טיול לדרום איטליה – חבל פוליה

טיולי תרבות וטבע

בהדרכת רמי סימסולו | 9 ימים

חבל פּוּליָה בדרום מזרח איטליה - "העָקֵב במגף האיטלקי", הוא אחד המחוזות הפחות מוכרים והפחות מתוירים בארץ המגף.


טיול בחבל יפיפה זה הוא טיול בין ערי נמל עתיקות ומקסימות עוד מימי התישבות אנשי יוון העתיקה בדרומה של איטליה (מאות 6-3 לפנה"ס) וימי האימפריה הרומית (מאות 2 לפנה"ס – מאה 4 לספירה), קתדרלות עם פסיפסים מרהיבים מהתקופה הנורמאנית (מאות 10-11 לספירה), מבצרים צלבניים (מאה 13 לספירה) בתי מגורים מלפני מאות שנים שכמו יצאו מסיפורי האגדות, שיאי אדריכלות הבארוק האירופאית מהתקופה הספרדית (מאות 16-18 לספירה).


בטיול זה נעשה גם גיחה אל חבל בזיליקטה השכן ממערב לפוליה, אל העיר מאטרה (Matera), בה חיו בני אנוש מאז ימי האדם הקדמון ועד למחצית המאה ה-20 במערות תת קרקעיות חצובות בסלע הקירטון הרך.


וגם נקודה יהודית מרגשת יש בחבל ארץ זה, שקלט אחרי השואה אלפי פליטים ממחנות ההשמדה, שניצלו מציפורני הצורר הנאצי והגיעו לפוליה, שוכּנו במחנות עקורים בכפרי האזור וחלקם הגדול עלה ארצה באוניות מעפילים שיצאו מערי הנמל של פוליה בערים בארי (Bari) וברינדיזי (Brindisi).

מסלול הטיול

יום 1

הגעה לבארי

נמריא בשעות אחר הצהריים (17:40) מתל אביב בטיסת אל על דרך רומא אל בארי (Bari) העיר השנייה בגודלה בדרום איטליה (אחרי נאפולי), ומרכז כלכלי חשוב. לאחר הנחיתה (22:45) נמשיך למלון לארוחת ערב קלה ולינה.

יום 2

בארי - מאטרה

את הבוקר נפתח בסיור בעיר בָּארִי בירת מחוז פוליה: נבקר בקתדרלה של העיר (Cattedrale di Bari) הנקראת גם קתדרלת סן-סבינו (Cattedrale di San Sabino), אשר הוקמה במרכזה של העיר העתיקה בסוף המאה ה-12. אח”כ נבקר בבזיליקת סן ניקולא הלא הוא סנטה קלאוס, שעצמותיו הובאו לעיר במאה ה-11 והוא קבור בקריפטה של הבזיליקה שנבנתה במיוחד כדי לשמש לו לקבר. האתר הפך מאז למוקד עלייה לרגל הן לנוצרים קתולים והן לאלה האורתודוכסים. אח”כ נסייר בסימטאות העיר העתיקה ונתוודע לפסטה המיוחדת של העיר.

אחר הצהריים ניסע לחבל בזיליקטה לסיור במאטֶרָה (Matera), אתר ייחודי בו התקיימו חיים אנושיים מימי האדם הקדמון ועד לשנות ה-50 של המאה ה-20. חיים אלו התנהלו במערות חצובות בסלע הקירטון הרך והן נמצאות כיום בשתי שכונות הקרויות “שכונות הסאסי”, שכונות האבנים של מאטרה. חלקן שימשו למגורים (עם חזיתות מאבן), חלקן למחסנים וחלקן לכנסיות (במקום 150 כנסיות תת קרקעיות חצובות בסלע). בעיר גם מוזיאון המציג את ציוריו של הצייר והסופר היהודי קרלו לוי. קרלו לוי שסייר במקום בשנת 1935 והזדעזע מהחיים הקשים של עניי העיר פרסם בשנת 1950 את ספרו העוסק בחיי העניים והמדוכאים של מאטרה –”ארץ שכוחת אל”. הספר חולל סערה באיטליה, ראש ממשלתה נזעק למקום וכינה את זאת “הבושה הלאומית של איטליה”. התושבים פונו למקומות מגורים נאותים יותר, הפירסום הביא איתו את התיירים…וחלק מהמערות הפכו למלונות יוקרה. נחזור למלוננו בבארי ללינה וארוחת ערב.

