סמינר אמנות בונציה

טיולי תרבות וטבע

הביאנלה מס' 60 Stranieri Ovunque - זרים בכל מקום (Foreigners Everywhere) בהדרכת ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר | 7 ימים

הביאנלה של ונציה הינה תערוכת אמנות עכשווית הנערכת מדי שנתיים (בשנים לא זוגיות) בונציה. הביאנלה הראשונה התקיימה בשנת 1895. כשהשנים חלפו ובעיקר לאחר מלחמת העולם השנייה הפכה הביאנלה למקום תצוגה חשוב של מדינות רבות ובעיקר מקום להציג את האמנים הפועלים היום בזירה הבינלאומית באמנות.

הבינאלה מתקיימת בכמה אזורים בונציה: בפארק ג'ארדיני בו 80 ביתנים קבועים המייצגים את המדינות השונות כשכל שנה כל מדינה בוחרת את האמן או האמנים שיציגו בביתן. בארסנל שבו מציגים אמנים עצמאיים ומספר מדינות נוספות, וכן באי סן ג'ורגיו מג'ורה וברחבי האי ונציה.

אדריאנו פדרוסה מונה לאוצר לה ביאנלה די ונציה לשנת 2024, הבינאלה ה-60, שם התערוכה "זרים בכל מקום". פדרוסה היה המנהל האמנותי של מוזיאון סאו פאולו אסיס שאטובריאנד הוא האוצר הראשון מאמריקה בלטינית שנכנס לתפקיד:

"אני מתכבד וחש ענווה מהמינוי היוקרתי הזה, במיוחד כלטינו אמריקאי הראשון שאצר את תערוכת האמנות הבינלאומית של לה ביאנלה די ונציה, ולמעשה הראשון (אוצר) המבוסס בחצי הכדור הדרומי", אומר פדרוסה בהצהרה.

הרקע לשם התערוכה נובע מכך שהעולם גדוש במשברים מרובים הנוגעים לקיומם של אנשים על פני מדינות, טריטוריות וגבולות, המשקפים את הסכנות והמלכודות של שפה, תרגום ומוצא אתני, המבטאים הבדלים ופערים המותנים בזהות, לאום , גזע, מגדר, מיניות, עושר וחופש. בנוף הזה, לביטוי Foreigners Everywhere יש (לפחות) משמעות כפולה. קודם כל, שבכל מקום שתלך ובכל מקום שאתה נמצא אתה תמיד תיתקל בזרים - הם/אנחנו בכל מקום. שנית, שלא משנה היכן אתה מוצא את עצמך, אתה תמיד, באמת, ועמוק בפנים, זר.

האמנית הישראלית שתציג בביתן הישראלי היא האמנית רות פתיר, מרצה במכללת ספיר ובבצלאל, תציג בביתן הישראלי בביאנלה 2024 את הפרויקט Motherland שעוסק בפריון ומציף שאלות דרמטיות סביב נשיות ואמהות, פמיניזם ותפוקה בתקופות היסטוריות וכיום.

מסלול הטיול

יום 1

תל אביב - ונציה

בשעות הבוקר המוקדמות נצא בטיסת אל על לשדה התעופה מרקו פולו אשר בונציה. נשוט בספינה פרטית למלון באי עצמו ולאחר מכן נתחיל בסיור. לאחר שנשים את המזוודות במלון נצא  לעבר קאנארג’יו לבקר בסקואלה סן רוקו. הארמון שימש במאות 16-17 כמרכז תמיכה חברתי וכלכלי לתושבי ונציה העניים והוקדש לקדוש סן רוקו. את הארמון עיטר בסיפורי הברית החדשה וספר התנ”ך האמן הונציאני טינטורטו  והקדיש חדר אחד גדול  לצליבתו של ישו. לאחר מכן נבקר בכנסיית סנטה מאריה גלוריה די פרארי, נראה את יצירתו של טיציאן “מאריה עולה השמיימה” , אחר הצהרים נטייל בין הכנסיות והארמונות שבהם מציגים אמנים עכשווים את יצירתם הקשורה לביאנלה ונתרשם מיצירות האומנות.

