טיול לאוזבקיסטן צילום: מיקה אור בך

טיול לאוזבקיסטן לא מוצג

טיולי תרבות וטבע

העבר המפואר פוגש הווה עם תקווה | 12 יום

טיול לאוזבקיסטן הוא טיול לארץ מרהיבה שבה העבר מרגש וההווה מבטיח. הארץ שמעבר לנהר – "מווארה אל-נהר" ישבה על דרכי המשי, למן המאות שלפני הספירה ועד המאה ה-14. עברו בה שיירות שיירות של גמלים, חמורים וסוסים, נושאי סוחרים וסקרנים, אנשים עם שליחות ואנשים שביקשו לברוח או להסתתר. כל שיירה הותירה אחריה משהו: צליל או שיר, סיפור או בדיה, טכניקת ציור או ריקמה, שיטת ייצור כלים או שיטת עיטור, ציורי פרסקו ועבודת אריחים, ארכיטקטורה פרסית, מוסלמית, סינית ומזרח תיכונית, מחשבה דתית או פילוסופית.. כל שיירה השפיעה על המתרחש. הטיול של אקו מביא טעימות של כל אלו: של המחוזות הנידחים של מרכז אסיה, של ההרים הגבוהים – הפמיר, ההימלאיה והטיאן שאן, של המדבריות הגדולים – המדבר השחור, המדבר האדום, מדבריות קזחסטן, של העמים המתורבתים ב"ארצות המיושבות" – הסינים, ההודים, הפרסים ושל העמים הנוודים – המונגולים, ההונים, הטג'יקים והקירגיזים, שדהרו על סוסיהם מן הערבות, של רעיונות ואידאות מזרחיות ומערביות – נצרות ובודהיזם, זורואסטריות ואסלאם. וכן, ולא פחות חשוב – של אוכל, ריחות וטעמים מהתרבויות שמסביב – הפילף האסייני, הבשר של הנוודים, תבשילי הקדירה ותבשילי הבצק, התבלינים ההודים והסינים.
אוזבקיסטן של היום פרושה על המרחבים שבין הנהרות אמו דריה וסיר דריה, כך נקבע בהסדר החלוקה המדיני בסוף המאה ה-20 עם התמוטטות ברית המועצות. טיול לאוזבקיסטן, שבמרכז אסיה של ימינו, הוא טיול לאחד המקומות הנידחים בעולם שטרם נתגלו על ידי עולם התיירות. טיולנו לאוזבקיסטן מציע מכלול של ערבות מדבריות עם נאות מדבר, נהרות זכים והרים גבוהים וירוקים, ערים, מסגדים, מדרסות וח'נקות בארכיטקטורה מרהיבה ומסעירה ושווקים עשירים וצבעוניים. זוהי ארץ שמתאוששת מן הקומוניזם, מתחברת לנרטיב הישן-חדש שלה ואל המוסלמיות הסונית המאוד מתונה, ושווקיה חוזרים ומתמלאים בכל טוב של התוצרת המקומית. הווה מרתק הצופן בתוכו היסטוריה מרשימה.

מסלול הטיול

יום 1

טיסה ישירה תל אביב–טשקנט שבאוזבקיסטן

בשעות הצהריים נצא בטיסה ישירה מתל אביב לטשקנט (Tashkent), הבירה המודרנית של אוזבקיסטן, שהחלה כיישוב קטן על דרך המשי מינג אורוק (Ming Uruk) “עיר אלף עצי המישמיש”. זו העיר הגדולה ביותר באוזבקיסטן ורובה הוקם אחרי 1966 על ידי הרוסים. היא גם עיר תעשייה גדולה וצומת דרכים של מסילות רכבת לסיביר ולאירופה, לאפגניסטן ולסין. נגיע אליה בשעות הערב, ונצא לארוחת ערב במסעדה מקומית. לינה בטשקנט.

