טרק בסקוטלנד

טרקים

מפסגות ה-Highlands אל האוקיינוס | 11 יום

איך מתרגמים את המושג Wilderness? אפשר לנסות 'שממה', 'פראות', ועוד מושגים שמשיקים למילה. במדע מגדירים Wilderness  כ-"אזור טבע בראשיתי" והוא חשוב למדע מכיוון שאינו מושפע על-ידי אדם באופן משמעותי.

אבל אם תשאלו סקוטי מה זה Wilderness, הוא יענה במבטא סקוטי כבד ומעט מסובב מהוויסקי – "זאת סקוטלנד!".

סקוטלנד היא ארץ הררית בעלת יופי ייחודי. ההרים בה אינם גבוהים כמו האלפים, אין בה את הקרחונים של דרום אמריקה, אבל יש בה שקט ומרחבי פרא כמו שאין בשום מקום אחר. אין דרך טובה יותר מאשר טרק בסקוטלנד, על מנת להיכנס ל- Wilderness  הסקוטי.

הגישה אל הטבע הסקוטי אינה פשוטה. אין רשת בקתות מפנקת כמו בשאר הפארקים בעולם, אבל לאורך השנים הסקוטים בנו מערכת אכסניות נוער הממוקמות בנקודות יפות במיוחד ברמה הסקוטית, ובעזרתן ניתן להיכנס אל מרחבי הטבע בסקוטלנד.

זהו טרק של קבוצת המעיין (בהובלת יזהר דמטר ועומר זיו), בו אנחנו מנסים לטייל בפשטות, כך שגם במדינה יקרה (מאוד) כמו סקוטלנד, ניתן לטייל במחיר הגיוני. לאורך הטיול נישן באכסניות הנוער הביתיות והנעימות ביותר, בחדרים של 12-4 מטיילים בחדר, ואת רוב הארוחות (המשובחות!) נכין בעצמנו במטבחי האכסניות. כמובן שלעיתים נצא גם לבר המקומי לשתות כוס וויסקי יחד עם פיש-אנד-צ'יפס כמו שרק בסקוטלנד יש.

מסלול הטיול

יום 1

הגעה לסקוטלנד, ותחילת הנסיעה צפונה

נטוס דרך יעד ביניים לאדינבורו, וממנה נצא בנסיעה צפונה לכיוון ה-Highland. בדרך  צפונה נעצור בסטירלינג, עיר מבוצ רת ועתיקה, נסייר בה שעה קלה, ונתחיל להכיר את ההיסטוריה המורכבת של סקוטלנד.ניסע דרך ה-Great Glenn, שחוצה את סקוטלנד ומגדיר את האזור ההררי בסקוטלנד. נגיע לפנות ערב לאכסניה בפורט אוגוסטוס בה נלון הלילה. נתארגן ונצא לפאב המקומי לארוחת ערב ראשונה וכוס בירה ראשונה יחדיו.

לינה באכסניית נוער. בחדרים של 8-4 מטיילים בכל חדר, במיטות קומתיים, עם הציוד הגדול.

בדרך כלל באכסניות הנוער נבשל לעצמנו ארוחת ערב וארוחת בוקר במטבח גדול ומאובזר (אך בערב הראשון למשל לא נעשה כך). אכסניות הנוער הסקוטיות הן מוסד ותיק, חלקן במבנים בני יותר מ-150 שנים, ורוב הסקוטים שמטיילים רגלית בשטח ישנים בהן. לכל אחת יש אופי מובחן, והלינה בהן היא חלק משמעותי מהחוויה בסקוטלנד.