יום 2

סן ג'ורג'יו מג'ורה בונציה

הבוקר נשוט לאי סן ג’ורגיו מגו’רה לביקור בכנסית סן ג’ורגיו מג’ורה שבנה הארכיטקט פלאדיו ועיטר אותה טינטורטו בציור ה”הסעודה האחרונה” במאה ה 16. נסייר באי בעקבות היצירות שהוצבו לכבוד הביאנלה. לאחר הסיור נשוב לכיכר המרכזית סן מרקו,  נתרשם מבזיליקת סן מרקו נצפה אל מגדל הפעמונים והשעון המפורסם. אחר הצהרים נבקר באקדמיה לאמנות יפות בונציה להתבונן ביצירות המפורסמות של גדולי האמנים הונציינים ונמשיך לשוטט בין הארמונות והכנסיות שבהן מוצגות יצירות של אמני הביאנלה.

יום 3

ביאנלה – ג'ארדיני

יום זה יוקדש כולו לביאנלה של ונציה לסיור בין הביתנים. הבינאלה של ונציה היא תערוכת אמנות עכשווית בינלאומית הנערכת בונציה. התערוכה נערכת מדי שנתיים בשנים אי- זוגיות ומכאן גם שמה, “בינאלה”, שפירושו באיטלקית הוא “דו-שנתי”. הביאנלה של ונציה נחשבת לאחת מהתערוכות החשובות והיוקרתיות ביותר בעולם האמנות, ומכל מדינה נבחרים להשתתף בה אך ורק האמנים הבולטים ביותר בתחומם, אשר יוצרים יצירות אמנות במיוחד לקראתה. נתחיל בסיור בג’רדיני, בביתן הישראלי שבו יוצגו עבודותיה של רות פתיר.

יום 4

ביאנלה - ארסנל

הבוקר נערוך סיור בארסנל המהווה חלק מתצוגת יצירות האמנות של הבינאלה. זו תהיה הזדמנות לדון על היצירות המוצגות במרחב אלטרנטיבי, שהיה בעבר מקום אחסון לאוניות הצי הוונציאני והפך למרחב תצוגה ולמוזיאון  שמציג אמנים רבים עכשוויים וכן נמצאים שם מספר ביתנים, כמו הביתן הדרום אפריקאי, הביתן האיטלקי ועוד.

יום 5

ביקור במוזיאון פונטה דלה דוגנה ובפלאצ'ו גראסי – ויצ'נזה

מתחיל את היום בביקור במוזיאון לאמנות עכשווית פונטה דלה דוגנה (Punta della Dogana), שנבנה במאה ה 14 כדי לשמש כבית המכס של האי ונציה ואשר בעזרתו של פרנסואה פינו אספן אמנות ידוע  והמעצב– אדריכל של טדאו אנדו (Tadao Ando) הפך למוזיאון לאמנות עכשווית על שטח של 5000 מ”ר. בצהרים נשוט לעבר פלאצ’ו גראסי (Palazzo Grassi) ונבקר באוסף של פרנסואה פינו. הארמון נבנה בסגנון ניאו קלאסי על ידי האדריכל ג’ורג’ו מאסארי בין השנים 1748–1772 למשפחת גראסו. הארמון נקנה ב- 2005 על ידי פרנסואה פינו שלקח את האדריכל טדאו אנדו לשפץ את הארמון להתאימו לתצוגת יצירות אמנות. פרנסואה פינו הינו איש עסקים צרפתי ואספן של יצירות אמנות מודרנית, הוא החליט שחשוב מאוד שבאי ונציה שהרבה מאוד תיירים פוקדים אותה שיהיה מוזיאון לאמנות עכשווית. ולכן החליט לשכן במבנה את האוסף הפרטי שלו, שכולל יצירות של אמנות מודרנית, מינימליזם, האמנות הענייה והאבסטרקט. בשעות אחר הצהריים נצא מונציה נשוט בספינה פרטית אל עבר טרונקטו, שם נעלה על אוטובוס אשר יקח אותנו למלוננו בעיר ויצ'נזה לארוחת ערב ולינה.