יום 3

אלברובלו – מרטינה פראנקה – אוסטוני - לצ'ה

יציאה מבארי לעיירת הטרוּלִי אלברובלו (Alberobello): ארץ הטרולים זרועה במאות מבני אבן משונים שבסיסם עגול ולהם גג אבן בצורת חרוט והם מקושטים במוטיבים עממיים. כול המבנים הם בני מאות שנים והם בנויים מלֵבנים המונחות זו על זו ללא חומר מדבק. האתר הייחודי הוכרז כאתר מורשת עולמית ע”י אונסקו. חלקם משמשים עדיין למגורים, חלקם הפכו למלונות קטנים ומוזיאונים וחלקם משמשים ככנסיות, כמו כנסיית סנט אנטוניו בה נבקר.

לא הרחק מעיירת בתי הטרולי שוכנת עיירה מקסימה נוספת בשם מרטינה פרנקה (Martina Franca), אשר גם היא שובה את העין והלב בזכות המבנים שבה. בחלקה ההיסטורי והעתיק של העיירה שוכנים, זה לצד זה, שני סגנונות יפים – בתי אבן צבועים לבן ומבני בארוק מרשימים ביותר. נצא לסיור בין סמטאותיה הציוריות ובנבכי הרחובות הצרים והמעברים שבין המבנים היפים. המבנה המרכזי והחשוב של העיירה הוא ארמון הדוכסים (או הדוג’ים(Palazzo Ducale), ששלטו פעם בעיירה. כיום משמש המבנה המעוטר כבית העירייה ולשכת מידע לתיירים. אח”כ נמשיך לעיירה היפה אוסטוני (Ostuni) שזכתה לכינוי “העיר הלבנה” או “צ’יטה ביאנקה” (Citta’ Bianca), משום שרוב בתי העיירה וכנסיותיה הרבות עשויים מאבן-הגיר המקומית והם צבועים בלבן בוהק. אוסטוני (Ostuni) בנויה על פני כמה מפלסים, כך שהסיור בה משלב הליכה בסמטאות תלולות, עליה וירידה במדרגות והכל בינות למבנים הבוהקים השוטפים את העין ביום שמש.  לעת ערב נגיע למלוננו בלצ’ה.

יום 4

לצ'ה – אוטרנטו – סנטה מריה די לאוקה – סנה מריה אל בניו

בקצה האחד של ויה אפיה הרומית ההיסטורית נמצאת פנינת הדרום של פוליה – ” פירנצה של הדרום” ו”בירת הבארוק של פוליה”. נסייר בעיר העתיקה לצד שרידי התיאטרון הרומי והאמפיתיאטרון שלצידו ה-סֶדִילֶה (אולם מועצת העיר המפואר מהמאה ה-16), נבקר בבזיליקת סנטה קרוצ’ה המדהימה ביופי חזיתה הבארוקי, בכיכר הקתדרלה, המוקפת בחזיתות המפוארות של הקתדרלה (מהחשובות בכנסיות איטליה), ארמון הבישוף ובניין הסמינר, כולם בנויים מהאבנים הלבנות הבוהקות שנחצבו מסלע הקירטון הרך שבאזור, אשר זכו לשם ייחודי משלהם Barocco Leccese. לאחר רדת החשיכה, העיר לובשת מראה מהפנט עוד יותר, כאשר כל האתרים מוארים באור יקרות. לצ’ה (Lecce), היא גם בירתו של אזור “גרצ’יה סלנטינה”-“האזור היווני”, על שם התושבים היוונים מיוון העתיקה שהתיישבו באזור במאה השישית לפנה”ס. עד היום תושבי סלנטינו מדברים בדיאלקט של יוונית האופיני לאזור זה. אחה”צ נסיעה לאוטרנטו (Otranto), היישוב המזרחי ביותר באיטליה. נקודת העניין העיקרית בעיר שעל שפת הים היא הקתדרלה הנורמאנית וברצפתה פסיפס ענק מדהים במורכבותו ובמוטיבים שבו ההופך אותו מרתק לצפייה. בקירות הקתדרלה מאות עצמותיהם של מרטירים נוצרים חדשים, מהמאה ה-15, שנשחטו ע”י העות’מאנים [ששלטו בדרום איטליה עד המאה ה-16] לאחר שסרבו להתאסלם.