ימים 2-3

סמרקנד ושאחרישבז – מולדת טימור הצולע

בבוקר נצא ברכבת אל העיר סמרקנד (Samarkand), העיר הנחשבת ליפה בערי דרך המשי והייתה גם העיר הסובלנית ביותר בעולם; הפתגם “יש הרבה מדרגות המובילות לשמיים” נהגה כאן. העיר טובלת בעצי תות וצפצפה, ומוקדשת כולה למשפחה הטימורית: המסגד הענק ביבי חאנום (Bibi Khanum Mosque) שנבנה לכבוד אשתו האהובה של טימור לנג, קבר גורי אמיר ועיר הקברים שאח-י זינדה (Mausoleum Guri Emir, Shakh-i-Zinda) ניצבים כאן, ומצפה הכוכבים של אולוג בק (Ulugbeck’s Observatory), נכדו של טימור הגדול, ואחד האסטרונומים המוערכים ביותר בעולם עדיין עומד בתפארתו. לצדם נפרש השוק הגדול והצבעוני של העיר (Siab) – תבלינים, פירות ופירות יבשים, ביצים, ירקות, לחם, ומפעלי שטיחים שבאחד חודזם (carpet factory Hudzhum) בו ממשיכים באריגה ידנית נבקר, נכיר את שיטות העבודה ונהנה מהמוצר המוגמר. כן נבקר בכיכר רג’יסטן המוקפת בשתי מדרסות מרשימות (Madrassah Ulugbek, Madrassah Shir-Dor) ובמסגד הזהב (Madrassah Tillya-Kori), שהייתה מקום בו הוקרן כל ערב עד שנות ה-90 של המאה הקודמת חזיון אורקולי “סוציאליסטי” סובייטי.

בבוקר המחרת נשלים את סיורנו בעיר, ונצא ברכבים קטנים אל תוך ההרים הגרניטיים שבדרום מזרח אוזבקיסטן, המגיעים לגובה ל-4,400 מ’. העיר שאחרישבז (Shakhrisabz), היושבת בתוך עמק נהר הקשקר דריה בו מגדלים כותנה וטבק, הייתה המקום בו בחר אלכסנדר מוקדון לבלות את חורף 327/8 לפני הספירה, וממנו הוא יצא למסע הצבאי כנגד המשפחה הבקטארית האריסטוקרטית. פה נולד חוג’ה אילגר, הידוע כטימור לנג (טימור הצולע). נטייל בארמונו אדיר הממדים של טימור לנג (Ak-Saray Palace), שעל גגו הוא בנה בריכת שחיה לאשתו, ובאתרי העיר שעברה מתיחת פנים בשנים האחרונות, והיא הפכה לעיר המאדירה את טימור לנג – הגיבור החדש-ישן של הנרטיב האוזבקי. בשני הלילות הלינה בסמרקנד.

 

יום 4

עליה לרגל לגיז'דובאן בדרך לבוכרה

נשלים את ביקורנו בסמרקנד, ונצא בנסיעה אל העיירה גיז’דובאן (Gizhduven), בה נמצא קברו של השייח’ גיז’דובני (Abd Al khalik Al Gijduvani), שהתחיל מסורת של ידע מיסטי שהועברה ממורה למורה, במשך שבעה דורות. המקום המשמש כאתר קדוש וחשוב של עליה לרגל, ומוקף במספר מסגדים, מבני ציבור, מטבחים ואכסניות, בריכות וגנים, ואף מוזיאון לתולדות התנועה המיסטית הסופיסטית.
נמשיך לכיוון בוכרה, אליה נגיע בשעות אחר הצהרים; בוכרה היא עירוב של קודש וחול, ויש בה למעלה מ-100 מבנים עתיקים החושפים למעלה מ-2500 שנות היסטוריה, אם כי רובם הם מן התקופה הטימורית (המאות ה-14–15) ועד ימיו של עלים ח’אן – הח’אן האחרון שנמלט מאימת הרוסים ב-1920. נסייר ברובע היהודי שהוקם ככל הנראה במאה ה-13, והתייחד בקהילה פרסית הדוברת ניב טג’יקי מיוחד. נשמע את סיפורה של הקהילה שהתנתקה מהעולם היהודי במאה ה-16, ופיתחה עולם רוחני עשיר מאוד ומומחיות גדולה במסחר ובייצור משי. בית הכנסת (Jewish Synagogue) שנשתמר הוא קומפלקס של כמה בתי כנסת, שעדיין משרתים את מעט היהודים החיים בבוכרה, ואת המטיילים הרבים המבקשים לבקר ולהתפלל. נבקר בשווקיה, ככל שיותיר הזמן: ביניהם שוק הצורפים טוקי זרגרון (Toki Zargaron) ומוזיאון השטיחים במסגד מגוכי אטורי המיוחד (Magoki Attori Mosque). לינה בבוכרה.

