טיול לארצות הבלטיות – אסטוניה, לטביה וליטא

טיולי תרבות וטבע

מסע תרבות, טבע ומורשת יהודית | 9 ימים

הטיול המאורגן לארצות הבלטיות יכלול את שלוש המדינות הבלטיות הקטנות והמרתקות: ליטא לטביה ואסטוניה.

מדינות אלו פרושות לאורך האגן המזרחי של הים הבלטי, בין פולין לבין רוסיה, בעלות ייחוד וזהות אופייניים – מדינות אלו הן תוצר של תהליכים אתניים, דתיים ותרבותיים מגוונים. בנוסף, תהפוכנה מדינות אלו ובמיוחד אחת מהן, ליטא למרכזיות מאד מבחינת העולם היהודי, לטוב ולרע. עם קריסת הגוש הסובייטי, חוזרות מדינות אלו ומגבשות את זהותן הייחודית והעולם חוזר ומגלה בעריהן ובנופיהן של מדינות אלו כמה מהפנינים הארכיטקטוניות וההיסטוריות הייחודיות של אירופה.

מסלול הטיול

יום 1

תל אביב – טאלין

בשעות הבוקר נצא בטיסה בינלאומית דרך ריגה לטאלין (Tallinn); בירת אסטוניה ועיר הבירה העתיקה ביותר בצפון אירופה השוכנת לחוף הים הבלטי. ניסע למלון להתארגנות ומשם נצא להכיר את פרבריה של טאלין, נסייר בין רחובות צרים ומעוקלים המרוצפים אבן ונחווה את השקט הצפוני המשרה תחושת אותנטיות. נתחיל בעיר העתיקה של טאלין אשר הוכרזה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק”ו ולא בכדי – מבני ימי הביניים שבתחומה השתמרו להפליא בחלוף הדורות. נבקר בעיר העלית  נערוך תצפית יוצאת דופן על חומות העיר ומגדליה, נראה את בניין הפרלמנט, את קתדרלת אלכסנדר נבסקי הרוסית נבקר במבצר טומפאה (Toompea) ועוד. בעיר התחתית, נבקר בבתי המלאכה של האמנים העממיים, נגיע לשוק המזכרות ונראה את אנדרטת הזיכרון המרשימה לאונייה “רוסלקא”. לקראת ערב נשוב למלוננו ולאחר התארגנות קצרה, נצא לארוחת ערב במסעדה מקומית.

יום 2

סובב טאלין - ביקור בארמון קדריורג ובגנים המרהיבים

את הבוקר נחל בסיור לעבר המוזאון הפתוח (Rocca al Mare Open Museum)הממוקם בעובי היער על החוף הצפון מערבי של העיר,  נצפה בתצוגה מרתקת  של אורח חייהם של האסטונים, במקום ישנו אוסף של 72 מבנים היסטורים מן המאה ה -19 ותחילת המאה ה -20, בתי חווה, טחנות רוח, טחנות מים, בית ספר, כנסייה וצריפי דייגים ליד הים. לאחר ארוחת הצהריים נחזור לבירה, נבקר בבית הכנסת היהודי ונשוטט בארמון קאדריורג ובגנים היפים הצמודים לו. נסיים עם ביקור באתר המרשים Song Festival Grounds אשר נבנה ב- 1928 ובו מתקיים אחת ל- 5 שנים פסטיבל השירה. לקראת ערב נשוב למלוננו ללינה וארוחת ערב.

יום 3

הפארק הלאומי סומה – פרנו מפלי קילה ג'ואה – טאלין

נפתח את היום עם ביקור בפארק הלאומי סומה (Sooma National Park); הפארק מורכב מרשת של נהרות וביצות, שופע במים בעיקרבעונות הגשומות עם בוא ההצפות. האזור משמש כמקום מחייתם של בעלי חיים רבים וצמחייה מגוות, בהם הבונה, הלוטרה, דובים וכן מגוון רב של עופות מים. עם ההגעה, נצא לשייט של כ- 3 שעות בסירות קנו. עם סיום השייט נמשיך לפרנו (Parnu) עיר נמל  ובירתה של מחוז פרנו המשמשת כעיר נופש וידועה בשל התנגדות הכיבוש. נצא לארוחת צהריים במסעדה מקומית ולאחריה נצא לסיור בעיירה הקסומה השוכנת לחוף הים הבלטי, נחזור למלון ללינה.

