קרואטיה, בוסניה-הרצגובינה ומונטנגרו

טיולי תרבות וטבע

מסע בעקבות תרבויות ומיתוסים במדינות הבלקן | 9 ימים

הדפיסו שלחו שתפו
טיול עומק לשלושת המדינות המרתקות והיפות ביוגוסלביה לשעבר שם נחזה בנופים פראיים, מפרצוני ים אל מול איים ירוקים, אגמי טורקיז ושמורות טבע נדירות. לצד הטבע והנופים הקסומים נבקר בעיירות חוף איטלקיות וכפרים בלקניים, נתוודע לתרבות ולמאכלים המקומיים של הקבוצות האתניות באזור.

האתרים בהם נבקר הם אתרי טבע מחד ביקור בערים ובעיירות מימי הביניים ותקופת הרנסנס, עם ניחוח וונציאני מחד והשפעה טורקית עות'מאנית מאידך.

זהו מסע גיאוגרפי, אנתרופולוגי, היסטורי ונופי, מסע רב תרבותי, עם הרבה חומר למחשבה על אופיים והתנהגותם של בני אנוש בכלל ורלוונטיות הדוגמא האקס יוגוסלבית לאזורנו שלנו.

מסלול הטיול

יום 1

קרואטיה – שמורת פליטביצה "אגמי גן העדן"

לפנות בוקר נצא בטיסה ישירה אל זאגרב (Zagreb); עיר הבירה של קרואטיה, הנחשבת כיום למרכז התרבותי, המדעי, הכלכלי והממשלתי במדינה. לאחר הנחיתה, נערוך סיור מודרך בעיר הנחלקת לשלושה אזורים: העיר העליונה, העיר התחתונה והעיר המודרנית. לקראת אחר הצהריים, ניסע לפארק הלאומי "אגמי פליטביצה" (Plitvice Lakes National Park); אחת משמורות הטבע היפות ביותר בעולם! השמורה הוכרזה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. האגמים ידועים בצבעיהם האופייניים הנעים בין טורקיז, ירוק, כחול ואפור בהתאם להרכב המים בכל אגם ושבירת אור השמש, נחווה "גן עדן עלי אדמות". לקראת ערב נגיע למלוננו באזור.

יום 2

חצית הגבול לבוסניה –אתר חצית הגבול לבוסניה –אתר הטבע "אונה" ומפלי סטרבצ'קי בוק "אונה" ומפלי סטרבצ'קי בוק

הבוקר נחצה את הגבול לבוסניה-הרצגובינה (Bosnia Hercegovina) שהיתה בעבר לאחת משש המדינות שהרכיבו את הפדרציה של יוגוסלביה וקיבלה את עצמאותה בעקבות מלחמת האזרחים העקובה מדם. נמשיך בנסיעה אל הפארק הלאומי "אונה" (Una National Park); מאתרי הטבע היפים ביותר בבוסניה. בתום הביקור נצא במיניבוסים ונמשיך אל מפלי סטרבצ'קי בוק (Strbački buk) המרשימים – אתר בתולי ופראי המסמל במידה מסוימת את בוסניה כולה; יהלום לא מלוטש, עם פוטנציאל רב שעדיין לא מומש. בהמשך נגיע לעיירה יָאיְצֶה (Jajce) ומשם נמשיך אל העיירה טראווניק (Travnik) בה היתה קהילה יהודית קטנה שקמה במאה ה- 17 ונכחדה כמעט לגמרי במלחמת העולם השניה. במהלך סיורנו נבקר גם בביתו של הסופר איוואן "איוו" אנדריץ', שזכה בפרס נובל לספרות לשנת 1861. לעת ערב נגיע למלוננו בסרייבו (Sarajevo).

יום 3

סיור בסרייבו המכונה "ירושלים של אירופה"

