טיול למרוקו בפסטיבל האירוסין באימילשיל צילום: שמחה רז

טיול למרוקו בפסטיבל האירוסין באימילשיל

טיולי תרבות וטבע

כולל 7 ימי ג'יפים בהרי האטלס ומדבר סהרה בהדרכת מקסי קציר | 15 יום

מסע אל נפלאות מרוקו, הרי האטלס הגבוהים, דיונות החול של הסהרה, הסמטאות והשווקים של הערים המלכותיות. מסע במרוקו מאפשר הצצה מרתקת אל התושבים בערים ובכפרים הברברים ומפגש עם נופים מדהימים של הרים ירוקים ואדיות קסומים ומרחבי דיונות חול אינסופיים. בכל שנה מתקיים במרוקו פסטיבל חיזור ואירוסין שנקרא "אימילשיל". הפסטיבל מתקיים בחודש ספטמבר, עם גמר איסוף התבואה. הפסטיבל נמשך כשלושה לילות. עם שקיעת החמה ועד לזריחה, נערכות החגיגות שבמהלכן רוקדים, שרים ומנסים ליצור קשר עם בני המין השני. בסוף כל לילה, ממש לפני זריחת השמש, נבחרת אישה צעירה אחת, שזה עתה התארסה והיא מועלית על פרדה, ראשה מכוסה בבד צבעוני. מלפניה מעמידים טלה צעיר, כסגולה לאושר ומאחוריה מרכיבים ילד קטן כסמל לפריון. האישה סובבת בין החוגגים וזוכה לברכתם.
אז מי מגיע לפסטיבל? זוגות רבים, מלווים בבני משפחותיהם, באים למקום כדי להתארס ולחגוג את המאורע. צעירים וצעירות רבים מגיעים כדי לחפש בני זוג שיוכלו להינשא להם. זו הסיבה שהפסטיבל מכונה גם "שוק הכלות". התאריך המדויק נקבע בכל שנה על ידי המושל המקומי ואינו ידוע לתיירים. הוא שולח רצים ברחבי מרוקו והם תולים בכפרים כרזות המזמינות את הציבור לחגיגות. הדרך אינה סלולה ואין במקום מלונות או שירותי תיירות ברמה גבוהה ובכל זאת, ביום המיועד נוהרים למקום מאות רבות של צעירים. חלקם הולכים ברגל במשך שבועיים, חלקם רוכבים על פרדות ובני המזל מגיעים במשאיות. במשך זמן רב היה הפסטיבל סגור למבקרים, אך בשנים האחרונות נפתח כדי לעודד את התיירות באזור והחגיגות מושכות לאזור תיירים רבים, מה שתורם לכלכלה המקומית.

מסלול הטיול

יום 1

אל עבר רבאט - בירת מרוקו

טיסת בוקר דרך אירופה למרוקו. נחיתה בקזבלנקה (Casablanca). לאחר הנחיתה נתחיל את טיולנו למרוקו. בשעות הצהריים ניסע על דרך החוף האטלנטי, אל העיר רבאט (Rabat) ,שהינה בירת מרוקו והעיר השלישית בגודלה. מקור שמה מגיע מהמילה “ריבאט” – מקום סגור ומוגן, מבצר. לינה ברבאט.

יום 2

מרבאט אל עבר פס העתיקה

בשעות הבוקר נבקר באתרי העיר רבאט, קסבה אודייה (Oudaias) הלבנה, המשקיפה אל האוקיינוס, מאוזולאום של המלך מוחמד החמישי, טור חסן ורחבת ארמון המלך. המשך לעיר מקנס (Meknes) שנוסדה במאה ה- 10 ושמה נגזר משמו של שבט “מקנסה” (Meknassa). היא נחשבת לאחת מארבע “הערים הקיסריות “של מרוקו ובשנת 1996 הוכרזה כאתר מורשת עולמית. נבקר בשערי העיר העתיקה, שהייתה פעם בירתה של ממלכת איסמעיל ושם נסתובב בשווקים הצבעוניים. נסיעה וביקור באתר העתיקות הרומאי הגדול ביותר במרוקו, בעיר הרומאית וולוביליס (Volubillis), שחפירות גילו כי האתר יושב לראשונה על ידי בני קרתגו. לאחר הביקור, המשך לעיר פס (Fès ), אחת הערים העתיקות והמרתקות במרוקו. לינה בפס.