יום 4

סיגולדה "שווייץ הלטבית", מערת גוטמניס – ריגה

בתום ארוחת הבוקר נצא בנסיעה אל העיירה סיגולדה (Sigulda) השוכנת בעמק ציורי בסמוך לנהר גאויה. נבקר בשרידי מבצר האבירים בטירת  טוריידה (), טירה מימי הביניים ששוחזרה לאחרונה ונמצאת  על  נהר הגוג’ה על הגדה הנגדית  לסיגולדה. מהמגדל ניתן להשקיף לעבר  הנוף הייחודי של עמק גאוג’ה הציורי. נמשיך משם למערת גוטמניס; המערה הגדולה ביותר במדינות הבלטיות אשר היווצרותה החלה לפני יותר מ 10,000 שנה, עם שחיקת אבן החוך בתום עידן הקרח.. לאחר ארוחת הצהריים נמשיך בנסיעה לעבר ריגה (Riga)  בירתה היפה של לטביה והעיר הגדולה ביותר בה, נצא לסיור בעיר העתיקה שהוכרזה ע”י אונסקו כאתר מורשת עולמית. הער מהווה את מרכזה ההיסטורי של המדינה. נחלוף על פני בתיה המיוחדים, נראה את בנייני הגילדות הנפלאים, נבקר בבזאר המרכזי השוכן בבנייני צפלינים. נמשיך לכנסיית פיטר בה יש תצפית מרהיבה על העיר ועוד ככל שיותיר הזמן. לאחר סיור היכרות ראשוני נגיע למלוננו ללינה וארוחת ערב.

יום 5

סיור עיר בריגה "פריס של הצפון" – סיפור הקהילה היהודית

הבוקר נצא להתחקות אחרי סיפור הקהילה היהודית, המהווה חלק בלתי נפרד מההיסטוריה הכללית והיא ניבטת מכל עבר ומספרת על עבר עשיר ומפואר לצד רדיפות וגזירות, עד הסיום במלחמת העולם  השנייה. נראה את שרידי בית הכנסת העתיק ששרד בריגה לאחר השואה, נמשיך את סיורנו בביקור ברובע היהודי, נעצור ליד בניין בית הספר היהודי הראשון באימפריה הרוסית שהיום משמש כבית הספר היהודי של חב”ד לאחר מכן נבקר באחד מסמלי העיר; הקתדראלה העתיקה והמפורסמת של ריגה בעלת האקוסטיקה הייחודית, שם נאזין לקונצרט קצר של עוגב. משם נמשיך לארוחת צהרים חופשית ביורמלה (jurmala) אשר יסודה היה מספר כפרי דייגים והיום משמשת כעיר קייט  הגדולה במחוז, ולעיתים מכונה “הריביירה הצפונית”, נוכל למצוא שם מיזוג והרמוניה בין טבע לעיר. בסוף היום נחזור לריגה לארוחת ערב במסעדה מקומית בעיר העתיקה.

יום 6

מגבעת הצלבים ועד שאולאי

את הבוקר נחל בנסיעה לעבר גבעת הצלבים אשר בצפון ליטא, אתר צליינות קתולי, על גבעה קטנה זו מוערך כי קימים כ 100,000 צלבים שונים. נמשיך משם אל שאולאי (Siauliai), או בשמה היהודי שאוולי, ביידיש שאוול, מרכז יהודי גדול שהושמד בשואה וניצוליו המעטים חיים בארץ. לאחר ארוחת צהריים עצמאית נסע לעבר קלאיפדה (Klaipeda), עיר הנמל הראשית של ליטא; השוכנת לחוף הים הבלטי ומהווה מרכז מסחרי חשוב, אזור נופש שבו דיונת חול על חוף הים, מהעיר יוצאות מעבורות לנמלים בשבדיה, דנמרק וגרמניה, נסייר באתרי העיר החשובים. לינה וארוחת ערב בקלאיפדה