נקדיש את היום לביקור בסרייבו (Sarajevo); שהוקמה כעיר עות'מאנית במאה ה-15 ומשמשת כבירתה של בוסניה ושל הישות המוסלמית-קתולית והינה אחת הערים המרתקות והמפתיעות ביותר בבלקן. נערוך סיור לאורך השדרה הראשית שמתחילה באזור ה"צ'רשייה" (רובע העות'מני-טורקי), נבקר בבזאר האוריינטלי הנראה כמו "איסטנבול הקטנה" ובו בתי תה וחנויות שטיחים, חמאם ומסעדות המגישות ממיטב המטבח הטורקי. נשמע את סיפורה של הקהילה היהודית שבתקופות מסוימות היוותה כ- 40% מכלל אוכלוסיית המקום. נבקר באתרי המורשת של הקהילה, בבית הכנסת הספרדי העתיק שהפך למוזיאון ובבית הכנסת המשמש כיום את שרידי הקהילה העתיקה, לצד מסגדים וקתדרלה קתולית ואורתודוכסית כאשר קריאות המואזין מתערבלות עם צלצולי פעמוני הכנסיות ויוצרים צלילים שניתן לשמוע רק בליבת הבלקן ורק בסרייבו. נשוב למלוננו לקראת ערב. ארוחת הערב תוגש במסעדה מקומית.

יום 4

מסרייבו למוסטאר – גשר בין תרבויות ולאומים

הבוקר נעזוב את סרייבו ניסע דרומה אל יבלניצה (Jablanica); שם התרחש הקרב המיתולוגי של טיטו ולוחמיו נגד הנאצים (”הקרב על הנרטבה”) נראה את שרידי הגשר מהקרב. נמשיך בנסיעה קצרה לעבר קוניץ' (Konjic) הצופה אל הגשר העות'מני ומידועה בגלפי העץ וברובע העתיק שבה. בשעות אחר הצהריים נגיע אל מוסטאר (Mostar); העיר השלישית בגודלה בבוסניה שהתפרסמה הודות לגשר אבן עתיק ("הגשר הטורקי") מהמאה ה-16 שנבנה מעל נהר נרטבה וסביבו התפתח היישוב בתקופה העות'מנית שהפך לסמלה של העיר כיוון שחיבר פיזית וסמלית את שתי הקהילות של היישוב: המוסלמית והקתולית. נצא לסיור בין עתיקותיה של העיר מתקופת ימי הביניים, נטייל ברובע העתיק על שלל המסגדים, הרחובות המרוצפים, הגלריות המיוחדות, השוק העות'מני המקורה ובמידה והזמן יאפשר, נצעד על הגשר המשוחזר שנהרס במלחמה האחרונה ושוקם במבצע הנדסי מדהים וכיום נמצא ברשימת אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו. ארוחת ערב ולינה במוסטאר.

יום 5

חציית הגבול למונטנגרו – ביקור בשמורת הרי הדורמיטור

בשעות הבוקר המוקדמות, נצא ממוסטאר וניסע דרומה בנוף הררי מקסים דרך הערים סְטוֹלָאץ וטרבינייה עד הגענו למעבר הגבול. נחצה את הגבול למונטנגרו שם נצא במיניוואנים לסיור בשמורת הרי הדורמיטור שהוגדר על ידי אונסק"ו כאתר טבע של מורשת עולמית. לעת ערב נגיע למלוננו בעיירת הסקי ז'אבליאק (Žabljak). ארוחת הערב תוגש במסעדה מקומית.

יום 6

מונטנגרו – "ארץ ההרים השחורים" כולל רפטינג במי נהר טרה

נסייר הבוקר בעיירה הקטנה ז'אבליאק; (Žabljak), הממוקמת במרכז אזור הר דורמיטור בגובה של כ- 1456 מטרים והינה העיירה הגבוהה ביותר בבלקן. בהמשך נצא לסיור בפארק הלאומי דורמיטור, נצא להליכה מסביב לאגם השחור (Crno jezero) השוכן בגובה של כ- 1,442 מטרים; האגם צלול כל כך עד שהיער המדהים שמקיף אותו משתקף בו בהירות ונראה כמו העתק מושלם של תמונת נוף גן העדן שמעליו. נמשיך לנהר טרה (Tara River) שם נצטייד בכל הדרוש לרפטינג במי הנהר. עם סיום הרפטינג נעצור בגשר ג'ורג'וביץ (Đurđevića Tara Bridge) הנקודה שממנה נחשף קניון טרה. לקראת ערב נגיע למלוננו בעיירת הסקי קולשין (Kolašin).

