טרק להרי הטטרה הגבוהים צילום: משה

טרק בהרי הטטרה בסלובקיה

טרקים

| 9 ימים

הדפיסו שלחו שתפו
בצפון המדינה הקטנה הזו, בגבול עם פולניה, מתרומם רכס אדיר ומרשים, עמוס אדמי תכלת ופסגות מחודדות נישאות. אלו הם הרי הטטרה. תופעה גיאולוגית מקומית ומיוחדת, הקשורה בקימוט האלפיני הגדול. כבר במהלך המאה ה-19, אצילי אוסטרו הונגריה סיירו להם בהרים, ובזכות רועים מקומיים נוצרו ברכס שבילים רבים, עליהם אנו מטייילים היום.

אופי הטיול בטטרה הוא של טיול ברכס האלפים, עליות וירידות ארוכות ושינויי גובה רבים, וכל אלו בין בקתות מלאות אופי. בטטרה אין מכוניות או כל דבר אחר פרט לשבילים, בקתות, ומטיילים… אפילו את רוב המיוד לבקתות יביאו פורטרים, אותם נראה לאורך הדרכים עם משקלים אדירים על גבם.
בזכות היות הרכס כה קטן אך עם זאת אינטנסיבי בנופיו, לאורך רוב הטיול נתמקם בלודג׳ הררי קטן בלב רכס, וממנו נצא לטיולים השונים. חלק מהטיולים יהיו בני יום בודד, וחלקם – בני יומיים שבהם נישן בבקתות היפות ביותר ברכס.

מסלול הטיול

יום 1

מתחממים לקראת הטטרה הגבוה

טיסת בוקר לאירופה  – ונסיעה לכיוון הרי הטטרה. אחרי ארוחת צהריים במסעדה מקומית (שניצל, אלא מה?), נגיע אל הפארק הלאומי planini. הפארק, שנמצא במפגש הגבולות של פולין וסלובקיה, מציע מגוון טיולים קצרים יחסית, בסביבת נהר נפלא ויער עבות. נלך כמה שעות בפארק בשביל חדש וייחודי, שעובר מעל צמרות העצים (במעין גשר תלוי). חוויה מיוחדת !, מהשביל ניסע אל tatranska kotlina, כפר קטנטן במזרח הרי הטטרה, שממנו כבר נוכל לצאת לטייל ביום למחרת. המקום בו נישן הוא פנסיון משפחתי עמוס עץ וסיפורים, שנבנה בשנת 1860 – כתחנת דואר. אל הפנסיון תגיע להקה מקומית, קונטרה באס, אקורדיון, וריקודים…
כ-3 ק״מ הליכה.
לינה בפנסיון בכפר tatranska kotlina.

יום 2

אל האגם הירוק

היום נעלה אל הטטרה הגבוה. נתחיל בצעיגה הישר מפתח המלון, ונעלה אל הרכס. תחילה, נעלה ברשת דרכי יער, שמהר יתחלפו בשבילים צרים בלב היער הסלובקי. פטל, פריחה של סוף קיץ, ונופי המרחב שתחת הרכס ינעימו את זמננו. מהיער, ניכנס עמוק יותר לתוך אחד העמקים שבעבר שימשו בעיקר למרעה, וממנו נעלה לכיוון zeleno pleso, האגם הירוק, שנמצא בלב הרכס והנוף.
בבקתה נישן בתנאי מעונות (מיטות קומותיים, מספר מיטות בכל חדר), במיטות נוחות וחדרים צנועים אך טובים ונעימים. השירותים והמקלחות משותפים לכלל באי הבקתה. לבקתה לא יוכל להגיע הציוד הגדול שלנו, ונביא עמנו מעט ציוד שישמש אותנו גם ביום שלמחרת.
9 ק״מ, כ-650 מ׳ בעליה.
לינה בבקתת האגם הירוק.

יום 3

״המרפסת המזרחית״

אחרי ארוחת בוקר סלובקית אל מול האגם, נעלה בדרכי רועים עתיקות ונעבור את הרכס לכיוון דרום, לתצפיות חדשות. בדרך יש סיכוי לראות את השמואה, עז ההרים המקומית. נעלה בעליה תלולה וניעזר במערכת שרשראות קטנה שבדרך. לאחר העליה, נרד על הדרך למורדות יו הדרומיים של הרכס.  ללינה במלון מקומי.
14.5 ק״מ, כ-300 מ׳ עליה, וכ750 מ׳ בירידה.
לינה במלון בעיירה סטארי סמוקובאצ׳.