נמשיך אל העיירה סנטה מריה דל בניוֹ (Santa Maria del Bagno) שם נפגוש בסיפורם המרגש של אלפי פליטים יהודים ממחנות ההשמדה של הנאצים, שנדדו באירופה אחרי המלחמה ואלפים מהם הגיעו אל הכפר והכפרים הסמוכים. בוילות של אצילי איטליה שהופקעו במלחמה ע”י הבריטים הוקמו מחנות זמניים לעקורים ומשם הועלו מרביתם באוניות המעפילים של המוסד לעלייה ב’ אל ארץ ישראל (ומהאוניות שנתפסו ע”י הבריטים- למחנות בקפריסין). בין תושבי מחנות העקורים ותושבי הכפרים בקצה המגף האיטלקי נוצרו קשרים יפים והמקומיים אף הקימו מוזיאון זיכרון קטן לזכר התקופה וקראו לו בשם הסימלי” מוזיאון הזיכרון והכנסת האורחים” ! נחזור ללצ’ה ללינה וארוחת ערב.

יום 5

ברינדיזי - פוליניאנו א'מארה - טראני

נצא בבוקר מלצ’ה צפונה וניסע לביקור בעיר הנמל ברנדיזי (Brindisi) היושבת בקצה (השני, הדרומי) של וִיָה אָפּיָה ההיסטורית. מנמלה של עיר זו יצאו ספינות רומאיות, כמו גם ספינות הצלבנים במסעי הצלב ובין השנים 1945-1948 ספינות מעפילים רבות לארץ ישראל במסגרת מבצע ההעפלה של המוסד לעלייה ב’. נמשיך צפונה לאורך חופו המערבי של הים האדריאטי ונגיע לביקור בעיירה פוליניאנו (Poligniano) השוכנת על מצוק גירני גבוה מעל קו המים הכחולים והצלולים. נעבור בשער העיר העתיק, נבקר בכיכר ויטוריו עמנואל השני ובעיקר נלך לאכול את הגלידה הטעימה והנהדרת ששמה יצא למרחוק (גם מחוץ לגבולות איטליה). נמשיך צפונה, עוקפים את בארי לאורך כפרי הדייגים שמצפון לה. לקראת אחה”צ נגיע אל העיירה טראני (Trani), נבקר בקתדרלה הרומנסקית שעל שפת המים ונתוודע אל סיפורה של הקהילה היהודית רבת השנים של העיר. במידה ויתאפשר נבקר גם בבית הכנסת שהפך כנסייה ושחזר בשנים האחרונות להיות בית כנסת – הסקולה נובה. לינה וארוחת ערב בטראני.

יום 6

בארלטה – קסטלמונטה – סאן ג'ובאני רוטונדו- פורסטה אומברה – ויסטה

יציאה מטראני לביקור ב-בארלֶטַה (Barlrta) שהייתה נמל מוצא נוסף לצלבנים בראשותו של הקיסר הגרמני פרידריך השני, ב”מסע הצלב השישי”, בו יצאו מנמלי פוליה אל נמל עכו בשנת 1228 כדי לשחרר את ירושלים מידי הכופרים המוסלמים. העיר מפורסמת גם בזכות “הקוֹלוֹסוֹס של בָּרלֶטַה” – פסל ענק של אחד מקיסרי רומא (ככול הנראה של הקיסר תיאודוסיוס השני, מאה רביעית לספירה). משם נדרים אל לב היבשה, לגבעה מבודדת עליה ניצב מבנה בעל תכנון סימטרי ומדויק מהמאה ה-13 – “מצודת ההר” (Castel del Monte) תעלומה רבה סובבת סביב הקמתו, מיקומו ויעודו של מבנה מתומן זה בעל 8 המגדלים, תעלומה שננסה לפתור בביקורנו במצודה. נמשיך צפונה אל רכס הגארגאנו ונבקר תחילה ב-בסן ג’ובאני רוטונדו (San giovanni rotondo), הכפר הקטן בו פעל בתחילת המאה ה-20 הנזיר הפרנצ’יסקני פאדרה פיו, שהפך ל”הקדוש של העניים”. בזכות פעולתו (ועם הכרזתו כקדוש של הכנסייה ע”י האפיפיור ב-2004) הפך המקום לאתר עלייה לרגל. במקום נבנה מבנה ענקי וחדשני, פרי עבודתו של האדריכל הנודע מגנואה – רנצו פיאנו, שיצר כאן חיבור מרתק בין מוזיאון ענק לבין האמונה הדתית. הביקור במקום הוא חוויה רוחנית גם למי שאיננו נוצרי, המחברת אותנו לעצמנו ולאנושיותנו.

נמשיך דרך היער העבות של פורסטה אומברה (Foresta umbra), שרידיו של יער בראשיתי, שהוא חלק מפארק לאומי גדול המקיף את רוב שטחו של “הדורבן של המגף” ההררי של רכס גרגאנו (Parco Nazionale del Gargano). מטרת הפארק לשמר את מאות זני הצמחייה ובעלי החיים באזור הרכס המיוער.

