טיול למונגוליה בעונת הפסטיבלים

טיולי תרבות וטבע

מסע מרהיב ממדבר גובי ועד לאגם חופסגול. בהדרכת ליאור מורג | 16 יום

הדפיסו שלחו שתפו
טיול למונגוליה לוקח אותנו אל ארץ מולדתם של ג'ינגיס חאן ולוחמיו, שפעם כבשו בשעטת סוסים כמעט את כל העולם הישן. היום מונגוליה היא ארץ ערבות נידחת בסוף העולם, המשמרת טבע בלתי מופרע של מדבריות עצומים וקרים, ערבות עשב אינסופיות, אגמים ויערות. מונגוליה היא ארץ בה עדיין נודדים התושבים עם עדריהם וחיים באוהלים מסורתיים את חייהם הבלתי משתנים. טיול למונגוליה הוא מסע שטח אמיתי אל אחרון מחוזות הנוודים של העולם. טיולנו נערך על רקע עונת הפסטיבלים המקומיים, אותם ניתן להרגיש הרחק מהעיר הגדולה.

קצת על המדריכה ליאור מורג:

עד לאחרונה התגוררה בחוות קיימות אורגנית בפורטוגל, בעלת נסיון של מעל 20 שנה בנוודות, חייתה שנים בג’ונגלים של דרום מזרח אסיה, בהודו ביפן ובתאילנד. דוברת שפות המזרח, סטודנטית תמידית ומחוברת לאיים האזוריים, לפורטוגל ולאסיה בנפשה. מדריכה למונגוליה, האיים האזורים, פורטוגל, יפן, לאוס, וייטנאם, קמבודיה, יפן, הודו ויעדים נוספים.

מסלול הטיול

ימים 1-2

מתל אביב לאולאן באאטר(Ulaan baatar)

בשעות הצהרים נפגש בשדה התעופה ונמריא מתל אביב בטיסה דרך יעד מקשר לאולאן באאטר, בירת מונגוליה. בהגיענו בשעות הערב שלמחרת נעבור למלון בעיר. לינה באולאן באאטר.

יום 3

תחילת המסע במונגוליה

נתחיל בגאנדן בודהיסט (Gandan Buddhist Monasterya)‏ – המרכז לבודהיזם המונגולי ומושבו של פסל ג'נראיסיג בגובה 26.5 מטרים. לאחר ארוחת הצהריים נסע אל מחנה גרים (יורטים מונגוליים מסורתיים), אשר ממוקם במרחבים הפתוחים מחוץ לעיר. נצא למסע אחורה בזמן למוזיאון חי שמשחזר את חייהם של נוודים מונגולים בתחילת המאה ה-20, נחזה בהדגמה כיצד חיו הנוודים את חייהם בתקופה זו ונלמד על מסורות שנמשכות עד לימים אלו ממש. בערב נהנה מהלילה הראשון במחנה היורטים (גר-קאמפ), הגרסה המונגולית הנעימה אך הפשוטה של אכסניה. "גרים" עשויים לבד, שהנוודים של מרכז אסיה מכנים לעתים קרובות יורט. ארוחת ערב ולינה במחנה היורטים (גר-קאמפ) בקרבת אולאן באאטר.

יום 4

אל ארץ הנוודים ונפלאות מדבר הגובי

הבוקר נצא בנסיעה אל עבר מונגוליה הפראית. נבצע עצירה לארוחת צהריים למרגלות הר חוגנו חאן (Khogno Khan), העשוי מתצורות סלע מדהימות ונצא להליכה מעל הרכס. נמשיך כארבע שעות נסיעה אל עבר קצהו הצפוני של מדבר הגובי המונגולי, אשר הוגדר בידי מגזין ההרפתקאות נשיונל ג'אוגרפיק (Naitonal Geographic) כאחד מיעדי התיירות המיוחדים ביותר. מדבר הגובי מציע ערבות ענק, צוקים יפים, דיונות מתנשאות, ביצות מלח ומספר ריאות ירוקות. ניסע בנוף הבראשיתי של מדבר הגובי אל עבר דיונות החול "אלסין" (Elsiin), מן הגדולות ביותר במונגוליה הנפרשות למרחק של כ-100 קילומטרים. הנוף הנשקף ממרומי הדיונות אוצר בחובו שמים כחולים בוהקים וערבות ענק. הדיונות גובלות בצמחייה ירוקה עשירה לצד נהר קטן, המוזן ממקורות מים תת-קרקעיים מן ההרים שמסביב. משפחות נוודים רועות את החיות ואת הסוסים לאורך הנהר ונווה המדבר. לקראת ערב נגיע לארוחת ערב ולינה בגר-קאמפ באזור חארחורין.