יום 2

Glenn Affric

נכין לעצמנו ארוחת בוקר סקוטית נהדרת. פירות יער, דייסה סקוטית ועוד. לאחר מכן נצא בנסיעה קצרה לכיוון Glenn Affric. זהו עמק בלב ה- Highland, שבכל צעד בו ניתן לאט-לאט להרגיש את הכניסה אל השממה. היום נלך ליד Loch Affric  הגדול, על דרך רועים טובה, ואיתה נגיע לאכסניה המיוחדת ביותר בסקוטלנד שנמצאת בלב העמק. האכסניה נמצאת בעמק כבר יותר מ -150 שנים, ושימשה ציידים ורועים לאורך השנים. נתמקם באכסניה ליומיים הקרובים, ואליה נביא עימנו שקי שינה ומזון ליומיים, מכיוון שאין דרך מתאימה לנסיעת רכב עד לאכסניה.

הליכה: כ-16 ק"מ, עלייה של כ-340 מ', ירידה של כ-610 מ'.

לינה באכסניית נוער. בחדרים של 12-10 מטיילים בכל חדר, במיטות קומתיים, ללא הציוד הגדול. התפריט בימים בהם נשהה באכסניה זו הוא פשוט, אך מזין היטב ומושקע.

יום 3

צפון Glenn Affric

בחלקים הפראיים אין שבילים, והאפשריות לטרק הן אינסופיות. נצא עם בוקר מהאכסניה הפשוטה, ונעלה לצפון העמק, לחמשת ה- Munrosשמצפון לו. נעלה על אחת מהן, ה-Mam Sodhail, שעליה ישנו רוג'ום ענק שבנה במקום קולונל וינצר, גיבור מקומי שבנה ערימת אבנים בגובה 7 מטרים (!). הסקוטים זוכרים סיפורים שכאלו, ולכל גבעה ישנו הסיפור שלה. מה הסיפור של גבעה זו? רק אם נעלה למעלה נזכה לשמוע אותו…

הליכה: כ-15 ק"מ, עלייה וירידה של כ-850 מ'.

לינה באותה אכסניה בה שהינו אמש.

יום 4

ירידה ל-Loch Duich

הנוף בסקוטלנד גדול. הכוונה היא שגם למשל מעברי הרים או גבעות שנראים קרובים – הם לא כך במציאות. זה מעין תעתוע אופטי, שהשממה הסקוטית עושה בנו. היום נעבור מתחת לרכס ה-Kintail הגבוה, וממעבר ההרים שלידו נרד עד לאוקיינוס. העונה בה אנחנו מטיילים מעניקה נוף ייחודי. בפסגות אנו מצפים לראות עדיין שאריות שלג אחרונות, במרכז הגבעות נפגוש את העשב הצהוב משנה שעברה, ובאזורים הנמוכים הנוף יהיה ירוק ורענן. היום נפגוש את כל הגוונים האלו. הלילה נתמקם באכסניה חדשה, על חוף האוקיינוס.

הליכה: כ-14 ק"מ, עלייה של 680 מ', ירידה של 350 מ'.

לינה באכסניית Rattagan, מול הים, בחדרים של 8-4 מטיילים, כולל הציוד הגדול.

יום 5

זנב הסנונית ה-Kintail

ה-Kintail (זנב הסנונית) הוא שם כמעט מיתולוגי ב-Highland. הרכס הזה קיבל את שמו מהנזיר Duich (שנתן את שמו למפרץ) שעלה אליו להתבודד כדי להפסיק את הלחימה בין השבטים הסקוטים לפני כ-200 שנים. לא לשווא הוא עלה ל- Kintail שהגישה אליו אינה פשוטה והוא נראה כסכין גדולה מעל המפרץ. הנוף הנגלה ממנו יפה במיוחד, וניתן לראות את כל פסגות הסביבה.

הליכה: כ-14 ק"מ, 500 מ' של עלייה וירידה.

לינה באותה אכסניה בה שהינו אמש.