יום

פס - ירושלים של מרוקו, מרכז דתי, רוחני ותרבותי

את כל יומנו נקדיש לעיר פס שהינה עיר הבירה הדתית והתרבותית של מרוקו שנוסדה במאה השמינית ע”י מולאי אידריס ה- 2, מחולקת לשלושה רבעים: פס אל-באלי (Fès El Bali), העיר העתיקה, שהוקמה במאה ה- 9 לספירה; פס אל-ג’דיד (Fès el Jédid), שנוסדה במאה ה- 13 והעיר החדשה (Ville Nouvelle), שהקימו הצרפתים בראשית המאה העשרים. נחל את סיורנו בחלק המרתק של פס, שהוא ה”מדינה” (העיר העתיקה), פס אל-באלי, ברובע הבורסקאים, החושף מראות מרהיבים וריחות חריפים, בחנויות הקטנות ובסמטאותיה המפותלות של העיר, בהן מוצאים מכל טובה של מרוקו, במדרסות העתיקות, המהוות דוגמאות לאמנות ארכיטקטונית עשירה. נמשיך אל ה’מלאח’, הרובע היהודי העתיק ונבקר בביתו של הרמב”ם. לאחר מכן, נבקר בבית העלמין היהודי העתיק והייחודי של פס מן המאה ה- 13, במקום זה קבורים שניים מהקדושים החשובים ביהודי מרוקו: רבי יהודה אבן עטר וסוליקה הצדיק. לינה בפס.

ימים 4-5

פסטיבל הכלולות באימלשיל

לאחר ארוחת הבוקר, ניסע מפס לעיר ההררית איפראן (Ifran) שבהרי האטלס. עיירת נופש וסקי של עשירי מרוקו, שנבנתה על ידי הצרפתים, נמצאת במרחק שעה נסיעה מפס וגובהה כ- 1,665 מ’ מעל פני הים. שוכנת בין יערות ארזים ואלונים ובנויה בסגנון מערבי. בתיה לבנים, גגות הבתים משופעים, מכוסים ברעפים אדומים ומוקפים בעצים ובגינות מהודרות. בשל סגנון בתיה, המזכיר עיירה בשווייץ, היא מכונה “שוויץ הקטנה”. איפראן שונה במראה, בסגנון, באופי ובאורח החיים מכל עיר אחרת במרוקו. משם נמשיך בדרכי עפר, במעלה הרי האטלס, אל הכפר אימילשיל (Imilchil), השוכן בלב ההרים. כאן נערך פעם בשנה פסטיבל האירוסין, חגיגה מקומית עממית שבה נערכים במשותף חגיגות האירוסין של תושבי האזור ובהם ריקודים, מוסיקה, שוק מקומי, תלבושות מסורתיות. נעקוב מקרוב אחרי אורחות חייהם של שבטי הברברים. לינה באזור אימילשייל.

יום 6

מסע אל עבר הדאדס בהרי האטלס

בשעות הבוקר נסיים את ביקורנו בפסטיבל האירוסין. נמשיך בנסיעה בג’יפים בדרכי עפר, דרך נופי האטלס התיכון ואל אזור הדאדס (Dades), במדרונות הדרומיים של הרי האטלס. נטייל בערוץ נהר הדאדס, הידוע בכינויו ‘עמק אלף הקסבות’ ובו כפרים ובוסתנים. לינה בכפרי האזור.

יום 7

חציית ג'בל סהרו מהדאדס אל נאת המדבר זגורה

נצא מערוץ הדאדס שופע המים, אל ג’בל סהרו הפראי. נמשיך בנסיעה לג’אבל סהרו, שמאופיין באבן גרניט אדומה וצחיח. נחצה את מעבר ההרים טיזי-טזיזארט ונרד אל הכפר נקוב. נמשיך אל זגורה (Zagora), נאת המדבר עטורת הדקלי,ם בלב מדבר הסהרה.

יום 8

מזגורה אל חבל הדרע

נבקר בעיירה זגורה (Zagora) ובכפר אמזרו, על גבול הסהרה. באזור זה התגוררה קהילה יהודית ותיקה שעסקה במסחר ובצורפות. נמשיך בנסיעה אל העיירה מחאמיד (Mhamid) ואל עמק הדרע, עמק שכולו נאת מדבר אחת גדולה עם מטעי תמרים, גינות ירק בלב מדבר הסהרה. זהו אזור מסורתי עם קסבות רבות, כפרים קטנים ונופי מדבר מרהיבים. נמשיך אל לב דיונות החול של מדבר הסהרה. נבלה את הלילה במאהל ברברי בתנאי מדבר באזור שגאגה.

יום 9

שגאגה - מלחת אירקי - פאום זגוויד - וורזאזאת

נחווה את הזריחה המרשימה מעל הדיונות של הסהרה. משם ניסע אל מליחת אירקי המרשימה, עשרות קילומטרים של שדה מלח מרשים. נמשיך צפונה, אל העיירה פאום זגוויד, הנמצאת בגבול המדבר. נבקר בטזנחט – מרכז השטיחים של מרוקו ונסיים את יום הג’יפים בלינה בעיר וורזאזאת (Ouarzazate), הנמצאת למרגלות ההרים, בואכה אל המדבר.