יום 5

בוכרה היפה

היום נבלה בעיר בוכרה, היושבת בתוך ערבות הטוראן ומרושתת בתעלות של שני נהרות זראוושאן וקשקר דריה המשקים ומקררים את העיר. בוכרה היא עיר נעימה ושקטה, בה שוכנים בתי תה בצל עצים, ליד בריכות (מאגרי) המים, לצד שווקים צבעוניים ותוססים. כל זאת בתפאורה עתיקת יומין של חומות, מבצרים, עשרות מדרסות ומסגדים, עדויות לקדושתה הרבה של בוכרה בעולם המוסלמי. עיר של פילוסופים ומשוררים, כאבן סינא הרופא, הגאולוג והאסטרונום מהמאה ה-9 וחוג’ה נסראדין החכם האסייני שהרשים בכתביו פילוסופים והוגים רבים.
נתחיל את יומנו באחד המבנים הקדומים ביותר בעיר – המוזוליאום של איסמעיל סאמאני (Ismael Samani Mausoleum), שריד לימי הזוהר של השושלת הסאמאנית שהיתה אחת מהממלכות המוסלמיות הראשונות במרכז אסיה, ובירתה הייתה בוכרה. לצדו ניצב מעין הנביא איוב (Chashma Ayub Mausoleum), שכיפותיו מייצגות את תוספות הבניה לאורך ההיסטוריה של המקום. זהו המקום שאיוב היכה בסלע ויצאו ממנו כל אותם מים שמשקים את העיר. נמשיך אל מוסכי קאלון (Kalyan Mosque, המסגד הגדול) שנבנה במקומו של מסגד שנהרס על ידי ג’ינג’ס ח’אן, ובמדרסת מיר-י ערב (Mir-i Arab Madrassah) שמולו, ששמה ניתן לה על שמו שם שיח מהמסדר הסופי נקשבנדי שהשפיע רבות על עוביידאללה ח’אן שמימן את הקמתה במאה ה-16. בכיכר בין שני המסגדים נישא מינרט קלאון הגבוה (Minaret Kalon), ממנו היו משליכים את הנידונים למוות. לצדם פרוש שוק הצורפים (Toki Zargaron) המעניין. לעת ערב נטייל סביב המאגר האחרון שנותר בעיר, שהיום הוא מרכזה השוקק והנעים – בריכת הלבי האוז (Lyabi-Khauz) ובמבנים שסביבה; בעבר הייתה אחד המאגרים אשר איגמו מים לצרכי האוכלוסייה ולקירור העיר ככל שיותיר הזמן. נהנה מארוחת ערב ומופע אופנה, שירה ומוזיקה במדרסת נאדיר דיוואן בגי (Madrassah Nodir Divan beghi). לינה בבוכרה.

יום 6

חציית המדבר האדום בדרכנו לחיווה

לאחר ארוחת הבוקר נצא לנסיעה ארוכה על דרך המשי, כמעט על הגמל האוזבקי, לאורכו של נהר האמו דריה, כשהוא זורם לכיוון ימת ארל. הנהר סובל היום מכמות מים קטנה יותר, כיוון שהקירגיזיים היושבים על מקורותיו משתמשים בו לייצור חשמל ולהשקיית שדות וערים; כיוון שכך, וכיוון שהרוסים אילצו את האוזבקים לגדל כותנה (שאוהבת מים) – כמות המים המגיעה לימת ארל קטנה כל שנה, ודבר זה גורם לייבושה. לינה בחיווה.

