טיול ג’יפים לאוזבקיסטן – מסע אל הרי הפאן

אקו עצמאי בשטח

בנהיגה עצמית ובהדרכה מקומית | 10 ימים

אוזבקיסטן יושבת בתחום שבין הנהרות אמודריה וסירדריה, אזור המפגיש בין אנשי התרבויות המפותחות מן הדרום - פרס, הודו וסין, ובין שבטי הנוודים והלוחמים שדהרו על סוסיהם מן הערבות וגזלו מיושבי הקבע את רכושם. תרבויות ודתות נעו על פני דרך המשי העתיקה, סוחרים לנו בפונדקי הדרכים של מרכז אסיה והציעו את מרכולתם בשווקים הגדולים של סמרקנד. זוהי ארץ שמתאוששת מן הקומוניזם, עם הווה מרתק הצופן בתוכו היסטוריה מרשימה.

טיול ג'יפים לאוזבקיסטן, מרכז אסיה של ימינו, מציע מסלול לא שגרתי וחווייתי אל הרי הפאן, תת רכס של הרי הפמיר הנודעים, ואל האזורים הבלתי מוכרים של אוזבקיסטן - ערבות מדבריות עם נאות מדבר, רכסי הרים ירוקים ונופיים, אגמים ונהרות, כפרים נידחים שתושביהם מקיימים אורח חיים מסורתי, ועיירות בעלות היסטוריה מרתקת. טיול הג'יפים מאפשר לחוות לעומק את האוצרות הטבעיים והאנושיים של המדינה בנהיגה עצמית.

מסלול הטיול

יום 1

תחילת הטיול בטשקנט

בשעות הצהריים ננחת בטשקנט (Tashkent), בירת אוזבקיסטן. טשקנט החלה כיישוב קטן על דרך המשי, והיא מכונה גם “עיר אלף עצי המשמש”. זוהי העיר הגדולה ביותר באוזבקיסטן ורובה הוקם על ידי הרוסים אחרי 1966. זוהי גם עיר תעשייה גדולה וצומת דרכים של מסילות רכבת בין מקומות רבים – סיביר, אירופה, אפגניסטן וסין. נפגוש את הצוות המקומי ונצא לסיור היכרות עם העיר. נבקר באנדרטאות שונות בעיר ונלמד על ההיסטוריה האוזבקית, נסייר בכיכר העצמאות (Independence Square) ובכיכר אמיר טימור (Amir Timur Square) – “טימור לנג” אשר גויס לנרטיב האוזבקי והפך לסמל. ארוחת ערב ולינה בטשקנט.

יום 2

תחילת טיול הג'יפים – אל הרי נורטה

330  ק”מ, 4.5 שעות נסיעה

היום נתחיל את מסע הג’יפים בנהיגה עצמית. לאחר ארוחת הבוקר נקבל את הג’יפים המדוגמים אשר ילוו אותנו לאורך הטיול (טויוטה פראדו או שברולט טרייל בלייזר) ונצא בנסיעה מערבה לעבר מחוז ג’יזאח (Jizzakh). נאכל ארוחת צהריים ונמשיך לנסוע בדרכי שטח אל כפרי ההרים של רכס נורטה (Nuratau Range) העתיק, המתנשא מצפון לעמק נהר הזראפשאן הפורה – “דרך המלך” שבין בוכרה לסמרקנד, וסביבו ערבות בארן (Barren Steppe) הצחיחות ומדבר קיזילקום (Kyzylkum Desert). בעמקים שבין ההרים האלו נוכל לגלות אוזבקיסטן אחרת – כפרים קטנים ומבודדים בהם התושבים חיים אורח חיים מסורתי ורחוק מאוד ממה שנראה בערים הגדולות, נאות מדבר ירוקים ושופעים עצי פרי, ונהרות קטנים החוצים את העמק בדרכם לאגם איידרקול (Aydarkul Lake) שמצפון. נבקר בחלק מהכפרים ונראה כיצד המקומיים משמרים שיטות מסורתיות להכנת קמח, אפיית לחם ובישול, ונצא לטיולים קצרים באזור. נאכל ארוחת ערב ונלון בבית הארחה באחד מכפרי נורטה.