יום 5

הבירה העתיקה חארחורין (kharkhorin)

הרחק במאה ה-13, עת נשמע שמה של העיר קאראקורום, נתכווצו מפחד אף גדולי המלכים של אירופה ואסיה, מפחד האימפריה המונגולית, והעומד בראשה, ג'ינגיס חאן וצאצאיו, אשר הקימו את האימפריה היבשתית הגדולה ביותר שידע העולם עד ימינו אנו, מקוריאה במזרח, ועד להונגריה במערב, ואפילו לסוריה, מצרים וישראל. נקדיש את היום לחארחורין, אשר בקרבה נמצאות חורבות הבירה העתיקה של האימפריה. נתחיל בביקור במוזיאון קאראקורום שהוקם לאחרונה. מוזיאון זה כולל תצוגה קבועה של ממצאים ארכיאולוגיים שונים, המספקת סקירה של איך נראתה העיר בתקופת שלטונה של האימפריה המונגולית. נבקר במנזר ארדנה-זן (Erdene Zuu), אחד המנזרים הבודהיסטים העתיקים ביותר במדינה. ננסה להצטרף אל הנזירים במנזר לטקס ה"פוג'ה" היומי, ולחזות בשינון המנטרה הטיבטית ונגינה בכלים מסורתיים. נמשיך ונבקר ובמונומנטים נוספים הפזורים באזור. לקראת שקיעה נעלה אל "מונומנט האימפריות", הנמצא בראש גבעה עם נוף מרהיב של 360 מעלות המשקיף על חארחורין והעמק המקיף אותה. המונומנט המרשים כולל שלושה לוחות פסיפס צבעוניים, שכל אחד מהם מייצג אימפריה מונגולית מתקופה שונה. ארוחת ערב ולינה בגר-קאמפ באזור חארחורין.

יום 6

הספא של הטבע במעיינות החמים של צנחר (Tsenkher)

נצא בנסיעה במרחבים הירוקים אל האזור הקרוי בפי המונגולים "גן העדן של מגדלי הסוסים" על שום יופיו הרב, הנחלים הצלולים וכרי הדשא הפורחים. בשעות אחה"צ המוקדמות נגיע אל מעיינות המים החמים של צנחר, מהם בוקעים מים בטמפרטורה של 82°. נשטוף את אבק הדרכים בבריכות הפתוחות, תחת שמי מיליון הכוכבים של מונגוליה. ארוחת ערב ולינה בגר קאמפ.

יום 7

מרחביה הפראיים של מונגוליה, הר הגעש והאגם הלבן

מהמעיינות החמים ניסע אל העיר צצרלג (Tsetserleg), בירת מחוז ארחאנגאי (Arkhangai). נעפיל לגבעה קטנה הצופה על העיר, ובראשה פסל בן שמונה מטרים של הבודהא שאקיאמוני. נמשיך בנסיעה אל קצה המחוז. נעצור ליד 'עץ מאה הענפים'. למרות שהעץ עצמו נשרף בטקס שמאני לפני מספר שנים, האזור עדיין מהווה מוקד עליה לרגל למקומיים העוצרים כאן לקשור צעיפי תפילה לענפי העצים המקיפים את האתר. מכאן, נצעד אל הקניון מעל הנהר צ'ולוט (Chuluut) – 'נהר האבנים' – ונצפה על הנהר השוקק בתחתית הקניון, נמשיך בנסיעה אל הר הגעש חורוגו (Khorgo), הר געש רדום אך צעיר במושגים גיאולוגיים, שכן הוא "רק" בן כעשרת אלפים שנים. הטיפוס אל ההר אינו קשה במיוחד, ובסופו – תצפית על הלוע המושלם שלו. בירידה מההר נפגוש שוב ברכבים, ונצא בנסיעה אל מחנה על חופו של אגם הבדולח הלבן (Terkhiin Tsagaan Nuur). 