 

יום 4

״העמק הקפוא הגדול״

אל תתנו לשם המאיים להטעות אתכם/ן… העמק אינו קפוא בקיץ, אבל הוא אכן די גדול. מטרת היום שלנו היא להגיע לצמד אגמים נהדרים אלפיניים, שנמצאים בראש העמק. נצא ברגל מהלודג׳, דרך נחל שוצף, אל שביל צר שיוביל אותנו במעלה העמק. גם כאן, נעזר בשרשאות בחלק קטן מהטיפוס, וסביב השעה הנכונה לארוחת הצהריים, נגיע אל האגם העליון. לצידו נשב, נחתוך קצת סלט ונחמם סיר מרק, ונעשה לנו פיקניק קטן בלב ההרים. כך נאכל צהריים מדי יום שנהיה בשטח. מהאגם נרד באותה הדרך בה הגענו, חזרה אל המלון בעיירה סטארי סמוקובאצ׳.
13 ק״מ, עליה של כ-850 מ׳.
לינה באותו מלון מליל אמש.

יום 5

גן העדן הסלובקי

טיול בלב הטטרה הוא אינו דבר של מה בכך. הרכס גבוה, השבילים מסולעים, ונוף דרמטי במיוחד. היום מעט ״ננוח״ מהטטרה הגבוה, על מנת לצבור כוחות לטיול הדרמטי והאחרון ברכס, ובאותה הזדמנות נבקר בעוד פארק לאומי, ידוע במיוחד בשם ״גן העדן הסלובקי״. גן העדן הינו חלקת יער בשפלה של הרי הטטרה, ובה מספר נהרות חוצבים את דרכם דרך הטופוגרפיה של האזור. נצא ברכבת ייחודית במורד הרכס, ומתחנת הרכבת נעלה על מיניבוס, שיקח אותנו אל גן העדן הסלובקי.
בגן העדן נלך לצד נחל גדול וזורם, ולאורכו נפגוש שכמה גשרים צרים, וסולמות ארוכים למדי. בראש הנחל מחכה לנו חלקת דשא רחבה, ובה נעשה את הפיקניק הקבוע שלנו. מחלק הדשא, נמשיך בטיול על ראש הרכס שמעל לואדי, וממנו נרד בירידה תלולה אל מגרש החניה, בו יחכה לנו המיניבוס מהבוקר, שיחזיר אותנו אל הרכבת אותה ניקח אל הלודג׳.
כ-14 ק״מ, עליה של כ-500 מ׳.
לינה באותו מלון מליל אמש.

יום 6

אל החלק הגבוה – בטטרה הגבוה

החלק המרשים והדרמטי ביותר ברכס – נמצא בעיקר במערב הרכס, בו נבלה את היומיים קרובים. עם בוקר נעלה מהלודג׳, בעליה ארוכה ומתונה, לתוך הרכס. לאחר הליכה נינוח ביער ירוק, נגיע לאגם פופרדסקו, שלצידו הלודג׳ ההררי בו נבלה את היומיים הקרובים. לאחר קפה קטן בלודג׳, נעלה לטיול אחה״צ לאגם הינקובו – מהמקומות המרשימים ברכס, ונשוב ללודג׳ ללילה לצד האגם.
הלודג׳ בערב זה גדול בהרבה מהבקתה הראשונה, החדרים גדולים יותר, חדר האוכל גדול פי כמה, אבל התנאים דומים – לינה בתנאי מעונות – רק שהפעם המקלחות נמצאות בחדרים עצמם.
14 ק״מ, כ-800 מ׳ עליה, ירידה של כ-500 מ׳.

יום 7

הפסגה הסלובקית – פסגת ריסי

נקום מוקדם בבוקר, ונתחיל בעליה תלולה אך אחידה, כל הדרך אל הפסגה. העלייה ארוכה, ותארך לנו כחצי יום. התצפית מראש הרכס נפלאה, ושווה כל מטר של עליה. הדרך טובה יחסית, ואינה דורשת כישורי טיפוס טכניים. זהו יום בו המאמץ גדול במיוחד יחסית לימים שלפניו, אבל בשלב זה של הטיול, הכושר כבר בנוי היטב ולאט לאט נוכל לטפס כל הדרך מעלה. נחזור ללודג׳ באותה הדרך בה עלינו, ללילה נוסף ליד האגם.
14 ק״מ, כ-950 מ׳ בעלייה, וירידה זהה.

יום 8

המרפסת הדרומיתֿ

עם בוקר, נבקר באתר זיכרון ייחודי למטפסי ההרים שנהרגו בהרי הטטרה. ממנו נעלה בעליה ארוכה, כ-380 מ׳ לאוכף ממנו נוכל להביט על האגם בו ישנו מצד אחד, ומצד שני נוכל לראות את המישורים הגדולים שנפרסים מדרום לטטרה. נעבור את האוכף, ונמשיך בהליכה בנוף השונה מהנוף בימים האחרונים. בשעת צהריים נעצור ליד אגם אוסטרבו, לפיקניק אחרון בהרים, וממנו נמשיך למלון יוקרתי, הממוקם בלב ההרים. פינוק אחרון לפני הירידה מהרכס.
15 ק״מ, כ-490 מ׳ בעליה. ירידה של כ-300 מ׳.