יום 7

קיידנאן העתיקה – קאונס

בשעות הבוקר נפרד מקְלַייפֶּדָה ונסע אל העיר העתיקה קיידנאן (Kedainiai) שבה השתמרה ושוחזרה הכיכר המסורתית ולצידה שני בתי כנסת גדולים, בית מדרשו של הגאון מוילנה שכאן עשה את צעדיו הראשונים. נראה את הכנסייה ייחודית הבנויה מעץ. מכאן נשים פעמינו אל העיר קאונס/קובנה (Kaunas), העיר השנייה בגודלה בליטא, הייתה לבירתה הזמנית של ליטא בתקופה שבין שתי מלחמות העולם. נתחיל את סיורינו בתצפית על האזור מהגבעות המוריקות בהן התבודד הסופר אברהם מאפו, מראשוני סופרי ההשכלה במזרח אירופה במאה ה- 19. משם נרד למרכז העיר ונעצור לביקור קצר ליד הבית בו גדלה המשוררת לאה גולדברג, נטייל באזור הישן של העיר שהיה מאוכלס ברובו ביהודים. נעבור בגן בית הנשיא לשעבר ונסיים במדרחוב של העיר שדרת החרות לעת ערב נגיע למלוננו בוילנה (Vilnius).

יום 8

וִילְנָה, בירת ליטא "עיר הבארוק הגדולה באירופה"

את היום כולו נקדיש לבירה הליטאית וִילְנָה (Vilnius); אחת הערים היפות והעתיקות במזרח אירופה. נלמד להכיר את העיר בעלת החשיבות ההיסטורית הרבה ליהדות; נסייר תחילה “בירושלים דליטא” (וילנה היהודית). נבקר “ברחוב הגאון”, ב”רחוב היהודים” ובביתו של הגאון מווילנה. נגיע במהלך סיורנו למקום בו ניצב ה”שולהוייף”, הלא הוא בית הכנסת המפורסם, נראה את מבני הציבור שהיו סמוכים לו ועוד. נסייר ברחובות הגטו ובמקומות מהם שולחו יהודי וילנה לפונאר. נבקר בבית הכנסת “טהרת הקודש” היחיד הפעיל בוילנה ומשם נמשיך לבית הקברות היהודי בו מצויים קבריהם של הגאון מוילנה, הקדוש גר צדק המכונה “הגרף פוטוצקי”, סופרים, משוררים, מהפכנים ו”סתם” יהודים. נסיים את סיורנו ב”שער השחר” השריד היחיד של חומת העיר, נבקר בבית הכנסת היחיד הפעיל בווילנה “טהרת הקודש” נסיים בארוחת ערב במסעדה מקומית בעיר העתיקה.

יום 9

הקראים בטרקאי העתיקה – וילנה – טיסה חזרה ארצה

את סיורינו הבוקר נתחיל בהתייחדות עם קורבנות השואה ב”יער פונאר”; אתר קודר – גיא ההריגה הגדול ביותר של יהודי ליטא. משם ניסע לטרקאי (Trakai); שהיתה לבירתה הראשונה של ליטא מהמאה ה- 14. מוקפת בכ-200 אגמים שונים, אך המייחד אותה בעיקר, זו טירת טרקאי המרשימה שבנויה על אי בין שני אגמים יפיפיים. נתרשם מיופיו של האזור שהוא שמורת טבע ונסייר בטירה. טרקאי הייתה בפרקי זמן מסוימים במאות ה- 14 וה- 15 מקום מושבם של דוכסי ליטא. המקום משמש כיום כמוזיאון היסטורי של העם הליטאי שם נבקר ואף נשמע על תרבות הקראים ועל החיים במקום. נעצור לארוחת צהריים במסעדה מקומית ולאחר מכן, ניסע חזרה  לוילנה שם נשלים את סיורנו בעיר העתיקה. לקראת ערב ניפרד מוילנה והמדינות הבלטיות ונצא אל שדה התעופה לקראת  טיסתנו חזרה ארצה. נחיתה לאחר חצות.