יום 8

נופים עוצרי נשימה ב"אלפים המונגולים"

היום נמשיך בנסיעה לאורך אחת הדרכים היפות והמאתגרות של מונגוליה. הדרך חוצה מעברי הרים נישאים, ועוברת ליד מרבדי פרחים ונחלים צלולים. מעת לעת נעצור להליכה קצרה ליהנות מהנופים הקסומים. נעצור ליד אגם זון (Zuun Nuur) האלפיני, ואם הרוח תשקוט, ניהנה מהשתקפות ההרים הנישאים במי האגם. נהנה מהשקיעה ליד האגם, ונמשיך בנסיעה קצרה למחנה נסתר בעמק יפהפה בין ההרים, לארוחת ערב ולינה.

יום 9

מורון (Murun) ואגם חובסגול (Khuvsgul)

נעזוב את המחנה ונעבור במעבר הרים בגובה 2,197 מטר מעל פני הים. מכאן נרד בגובה ונגיע לעיירה מורון, בירת מחוז חובסגול. נסייר בשוק המקומי ונהנה מארוחת צהרים. לאחר מכן נמשיך צפונה לכיוון אחד ממקורות המים המתוקים הגדולים בעולם, אגם חובסגול וסביבתו המיוחדת, המשמשים בית לחלק מהקבוצות האתניות המעניינות ביותר, כמו הצַאַטאן, משפחות של רועי איילים החיים באזור האגם. האיילים מספקים לרועיהם את כל הצרכים- חלב, בשר, עורות, עצמות וקרניים המשמשות לבנייה, ולמזון וכאמצעי תחבורה. האזור המוגן סביב האגם הוא מקלט של ממש למגוון רחב של בעלי חיים. לקראת ערב נתמקם במחנה הגרים לחופו של האגם לארוחת ערב ולינה.

יום 10

יופיו של אגם חופסגול והיכרות עם הטבע וחיי המקומיים

בבוקר ניסע אל סוף דרך העפר לחופו של האגם. מכאן נצא למסלול הליכה בן שלוש שעות, חלקו הראשון מאתגר למדי, אל ראש מצוק נישא ממנו ניתן לראות כמעט את כל האגם אשר אורכו כ-136 ק"מ, ו"ראשו" בצפון נושק לגבולה של רוסיה. לאחר התצפית המרהיבה נשוב אל הרכבים, ואל המחנה. ביום זה מתוכנן להתקיים באזור האגם פסטיבל איילי הצפון, אחד מאירועי התרבות הגדולים והפופולריים במונגוליה, בו זוכים המבקרים בחשיפה לתרבות ולמנהגי מגדלי האיילים באזור. בערב נשוב למורון ללינה במחנה גרים.

יום 11

מחוז בולגן

נצא ממורון ליום נסיעה ארוך על כביש מתפתל בין יערות אורנים, כרי דשא ומרעות נרחבים ולאורך נהרות ארוכים אל עבר מחוז בולגן (Bulgan), המפורסם בכל מונגוליה על שום האיירג (Airag – חלב סוסות מותסס) המשובח שמכינים כאן. על כן, בולגן היא ביתם של כמה מעדרי הסוסים הגדולים והמרשימים במדינה. בדרכנו נעצור לטיפוס להא הגעש אוראן טוגו (Uran Togoo) ונמשיך בנסיעה דרך ארדנט (Erdenet), העיר השלישית בגודלה במדינה אל מחנה הגרים בקרבת מקום. ארוחת ערב ולינה במחנה.

יום 12

תפילות במנזר בודהיסטי

השכם בבוקר נסע אל מנזר אמאר באיאסגאלאנט (Amar Bayasgalant), אחד המנזרים היחידים אשר שרדו את תקופת השלטון הקומוניסטי, עת יותר מ – 30,000 נזירים נרצחו במונגוליה. את המנזר בנה קיסר סין המנצ'ורי (עם מונגולי ששלט בסין יותר מ – 250 שנה), בשנת 1727, כמתנה לאחד משליטי מונגוליה. נצפה בטקס תפילת הבוקר (פוג'ה), בו משננים נזירים טקסטים בודהיסטיים בשפה הטיבטית, ונסייר במתחם הקדוש, בו בנויים תשעה מקדשים, וכאן למעשה, לפני כשלושים שנה, החל תהליך ההתחדשות של הפולחן הבודהיסטי, אחרי כשבעים שנים של רדיפות פוליטיות תחת השלטון הקומוניסטי. נמשיך וניסע לאולאן באאטר, לארוחת ערב ולינה.