יום 10

ווראזאזאת - עיט בן האדו - מרקש

בשעות הבוקר נבקר בקסבה המרשימה של עיט בן האדו, על חומותיה, מגדליה ובנייני המגורים שבה. סרטים רבים צולמו בקסבה של איט בן האדו; “אדיפוס המלך”, ” אלף לילה ולילה”, “הפיתוי האחרון של ישו” ועוד. משם נמשיך בקניוני ואדי מלאח וואדי מנילה, לעבר קאסבת טאלווית, שהינו ארמון גאלווי מפואר וידוע בקישוטי הקיר שבו. משם נמשיך לעבר מרקש, הלב הפועם של מרוקו. לינה מרקש (Marrakech).

יום 11

מרקש (Marrakech)

עיר מדברית, בדרום מערב מרוקו, למרגלות הרי האטלס, המונה כמיליון תושבים שרובם ממוצא ברברי. מקור אפשרי לשם העיר הוא מהשפה הברברית, “עיר האלוהים”. מרקש הינה אחת מחמשת הערים המלכותיות החשובות של מרוקו והיא שוכנת בנוף מיוחד, במישור הפורה שלמרגלות הרי האטלס הגבוה. במרקש, שנוסדה לפני אלף שנים, יש רובעים עתיקים ומודרניים המשולבים זה בזה. נצא לסיור מקיף בעיר, במבוך הסמטאות בעיר העתיקה, בשווקים וברובע היהודי. נקדיש זמן לכיכר ג’מע אל פנה, על שפע השווקים והדוכנים, הרוכלים, מספרי הסיפורים ומגידי העתידות. נמשיך בטיולנו הייחודי למרוקו ונשלב אתרים ייחודיים שאינם נמצאים במסלול הטיולים המוכר, כמו הגנים הכחולים של ז’רדן מזורל, מדרסת אבן יוסוף, מהיפות בעולם האיסלם, ביטוי לאמנות המאורו-היספאנית במיטבה. ארמון הבאהיה – מקום מושבו של הווזיר העליון, הקסדריה – רובע הנפחים ואם יוותר זמן, גם מוזיאון דארסי לאמנות צפון אפריקנית. לינה במרקש.

יום

אוקאימדן והכפרים הברברים באטלס הגבוה

נשכים קום ונעלה על ג’יפים בנסיעה אל לב האטלס הגבוה, אל פסגות אוקיימדן (Oukaimeden). ממקום זה נצפה אל פסגת ג’בל טובקאל, הפסגה הגבוהה ביותר בהרי האטלס. משם נחצה, בעזרת הג’יפים, בנוף הרים יפהפה, שני רכסים מקומיים ונמשיך למרומי הרי האטלס, לאימליל (Imlil), לאזורים של הכפרים הברבריים המסורתיים והפחות מתויירים. נבקר בכפר הברברי המסורתי, אימליל, בשילוב טיול בהרים ובכפרים ברבריים נוספים, עם נוף הרים ייחודי. לקראת ערב נשוב למרקש ללינה.

יום 13

מרקש - אסווירה - קזבלנקה

נסיעה מערבה לחוף הים, תביא אותנו לאסווירה – היא ‘מוגדור’ היהודית. נסייר בעיר המיוחדת, שנבנתה בהשפעת הארכיטקט הצרפתי תיאודור קורנט. נבקר בנמל היפה, שופע השחפים, נסייר במלאח המקומי, זכר לקהילה היהודית שחייתה במקום. משם נמשיך בנסיעה לקזבלנקה ללינה.

יום 14

קזבלנקה - תל אביב

נסיים את סיורנו למרוקו בקזבלנקה, במסגד הגדול של העיר ומשם נמשיך לשדה התעופה, לטיסה חזרה ארצה.

יום 15

מרקש - הלב הפועם של מרוקו

נצא ליום טיול והיכרות עם העיר העתיקה והססגונית. נסייר בכיכר ג’מע אל פנה, בה מקובצים דוכני מזון, קוראים בקלפים, מספרי מעשיות, מוכרי מים ושפע רב של טיפוסים. נטייל במבוך הסמטאות בעיר העתיקה, המובילות אל בעלי מלאכה ושווקים עשירים. נסייר במלאח – הרובע היהודי, ונספוג את אווירת העיר המיוחדת.