יום 6

וויסקי, פיש אנד צ'יפס, טירה מעניינת והאי סקאי

היום ננוח מעט ונהיה תיירים 'מן המניין'. נצא בשעת בוקר לכיוון טירת אלן דונאן (Eilean Donan Castle) – כנראה הטירה המוכרת ביותר בסקוטלנד, בה צולמו סרטים רבים, והיא עצמה משמשת מעין מוזיאון לשבטים הסקוטיים. ממנה נמשיך אל האי סקאי (Isle Of Skye), אחד האיים היפים בסקוטלנד, לביקור במבשלת הוויסקי טליסקר (Talisker Distillery). ארוחת צוהריים נאכל בדרכים, בדוכן פיש אנד צ'יפס סקוטי אמיתי. בהתאם למזג האוויר באי, נצא למסלול קצר של כשעתיים, אל הקולינס (Cullin Hills) – הגבעות האדומות (הפעם אלה באמת גבעות…) האופייניות לאי.

הליכה: כ-5 ק"מ (יום תיירות…), 200 מ' של עלייה וירידה.

לינה באותה אכסניה בה שהינו אמש.

יום 7

החלק המערבי של  ה-West highland way

ה-WHW הוא שביל אורך סקוטי מפורסם במיוחד, שחוצה את ה- .Highlandמתוכו בחרתי יומיים של הליכה, שהם בעיניי המגוונים והמעניינים שבו. נתחיל את היום בנסיעה,  ונחצה את Ranoch moor, אזור שהיה בעבר ביצתי וכשסקוטי ביקש לברך את חברו ב-"לך לעזאזל" – אז Ranoch moor זהו העזאזל המקומי. במבצע מורכב באמצע המאה ה-19 נסלל שביל באזור, עליו נלך היום.

הליכה: כ-16 ק"מ, עלייה של 380 מ', ירידה של 250 מ'.

לינה באכסניה מקומית, חדרים של 8 מטיילים, כולל הציוד הגדול.

יום 8

מדרגות השטן

אם הביצה הייתה העזאזל, אז לאזור זה היה ידוע שאסור כלל להתקרב, שכן אליו ברחו כל הפושעים והפליטים הסקוטים. במבצע צבאי מהמאה ה-18 הצבא הסיג את כל פושעי האזור, ומאז אפשר ללכת בנוף ההררי הנפלא שלו בשקט. וטוב שכך.

הנוף של הגבעות התלולות שונה ממה שראינו עד כה, ועליו הסקוטים היו אומרים "it’s a quality mountain day". נסיים את היום בנסיעה קצרה, עד למרגלות ההר הגבוה ביותר בסקוטלנד – ה-Ben Neviss.

הליכה: כ-12 ק"מ, עלייה של 360 מ', ירידה של 600 מ'.

לינה באכסניית  Glen Nevis, חדרים של 8 מטיילים, כולל הציוד הגדול.

יום 9

לפסגת ה- Highland

עם בוקר, לפני עלות העננים, נעלה לפסגת ההר הגבוה בסקוטלנד. המסלול ההררי נוח יחסית, וביום של ראות טובה ניתן לראות מפסגתו מרחבים אדירים. מההר נרד ל-Fort William, עיירת נופש חביבה במיוחד, לביקור נעים של אחר צוהריים. ניסע חזרה לאכסניה לארוחת ערב מבושלת אחרונה.

הליכה: כ-15 ק"מ, 750 מ' של עלייה וירידה.

לינה באותה אכסניה בה שהינו אמש.

יום 10

נוסעים לגלאזגו

נצא ליום נסיעה, בו נוכל לאט-לאט להיפרד מה-  Highland. ניסע לגלזגו, העיר הנעימה ביותר בסקוטלנד. גלזגו היא עיר שמחוברת היטב ל-Highland, גם מבחינה היסטורית וגם כיום. העיר מלאה סטודנטים צעירים, והאווירה בה תוססת אך נינוחה ביותר. נסייר בעיר, ולארוחת ערב נצא למסעדה מקומית מעולה.

לינה באכסניה עירונית בגלאזגו, בחדרים של שישה מטיילים.