יום 3

מעיינות מרפאים, כפרים קטנים ואגם גדול

330  ק”מ, 5 שעות נסיעה

היום נחקור את הסביבה של רכס הרי נורטה. ניסע אל הכפר הציורי והמסורתי סנטיאב (Sentyob), נבקר בעץ הקדוש העתיק בכפר מוג’ורום (Mojurum) ונמשיך לעיירה נורטה (Nurata). נבקר במצודה נור (Nur Fortress) שהוקמה על ידי אלכסנדר הגדול במאה ה-4 לפני הספירה. כמו כן, נבקר במעיין הסמוך, המכונה “צ’שמה” (Chashma). על פי האגדות, לפני אלפי שנים רבות נפל מהשמיים סלע אש (ככל הנראה מטאוריט) ובמקום בו פגע באדמה הופיע מעיין בעל סגולות מרפא. מתחם ה”צ’שמה” נחשב לאחד ממרכזי האסלאם החשובים באזור זה, ואלפי מאמינים מעיירות שכנות, כמו גם ממדינות אחרות, מגיעים לבקר בו מדי שנה. נמשיך לנסוע בחולות האדומים של מדבר קיזילקום לכיוון אגם איידרקול – אגם מלאכותי עצום שנוצר בשנת 1969 כאשר סכר המים של שרדריה (Chardarya) הוצף על ידי שיטפון, והמים מילאו את אזור השפלה ויצרו אגם בגודל 3,000 קמ”ר. בערב נשוב לבית הארחה שלנו לארוחת ערב ולינה.

יום 4

הרי הפאן והעיר של טימור לנג

350  ק”מ, 5 שעות נסיעה

לאחר ארוחת הבוקר נצא בנסיעה דרומה לעבר החלק האוזבקי של הרי הפאן (Fan Mountains), המהווים חלק מרכס הפמיר-אלאי (Pamir Alay) המערבי. נבקר בבזאר הצבעוני של אורגוט (Urgut), בסמוך לגבול עם טג’יקיסטן, נמשיך לחצות את רכס הרי זרפשאן (Zerafshan), נעבור במעבר טאחטה–קרצ’ה (Takhta-Karacha) בגובה 1,650 מ’ ונרד לכיוון שחריסבז (Shahrisabz), העיר בה נולד חוג’ה אילגר, הידוע כ”טימור לנג” (טימור הצולע) או “אמיר טימור”. נטייל באק-סראי (Ak Saray), שרידי הארמון אדיר הממדים של טימור מהמאה ה-15, שעל גגו הוא בנה בריכת שחייה לאשתו. נבקר במתחמים דתיים והיסטוריים נוספים בעיר אשר עברה מתיחת פנים בשנים האחרונות והפכה לעיר המאדירה את טימור לנג – הגיבור החדש-ישן של הנרטיב האוזבקי, המנהיג האדיר של סמרקנד וכובש האימפריה הגדולה. ארוחת ערב ולינה בשחריסבז.

יום 5

הכפר גילן ומאוזוליאום מסתורי

160  ק”מ, 3 שעות נסיעה

לאחר ארוחת הבוקר נצא לנסיעת ג’יפים נפלאה דרך קניונים, נהרות וכפרים קטנים, עד לכפר גילן (Gilan) שברכס הרי גיסר (Gissar Mountain). נאט את הקצב, נביט בחיים הכפריים המתנהלים בקפסולת הזמן הנהדרת הזו, ונהנה ארוחת צהריים מקומית. נמשיך בנסיעה למאוזוליאום טורקי-אויג’ון (Turki-Auyjun Mausoleum), קדוש סופי מסתורי שנקבר מחוץ לכפר, ולאחר מכן ניסע חזרה לכיוון שחריסבז, בדרך אחרת מזו שהגענו דרכה – בתנאי שתנאי הדרך יאפשרו זאת. ארוחת ערב ולינה בשחריסבז.

יום 6

רכס הרי גיסר ועיירת הגבול דנאו

325 ק”מ, 6 שעות נסיעה

היום ניסע לכיוון דרום-מזרח, נחצה את המורדות הדרומיים התחתונים של רכס גיסר, משחריסבז לכיוון העיירה דנאו (Denau) הסמוכה לגבול עם טג’יקיסטן. ניסע דרך יערות הרריים לכיוון באיסון (Baysun), שם בכל שנה ב-21 למרץ נערכות חגיגות מפורסמות של הנאורוז (Nauruz) – השנה הפרסית החדשה. נעצור לארוחת צהריים ונמשיך בנסיעה עד שנגיע לדנאו. נבקר בשרידים העתיקים של חומות העיר ובבזאר המקומי שהוא אחד המעניינים בכל אוזבקיסטן, עם אווירה שוקקת וצבעונית ותנועה ערה של מסחר מטג’יקיסטן ואליה. ארוחת ערב ולינה בבית הארחה בדנאו.