יום 7

עיר המבצר האגדית חיווה

העיר חיווה (Khiva), עיר מבצר בנאת המדבר השחור – קראקום, היא דוגמה יפה לעיר שהתפתחה סביב קרוואנסראי (אכסניית דרכים) ושוק מקומי על ציר דרך המשי, וככזו היא נזכרת במאה ה-10 כ”עיר שיירות חשובה על הדרכים למזרח”. זו עיר “צעירה”, שכן קרנה עלתה רק במאה ה-18, אך היא השתמרה היטב על חומותיה ושעריה, ארמונות העץ והמסגדים, המשמשים היום רקע נפלא לסיפורי אלף לילה ולילה מן המזרח.
מיד עם הכניסה לעיר דרך “אבי השערים” (Ota Darvoza) נחוש את ניחוח האגדות והסיפורים: ראשית היישוב מהמאות ה-5–6 לפני הספירה (אירחן קלה Ichan-Kala) שרד לספר לנו על האירועים שעברה העיר. את ממלכתם של הח’אנים של חיווה נראה במינרט הלא גמור (Kalta Minor Tower) המחופה אריחים כחולים לבנים, סמל העיר חיווה. הח’אן מוחמד אמין תיכנן אותו כשהוא מבקש להקים מינרט שיהיה גבוה יותר מכל המינרטים שבבוכרה, וקושיים שונים שהערימו הרוסים לא איפשרו לו לסיימו. נבקר במוזוליאום של פחלבן (Pahlavan Mahmud Mausoleum), המשורר, המתאבק ומושל העיר לפני 600 שנה ובמדרסות שהחלו להיבנות בתקופה הסלג’וקית – מדרסת מוחמד אמינח’אן (Muhammed Amin Khan Madrassah) ומדרסת רחימח’אן (Mukhammad Rahimkhan Madrassah). נבקר במסגד יום השישי (Juma Mosque) הבנוי מים של עמודים ומתקרה עשויי עץ אולמוס. ניכנס לארמון טוש חובלי (Tash-Hovli Palace) – הרמון שבו חיו 41 נשותיו (רק חמש היו חוקיות) של הח’אן אלקולי. לקינוח נוכל לטפס על החומות הנאות התוחמות את העיר במצודת קוניה ארק (Kunya-Ark Castle) אל המרפסת של השליט בקוניה ארק (Ok sheikh Bobo “מרפסת ההתמוגגות”), ולראות את המדבר מאופק לאופק ואת נאת המדבר הירוקה, ואת החומה המגנה עליה מן האורחים הלא קרואים ומן המדבר המקיף אותה בזמן השקיעה. בערב נהנה מארוחת ערב בשילוב מופע פולקלור מקומי. לינה בחיווה.

יום 8

טשקנט – עיר האבן

את יומנו נתחיל בטיסה מאורגנץ’, עיירה הסמוכה לחיווה, לבירה טשקנט. טשקנט הוקמה על ידי הטורקמנים, שלטו בה הסינים, היתה חלק מהממלכה הסאמאנית ויושבה מחדש על ידי טימור לנג. עיר שב-29 לאפריל 1966 נחרבה ברעידת אדמה אדירה (9 בסולם ריכטר) ו-30,000 איש נהרגו ורבים מצאו עצמם ללא קורת גג. אבל האסון היה שהרעידה עוררה את הרגשות האוזבקים, והם פרצו במהומות כנגד השלטון הרוסי.
נבקר באתרי העיר הפתוחים המייצגים יותר מכל את הלך הרוח האוזבקי היום: בכיכר העצמאות (מוסטקיליק מיידאני (Mustaqillik maydoni) המייצגת יותר מכל את אוזבקיסטן של היום – גאה מאוד על היותה עצמאית ומלאת תקווה לעתיד טוב יותר, אבל כשמתקרבים רואים את המצב התחזוקתי הנמוך המייצג את הקושי הרב שלה לדאוג לאוכלוסייתה ולעמוד לבד על רגליה; בכיכר טימור לנג (“Amir Temur” Central Square) שגויס לנרטיב האוזבקי והפך לסמל; ובמונומנט לרעידת אדמה הגדולה (Earth quake memorial).
נטייל באתרי העיר, במוזאונים ובשווקיה, ככל שיותיר הזמן, אך על השוק המרכזי (Chorsu) לא נוותר: עושר של ריחות וטעמים, תבלינים בשלל צבעים, כדורי ומטעמי היוגורט הלח והיבש, הלחמים ולחם הליפיושקה… תאווה לעיניים ולחיך. לינה בטשקנט.