יום 11

גלאזגו – והביתה

נצא למאפיה מקומית, לסעוד את ליבנו בארוחת בוקר סקוטית ( כולל מאכלים אופייניים -(Neeps and Tatties ואחריה נבלה בוקר חופשי בעיר. לאחר מכן נצא לאדינבורו, לשדה התעופה, ונחזור דרך יעד אירופאי הביתה, כל אחד לשבט שלו.

  • זהו הטרק האמיתי היחיד בסקוטלנד, על שבילים שברובם אינם מסומנים בשממה הסקוטית
  • מסלול הטיול הוא מקיף ומגוון, נטייל במגוון תאי שטח (כולל ה-West highland way), נבקר בטירות, במבשלת וויסקי ובערים גלאזגו (Glasgow) וסטירלינג (Stirling)
  • נלון באכסניות נוער הממוקמות בנוף נהדר
  • נהנה מתפריט מפנק במיוחד אותו נבשל עצמנו, ונצא גם למסעדות מקומיות מפעם לפעם
  • מלווים: יזהר דמטר כמדריך (שמכיר היטב את הרמה הסקוטית), ועומר זיו כמנהלן שינהג במיניבוס לאורך כל הטיול, ויעביר את הציוד, יסייע במנהלה ועוד

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

כרגע אין תאריכי יציאה קרובים לטיול

נשמח לשלוח לכם הודעה כשיקבעו התאריכים ולעניין אתכם בהרשמה.
השאירו לנו את פרטיכם בטופס המצורף וניצור עמכם קשר בהמשך.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסות בינלאומיות
תחבורה
לינה באכסניות מקומיות סקוטיות וצנועות ודורמיטוריות
כל הארוחות מארוחת ערב ביום הראשון ועד ארוחת בוקר ביום האחרון
דמי כניסה לשמורות הטבע

מחיר הטיול אינו כולל

ביטוח רפואי ומטען
הוצאות אישיות

לתשומת לבכם

תחבורה: מיניבוס ממוזג ומרווח יהיה צמוד אלינו בכל מקום אליו הוא יוכל להגיע. את המיניבוס ינהג עומר זיו, מדריך בעצמו, שיהיה עימנו כל הטיול.
לינה: עשרה לילות באכסניות נוער סקוטיות, בחדרים בגודל משתנה, במיטות קומתיים. השירותים והמקלחת יהיו לרוב במסדרון. בכל מקום בו תהיה מקלחת – היא תהיה חמה.
מזג האויר: מזג האוויר בסקוטלנד גשום. אנחנו יוצאים בעונה היבשה ביותר, שגם בה עוד לא עלו ה-midges, יתושונים קטנים שיצאו מהגיהינום עצמו אל כדור הארץ. בהתאם לחורף שיהיה נוכל לדעת כמה שלג יהיה בפסגות ההרים (דבר שעשוי להשפיע על מסלול הטיול), וכמה בוץ יהיה בשטח.
כלכלה: כמעט בכל ערב נבשל לעצמנו תפריט סקוטי עשיר וטרי, וגם את ארוחות הבוקר נערוך כך. בכל צוהריים נשתדל לערוך פיקניק מזין, במידה ומזג האוויר יאפשר לנו לעשות כך. לפעמים נאכל במסעדה/פאב מקומיים. התפריט הסקוטי שנבשל בטיול ונאכל במסעדות השונות עשיר בדגה מקומית, תפוחי אדמה, לפת, כבש (ואיבריו הפנימיים) וכמובן וויסקי.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

סרי לנקה – השקט שאחרי הסערה

הצונמי שהיכה בעוצמה בחופי סרי לנקה לפני כשש שנים לא הצליח להחריב את רצועת גן העדן השזורה […]

עמק קטמנדו בנפאל

הצעיר לבוש מדי הקרב השחורים חמק בזריזות דרך הצללים, שהטילו מנורות המסדרון בארמון נאראיאנהיטי (Narayanhiti palace) שבקטמנדו. […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

אהבתם את הטיול? אולי תאהבו גם את אלו

טרק בסקוטלנד

טרקים

מפסגות ה-Highlands אל האוקיינוס | 11 יום