  • סיור בערים הגדולות; טאלין, ריגה, וילנה
  • מופע קונצרט עוגב בקתדרלה המרכזית בריגה
  • ביקור בסיגולדה ובמערת גוטמניס המרשימה
  • הפארק הלאומי סומה ומפלי קילה ג'ואה המפורסמים
  • 3 ארוחות במסעדות מקומיות
  • אירועי מוזיקה ופולקלור

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

כרגע אין תאריכי יציאה קרובים לטיול

נשמח לשלוח לכם הודעה כשיקבעו התאריכים ולעניין אתכם בהרשמה.
השאירו לנו את פרטיכם בטופס המצורף וניצור עמכם קשר בהמשך.

חודש משוער לצאת הטיול הבא:
יולי 2020

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.על הלקוח/ה לבחור את מדיניות הביטול המתאים לו/ה. לפרטים לחצו כאן <<

דגשים מיוחדים

מחיר הטיול כולל

טיסות: סדירות עם חברת התעופה אייר בלטיק (כולל טיסות פנים)
לינה: מלונות מדרגת תיירות טובה
תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג ונוח, מיניוואנים היכן שנדרש
כלכלה: חצי פנסיון מתוכן 3 ארוחות במסעדות מקומיות ועוד ארוחת צהריים אחת אותנטית
דמי כניסה וסיורים באתרים: כמפורט בתכנית
בקבוק מים לאדם, ליום
שירותי סבלות
ערכות שמע
מיסים מקומיים
תשר לנותני שירות מקומיים
דמי רישום וטיפול
מפגש קבוצה

המחיר אינו כולל

ביטוח בריאות (וביטוח ביטול)
ביטוח מטען וציוד צילום
ארוחות צהריים
שתייה בארוחות, משקאות אלכוהוליים
הוצאות בעלות אופי אישי (כביסה, טלפונים, ארוחות נוספות וכד')
טיפ למדריך הישראלי

לתשומת ליבכם:

אופי הטיול המאורגן למדינות הבלטיות: הטיול עובר בתוך נופים מרתקים וייחודיים למובלעת הצפון אירופית הזו ומגולל גם את הסיפור היהודי במדינות הבלטיות. שואת יהודי אירופה הביאה לקיצה תרבות מפוארת של למעלה מחמש מאות שנה. נתרשם מנופיו יוצאי-הדופן של האזור, כמו גם מהעושר התרבותי, האתני וההיסטורי של העמים החיים כיום לחופי הים הבלטי ועושים צעדים מהוססים ראשונים כדמוקרטיות קפיטליסטיות.
למידע בריאותי על הטיול למדינות הבלטיות, יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
ייתכן ונידרש לבצע שינויים במסלול הטיול למדינות הבלטיות בהתאם לזמנים. במידת הצורך מדריכת הטיול תדע למצוא את האלטרנטיבה הראויה ביותר לטובת ורווחת הנוסעים. התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים באתרים.
יובהר כי המחירים הנקובים לעיל נכונים ליום ההרשמה. במידה ותחול עלייה הגבוהה מ -3% בשערי המטבע, במיסי הנמל או במיס הדלק יעודכנו מחירי הטיול בהתאם ותחול התוספת על הנוסע.
טיסות: ע"פ מדיניות חברות התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. חלק מחברות התעופה מאפשרות לבצע הליך בידוק אישי (צ'ק אין) באינטרנט 24 שעות לפני הטיסה ובמסגרתו לבחור מושב בטיסה. על המטייל להיכנס לאתר חברת התעופה הרלבנטית ולבצע זאת בעצמו. במקרים בהם אין חברת התעופה מאפשרת זאת 24 שעות לפני הטיסה, על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם מספיק (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות.
כרטוס מוקדם (לא בכל החברות זה אפשרי), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו טיולי שטח".
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

מסורת התיירות הישנה של טנזניה

לטנזניה היסטוריה ארוכה של תיירות, המתחילה עוד במאה ה-19. כבר אז, המילה ‘ספארי’ נכנסה למילון הבריטי. מקורה […]

שבט ההדזא-הדזאבה אגם הייסי טנזניה

באזור ימת הסודה אגם אייאסי בצפון-טנזניה חיים כ-1,750-700 בני ובנות הדזא (הדזאבה, הדזאפי) החיים כמו בתקופת האבן, […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול לארצות הבלטיות – אסטוניה, לטביה וליטא

טיולי תרבות וטבע

מסע תרבות, טבע ומורשת יהודית | 9 ימים