יום 6

אומנות של האדריכל המפורסם אנדראה פלדיו בויצ'נזה ופדובה (פדואה)

אנדראה די פייטרו דלה גונדולה (Andrea di Pietro della Gondola) נולד בפדואה (פאדובה) בשנת 1508. בנעוריו הוכשר כסתת אבן ואחר כך כאדריכל. המפגש בינו ובין האציל טריסינו (Trissino)  גרם למפנה מכריע בהתפתחותו המקצועית. טריסינו, שהיה האינטלקטואל המוביל בויצ'נזה, כתב שירה ודרמה והתעניין בפילוסופיה, הביא את אנדראה לסייע בעבודות ההרחבה של הוילה שלו שניצבה בחוצות ויצ'נזה. טריסינו העניק לו, באחד משיריו, את הכינוי "פלדיו" (Palladio) שבו ייחס לו חוכמה אלוהית, כמו זו של אלת החכמה היוונית פאלאס – אתנה שממנה גזר את השם. באמצע המאה ה-16, תכנן האדריכל הידוע סדרה של וילות (המכונות "הווילות הפלדיאניות"). נבקר בתיאטרון אולימפיקו בויצ'נזה אשר תוכנן כתיאטרון סגור ראשון על ידי האדריכל פלדיו. נסייר בויצנ'זה העיר ולאחר מכן ניסע לפדובה לביקור בקפלה סקרובני , כשגוטו האמן הקדם-רנסנס עיטר וציפה את קירותיה בציורי קיר מרהיבים. ג'וֹטּוֹ דִי בּוֹנְדוֹנֶה (Giotto Di Bondon)  אשר חי בשנים 1267-1337 היה צייר ואדריכל איטלקי אשר נחשב לראשון בשורה של אמנים דגולים שהביאו לפריחת הרנסאנס האיטלקי. ארוחת ערב מסכמת לטיול במסעדה מקומית בויצ'נזה.

יום 7

ויצ'נזה - ונציה – תל אביב

בבוקר העברה אל שדה התעופה של ונציה לטיסה חזרה ארצה. נחיתה בארץ בשעות אחר הצהריים. 

  • לינה במלון מרכזי בתוך האי ונציה.
  • העברה בסירה פרטית משדה התעופה אל ונציה וחזרה.
  • ביקורים במוזאון פונטה דלה דוגנה, ארמון (פלאצ'ו) גרסיה, ארמון סקואלה סן רוקו.
  • ביקורים מורחבים בתערוכת הבינאלה ובארסנל.
  • בהדרכת ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר, אשת אומנות במקצועה ורוחה עם נסיון עצום וידע מקיף ונרחב.

רוצים לקבל עוד פרטים על הטיול?


תאריכי יציאה ומחירים

תאריך יציאה תאריך חזרה מדריך מחיר לאדם בחדר לשניים הנחת רישום מוקדם הערות הרשמה
טיול מיסי נמל מחיר כולל
19/09/2024 25/09/2024 ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר €2,643 €47 €2,690
€50 הנחה לנרשמים עד 10/07/2024

תוספת ליחיד בחדר: €750

 דגשים מיוחדים

המחיר כולל:

טיסות סדירות עם חברת התעופה אל-על: תל אביב-ונציה-תל אביב
לינה: מלון מדרגה ראשונה בתוך ונציה (מקבילה ל- 4 כוכבים)
תחבורה: סירה פרטית משדה התעופה אל ונציה וחזרה לטרונקטו. אוטובוס תיירים לטיול באזור ויצ'נזה ופדובה
כלכלה: ארוחות בוקר לאורך כל הטיול ועוד 2 ארוחות ערב בויצ'נזה
קבוצה: גודל הקבוצה 10-22 מטיילים
מדריכה ישראלית מצוות "אקו", ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר
דמי כניסה וסיורים באתרים: כמפורט בתוכנית
מיסים מקומיים
תשר לנותני שירות מקומיים
דמי רישום וטיפול

המחיר אינו כולל:

ביטוח בריאות כולל מטען – יש צורך לעשות
ארוחות צהריים וערב (מלבד 2 ארוחות ערב בויצ'נזה אשר כלולות במחיר הטיול)
הוצאות בעלות אופי אישי (כביסה, טלפונים, משקאות, ארוחות נוספות וכד')
כל מה שאינו רשום במחיר כולל
תשר למדריך הישראלי