יום 7

הבלקן שעצר בזמן – כולל שייט באגם סקאדר

ניסע הבוקר דרך יערות בראשיתיים ומסתוריים אל אגם ביוגראדסקו יזרו (jezero (Biogradsko, שם נצא להליכה רגלית. האגם שוכן במרומי הר ביאלסיצה, בגובה של כ- 1000 מטר. נמשיך בנסיעה אל קניון נהר מוראצ'ה ונבקר במנזר מוראצ'ה (Moraca Monastery); מנזר סרבי אורתודוקסי שנבנה במאה ה- 13 ונחשב לאחד מהמנזרים החשובים בכנסיה המונטנגרית. נחצה בנסיעה את עיר הבירה פודגוריצה (Podgorica) ונגיע אל העיירה רייקה צ'רנויביצ'ה (Rijeka Crnojevića) שם נעצור לארוחת צהריים; תחנתנו הבאה תהיה אגם סקאדר המרהיב Skadarsko Jezero)); האגם מהווה את מאגר המים המתוקים הגדול ביותר בבלקן והינו הגדול ביותר בחצי האי הבלקני. מתחלק בין מונטנגרו ואלבניה, האגם וחופיו בתחום מונטנגרו הוכרזו ב-1983 כשמורת טבע מטעם אונסק"ו. נצא לשיט מרהיב באגם, נתרשם מצמחיית המים הסבוכה ומעשרות סוגי ציפורי המים שיש לשמורת טבע זו להציע. לקראת ערב נגיע למלוננו באזור עיירת הנופש פטרובאץ' (Petrovac).

יום 8

צטיניה – נייגושי – מפרץ קוטור – חציית הגבול חזרה לקרואטיה

נבקר הבוקר בצטיניה (Cetinje); עיר הבירה לשעבר של ממלכת מונטנגרו וכיום הבירה המשנית של המדינה, בה נמצא מעונו הרשמי של הנשיא. עיר של מורשת היסטורית עצומה, שנוסדה במאה ה- 15 והפכה למרכז החיים של מונטנגרו. נמשיך לכפר הקטן נייגושי (Njegusi Village); בו נולד השליט, המשורר והגיבור הלאומי פטר פטרוביץ' השני (מוכר בשם נייגושי כשם כפר הולדתו). נמשיך בנסיעה המלווה בנופים מרתקים לקוטור (Kotor), שם נערוך סיור קצר בעיר; נראה את העיר העתיקה שנבנתה בין המאות 12 ל- 14 ושמרה על מראה ימי ביניים טיפוסי ואף היא הוכתרה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. נצפה בקתדרלה המיוחדת ע"ש טיפון הקדוש ובתום הסיור, נסע לחופי מפרץ קוטור (Kotor Bay) ומשם נגיע אל Fjord Road"“ – הגבול בין מונטנגרו לקרואטיה. נחצה את הגבול בחזרה לקרואטיה  ונגיע למלוננו בדוברובניק (Dubrovnik).

יום 9

דוברובניק – "פנינת הים האדריטי"

את יומנו האחרון נקדיש לסיור בדוברובניק (Dubrovnik) הנחשבת לאחת מערי החוף היפות בעולם שהוכרזה גם היא כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. נבקר ברובע היהודי העתיק, נסייר בעיר העתיקה המוקפת על ידי חומות; נראה את  שער פילה שמהווה את אחד משלושת שערי הכניסה אל החומות והעליה דרכו יפה במיוחד, נחלוף על פני מזרקות העיר העתיקה שהוקמו בשנת 1438 ולבסוף נבקר בנמל העתיק המשמש בעיקר לדייג (בעברו היה לאחד הנמלים הפעילים ביותר בים האדריאטי). את טיולנו נסיים בארוחת ערב חגיגית בעיירת הנופש הקטנה והיפה צבטאט (Cavtat). בתום הארוחה, ניסע אל שדה התעופה ונטוס חזרה ארצה בטיסה ישירה.

 • טיסות ישירות
 • ביקור במפלי פליטביצה המרשימים, באתר הטבע המיוחד "אונה" ובמפלי סטרבצ'קי בוק
 • סיור בסרייבו, בירתה של בוסניה – הרצגובינה
 • סיור בשמורת הרי הדורמיטור שבמונטנגרו
 • רפטינג במי נהר ה"טרה"
 • שייט באגם סקאדר המרהיב ביופיו
 • סיור עיר בזאגרב ודוברובניק

רוצים לקבל עוד פרטים על הטיול?


