפזורים על הרכס, שמשמשים לסקי בחורף, או לקיצור עליות בקיץ.
לינה: מלונות מטיילים קטנים ומשפחתיים במהלך הטרק ושני לילות בבקתות הרים אליהן הציוד הגדול לא יוכל להגיע.
כלכלה - מלאה - מצהריים ביום הראשון ועד צהריים ביום האחרון. את ארוחות הבוקר נאכל בבקתות/במלונות. אלו יהיו ארוחות בוקר צנועות יחסית לסטנדרט הישראלי, ויכללו לחם, דייסה, קפה ומיץ, גבינה/ממרחים וכו'. את ארוחות הצהריים נאכל כפיקניק בשטח או בבקתה, ולעיתים גם במסעדות קטנות לאורך המסלול. את ארוחות הערב נאכל בבקתות, חוץ מבעיירות בהן נלך למסעדות מקומיות.
הדרכה – מדריך ישראלי מצוות אקו ומדריכים מקומיים על פי הצורך
כניסה לאתרים ושמורות טבע בהתאם למסלול הטיול
תשר לנותני שירותים מקומיים
דמי טיפול ורישום
מפגש הכנה לפני יציאת הטיול

מחיר הטיול אינו כולל

ביטוח אישי ומטען
שתייה וארוחות שאינן כלולות
הוצאות אישיות
כל פעילות שאינה מופיעה בסעיף כלול
כל בדיקות PCR כולל בחו"ל

לתשומת לבכם

אופי הטיול: טרק נודד באלפים האירופאים בין בקתות או עיירות קטנות. לא נעלה בטרק מעל גובה של 2700 מ׳ (לא יהיו בעיות נשימה או חמצן, פרט לעליה ברכבל הגבוה שאינה חובה או חלק מתכנית ההליכה), אבל בכל יום הפרשי הגבהים יהיו גדולים, והממוצע ליום הוא כ-800 מ׳ בעלייה מצטברת. כמו כן, גם הירידות עשויות להיות מאתגרות, שכן השבילים לעיתים תלולים או בוציים. בכל יום נלך בין 15-12 ק״מ בממוצע.
הערה חשובה: המון בלאן הינו חלק מרכס האלפים, וכמו בכל רכס הרים, עשויים להיות בו שינויים מהירים של מזג האוויר (גשם, סופות ואפילו שלג). אנו מזמינים מקומות בבקתות ובבתי המלון לאורך הטיול, ומתכננים את מסלולי ההליכה – אך חשוב לדעת ולהבין כי מסלול הטיול עלול להשתנות בהתאם לתנאי מזג האוויר ולהחלטת המדריך בשטח.
מסלול הטיול – תכנית הטיול כפופה לשינויים ותלויה במזג האוויר, בתנאי השטח ובנסיבות נוספות. באם יהיה צורך צוות אקו ומדריכינו יערכו שינויים במסלול (לטובת ורווחת הנוסעים) וזאת רק ע"מ לשפר את מסלול הטיול להביא להצלחתו המלאה בהתאם לתנאים בשטח. בימים בהם אנו משתמשים בשירותי תעופה יתכנו שינויים במסלול הטיול בהתאם לשינויים בלו"ז הטיסות והגעת הכבודה האישית.
טיסות: ע"פ מדיניות חברות התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. חלק מחברות התעופה מאפשרות לבצע הליך בידוק אישי (צ'ק אין) באינטרנט 24 שעות לפני הטיסה ובמסגרתו לבחור מושב בטיסה. על המטייל להיכנס לאתר חברת התעופה הרלבנטית ולבצע זאת בעצמו. במקרים בהם אין חברת התעופה מאפשרת זאת 24 שעות לפני הטיסה, על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם מספיק (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה, ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו, ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות. כרטוס מוקדם (לא בכל החברות זה אפשרי), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו".
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה ויחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם.
גודל הקבוצה - 10- 18 מטיילים. יציאת הטיול מותנית במינימום נרשמים
תנאי תשלום ודמי ביטול - כמופיע בדף הרישום המצורף
הבקתות במהלך הטרק הן צנועות
בכל לילה שבו אנו לא ישנים בבית מלון רגיל, אנו מנסים לקבל את החדרים הטובים ביותר. אנו עושים את ההזמנות זמן רב מראש, אך לא תמיד הדבר מתאפשר, העומס על הבקתות והמלונות הטובים באמת במון בלאן הוא אדיר. לפני הטיול נפרסם פרטים מדויקים לגבי אופי החדרים.
למזמינים חדר ליחיד – ניתן לעשות זאת לארבעה לילות בלבד.
את הציוד האישי פוגשים במהלך הטרק מלבד הלילה החמישי והשביעי.
הטיול מיועד למיטיבי לכת בלבד או לאנשים בעלי כושר גופני ברמה גבוהה.
ציוד: את הציוד יעביר רכב מנהלה שבכל יום נשאיר לו את הציוד שלא ניקח אתנו. בשתי בקתות, לא תהיה אפשרות להביא את הציוד, מפאת הדרך או המרחק.
התמונות הינן להמחשה בלבד והן באדיבות הספק
לטיול יכולים להצטרף רק אנשים שחוסנו נגד קורונה
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

סקוטלנד – אדינבורו – אגדה סקוטית חלק ב’

בנוסף למקומה בהיסטוריה הסקוטית, אדינבורו היא מרכז אומנות עולמי, שצמח מחורבותיה של מלחמת העולם השנייה. כיצד נוצרה […]

טיול לסין – מי הזיז את הטופו שלי? מדים סאם לביג מק גדול

ההיפתחות הגוברת למערב הופכת את סין, מולדת הסויה, למעצמת ג’אנק פוד. הדור הצעיר גודש את סניפי מקדונלדס, […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טרק מון בלאן

טרקים

איטליה - שוויץ - צרפת | 10 ימים