נמשיך לעיירת החוף וייסטה (Viesta) ללינה וארוחת ערב.

יום 7

שייט במפרצי הגארגאנו – לוצ'רה – פוג'יה

בבוקר [אם תנאי מזג האוויר והים יאפשרו זאת] נצא להפלגה מול צוקי הגארגאנו (Gargano), אל המערות שהגלים יצרו בסלעים הרכים של הרכס, היורדים בתלילות אל המים [מערת הפעמון, מערת היונים, מערת הסירנות, מערת 2 העיניים, מערת החלומות]. בסיום ההפלגה נשוב לאוטובוס ונסע מערבה ל-פוג’יה (בה הביס חניבעל הקרתגי את הרומאים וישב באזור כ-14 שנה, אך לא הצליח להגיע לעיר רומא ולכובשה). משם נמשיל ל- לוצ’רה (העיר בה יישב פרידריך השני את כול הערבים המוסלמים של סיציליה והם שיתפו משם פעולה עם השלטון ההונשטאפני, אך עם כיבוש דרום איטליה ע”י הצרפתים שחט צ’רל השני מלך נאפולי, בשנת 1300, את כל אלפי תושביה המוסלמים של העיר וסביבותיה).

נמשיך בנסיעה ארוכה ללינה ב-פאסטום (Paestum) שבחבל קמפאניה.

יום 8

פסטום - פומפיי - נאפולי

בבוקר נבקר באתר הארכיאולוגי ב-פָּאֶסטוּם, מהאתרים הארכיאולוגים חשובים באיטליה. ראשיתו בהתיישבות יוונית על שפת הים התיכון ושמה פוסידוניה, לכבודו של אל הים פוסידון (הוא נפטון הרומאי), נבקר בשרידיו המרשימים של המקדש הדורי לכבודו של נפטון. כמו כן נבקר במוזיאון שבמקום, המציג את הממצאים הארכיאולוגים המרשימים שנמצאו בחפירות במקום ובכללם הפרסקו המדהים של “הקופץ למים”. חזרה לאוטוסטרדה ונסיעה לביקור בגַּרְנִיאַנוֹ (Gargnano) שנקראת באיטליה “העיירה של המקרוני”. מדובר בעיירה קטנה שנמצאת בעמק, שבין הגבעות של דרום נאפולי ונחשבת למולדת הפסטה. לגרניאנו, בה הפסטה מכונה “הזהב הלבן”, מסורת ארוכה של ייצור פסטה, בת יותר מ-500 שנה. בגרניאנו תכירו את הפסטה מכל צדדיה. יש כאן לא מעט מפעלים קטנים, כמעט ביתיים, המייצרים את הפסטה הידנית, בעבודת יד. הם נקראים כאן “לַבּוֹרַטוֹריוֹ” ובהם מכינים לא פחות מ-120 סוגי פסטה שונים. יש כאן מפעלי פסטה שהם בני 200 שנה! נבקר באחד מהם, כולל טעימות. אחה”צ נמשיך לפומפיי. נסייר בשרידי העיר ש”קפאה בזמן” לאחר שכוסתה באפר וולקני בקיץ שנת 79 בעקבות התפרצותו של הר הגעש ווזוב הסמוך. נחזור במנהרת הזמן 2000 שנה אחורה ונשוטט ברחובותיה, מסעדות הרחוב שלה ובתי העשירים ולא נפסח על ביקור באחד מ-17 בתי הבושת שהיו בעיר הנמל (אז היא שכנה לחופו של מפרץ נאפולי).

בסיומו של היום ניסע לנאפולי בירת חבל קמפאניה. ללינה בנאפולי וארוחה מסכמת במסעדה.

יום 9

נאפולי – רומא – תל אביב

יום סיור בנאפולי (ניאה פוליס = העיר החדשה) שהוקמה אף היא ע”י מתיישבים יווניים במאה השישית לפני הספירה. נפתח את סיורנו בעיר במוזיאון הארכיאולוגי, על אוצרות הפיסול היווני והרומי שבו, ממצאים מהרקולאנום ופומפיי (במידה ויתאפשר- גם ביקור ב”חדר הסודי” על ממצאיו הייחודיים מעתיקותיה של פומפיי). משם נמשיך רגלית לרובע  ספאקה נאפולי וכנסיותיה- הרובע של ימי הביניים על חורבותיה של נאפולי הרומית. בנאפולי המודרנית (החל מהמאה ה-18) נבקר בויה טולדו (ה”דיזנגוף” של העיר), גלריית אומברטו הראשון, “הארמון החדש” ופיאצה פלבשיטו = “כיכר העם”. בתום הסיור ע”פ לוח הזמנים (17:00) העברה לשדה התעופה של נאפולי וטיסה חזרה ארצה.