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
07/06/2024 19/06/2024 איציק בשור יפורסם בהמשך
 • נחיתה ביום 10 לאחר חצות ולכן יש לעשות ביטוח ל- 10 ימים. ניתן לקבל הצעה לביטוח הטיול דרך סוכן ביטוח שלנו שמציע ביטוח ללקוחותינו – 4 חודשים טרם היציאה (120 יום)
 • ניתן להתחיל את התשלומים קודם ולפרוס ליותר תשלומים.
 • יש צורך לעשות ביטוח אתגרי למי שמשתתף ברפטינג ביום 6.
 • לרישום, חיוב וביטוח – אנא פנו לשירות לקוחות (שלוחה 102)


דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסות ישירות עם חברת התעופה קרואטיה איירליינס
לינה: מלונות מדרגה ראשונה (מקבילה ל- 4 כוכבים)
תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג ונוח, נסיעה במיניוואנים ושייט לפי המפורט בתוכנית הטיול
כלכלה: חצי פנסיון לאורך כל הטיול (למעט היום הראשון בו תינתן ארוחת ערב) כולל 2 ארוחות ערב במסעדות מקומיות.
קבוצה: גודל הקבוצה 15-26 מטיילים.
מדריך ישראלי מצוות "אקו" יוביל את הטיול בעזרת צוות מקומי היכן שנדרש
דמי כניסה וסיורים באתרים: כמפורט בתכנית.
הופעת פולקלור.
בקבוק מים מינרליים לאדם, ליום.
מיסים מקומיים.
תשר לנותני שירות מקומיים.
דמי רישום וטיפול.
מפגש הכנה מפורט בארץ טרם היציאה.

מחיר הטיול אינו כולל

ביטוח בריאות ומטען – יש צורך לעשות
ארוחות צהריים.
שתייה בארוחות.
הוצאות בעלות אופי אישי (כביסה, טלפונים, משקאות, ארוחות נוספות וכד').
תשר למדריך הישראלי

לתשומת ליבכם

אופי הטיול: מסע בין עבר להווה המשלב טיול בין תרבויות שונות וטבע החוצה את חלק ארצות יוגוסלביה לשעבר. סיורים בשמורות טבע יפהפיות, בערים עתיקות ומרתקות, כפרים בלקניים ועיירות חוף ונציאניות.
למידע בריאותי על הטיול למדינות יוגוסלביה, יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
מזג האוויר בתקופה זו עלול להיות בלתי צפוי עם גשמים ועקב כך, ייתכן ונידרש לבצע שינויים במסלול הטיול המתוכנן. במידת הצורך מדריך הטיול יידע למצוא את האלטרנטיבה הראויה ביותר לטובת ורווחת הנוסעים. התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים באתרים
רמת בתי המלון, הכבישים ושירותי התיירות בארצות אלו, בייחוד בבוסניה, אינה תואמת את הסטנדרט המערבי. אנו משתדלים לספק את השירותים הטובים בנמצא ויש לקחת זאת בחשבון כחלק מתנאי הטיול.
מסלול הטיול עובר באזורים בעלי מאפיינים של עולם שלישי. על אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומן מראש (לדוגמא אתרים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארצות אלו
יובהר כי המחירים הנקובים לעיל נכונים ליום ההרשמה. במידה ותחול עלייה הגבוהה מ -3% בשערי המטבע, במיסי הנמל או במיס הדלק יעודכנו מחירי הטיול בהתאם ותחול התוספת על הנוסע.
טיסות: ע"פ מדיניות חברות התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. חלק מחברות התעופה מאפשרות לבצע הליך בידוק אישי (צ'ק אין) באינטרנט 24 שעות לפני הטיסה ובמסגרתו לבחור מושב בטיסה. על המטייל להיכנס לאתר חברת התעופה הרלבנטית ולבצע זאת בעצמו. במקרים בהם אין חברת התעופה מאפשרת זאת 24 שעות לפני הטיסה, על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם מספיק (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות.
כרטוס מוקדם (לא בכל החברות זה אפשרי), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו טיולי שטח".
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

קרואטיה – דוברובניק פנינת הים האדריאטי

טיסה של כשעתיים ומחצה מפרידה בין תל אביב ובין דוברובניק, היפה בערי יוגוסלביה לשעבר ואחת הערים היפות […]

קרואטיה ומונטנגרו – אתרים, ערים וחופים לאורך קו החוף האדריאטי

להוריד את החולצה בתנאים קשים לא ניתן היה להתעלם מההתקהלות סביב הכניסה למנזר הפרנציסקני בדוברובניק העתיקה. מחזה […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

קרואטיה, בוסניה-הרצגובינה ומונטנגרו

טיולי תרבות וטבע

מסע בעקבות תרבויות ומיתוסים במדינות הבלקן | 9 ימים

הדפיסו שלחו שתפו