יום 13

אולאן באאטר (Ulaan baatar) בירת מונגוליה

היום נצא להכיר את אולאן באאטר, בירת מונגוליה מקרוב. נטייל במרכז העיר, בכיכרות וברחובות ההיסטוריים שלה, נבקר במוזיאון הלאומי להיסטוריה המציג את התרבויות השונות והמגוונות שעברה מונגוליה במרוצת השנים. נמשיך ונבקר בשוק השחור הידוע של העיר, בו ניתן למצוא ולרכוש מוצרים מכל רחבי מונגוליה הענקית, וששום ביקור במונגוליה אינו שלם בלעדיו. לאחר ארוחת ערב חגיגית לסיום הטיול למונגוליה, נעפיל לגבעת זאיסן, החולשת על אולאן באאטר, כדי לצפות מלמעלה במראה העיר בלילה, על שלל אורותיה. לינה באולאן באאטר.

ימים 14-15

טיסה לארץ דרך יעד מקשר

הבוקר נצא אל שדה התעופה ונעלה על טיסה לסיאול, בירת דרום קוריאה, אליה נגיע לעת ערב. בהגיענו נעבור ללינה במלון. בשעות הבוקר למחרת נשוב אל שדה התעופה ונעלה על טיסה לתל אביב דרך יעד מקשר.

יום 16

בחזרה הביתה

לפנות בוקר ננחת בתל אביב.

  • פנסיון מלא לאורך הטיול
  • קבוצה קטנה 10-26 מטיילים
  • הגעה למונגוליה בתקופת פסטיבל "נאדם", החג הלאומי החשוב במדינה
  • ביקור בדיונות החול העצומות בצפון מדבר הגובי
  • לינות ב"גר קאמפ" (יורטות מונגוליות מסורתיות)
  • נסיעות ברכבי 4X4 בנופים במרחבים הפתוחים של מונגוליה.
  • מפגשים עם מקומיים והיכרות עם חייהם של הנוודים המונגולים
  • ביקור באגם חופסגול הגדול בצפון המדינה הנושק לסיביר, וכן בהרי געש ומעיינות חמים במרכז המדינה

רוצים לקבל עוד פרטים על הטיול?


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
28/06/2024 13/07/2024 ליאור מורג $6,130 $456 $6,586
מחנות אהלים עם שירותים משותפים

מחיר הטיול למונגוליה, בדולר למטייל בחדר זוגי:

תוספת ליחיד בחדר: 695$

 

הערות לגבי סוג הלינה:

 

  • הלינה בסיאול (לילה 1) ובאולאן באאטר (לילות 13+14) היא במלון עם שירותים ומקלחות צמודים בשני המקרים.
  • בשאר הטיול הלינה במחנות אוהלים (גר קמפ) עם שירותים ומקלחות משותפים, המקובלת בכל רחבי מונגוליה, וכך ישנים רוב המטיילים שרוצים להגיע למחוזות נידחים ואותנטיים.

בלילות 3, 4, 5, 9, 10 ניתן לשדרג את הלינה בגר קמפ (לרמה גבוהה יותר כולל שירותים ומקלחות פרטיים) ועל כך יש תוספת מחיר – 350$ לאדם (מותנה בזמינות).דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסות בינלאומיות על פי מסלול הטיול.
לינה: באולאן באאטר ובסיאול במלון טוב, ביתר המסלול לינה בגר קמפ - מחנות אוהלי גר (יורטה) לתיירים, על בסיס 2 מטיילים בגר.
כלכלה: פנסיון מלא לאורך השהות במונגוליה.
תחבורה: רכבי 4X4 בעלי עבירות טובה, בכל רכב מקסימום ארבעה מטיילים ונהג. רכב להעברות על פי התוכנית באולאן באאטר ובסיאול.
דמי כניסה וסיורים באתרים: כמפורט בתכנית
קבוצה: גודל הקבוצה 10-26 מטיילים
מדריכה ישראלית: מצוות "אקו" תוביל את הטיול בעזרת צוות מקומי.
שירותי סבלות
תשר לנותני השירותים המקומיים
דמי טיפול ורישום
מפגש הכנה לטיול
רכב וצוות מטבח צמוד במונגוליה
מיסי נמל ודלק

מחיר הטיול אינו כולל

ביטוח רפואי ומטען
שתייה וארוחות שאינן כלולות
הוצאות בעלות אופי אישי
טיפ למדריך הישראלי
בדיקות וטיפולים בקורונה