 

 

יום 9

עמק פרגנה – מקום הסוסים השמיימיים, והאבטיחים והמלונים

לאחר ארוחת הבוקר נצא בנסיעה ברכבים קטנים לעמק פרגנה (Fergana), עמק בו מגדלים פקעות משי, מלונים ואבטיחים; העמק כלוא בקצה רכס הטיאן שאן, אותו חוצים נהרות הסיר דריה והנרין. העמק נחלק היום בין קירגיסטן, טג’יקיסטן ואוזבקיסטן והוא היה סלע מחלוקת בין שלושתן בתקופת ההשתחררות מברית המועצות. זהו אזור השליטה של ממלכת קוקנד העתיקה, שפרשה מההח’אן של בוכרה בתחילת המאה ה-18, והיא והח’אנות של חיווה ובוכרה נאבקו ביניהן כמעט לכל אורך המאה ה-19. נבקר בארמון האמיר האחרון של הח’אן הקוקנדי, חודריח’אן (Kokand Khan Palace), שבסוף ברח לאפגניסטן. נבקר במדרסת נורוטביי (מיר, Nurbutbay Medresse) ובבית הקברות היהודי (Jewish cemetery). לינה בפרגנה.

יום 10

עמק פרגנה – ביתן של המלאכות המסורתיות

לאחר ארוחת הבוקר ניסע למרגילן (Margilan), אחת הערים העתיקות בעמק פרגנה על דרך המשי. העיר ידועה עד היום בתעשיית המשי שלה. התעשייה מתרכזת ברובה בבתי האוכלוסייה, המגדלת את הפקעות ומייצרת את האריגים והשטיחים בעצמה. מעט בתי חרושת נשארו, ואנו נבקר באחד מהם המבקש מחד להמשיך לייצר בטכניקות ובשיטות העתיקות, ומאידך לשמר את מלאכה עתיקה זו לבל תיכחד מן העולם. לאחר שנהנה מייצור המשי והשטיחים, נבקר בבזאר המקומי ובבית חרושת לייצור קירמיקה.
אחרי הצהרים נחזור לטשקנט. לינה בטשקנט.

יום 11

הרי צ'ימגאן

לאחר ארוחת הבוקר נצא בנסיעה אל השלוחות המערביות של הרי הטיאן שאן באזור צ’ימגאן (Chimgan). יום זה בטיול יציע היכרות עם צד אחר של אוזבקיסטן – הרים ירוקים, אגמים ואוכלוסייה כפרית של רוכבי סוסים ורודי דבש. נהנה מהליכה בנוף ובטבע ומארוחת צהריים בחוץ. ניסע לאתר הסקי בלדרסיי (Beldersay) שעל מדרונות הר הקומבל (Kumbel Mountain, 2,300 מ’ גובה) אחד ממסלולי הגלישה היפים באוזבקיסטן. נעלה ברכבל אל הפסגה, ונהנה מן הנוף הנשקף ממנה. נמשיך לאגם צ’רווק (Charwak Lake) המרהיב, האחראי למים של הבירה טשקנט לאורך כל השנה. נשוב לטשקנט, ונהנה מארוחת סיום הטיול. לינה בטשקנט.

יום 12

סיום הטיול לאוזבקיסטן

בבוקר מוקדם נצא אל שדה התעופה כדי לשוב בטיסה ישירה לתל אביב.

  • הטיול הכולל את כל אתריה הקלאסיים והמפורסמים של אוזבקיסטן, הכולל גם את עירו של טימור לנג שחרישבז, ארמון השאח ליד בוכרה, אתר העלייה לרגל של הדרוויש נאקש באנדי בחוטדין, וכן טיול לשני המקומות המרהיבים עמק פרגנה והרי הטיאן שאן.
  • הטיול תוכנן לתקופה המיטבית של הסתיו.
  • 2 מופעי פולקלור.
  • התנסות בארוחות אותנטיות ומקומיות ובשווקים מקומיים וצבעוניים.
  • טיול בקבוצות קטנות 15–26 משתתפים.
  • רמה גבוהה של לינה ותחבורה מגוונת.
  • הכנה מלאה לטיול ומפגש מקדים עם המדריך.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

כרגע אין תאריכי יציאה קרובים לטיול

נשמח לשלוח לכם הודעה כשיקבעו התאריכים ולעניין אתכם בהרשמה.
השאירו לנו את פרטיכם בטופס המצורף וניצור עמכם קשר בהמשך.