ימים 16-17

טיול בהרי האטלס הגבוה והכפרים הברברים

נעלה ממרקש אל הכפר אימליל, השוכן בחיק הרי האטלס הגבוה. מאימליל נמשיך בהליכה עם פרדות בשבילים, אל הכפר הגבוה ארמד, מול נופי הפסגה הגבוהה של ג’בל טובקאל. הכפר ארמד צופה על טרסות חקלאיות מושקות, בהם צומחים מטעי שקדים ואגוזים. נמשיך ונטייל בשבילי ההרים, בין מעיינות ושדות חקלאיים ונעלה עד סידי שמהרושט, מקום עליה לרגל לקדוש המקומי. נפגוש בדרך ברברים רבים, החיים בכפרים וניהנה מחוויה אנתרופולוגית ייחודית בטיול למרוקו. נשוב ללינה בכפר אימליל. למחרת נמשיך לטייל בחיק הטבע הקסום. נעלה ברגל עם פרדות אל טיזי טאמטרט ליהנות ממראה פנורמי של הרי האטלס הגבוה. נמשיך בשבילי פרדות בחיק הטבע והכפרים הקטנים והאותנטיים. אחר הצהריים נפגוש את הרכב ונשוב ללינה למרקש.

יום 18

מרקש - מפלי אוזוד- קזבלנקה

יום טיול אל אתרי הטבע, בשולי הרכס התיכון של האטלס הגבוה. נסייר רגלית באזור מפלי אוזוד המרשימים, נטייל בין הבריכות והמפלים, בין כרמי הזיתים וטחנות קמח המונעות מכוח המים. נערוך טיול הליכה במקום עד לברכות התחתונות של המפל. משם נמשיך, דרך המישורים הגדולים, בהם מגדלים הרבה מתוצרתה החקלאית של מרוקו. נחזור לקזבלנקה ללינה, לקראת סיום הטיול למרוקו.

יום 19

קזבלנקה - אירופה - תל אביב

נבקר במסגד הגדול ולאחריו ניסע לשדה התעופה, לטיסה דרך אירופה, חזרה ארצה.

נשים במרוקו
  • לנופי האטלס התיכון המיוחדים.
  • פסטיבל הכלולות של הברברים שוכני האטלס.
  • ג'בל סהרו ונופיו.
  • נאת המדבר זגורה בחבל הרדע.
  • דיונות החול של מחמיד.
  • מליחת אירקי המרשימה ומאובנים מיוחדים.
  • פסגת אוקיימדן, אימליל והכפרים הברברים באטלס הגבוה.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?


תאריכי יציאה ומחירים

כרגע אין תאריכי יציאה קרובים לטיול

נשמח לשלוח לכם הודעה כשיקבעו התאריכים ולעניין אתכם בהרשמה.
השאירו לנו את פרטיכם בטופס המצורף וניצור עמכם קשר בהמשך.

רוצים לקבל עדכון כשיהיה תאריך?

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

שדה חייב להכיל לפחות 2 תווים

כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה

טלפון חייב להכיל לפחות 9 ספרות

אנחנו מעוניינים לקבל עדכונים במייל או בSMS על טיולים.על הלקוח/ה לבחור את מדיניות הביטול המתאים לו/ה. לפרטים לחצו כאן >>

דגשים מיוחדים

הטיול כולל

תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג. 7 ימי טיול בג'יפים מסוג טויוטה לנדקרוזר/לנדר רובר עד 4 מטיילים ברכב ונהג, במדבר הסהרה ובהרי האטלס הגבוה לכפרים הברברים.
לינה: בבתי מלון מדרגת תיירות טובה. (לילה בלינת שטח משופרת במחנה אוהלים ברברי בחולות הסהרה. במידה וישתנו התאריכים של הפסטיבל ולא יהיה מקום בבית מלון יתכן ויוקם מאהל בסגנון ברברי / BIVOAC).
כלכלה: ארוחות בוקר וערב לאורך כל הטיול (חצי פנסיון) ו- 8 ארוחות צהריים בשטח בימי טיולי הג'יפים.

הטיול אינו כולל

לתשומת ליבכם

אופי הטיול: טיול באוטובוס ובג'יפים בערים העתיקות, מדבר הסהרה והרי האטלס, במסלול ייחודי המותאם לפסטיבל האירוסין באימילשיל.
קבוצה: גודל קבוצה 10-24 מטיילים ומדריך ישראלי מצוות "אקו" - מקסי קציר.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

וולוביליס – הפרח הרומאי של מרוקו

בעמק פסטורלי בין כרמי זיתים ושדות חקלאיים, כ-30 ק”מ צפונית לעיר מקנס שבמרוקו, מתנשאים לתפארת שרידיה של […]

העצמת נשים במרוקו

זכויותיהן של נשות מרוקו עברו תהפוכות רבות לאורך תקופות שונות, מהתקופה הטרום-איסלאמית ועד היום. כיום, מעמד האישה […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חשבו על הטיול? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

טיול למרוקו בפסטיבל האירוסין באימילשיל

טיולי תרבות וטבע

כולל 7 ימי ג'יפים בהרי האטלס ומדבר סהרה בהדרכת מקסי קציר | 15 יום