לתשומת ליבכם

טיול למונגוליה – אופי הטיול: טיול שטח אל עומק מונגוליה. לינות ב"גר קמפ" מסודרים ומאורגנים. נסיעות בנופים מדהימים ברכבי 4X4, מפגש עם התושבים והיכרות עם תרבותם. טיולנו מתקיים בתקופת הפסטיבלים המקומיים. תוכנית הטיול וסדר הביקורים באתרים עשויה להתעדכן בהתאם לכך, ועל פי שיקול המדריך והצוות.
קבוצה קטנה של 26-10 מטיילים. מדריך ישראלי מצוות "אקו", נהגים מקומיים ומדריך מקומי דובר אנגלית.
מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה ויחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם.
למידע בריאותי על הטיול למונגוליה, יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
מזג האוויר במונגוליה, בתקופה זו עלול להיות בלתי צפוי; עם גשמים ורוחות חזקות ועקב כך, ייתכן ונדרש לבצע שינויים במסלול הטיול המתוכנן. במידת הצורך מדריך הטיול יידע למצוא את האלטרנטיבה הראויה ביותר לטובת ורווחת הנוסעים
מונגוליה הינה מדינה בעלת סממנים של עולם שלישי – חלק מהשירותים טובים וחלקם בעלי אופי של מקום שעושה את צעדיו הראשונים בעולם התיירות המערבית – ובכך ייחודו וקסמו, גם אם לא תמיד נוח, נקי, מסודר ומאורגן כפי שאנו מורגלים. על אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומם מראש (לדוגמא כבישים סגורים מפאת שיפוצים, בעיות חשמל בגרים וכו'). באם יהיה צורך מדריכנו יעשו שינויים בשטח, לטובת ורווחת הנוסעים.
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים באתרים.

הערות:

השתתפות בסדנאות ופעילויות ייחודיות מותנית באישור .
ייתכן ושעות הטיסות הבינלאומיות ישתנו, עדכונים נוספים בצמוד למועד היציאה לטיול.
ביקור באתרים מסוימים במהלך הטיול מותנה באישור מקומי. במידה ולא יתאפשר ביקור כפי שתוכנן מראש, למדריך הטיול תהיה הזכות לבחור תוכנית אלטרנטיבית לטובת ורווחת הנוסעים.
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים. תכנית הטיול כפופה לשינויים גם בהתאם לשיקול הדעת של המדריך ושל אקו טיולי שטח.
טיסות: ע"פ מדיניות חברות התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. חלק מחברות התעופה מאפשרות לבצע הליך בידוק אישי (צ'ק אין) באינטרנט 24 שעות לפני הטיסה ובמסגרתו לבחור מושב בטיסה. על המטייל להיכנס לאתר חברת התעופה הרלבנטית ולבצע זאת בעצמו. במקרים בהם אין חברת התעופה מאפשרת זאת 24 שעות לפני הטיסה, על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם מספיק (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות.
כרטוס מוקדם (לא בכל החברות זה אפשרי), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו טיולי שטח".

קצת על המדריכה ליאור מורג:

עד לאחרונה התגוררה בחוות קיימות אורגנית בפורטוגל, בעלת נסיון של מעל 20 שנה בנוודות, חייתה שנים בג’ונגלים של דרום מזרח אסיה, בהודו ביפן ובתאילנד. דוברת שפות המזרח, סטודנטית תמידית ומחוברת לאיים האזוריים, לפורטוגל ולאסיה בנפשה.מדריכה למונגוליה, האיים האזורים, פורטוגל, יפן, לאוס, וייטנאם, קמבודיה, יפן, הודו ויעדים נוספים.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

פסטיבל נאדם במונגוליה

לאורך רוב המאה ה-20, מונגוליה נותקה מהעולם, כה רחוקה עד שאזכור שמה העלה ניחוחות של ארץ נידחת […]

מונגוליה: הבא בתור הוא סוס

משקה אלכוהולי מחלב סוסות מותסס הוא המרענן הלאומי של מונגוליה, שמספר הסוסים בה גדול פי שלושה ממספר […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול למונגוליה בעונת הפסטיבלים

טיולי תרבות וטבע

מסע מרהיב ממדבר גובי ועד לאגם חופסגול. בהדרכת ליאור מורג | 16 יום

הדפיסו שלחו שתפו