יום 7

טרמז – המרכז הדתי העתיק

200 ק”מ, 3.5 שעות נסיעה

היום נקדיש את זמננו לחקור את האזור ההיסטורי של טרמז (Termez) שבגבול אוזבקיסטן-אפגניסטן. אזור זה היה אחד המרכזים החשובים של אימפריות שונות, לאורך השנים חיו בו בני דתות רבות בודהיזם ועד היום ניתן למצוא בו זורואסטריזם, אסלאם, נצרות נסטוריאנית, וכן שרידי מקדשים עתיקים. התחנה הראשונה שלנו תהיה באתר דלברזין-טפה (Dalverzin-Tepe), שבעבר הייתה אחת הערים המפוארות ביותר באימפריית קושאן (Kushan), ועיר הבירה של השבטים הטורקים. כיום נותרו שם שרידי מקדש בודהיסטי, קבר קדוש מהעת העתיקה ומזבח זורואסטרי. נמשיך דרומה עד שנגיע לטרמז, שם נבקר במוזיאון המקומי ונאכל ארוחת צהריים. נצא מהעיר לביקור במאוזוליאום של חאקים אט-טרמזי (Mausoleum of Khaqim At Termizi) – “אבי העיר טרמז”, שהיה משפטן סוני אך זכור בעיקר בזכות היותו אחד הסופרים המוקדמים הגדולים של הסופיזם. משם נמשיך לאתר המדהים, פייז טפה (Fayz Tepa) – מנזר בודהיסטי מהמאה ה-1 לספירה שחפירתו הייתה פרויקט חייו של ארכיאולוג יפני. נחזור לטרמז לארוחת ערב ולינה.

יום 8

אל סמרקנד, היפה בערי דרך המשי

400 ק”מ, 5.5 שעות נסיעה

היום נצא לנסיעה ארוכה צפונה לכיוון סמרקנד (Samarkand) – בירתו המפוארת של האמיר טימור לנג, הנחשבת ליפה בערי דרך המשי. בדרך נעצור בדוכני פירות ובכפרים קטנים. נגיע לסמרקנד בשעות אחר הצהריים ונבקר בכיכר רגיסטן (Registan Square), אחד המראות המפורסמים של אוזבקיסטן, המוקפת במדרסות מרשימות ובמסגד הזהב. נמשיך למאוזוליאום גור אמיר (Gur Emir Mausoleum), שם נראה את מבני הקבר של האמיר טימור לנג ובני משפחתו. ארוחת ערב במסעדה מקומית ולינה בסמרקנד.

יום 9

בחזרה לטשקנט דרך שמורת הטבע זאמין

420 ק”מ, 7 שעות נסיעה

יום ארוך ויפה לפנינו. נצא מוקדם לנסיעה לכיוון טשקנט, ובדרך נבקר בשמורת הטבע זאמין (Zaamin Nature Reserve), שהיא חלק מרכס הרי טורקיסטן שמצפון לרכס הרי הפאן. השמורה מאופיינת בשלושה אזורי צמחיה: אזורי ערבות הרריים, אזורי יערות, ואזורים תת-אלפיניים. ניסע בנוף היפה והמתחלף, ונערוך פיקניק בחיק הטבע. משם נמשיך בנסיעה אל טשקנט, שם נאכל ארוחת ערב ונלון.

יום 10

סיום הטיול בטשקנט

לאחר ארוחת הבוקר נחזיר את הג’יפים, ולאחר מכן נצא לסיור אחרון בטשקנט. נבקר באנדרטת האומץ (Monument of Courage) המוקדשת לקורבנות רעידת האדמה של שנת 1966, במתחם חסטי אימום (Khasti Imom Complex), במוזיאון לאמנות, ובשוק צ’ורסו (Chorsu Market) הצבעוני והשוקק, שבו נמצא עושר של ריחות וטעמים, תבלינים בשלל צבעים, כדורי ומטעמי היוגורט הלח והיבש, וכן לחם ה”ליפיושקה” המקומי – תאווה לעיניים ולחיך. בשעות הצהריים נצא אל שדה התעופה לטיסה בחזרה לישראל.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

בטיול עצמאי אתם בוחרים מתי לטייל

טיול לנוסע העצמאי הוא טיול מאורגן פרטי, בהתאמה אישית.
צוות אקו זמין למתן ייעוץ ותכנון הטיול שלכם.

רוצים לקבל מידע/ להתייעץ/ לשאול שאלות ?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.

 

 על הלקוח/ה לבחור את מדיניות הביטול המתאים לו/ה. לפרטים לחצו כאן >>
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

ברזיל – הבהלה לזהב

כשירד המולטי המשרת בצוותו של אנטוניו רודריגז ארז’או, להרוות את צימאונו לאחר יום רכיבה נוסף, נצנצו גושים […]

אוגנדה עדיין מחכים לתיירים

אוגנדה המתפתחת, על תושביה מסבירי הפנים, מצטיינת בנופים ירוקים, במגוון רב של בעלי חיים ובמורשת אפריקנית מסורתית. […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול ג’יפים לאוזבקיסטן – מסע אל הרי הפאן

אקו עצמאי בשטח

בנהיגה עצמית ובהדרכה מקומית | 10 ימים