חודש משוער לצאת הטיול הבא:
אפריל 2019

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.על הלקוח/ה לבחור את מדיניות הביטול המתאים לו/ה. לפרטים לחצו כאן >>

דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל:

טיסות בינלאומיות (בחברת אוזבקיסטן איירליינס) על פי מסלול הטיול.
לינה בטשקנט מלון 4 כוכבים במרכז העיר, ומלונות אותנטיים וייחודיים בשאר המקומות.
כניסות לכל האתרים כמפורט במסלול הטיול.
כלכלה על בסיס חצי פנסיון.
תחבורה: אוטובוס צמוד לנסיעות בינעירוניות, לסיורי ערים והעברות לשדה התעופה. טיסת פנים בקו חיווה– טשקנט. לתשומת לבכם, יש ימים ארוכים של נסיעה בין הערים הגדולות.
ויזה קבוצתית: לטיול לאוזבקיסטן אנו מוציאים ויזה קבוצתית. את הטפסים לוויזה אנו מגישים לשגרירות חודש לפני היציאה, לכן מטיילים שירשמו לאחר 20/08/2018 יישאו בעלויות ויזה אישית (תוספת של 135$).
תשר לנותני השירותים המקומיים.
דמי טיפול ורישום.
מפגש הכנה לטיול.
מים מינרלים.

מחיר הטיול אינו כולל:

ביטוח רפואי ומטען.
שתייה וארוחות שאינן כלולות.
הוצאות בעלות אופי אישי.
דמי צילום באתרים .
טיפ למדריך הישראלי.
מסי נמל מקומיים שאינם נקובים בכרטיס ומשולמים בחו"ל.

לתשומת ליבכם

טיול לאוזבקיסטן הוא טיול תרבות וטבע, בין ערים עתיקות, נופי מדבר והרים. הטיול מציע נופים מרהיבים של ערבות מדבריות עם נאות מדבר, נהרות זכים והרים ירוקים, שווקים מלאים בכל טוב, שרידי ערים עתיקות, מסגדים, מדרסות וארמונות ענק בעלי ארכיטקטורה מדהימה.
קבוצה קטנה - 15–26 מטיילים.
מדריך ישראלי מצוות אקו ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה ויחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם.
חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
אוזבקיסטן היא מדינה בעלת מאפיינים של עולם שלישי, באזורים מסוימים. על אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומן מראש (לדוגמה כבישים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארץ היעד הזו. באם יהיה צורך מדריכנו יעשו שינויים בשטח, לטובת ורווחת הנוסעים.
השתתפות בסדנאות ופעילויות ייחודיות מותנה באישור.
ייתכן ושעות הטיסות הבינלאומיות ישתנו, עדכונים נוספים בצמוד למועד היציאה לטיול.
ביקור באתרים מסוימים במהלך הטיול מותנה באישור מקומי. במידה ולא יתאפשר ביקור כפי שתוכנן מראש, למדריך הטיול תהיה הזכות לבחור תוכנית אלטרנטיבית לטובת ורווחת הנוסעים.
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים. תוכנית הטיול כפופה לשינויים גם בהתאם לשיקול הדעת של המדריך ושל אקו טיולי שטח.
טיסות: ע"פ מדיניות חברת התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם מספיק (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה, ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו, ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות. כרטוס מוקדם (לא בכל החברות זה אפשרי), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו".
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

הודו – המקדשים הארוטיים בקהג’ורהו

דווקא בהודו, שתושביה ידועים בצניעותם, שוכנת אטרקציה תיירותית ייחודית וסנסציונית – עיירה ובה מתחם מקדשים המעוטר בפסלי […]

בעלי חיים באומנות הסלע

ציורי הסלע והמערות הם הביטוי הפיזי הפומבי הראשון שנתן האדם לדימויים ולתמונות שעלו בראשו. זו הפעם הראשונה […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לאוזבקיסטן לא מוצג

טיולי תרבות וטבע

העבר המפואר פוגש הווה עם תקווה | 12 יום