לתשומת לבכם:

מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה ויחול שינוי, המחיר ישתנה בהתאם.
יש לעשות ביטוח רפואי כולל. ניתן לקבל הצעה לביטוח הטיול דרך סוכנות הביטוח שאנו עובדים מולם – 4 חודשים טרם היציאה (120 יום).
ניתן להתחיל את התשלומים קודם ולפרוס ליותר תשלומים.
למידע בריאותי: יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
התוכנית מתארת את האתרים בהם נבקר, אך לא בהכרח את סדר הביקורים באתרים.
יובהר כי המחירים הנקובים לעיל נכונים ליום ההרשמה. במידה ותחול עלייה הגבוהה מ -3% בשערי המטבע, במיסי הנמל או במיס הדלק יעודכנו מחירי הטיול בהתאם ותחול התוספת על הנוסע.
טיסות: ע"פ מדיניות חברות התעופה, בטיסות קבוצתיות לא ניתן לבצע הושבה מראש. חלק מחברות התעופה מאפשרות לבצע הליך בידוק אישי (צ'ק אין) באינטרנט 24 שעות לפני הטיסה ובמסגרתו לבחור מושב בטיסה. על המטייל להיכנס לאתר חברת התעופה הרלבנטית ולבצע זאת בעצמו. במקרים בהם אין חברת התעופה מאפשרת זאת 24 שעות לפני הטיסה, על המטייל להגיע לנמל התעופה מוקדם מספיק (כשלוש שעות לפני הטיסה) אם ברצונו להגדיל את אפשרות הבחירה ולבחור לעצמו ולמי שמטייל עמו מושבים סמוכים. יודגש כי כל נושא ההושבה בטיסות אינה באחריות אקו ואקו כפופה למדיניות ההושבה הקבוצתית של חברות התעופה השונות.
כרטוס מוקדם (לא בכל החברות זה אפשרי), שינוי מועד יציאה או חזרה, שדרוג למחלקת עסקים, בחירת מושבים מועדפים ושירותים אישיים נוספים הנוגעים לתעופה, אם וככל שניתן להציעם בטיול זה, יוכלו להתבצע בעלות נוספת ומשתנה הכוללת את מחיר חברת התעופה ודמי הטיפול. לצורך שירותים אלו אנא פנו אל הנציג המטפל בכם ב"אקו טיולי שטח".
לא נוכל להבטיח שירותי סבלות בבית המלון. היות ואלו אינם ערוכים לכך ויש לקחת זאת בחשבון – אנו נעשה ככל שביכולתנו על מנת לעזור.
למידע בריאותי על הטיול, יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.

מדריכת הטיול: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר

אשת אמנות במקצועה וברוחה, עם ידע מקיף ונרחב בכל הקשור לתרבות ואמנות עתיקה ומודרנית כאחד. בעלת דוקטורט לאמנות ומגדר, תואר שני וראשון באמנות ובחינוך. מדריכת טיולים ותיקה, זה עשרות שנים שתרה ומגלה את צפונותיהן וסודותיהן של מדינות אירופה בכלל ושל ערי אירופה בפרט. כותבת ותיקה במגזינים מובילים ומבכירות המדריכות לאירופה.
אהבתם את הטיול? הרשמו עכשיו אהבתם את הטיול?

מידע נוסף

דרום קוריאה

חצי האי הקוריאני נשאר אחד האזורים הפחות מוכרים במזרח אסיה – ארץ מכוסה הרים, מלאה בשדות אורז […]

בורמה – מנדליי, בגאן ואגם אינלה

מפגש ראשון עם בורמה דומה למסע בזמן, קצב החיים הוא בקצב התקדמות עגלות השוורים, המתגלגלות על גלגלי […]

המלצות המטיילים שלנו

רוצים לשמוע מה המטיילים שלנו חושבים על הטיולים שלנו? אספנו בשבילכם את כל מכתבי ההמלצה שקיבלנו במקום אחד.

סמינר אמנות בונציה

טיולי תרבות וטבע

הביאנלה מס' 60 Stranieri Ovunque - זרים בכל מקום (Foreigners Everywhere) בהדרכת ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר | 7 ימים