יום 9

טיסה חזרה הביתה

ארוחת בוקר, קפה אחרון, ונסיעה חזרה לטיסת ערב חזרה לישראל. בדרך נבקר באתרים שונים, בהתאם לשעת הטיסה.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

כרגע אין תאריכי יציאה קרובים לטיול

נשמח לשלוח לכם הודעה כשיקבעו התאריכים ולעניין אתכם בהרשמה.
השאירו לנו את פרטיכם בטופס המצורף וניצור עמכם קשר בהמשך.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

תחבורה: מיניבוס להקפצות בימים בהם ניסע אל או משדה בתעופה. במהלך הטרק נשתמש ברכבת מקומית שנוסעת לאורך הרכס, וברכבת נוספת שעולה אל הרכס פנימה.
לינה: לילה ראשון במלון פשוט בכפר ״טטרנסקה קקוטלינה״, לילה אחד בבקתת הרים אלפינית צנועה (בתנאי מעונות), 3 לילות במלון משפחתי בסטארי סמוקובאצ׳, 2 לילות בלודג׳ הררי לצד האגם, ולילה אחרון בבית מלון יוקרתי בדרגת תיירות מעולה. חדר ליחיד/ה ניתן לקבל רק ב-5 לילות מהטיול.
כלכלה: את ארוחות הבוקר והערב נאכל בבקתות או בבתי המלון. בבקתות ההרים התפריט לא מגוון, אך מזין, מלא, ויכול להתאים גם לצמחונים/טבעונים. חשוב רק לדעת, שבמהלך הארוחה לא נוכל לשנות מנה (מבשרי לצמחוני למשל).
כניסות לשמורות ולאתרים
הדרכה ישראלית מצוות אקו
טיסות בינלאומיות מחברה סדירה

המחיר אינו כולל

ביטוח נסיעות
שתייה וארוחות שאינן כלולות.

לתשומת ליבכם

אופי הטיול: טרק הררי המשלב יער, אגמים ופסגות בהרי הטטרה. רכס הטטרה הגבוה מזכיר באופיו את האלפים הגבוהים או הקרפטים. הכוונה היא שכיאות לרכסים אלו, העליות והירידות ארוכות ותלולות, ובכל יום (בהתאם לסרגל מאמצים, לא מהרגע הראשון) נטפס בממוצע כ-500 מ׳, ובימי הטיול האחרונים גם כפול מזה. השבילים בטטרה נוצרו עוד בימים בהם האוסטרו-הונגרים שלטו באזור, ובמהלך יצירתם הם נסללו באבנים מקומיות. עם השנים, האבנים מעט זזו, עלו או ירדו, והפכו את השבילים בטטרה לשונים מאלו אליהם אנו רגילים. במחצית מהדרך נצעד על שבילים דרוכים ונוחים, אך במחצית השניה נצעד על שבילי אבנים אלו. מתרגלים לשבילים אלו יחסית מהר, והם לא כמו ללכת במרכז נחל בין הסלעים.
הבקתה האלפינית הינה צנועה.
למזמינים חדר ליחיד – ניתן לעשות זאת ל- 5 לילות בלבד
את הציוד האישי פוגשים במהלך הטרק מלבד הלילה השני
-הרי הטטרה הם רכס אלפיני בלב מזרח אירופה, ונתונים לשינויים מהירים של מזג האוויר (גשם, סופות ואפילו שלג). אנו מזמינים מקומות בבקתות ובבתי המלון לאורך הטיול, ומתכננים את מסלולי ההליכה – אך חשוב לדעת ולהבין כי מסלול הטיול עלול להשתנות בהתאם לתנאי מזג האוויר להחלטת המדריך בשטח.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

מדגסקר אי האגדות

המסע בעקבות הגברת פוסה ואדון אי-אי להיט הקיץ, הסרט "מדגסקר", בו הפוסה הטורפת נלחמת בלמורים הטובים, החזיר […]

לפלנד מפגש עם ארצות הצפון

רובנו מכירים ארץ זו מספרה של אלי ינס, "אלה קרי, הילדה מלפלנד". לרוב, מסתכמות ידיעותינו בזיכרונות ילדות […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טרק בהרי הטטרה בסלובקיה

טרקים

| 9 ימים

הדפיסו שלחו שתפו