 • בעקבות עברה היווני של דרום איטליה
 • בעקבות מסע הצלב של הקיסר הגרמני פרידריך השני מדרומה של איטליה לארץ הקודש
 • בעקבות הסיוע הנפלא של כפריי סנטה מריה דל באניו לאחינו פליטי מחנות ההשמדה אחרי השואה ועלייתם ארצה במפעל העפלה בלתי ליגלי מנמלי חבל פוליה
 • בקור בפניני אדריכלות בארוקית
 • שייט לאורך חופיו הפראיים של חצי האי גרגאנו העשירים במערות מרהיבות
 • טיול בפורסטה אומברה – אחד מהיערות הבראשיתיים היחידים שנותרו באירופה
 • טיול בחבל הטרולים (Terra dei Trulli) ובירתו העיירה אלברובלו עם המבנים המשונים והמיוחדים של העיירה וכפרי האזור
 • פסטה מיוחדת ומדהימה של חבל פוליה ובירתו בארי ולקינוח הגלידה המיוחדת של עיירת החוף היפה פוליאנו א'מארה
 • טיול לעיר התת קרקעית במאטרה ( Matera), בה התקיימו חיים אנושיים מתחת לאדמה מהתקופה הפרה-היסטורית ועד למחצית המאה הקודמת

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

כרגע אין תאריכי יציאה קרובים לטיול

נשמח לשלוח לכם הודעה כשיקבעו התאריכים ולעניין אתכם בהרשמה.
השאירו לנו את פרטיכם בטופס המצורף וניצור עמכם קשר בהמשך.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.

תוספת ליחיד בחדר:  620 €

 • נחיתה ביום 10 לאחר חצות ולכן יש לעשות ביטוח ל-10 ימים. ניתן לקבל הצעה לביטוח הטיול דרך סוכן ביטוח שלנו שמציע ביטוח ללקוחותינו – 4 חודשים טרם היציאה (120 יום)
 • ניתן להתחיל את התשלומים קודם ולפרוס ליותר תשלומים.
 • חיוב וביטוח – אנא פנו לשירות לקוחות (שלוחה 101)


דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסות באליטליה
לינה: מלונות מדרגה ראשונה
תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג ונוח, נסיעה במיניוואנים ושייט לפי המפורט בתוכנית הטיול
כלכלה: חצי פנסיון לאורך כל הטיול (למעט היום הראשון בו לא תינתן ארוחת ערב)
קבוצה: גודל הקבוצה מינימום 15-26 מטיילים
מדריך –רמי סימסולו יוביל את הטיול בעזרת צוות מקומי (היכן שנדרש)
דמי כניסה וסיורים באתרים: כמפורט בתכנית
בקבוק מים מינרליים לאדם, ליום
מיסים מקומיים
תשר לנותני שירות מקומיים
דמי רישום וטיפול
מפגש הכנה מפורט בארץ טרם היציאה

מחיר הטיול אינו כולל

ביטוח בריאות ומטען – יש צורך לעשות
ארוחות צהריים
שתייה בארוחות
הוצאות בעלות אופי אישי (כביסה, טלפונים, משקאות, ארוחות נוספות וכד')
תשר למדריך הישראלי

לתשומת ליבכם

טיסות: ע"פ מדיניות חברות התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. חלק מחברות התעופה מאפשרות לבצע הליך בידוק אישי (צ'ק אין) באינטרנט 24 שעות לפני הטיסה ובמסגרתו לבחור מושב בטיסה. על המטייל להיכנס לאתר חברת התעופה הרלבנטית ולבצע זאת בעצמו. במקרים בהם אין חברת התעופה מאפשרת זאת 24 שעות לפני הטיסה, על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם מספיק (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות.
כרטוס מוקדם (לא בכל החברות זה אפשרי), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו טיולי שטח".
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

העצמת נשים במרוקו

זכויותיהן של נשות מרוקו עברו תהפוכות רבות לאורך תקופות שונות, מהתקופה הטרום-איסלאמית ועד היום. כיום, מעמד האישה […]

איי לופוטן

איי לופוטן איי לופוטן המרוחקים היו בעברם חלקה של ממלכה ויקינגית. במשך אלפי שנים תושביו חיו בבידוד […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לדרום איטליה – חבל פוליה

טיולי תרבות וטבע

בהדרכת רמי סימסולו | 9 ימים